268 találat a(z) számvitel cimkére
Késedelmi pótlék fenyeget! Legyen követhető a fejlesztési tartalék útja Cikk
Az eredménytartalék lekötött tartalékba történő átvezetésének módjáról minden esetben a vállalkozás dönthet önállóan, ugyanakkor rendkívül fontos, hogy a határozatról írásos dokumentum is szülessen, elkerülve az esetleges félreértéseket – hívja fel a vállalkozások figyelmét a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST. Ha ezt elmulasztják, akkor a korábban meg nem fizetett adót késedelmi pótlékkal együtt kell megfizetniük a vállalkozásoknak.
Könyvelők, figyelem: több rendelet módosul Cikk
Az utóbbi hetekben megszavazott törvényváltozások következtében a számvitelt érintő több kormányrendelet módosul, derül ki a kormányzati portálról. A tervezetek november 24-éig véleményezhetők.
Beolvadás számviteli lépései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2017. december 31-ei mérlegével történő vagyoni értékelés alapján 2018 januárjában történő elhatározással beolvad egy másik kft.-be. Kérem ismertessék, hogy milyen adózási és számviteli feladatokat és határidőket kell figyelembe venni ezen folyamat során, és ezeket milyen ütemezéssel kell végrehajtani az egyes (beolvadó és befogadó) cégek vonatkozásában külön-külön.
Előleg – fordított áfa Kérdés
Egy társaság használtingatlan-értékesítési tevékenységét adókötelessé tette. A vételárat két részletben fizeti meg a vevő a tulajdonjog megszerzése, illetve a birtokba adás előtt. A társaság áfafizetési kötelezettsége a teljes vételár megfizetésekor beáll. Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy az ügyletről két előlegszámlát és egy végszámlát kell-e kiállítani? A kérdés azért merült fel, mert a vevő szerint elégséges csak két számla kiállítása, mely esetben a második részlettel a teljes vételár kiegyenlítése már a teljesítést is igazolja. A számviteli nyilvántartásokban pedig a birtokbaadási jegyzőkönyv vagy a tulajdonjog-átszállást igazoló tulajdoni lap alapján kell a bevételt elszámolni és az eszközt kivezetni. Köszönettel.
Katából a számviteli törvény hatálya alá II. Kérdés
Köszönöm az előző kérdésre adott kimerítő választ. Ennél a cégnél az a helyzet, hogy tao-ról 2006. január 1-jétől áttért evára. Evásból kett katás 2014. január 1-jétől. Ebben az esetben a nyitómérlegnél vissza kell menni a 2005. évi beszámolóhoz? Nem évült az már el?
Talán nem gondolná, de ezek a szervezetek példamutatóan gazdálkodnak Cikk
Az Állami Számvevőszék a büntetés-végrehajtás területén működő, állami társaságokat ellenőriz, melynek keretében lezárultak az Ipoly Cipőgyár Termelő és Szolgáltató Kft., a NOSTRA Vegyesipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a „BUFA” Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft., a Duna Papír Termelő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. és a DUNA-MIX Ipari Kereskedelmi Szolgáltató Kft. ellenőrzései. Az ÁSZ megállapította, hogy a társaságok feletti tulajdonosi jogokat az illetékes szervezetek szabályszerűen gyakorolták, és a társaságok működésének szabályozottsága is összességében megfelelt az előírásoknak. A bevételek és ráfordítások elszámolása, a beszámolási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése minden esetben szabályszerűen történt, és az öt társaság vagyongazdálkodása is összességében szabályszerű volt.
Bitcoin bányászat adózása, könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. A bitcoin bányászat adózása katás egyéni vállalkozóként pontosan mely tevékenység felvételével lehetséges? Lehetséges-e ?(A kata törvény kimondottan nem tiltja véleményünk szerint). 2. Ha nem (katás) egyéni vállalkozóként folytatja, hanem mint magánszemély, hogy alakul az adózása, pontosan milyen bizonylat alapján állapítja meg a jövedelmét? Külföldi számítógépekkel, szerverekkel folyik a bitcoin bányászat, papíralapú bizonylat kibocsátása a "bányászó" felé nem történik. 3. Ha kft. folytatja ezt a tevékenységet, hogyan alakul az adózása, mi az alapbizonylata a könyvelésnek? Mely tevékenységet kell felvennie a tevékenységi körébe, hogy jogszerűen folytathassa a bitcoin bányászatot? Kérem, részletesen kifejteni a válaszokat, mert e témában még nincsen kialakult, ismert, adózási-számviteli gyakorlat. Tisztelettel: Czigányné Tóth Katalin
Kft. eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Értékesítettünk egy kft.-t. Nekünk mint eladónak milyen kötelezettségeink vannak mind számvitelileg, mind adózásügyileg? Válaszukat előre is köszönöm
Tenyészállatok értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk mezőgazdasági tevékenységet folytat, tejelőtehén-tenyésztéssel is foglalkozunk. A tehenek értékcsökkenési leírásával kapcsolatban lenne kérdésem. A számviteli törvény szerint a tehenek értékcsökkenése 25 százalék, tehát négy év alatt írjuk le őket a maradványértékig. A társaságiadó-törvény szerint hogyan helyes a tehenek értékcsökkenése? A társaságiadó-törvény az alábbiakat tartalmazza az 1. számú mellékletben: a számvitelről szóló törvény szerint megállapított terv szerinti értékcsökkenés (ideértve az egy összegben elszámolt értékcsökkenési leírást is) érvényesíthető (...) f) tenyészállatok esetében. Ezen pont alapján a társasági adó szerinti értékcsökkenésnél alkalmazhatjuk ugyanúgy a 25 százalékos leírási kulcsot? Maradványértékkel a taotörvény szerint nem számolhatunk? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Gál Veronika
Így változtak a számviteli szabályok a legújabb adócsomagban Cikk
A jelentős összegű hibára, a fejlesztési célra kapott támogatás, illetve a származékos ügyletek elszámolására, a kreditpont-minősítési eljárásra, az IFSR-ek kötelező alkalmazására vonatkozó szabályok változtak egyebek között az Országgyűlés által június 13-án elfogadott adócsomagban módosított számviteli törvényben (Szt.).
Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy osztrák vállalkozás (GmbH) Magyarországon vásárolt telket, a rajta lévő épületekkel együtt. Bérbeadási tevékenységéhez a NAV-tól adószámot kért és kapott is, telephelye bejelentésre került. A témával kapcsolatos kutatás során mindenhol azt lehet olvasni, hogy ugyanúgy kell eljárni ebben az esetben, mint a „normál" magyar vállalkozások esetében, gyakorlatilag meg mégsem, mert például kamarai regisztrációra, illetve cégbírósági bejegyzésre nem kötelezett (nincs alkalmazottja, illetve nem lehet), bizonyos bevallásokat sem kell a NAV felé küldeni. Köteles-e a GmbH a magyar számviteli szabályoknak megfelelő beszámolót készíteni? (Az Szt. 2. § (3) bekezdés alapján szerintem nem, de nem vagyok benne biztos.) Ha mégis, akkor szükséges-e könyvvizsgálói jelentés? Vagy adótanácsadói ellenjegyzés (mint utólag kiderült, a bejelentkezéshez adótanácsadó segítségét kérték, aki szerint kell beszámolót készíteni)? Milyen további bevallási kötelezettségei vannak a GmbH-nak Magyarországon? Ezen kívül az Art. 9. § értelmében a belföldi adókötelezettségek teljesítésére pénzügyi képviselőt bízhat meg. Akkor ezek szerint nem kötelező? Segítségüket és tájékoztatásukat előre is köszönöm!
Szobor besorolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsenek a megfelelő mérlegsorba beállítani az alábbi tételt. Hová sorolandó a számviteli törvény szerint egy faszobrász által készített fából készült szobor, melyet egy lebetonozott kőalapra rászereltek? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Letölthető Válaszadó adózási szaklapok 2017 Cikk
Válaszadó digitális kiadványainkat kizárólag előfizetőink olvashatják.
Kiválás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik kft. november 1-jétől kiválás útján jött létre. Mint jogutódnak milyen bejelentési, bevallási kötelezettségei vannak? Milyen számviteli teendők vannak ebben az esetben? Van-e könyvvizsgálati kötelezettsége a jogutódnál? Az alkalmazottak továbbfoglalkoztatása a jogutódnál történik, erről a T1041-es bejelentő lapot beküldtük. A munkaszerződés módosításon kívül van-e még egyéb kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm!
Részletre történő értékesités Kérdés
Tisztelt Szakértő! Részletre történő értékesitéssel kapcsolatban szeretnék választ kapni.Társaságunk taxiórát értékesit vevőinknek részletfizetésre. Vásárláskor kiállitjuk a számlát 2016. II. 25-ei teljesitéssel és 2016. V.25-ei (3 havi) fizetési határidővel. Számla mellékleteként részletfizetési szerződést kötünk. A számlában a taxióra vételára 30.000.-Ft+8.100.-Ft áfa, összesen fizetendő 38.100.-Ft. 2016. II. havi áfabevallásunkban bevallottuk és befizettük a 8.100.-Ft-ot. T311 - K91 30.000.- K467 8100.- Részletfizetésre szóló megállapodásban a taxióra bruttó értéke 38,100.-Ft+ 6000.-Ft részletfizetési kamat. I. részlet 12700.- tőke + 2000.- kamat 14.700.- II.részlet 12700.-tőke + 2000.- kamat 14.700.- III.részlet 12700.-tőke +2000.- kamat 14.700.- ft. Minden részletfizetés pénztári bizonylattal vagy banki átutalással történik. T 381.384 - 311 12700.- 96 2000.- Számviteli és adótörvénynek megfelelő-e. Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.