44 találat a(z) személyi jellegű kifizetés cimkére

Kiva alatt kifizetett bérleti díj tulajdonos ügyvezetőnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kisvállalati adó hatálya alá tartozó kft. a tulajdonos-ügyvezető részére bérleti díjat fizet ki, amelyből természetesen az szja-t levonja kifizetéskor. A kérdésem az lenne, hogy ez a kifizetés beleszámít-e a kiva számításánál a személyi jellegű kifizetésekbe, amivel a kiva alapját növelni kellene? Köszönettel.

Szűrővizsgálat munkavállalónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóinkat egy egészségügyi központ szűrővizsgálatára küldtük el, ahol ultrahang, szív és érrendszeri szűrés, labor, röntgen vizsgálat történt. Számlát kértünk, a vizsgálatról értéke 46 ezer forint/fő volt. Kérdésem, hogy személyi jellegű kifizetésként vagy egyéb szolgáltatásként számoljam el az összeget, illetve ennek milyen járulékvonzata van? Előre is köszönöm a válaszukat! Üdvözlettel: Lendvainé

Kiva és új tárgyi eszköz beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiva törvény 20. §-ával kapcsolatban szeretnék néhány kérdést feltenni: (3)a, (4)a: jól értelmezem, hogy csak a cégbíróságon jegyzett tőkeváltozások jelentenek módosító tételt, aminek saját tőke módosító hatása is van? Tehát a lekötött tartalékba könyvelt pótbefizetés nem lesz csökkentő tétel? A jegyzett tőke leszállítása eredménytartalék javára sem lesz növelő tétel, hiszen a saját tőke nem csökken? (6): jól értelmezem, hogy ha 2016-ban, mint utolsó társasági adós évben van 1000 ezer Ft negatív tao-alapom, de az elvárt társasági adót megfizetem, és 2017-ben van 10 000 ezer Ft személyi jellegű kifizetésem és 1500 ezer Ft pénzügyileg rendezett új tárgyi eszköz beszerzésem, akkor a 14%-os 20. § b) szerinti kiva-adómból 2017 végén 1000 ezer Ft kedvezményt vonhatok le? Szintén ehhez a ponthoz: ha 2017 ben leszek kivaalany, és nincsen elhatárolt veszteségem, de van 3000 ezer Ft jegyzett tőke emelésem 2017-ben, ami a saját tőkét is növelte, illetve 3000 ezer Ft új tárgyi eszköz beszerzésem, akkor ha egyéb módosító tételem nincsen, és a személyi jellegű kifizetések alapján fizetendő kiva-adóm ezt meghaladja, akkor a 3000 ezer Ft-ot levonhatom teljes egészében már a 2017-es kiva-adómból? Szintén ide: Hogy kell kezelni a nyílt- és zárt végű pénzügyi lízinget? Az adott évi tőketörlesztések összege vonható le mindig az adot évi kiva-adóból, ha egyéb feltételek fennállnak? Az új tárgyi eszköz beszerzés a negyedéves kiva-előlegből nem vonható le, csak év végén számolható el?

Jutalom könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köztestület anyagilag támogat nemzetközi szakmai versenyen induló magánszemélyeket, illetve a díjazottakat pénzjutalomban részesíti. Bérköltségként vagy személyi jellegű juttatásként kell könyvelni ezeket a kifizetéseket? Válaszát előre is köszönöm!

Személyi jellegű kifizetések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Profi labdarúgókat foglalkoztató sportvállalkozásban, ha a mérkőzések nem hazai pályán zajlanak szállást és étkezést biztosítanak a labdarúgók részére. Az erről kiállított számlák a személyi jellegű egyéb kifizetések közé kerülnek könyvelésre. Kérdésem az lenne, hogy ezek után keletkezik-e járulékfizetési kötelezettség? Másik kérdésem az lenne, hogy egy labdarúgó utánpótlás neveléssel foglalkozó közhasznú egyesület adhat-e támogatást ennek a profi sportvállalkozásnak? Válaszát előre is köszönöm

Alapítványi ingatlan ingyenes használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szociális tevékenységet végző közhasznú alapítvány (idősek, tartós bentlakásos gondozó otthona) ingatlant vásárolt a Balatonnál (tárgyi eszközként van nyilvántartva, az ingatlan nyilvántartásban nyaralóként szerepel). A vásárlás célja az volt (a valóságban is ez valósul meg), hogy az otthonban dolgozó munkavállalók a szabadságuk ideje alatt azt ingyenesen igénybe vehessék pihenés céljából. Az alkalmazottak feliratkoznak egy listára, hogy ki, mikor szeretné ott tölteni a szabadságát, és annak megfelelően veszik igénybe az ingatlant. Erről dokumentumot nem kap a könyvelés, nyilvántartást nem vezetnek róla. Ezen kívül olyan eset is előfordul, hogy a tiszta tudatú gondozottakat viszik le egy-két napra pihenni az alapítvány ezen ingatlanába. Kérdésem: a munkavállalóknak ingyenesen használatra adott ingatlan nem minősül nem pénzbeli személyi jellegű kifizetésnek? Ha igen, milyen nyilvántartási kötelezettségük van és milyen adóvonzata? És mi a helyzet, ha az ingatlant a gondozottak veszik igénybe? Ebben az esetben szintén van nyilvántartási kötelezettsége az alapítványnak? Köszönettel várom válaszukat!

Alapítvány adóbevallásai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem találtam egyértelmű választ arra a kérdésemre, hogy egy iskolai közhasznú alapítványnak kell-e beadni a bevallásokat kiváltó (08.01) NY nyilatkozatot, ha nem volt és jelenleg nincs semmi személyi jellegű kifizetése. Válaszát előre is köszönöm!

Munkáltató által juttatott lakáscélú támogatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság, egyszemélyes kft. munkaviszonyban lévő ügyvezetője adómentes lakáscélú támogatást vett igénybe, amelynek folyósítása egy bankon keresztül megtörtént. A bank igazolását is megkaptuk. Ezt az adómentes támogatást a vállalkozás könyvelésében személyi jellegű kifizetésként tartom nyilván. Év végén társaságiadó-alapot módosító tételként kell kezelnem, vagy elszámolhatom a vállalkozás érdekében felmerült költségként? Erre vonatkozóan nem találtam semmilyen ide vágó jogszabályt, vagy egyéb hivatkozást. Köszönettel. Szederkényiné

Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 2.7, valamint a 9.3 pontja alapján az alkalmazottnak adható munkáltatói támogatás a számviteli törvény alapján személyi jellegű kifizetésnek minősül-e? A tao-törvény alapján a vállalkozás érdekében felmerülő költségnek, ráfordításnak lehet-e tekinteni, és így csökkenthető-e a tao-alap? Előre is köszönöm a választ.

Kiva alap társasvállalkozó jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kivás cég esetén, ha a társas vállalkozó nem vesz fel jövedelmet, csak járulékot fizet maga után, bele kell-e kalkulálni a járulék alapját a kiva-bevallás személyi jellegű kifizetések sorába? Ha nem, akkor tényleg meg kell fizetni utána a szociális hozzájárulást, illetve szakképzési hozzájárulást? A 08-as bevallás nem fogja hibaként kezelni, mivel kivás cégről van szó? Köszönöm a válaszát!

Alkalmi munkavállaló Kérdés

Egy kiva-adóalany egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmaz munkavállalókat. Utánuk a napi közterhet megfizeti. Kérdés: kivaalapot képez-e az alkalmi munkabér személyi jellegű kifizetés jogcímén? Kérem, válaszában a jogszabályi hivatkozást is tüntesse fel. Köszönettel: Majoros Enikő

Bérleti díj elszámolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi számviteli kérdésben kérjük a segítségüket: cégünk bérleti díjat fizet ki természetes személynek. A kérdés az, hogy ez személyi jellegű egyéb kifizetés vagy igénybe vett szolgáltatásnak minősül? Szintén ehhez kapcsolódva, ha egy adószámos magánszemélynek fizetünk ki díjakat megbízási szerződés alapján, számla ellenében, az igénybe vett szolgáltatás vagy személyi jellegű kifizetés?

Csoportos személyszállítás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem kérdésemet szíveskedjenek egy számviteli szakértőhöz továbbítani. Cégünk az egyik hazai erőműben végez speciális takarítási, karbantartási tevékenységet. A munkavállalóinkat az erőmű saját buszjáratán szállítja be az objektum területére, ennek ellenértékét ki is számlázza felénk. A kérdés az, hogy ezt a szolgáltatást az igénybe vett szolgáltatások között az 52-es számlaosztályban kell lekönyvelni, vagy személyi jellegű egyéb kifizetésként az 55-ös számlaosztályban mint munkába járással kapcsolatos költségtérítést? A kérdés eldöntése számomra azért nehézkes, mert a SZt. konkrétan nevesíti, hogy a munkába járási költségtérítés a személyi jellegű kifizetések része. Ugyanakkor itt nem történik meg a költségek megtérítése a dolgozók felé, hanem a tevékenység elvégzése érdekében egy szolgáltatás igénybevétele történik. Melyik álláspont a helyes?

Kiva minimálbér Kérdés

A kiva-törvény 20. § 3/a pontja szerint a tagra jutó minimális személyi jellegű kifizetést a Tbj. 4. § S/2 pontja szerinti minimálbér 112,5%-a mértékben kell számolni. Ez az én értelmezésemben azt jelenti, hogy amennyiben legalább középfokú szakképzettséget, vagy középiskolát igénylő a feladat, amit ellát, akkor a garantált minimálbér, egyébként a minimálbér az irányadó összeg. Ezzel szemben a NAV-tájékoztató a kiváról, és a 13KIVA kitöltési útmutató is azt írja, hogy minimálbérként (a 112,5% alapja) a garantált minimálbért kell tekinteni mindenféle feltétel nélkül! Kérdésem, melyiknek higgyek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink