59 találat a(z) szülési szabadság cimkére

Jogviszony változása gyes alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben a tulajdonos hölgy pincérként dolgozott, majd gyermeket szült, és most már gyesen van. 03. 02-án a társasági szerződést módosították, és ügyvezető lett. Kérdésem a következő: mivel gyesen van, át kell jelentenem a 1041-en pincéről ügyvezetőre? Szeptemberre újra gyermeket vár. Szülési szabadság alatt maradhat ügyvezető 0 forint díjazással? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: Tislérné

Szülési szabadságra szabadság – cégkötelezettségek Cikk

Egy dolgozónak 2016. március 8-án járt le a szülési szabadsága. 2016. március 9-étől közös megegyezéssel kilép a munkáltatótól. Olvasónk azt kérdezte, hogy a szülési szabadság utáni 6 havi szabadságra járó pénzt a munkáltatótól kell-e megkapnia, ha nem, akkor mi történik vele? Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Szülési szabadság utáni szabaság Kérdés

Egy dolgozónak 2016. március 8-án járt le a szülési szabadsága. 2016. március 9-étől közös megegyzéssel kilép a munkáltatótól. A kérdés az, hogy a szülési szabadság utáni 6 havi szabadságra járó pénzt a munkáltatótól kell-e megkapnia, ha nem, akkor mi történik vele?

Várandós, kisgyermekes dolgozók: minden egy helyen, amit tudni kell Cikk

Attól a naptól kezdve, amikor a kismama bejelenti a munkahelyén, hogy babát vár, a munkáltató számára is új időszámítás kezdődik. Fokozottan ügyelnie kell olyan alapvető szabályokra, hogy nem mondhat fel a munkavállalónak, szem előtt kell tartania az egészségi állapotát, éjszakai munkát és túlórát nem rendelhet el esetében, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a gyermek három éves koráig ügyelnie kell a felmondási korlátozásra. Be kell-e jelentenie a munkavállalónak a várandósságát? Mi a leggyakoribb hiba, amit a kieső munkaerő pótlása során elkövetnek a munkáltatók?

Társadalombiztosítás Kérdés

Gyermekem 15 év külföldi munkavállalás után hazajön. Munkahelyén most fog felmondani (3 hónap a felmondási ideje). Itthon azonnal munka várja. Kérdés: a külföldi járulékfizetés nálunk beleszámít-e táppénz, esetleg szülési szabadság, gyes stb. 180, 360 napjába? Egyáltalán kaphat-e valamilyen ellátást? Meg lehet-e tenni, hogy már a felmondási idő 3 hónapja alatt bejelenti a cég itthon? Ez szerintem dupla járulékfizetés, de hátha nem bünteti a törvényünk? A tb egyáltalán tudja, hogy más országban is biztosított? Nincs bejelentve, hogy külföldön dolgozik, és nem EU-tagországról van szó. Köszönöm, hogy ezzel a problémával foglalkoznak, esetleg tanácsot adnak, hogyan lehet jól megoldani. Üdv.

Gyed melletti munkavégzés Kérdés

A gyeden lévő munkavállaló visszajön dolgozni gyed mellett. Eddig 8 órás munkaviszonyban volt. Most 4 órában jönne vissza. Kérdésem: új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő munkaviszonyát kell 4 órásra módosítani? Ha módosítjuk a munkaviszonyát 4 órásra, hogyan történik a szülési szabadság alatti szabadságok kiadása, hiszen jelenleg 4 órás, a szabadsága pedig 8 órás munkaviszonyban keletkezett? Vagy ezt külön jogviszonyként kellene kezelni? Köszönettel.

Fizetés nélküli szabadság szülés idejére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha valakinek gyermeke születik, akkor a 3 évre írásban meg kell kérni a fizetés nélküli szabadságot? Az Mt. szerint erre az időszakra jogosult rá – ez alapján én nem nyilatkoztatnám, de zavaró az a rész, hogy a munkavállaló kérésének megfelelően kell kiadni.

Táppénz, csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve 127. § (3) bekezdése szerint: "A szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen. Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy kismama a szülés várható időpontja előtt három-négy héttel megbetegszik, lehet-e táppénzen a szülésig, ha ezt szeretné, vagy muszáj szülési szabadságra mennie? Válaszát előre is köszönöm.

Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj Cikk

Változik a mértéke és az elnevezése is a szülési szabadság idejére, azaz 24 hétre járó terhességi-gyermekágyi segélynek, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot.

Munkába visszatérés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiról szeretném a véleményüket kikérni. Szülési szabadságon voltam október 20-áig bezárólag. Október 21-étől kivettem a megmaradt fizetett szabadságaimat (még november hónapra is maradt). A bérszámfejtés elszámolt nekem 7 nap fizetett szabadságot, fizetett ünnepre bért nem kaptam, összesen 22 munkanappal számoltak esetemben október hónapra. Köszönettel

Munkajog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló anyuka első gyermekével 2014. 11. 11-éig gyeden, majd utána gyesen lesz. Anyuka 2014. 09. hónapban ismét szült. A gyed ellátás mellett, a második gyermekére tekintettel igényelte a terhességi gyermekágyi segélyt is. Kérdésem, hogy a második gyermekére tekintettel ismételten jogosult lesz rendes szabadságra a szülési szabadság és a gyed 6 hónapjáig? A 1408M-08 lapján munkabérrel ellátatlansághoz a párhuzamos ellátásnál melyik jogcímet írjuk majd be havonta? További kérdésem, hogy a veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen lévő kismamának sem jár a szabadság a 30.napot meghaladó időre? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.

Szabadság számítása gyes után Kérdés

Egy munkatársunk szülési szabadsága idején összegyűlt szabadságát nem veszi ki gyes letöltése után közvetlenül. Munkaideje 6 órás lett. Amennyiben szabadságra megy, hány órás munkaidő szerinti bérből kell kiindulni?

Gyes-gyed első éve utáni szabadság kalkulátor 2014 Kalkulátor

A GYES/GYED 2014 kalkulátorral kiszámolhatja, hogy a gyes és gyed igénybevétele után mennyi szabadság jár Önnek vagy ügyfelének.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink