59 találat a(z) szülési szabadság cimkére

Szülési szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. alkalmazottja szeptember elején fog szülni. Ha jól értelmezem, akkor az alkalmazott 168 napra fizetés nélküli (szülési) szabadságot kap és ezen időszak alatt kapja a csecsemőgondozási díjat. A dolgozó úgy döntött, hogy a 2019. évi szabadságot teljes egészében kiveszi szeptemberig. Kérdésem az, hogy a szülést megelőzően a munkáltató részéről van-e kötelező juttatás, amit a munkavállalónak biztosítani kell, valamint azt, hogy a szeptemberben születendő gyermekre való tekintettel jár a +2 nap szabadság? Ezt a 2 napot a kismama a szülést megelőzően igénybe veheti-e? Köszönöm a válaszát.

Így kell kiszámolni a gyes után visszatérők szabadságát Cikk

Egy munkáltató a kétgyermekes, a szülési szabadságáról visszatérő anyuka szabadságáról érdeklődött. Hány nap szabadság jár a részére az idei évi időarányos szabadságával együtt? Születési ideje: 1983. 04. 27. Munkaviszony kezdete: 2014. 02. 01. Keresőképtelen: 2014. 09. 01-jétől. Első gyermek születése: 2014. 09. 06. Második gyermek születése: 2017. 05. 20. 2019. 04. 01-jétől már a szabadságát tölti. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Tevékenység folytatása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Társaságunk végzettséget igénylő tevékenységet folytat úgy, hogy az egyik alkalmazott (aki egyben az ügyvezető felesége) által van rá engedélyünk (például: könyvelés). A hölgy jelenleg gyermeket vár. Kérdés, hogy amíg ő szülési szabadságon lesz, addig ezt a tevékenységet folytathatjuk? Vagy addig szüneteltetnünk kell? Másik kérdés, hogy amíg szülési szabadságon lesz, csedet ne veszítse el elláthatja cégünk könyvelését, vagy azt sem?

Egyszerűsített foglalkoztatás szülési szabadság alatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyik alkalmazottja szülési szabadságon van. Ugyanezen munkáltató a szülési szabadság ideje alatt alkalmi munkavállalóként foglalkoztathatja-e ezen munkavállalóját? Köszönettel: Bognárné

Szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nyugdíjbiztosító szolgálati idő adategyeztetést kezdeményezett a magánszeméllyel. A nyugdíjbiztosító megküldött anyagában nem szerepel a 30 napot meghaladó táppénzes állomány (veszélyeztetett terhesség), valamint a szülési szabadság, gyed, gyes időszaka. A szóbanforgó időszak 1992. évtől 1996. évig tartott. Helyes így, vagy tegyen észrevételt? köszönettel Papp Éva

Szabadság kifizetése munkaidő-változás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozik cégünknél. Munkaideje heti 40 óra. 2016 óta szülési szabadságon van, szeptembertől tervezi a visszatérést, heti 30 órás munkaidőben, a bére természetesen ennek megfelelően időarányosan kevesebb lesz. Kérdésem, hogy a szülési szabadság ideje alatt keletkezett szabadságát melyik bérrel kell kiadni számára, illetve megtehetjük-e azt, hogy ezt a szabadságot nem egyszerre, hanem az év fennmaradó részére elosztva adjuk ki neki (a dolgozó kérésére, mivel tanulmányai miatt a vizsgák előtt szeretne hosszabb ideig szabadságon lenni)? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Szülési szabadság idejére járó szabadság Kérdés

Az egyéni vállalkozó alkalmazottja szülési szabadságra ment 2012. július 19-én, majd a gyes ideje alatt 2015. március 06-án megszülte a második gyermekét is. 2018. március 06-án lejárt a gyes és újra munkába áll, illetve kiveszi a szülési szabadság idejére járó szabadságát. Kérdésem, hogy jól értelmezem-e: mind a két gyermek után igénybe vett szülési szabadság idejére jár a szabadság, vagyis 2x6 havi szabadságot kell kiadni a dolgozó részére?

Így kell meghatározni a csed, gyed utáni szabadságot Cikk

Hogyan kell megállapítani a csed, gyed utáni szabadságot, ha az ikerszülés előtt az anyag már táppénzen volt? Olvasói kérdése dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Szabadság számítása, régi és hatályos Mt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk még az előző Mt. idején ment el szülési szabadságra, majd gyermeke gondozása miatt fizetés nélküli szabadságot vett igénybe (szintén a régi Mt. idején), s csak augusztus közepén jött vissza, viszont fel is mondott. Azt olvastam, hogy ha 2011. augusztus 1. előtt vette igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az egész számít szabadságra jogosító időnek. Ha közben folyamatosan igénybe vette, akkor egészen mostanáig ezzel az idővel kell számolni, vagy a mostani Mt. szerinti szabállyal? Illetve minden ilyen évre jut neki szabadságra jogosító idő? Ilyenkor a szabadság számítására (beleértve a gyest. gyedet, keresőképtelenséget, fizetés nélküli szabadságot) melyik törvény szabályai irányadók? Továbbá úgy tudom, 2012 előtt csak az egyik szülő vehette igénybe a gyerekek utáni pótszabadságot. Erről ő nem nyilatkozott. Ez beleszámít ilyenkor? A 2. gyerek már az újabb törvény idején született, ha ez számít a válasznál. Köszönöm.

Társadalombiztosítás szülési és fizetés nélküli szabadság alatt Cikk

Cikkünkben részletesen bemutatjuk a szülési és a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó munkajogi és az ehhez kapcsolódó társadalombiztosítási szabályokat.

Gyesről visszatérő felmondása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik munkavállalónknak most jár le a gyes. Mivel a gyermek már betölti a 3 éves kort, ezért már nincs korlátozás a foglalkoztatásával kapcsolatban, ha jól tudom. Ha jelzi, hogy vissza szeretne jönni dolgozni, a felgyűlt szabadság kiadásával felmondhat-e neki a munkáltató? Mielőtt elment szülési szabadságra, komoly bizalmi problémák voltak, ezért nem szívesen venné vissza a munkáltató. Ilyen esetben felmondható neki? A felmondás ilyenkor is meghosszabbodik az ott töltött évekkel? És akkor előbb a szabadságot kell kiadni és utána kezdődik a felmondás, vagy a felmondás közlését követően is ki lehet adni a szabadságot neki, ezzel is telne a felmondási idő? Mi a helyes eljárás ilyen esetben? Vagy esetleg ha közös megegyezéssel sikerülne megszüntetni a munkaviszonyt, akkor elegendő csak a szabadság megváltása? Mi a teendő tehát a gyesről visszatérő anyukák jogszerű munkaviszony megszüntetéséhez 2017-ben?

Szülési szabadság/és/vagy csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. A munka törvénykönyve 127. § alapján szülési szabadság illeti meg a várandós anyukát. Erre a 24 hétre ki folyósítja az összeget, az átlagkereset hány százaléka jár erre az időszakra? Mi a különbség a csed és a szülési szabadság között? Kifizető, illetve az összegszerűség tekintetében? A szülési szabadság címén kapott összeg összevonandó jövedelem? Erről a munkáltató adja az igazolást? Szülési szabadság idejére jár a cafeteria? A csed folyósításáról az OEP intézkedik, és adja ki az igazolást? Az OEP-től kell igényelni? Ez a 24 hét (szülési szabadság, csed) csak a nevükben tér el, és nem is kétféle ellátásról van szó, amely ugyanannyi időre jár? Köszönöm válaszát

Szülési szabadság: elégedetlen a magyar joggal az Európai Bizottság Cikk

A szülési szabadságról szóló irányelv maradéktalan átültetésére szólította fel a héten az Európai Bizottság Budapestet. A testület szerint Magyarországon úgy vették át az irányelvet, hogy az a megengedettnél nagyobb teret nyit például a várandós nők hátrányára a nemek alapján történő eltérő bánásmód előtt.

Céges autó szülési szabadság alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném a segítségüket kérni, hogy szülési szabadság alatt a dolgozónak milyen cafeteria adható és használhatja-e a cégautót? Köszönöm válaszukat! Bartos János

Veszélyeztetett terhesség, szülési szabadság, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, adjon tanácsot a következő kérdésben: Édesanya veszélyeztetett terhes volt, így táppénzt kapott a szülés napjáig. Mivel nem volt meg a 365 nap biztosítása, így egyből gyesre vált jogosulttá. Ebben az esetben a Mt. 127. §-át figyelembe kell-e venni? Az anya jogosult-e szülési szabadságra vagy egyből fizetés nélküli szabadságra kerül és a gyest kell figyelembe venni? Amennyiben jogosult szülési szabadságra, akkor esetében mennyit és mikor kell kiadni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: S.G.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink