812 találat a(z) szja-bevallás cimkére

Engedményezőként szerzett jövedelem Kérdés

Magánszemélynek 4 millió forint követelése szerepel a felszámoló közbenső mérlegében. Az illető magánszemély ezt a követelését egy faktor cégre engedményezte. A faktoráló céggel az ellenértéket 1 millió forintban határozták meg az engedményezési szerződésben. A szerződés szövege ..."az engedményes az ellenértéket valamennyi járulékkal együtt 1 millió forint összegben állapítja meg..." Az összeg átutalása a magánszemély javára megtörtént 2017-ben. Kérdésem: mi a magánszemély teendője, az szja-bevallásában szerepeltetni kell-e, és ha igen milyen módon, milyen adóval, illetve járulékkal? A magánszemélynek csak az engedményezési szerződés és a bankkivonat áll rendelkezésére, egyéb dokumentum, például kifizetői igazolás nem. Köszönöm a szakértő válaszát! Földes Kálmánné

Siessen, ha postán kérné szja-bevallási tervezetét a NAV-tól! Cikk

Március 19-éig kérhetik az szja-bevallási tervezet postázását levélben, sms-ben vagy az adóhatóság honlapján kitölthető űrlapon azok, akiknek nincs ügyfélkapuja – hívja fel a figyelmet közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Eddig csaknem félmillióan kérték a postázást, 50 ezerrel többen, mint tavaly ilyenkor.

Szja-bevallás kitöltése – fiatal gazda támogatás Kérdés

Egyéni vállalkozó megkapta a 10 millió Ft fiatal gazda támogatást. Ebből 4 millióért gépet vásárolt, 6 millióért pedig ültetvényt telepített. A beruházás lezárult. A gépek miatt bevételként beállítunk 4 millió Ft bevételt, és a gépeket 100%-ban költségként elszámoljuk. Hogyan kell kezelni az ültetvényt, hiszen az csak 5 év múlva fordul termőre, hivatalosan akkor kezdődik az értékcsökkenése? Kezelhetem az szja-bevallásban ugyanúgy, mint a gépeket, vagy valami beruházási soron kell nyílvántartani? Mikor írhatom be bevételnek? (Ha a beruházásom a 4. évben történt, akkor nem tudok még 5 évet várni a pénz elköltésével az szja-bevallásban, mert lejár az időm.). Hogyan töltsük ki az szja-bevallást, hogy minden jó legyen?

Földingatlan-értékesítés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szántóföldet örököltem 2014-ben, leltár szerinti értéke 60 000 forint. 2016. március 12-én kelt szerződésben a szomszéd terület használójának értékesítettem. A földhivatalhoz a szerződést néhány napon belül be is vittük. Az adásvételt azonban ki kellett függeszteni, így a földhivatali bejegyzés csak 2017. január 17-én történt meg, a vételárat is utána kaptam meg. Melyik évi bevallásban kell szerepeltetnem az eladást, mert az szja-törvény azt mondja, hogy az érvényes szerződés földhivatalhoz történő benyújtásának napja számít. Márciusban szerintem még nem volt érvényes a szerzödés, a bejegyzés januárban történt, honnan tudom meg, hogy az érvényes szerződés benyújtásának napja mikor volt? A földhivataltól? Segítségét köszönöm.

Özönlenek az sms-ek a NAV-hoz, ragaszkodnak az adózók a papírhoz Cikk

Péntekig mintegy 350 ezren kérték papíralapú szja-bevallási tervezetük postázását a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV), idén is az sms a legnépszerűbb, a kérelmezők 70 százaléka így fordult az adóhatósághoz – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek.

Egyéni vállalkozó – szja-bevallási határidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozónak, aki 2017-ben megszüntette a tevékenységét, 2018-ban mikor kell az szja-bevallást benyújtania? Elég csak május 22-én? Segítségét köszönöm!

Ingatlanajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 hektár). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni, a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? Második kérdésem: mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda, és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak mint magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!

Katás bevétel – támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a kormányhivataltól vállalkozóvá válási támogatást kapott. Jól gondolom-e, hogy ez nem számít bele a katás bevételébe? Kérdés viszont, hogy akkor külön szja-bevallást kell-e beadni? Ha igen, ott melyik sorban kell feltüntetni? Máshonnan nem volt szja-s bevétele az egyéni vállalkozónak. Várom válaszukat. Köszönettel.

Egyéni vállalkozó Hollandiában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó (aki a járulékait Magyarországon a minimálbér után megfizeti) rendszeresen (2017-ben egész évben) teljes mértékben) Hollandiában dolgozott és számlázott. A 2017. évi szja-bevallásában hogyan adózik?

Ingatlan-bérbeadás, majd értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2016. decemberi dátummal (adásvételi dátuma) ingatlant értékesít. A vevő – hitel miatt – 2017. márciusban egyenlíti ki a vételárat. Melyik időpont a tulajdonszerzés időpontja? Melyik szja-bevallásban kell szerepeltetni a jövedelemszerzést? A másik kérdés, ami felmerült az ügyfél részéről, hogy az értékesítés előtt bérbe adta az ingatlant a későbbi vevőnek, és az évek során kifizetett bérleti díjat beszámította a vételárba. Az eladó "állítja", hogy neki visszajár a korábban befizetett eho és szja a bérbeadás után, szerintem viszont nem. Várom a tisztelt szakértő válaszát! Köszönöm!

Kata – szja Kérdés

Kedves Szakértő! Mellékállású katás és főállású alkalmazott vagyok egy gépjárműipari cégnél. Tudomásom szerint a katabevallásomat február 26-áig kell elkészíteni és beküldeni a NAV számára. A kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásomat el kell készítenem, vagy azt a NAV elkészíti, és közzéteszi március 15-ével, ahogy a levélben írták? Valamint a vállalkozásomban szükségem lenne néha kisegítőre, akit megbízási jogviszonyban, megbízási szerződéssel foglalkoztatnék. Milyen adófizetési vonzata van? Az összeg eltérő lehet, a munkanapok számától függően nagyjából 30-40 ezer forint lenne a fizetése. Válaszát előre is nagyon köszönöm, hiszen sokat fog segíteni! Üdv: Kérdező

Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem az szja-bevallásra vonatkozik: Egyéni vállalkozó (nem rendelkezik őstermelői igazolvánnyal. csak mezőgazdasági tevékenységet végez: melyik szja-bevallási nyomtatványon (13 v. 12) számolja el a bevételeit és költségeit? Köszönöm válaszát.

Külföldön nyert pénzdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Profi sportoló (teniszező) külföldi versenyen pénzdíjat nyer. A kifizető állammal van egyezmény a kettős adózás kizárásáról. A kifizetők többsége von adót a nyereményből – Angliában és az Egyesült Arab Emirátusokban nem, mivel a kifizetett összeg adómentes. Helyesen járunk-e el akkor, ha a bruttó pénzdíjakat tájékoztató adatként tüntetjük fel az szja-bevallásban, és itthon nem fizet a sportoló sem adót, sem ehót ezen nyeremények után?

Osztalék ehója – szja-bevallás Kérdés

Az alábbiakban kérném a segítségüket. Egy magánszemély 2016-ban osztalékelőleget kapott, melyből a cég levonta a 15 százalékos szja-t, melyet a '08-as bevallásban be is vallott. A magánszemély az osztalékelőleget az szja-bevallásában tájékoztató adatként bevallotta a levont szja-val együtt. 2017-ben, a beszámoló elfogadásakor az osztalékelőleg osztalékká vált (ugyanannyi a jóváhagyott osztalék, mint az előleg), ekkor a cég az 14 százalékos ehót a magánszemélytől levonta, a '08-as bevallásba bevallotta és meg is fizette. Kérdésem a magánszemély 2017. évi szja-bevallásával kapcsolatos. Egyrészt bevallja az osztalék címen kapott jövedelmét és a levont adót a külön adózó jövedelmek között, de mi a helyzet az ehóval? Be kell-e vallani a kifizető által levont és megfizetett ehót az szja-bevallásban, és ha igen, akkor a bevallás melyik sorában? Előre is köszönöm a válaszukat.

Hibás adóbevallás: új lehetőség, hogy megússza az adóellenőrzést Cikk

Január 1-jétől lehetőség nyílt arra, hogy az adózók előre bejelentsék önellenőrzési szándékukat. Az állami adó- és vámhatóság a bejelentéstől számított tizenöt napig nem indíthat adóellenőrzést a bejelentéssel érintett adónemre, illetve adómegállapítási időszakra – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink