48 találat a(z) orvosi igazolás cimkére

Személyi adókedvezményre való jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A véleményét szertném kérni a következő esettel kapcsolatban: Dolgozónkat 2008 óta gondozzák M3490, M340 (Szisztémás sclerosis, Progresszív szisztémás sclerosis) diagnózissal. Ezt a diagnózist, a 335/2009. számú kormányrendelet tartalmazza, mint súlyos fogyatékosságnak minősülő betegséget, viszont szakorvosától erről igazolást nem kap, mondván egészségkárosodása nem éri el az 50 százalékos mértéket. Mi nem találunk arra utaló momentumot, hogy ebben a betegségtípusban az egészségkárosodás százalékos meghatározása kritérium lenne a személyi kedvezmény jogosultsága szempontjából. A NAV is így fogalmaz: „Bizonyos betegségtípusok után személyi kedvezmény illeti meg a magánszemély adózót. Súlyos fogyatékos személynek azt a magánszemélyt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben (335/2009. XII.29.) említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.” Az orvos véleménye és a NAV, illetve a kormányrendelet megfogalmazása véleményünk szerint nincs összhangban. Mit gondol, esetleg valamit mi félre értelmezünk? Jól van ez így? Csak akkor azt nem értjük, hogy például az inzulin dependens szövődmények nélküli cukorbetegség vagy például övsömör után hogyan lehetséges a személyi kedvezmény érvényesítése? Ott miként értelmezhető a százalékos egészségkárosodás? Véleményét előre is köszönöm!

Ezt az szja-kedvezményt ne hagyja veszni! A munkáltatója is jól járhat Cikk

Egy rehabilitációs átvilágítás során a dolgozók 1,5-6 százalékáról szokott kiderülni – a munkavállalók demográfiai összetételétől függően –, hogy tartós betegséggel élő személyekként ők maguk szja-kedvezményre, míg az őket alkalmazó társaság esetleg a rehabilitációs hozzájárulás megtartására jogosult. Az érintett magánszemélyek éves szinten több mint 60 ezer forintnyi adót spórolhatnak meg, munkáltatójuk viszont majdnem egymillió forintot nyerhet.

Súlyos fogyatékossági kedvezmény szja-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményem szerint a 1995. évi CXVII. törvény a szja-ról 40. § (2) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy ki vehet igénybe személyi kedvezményt a szja-ban súlyos fogyatékosságára tekintettel. A hivatkozott bekezdés úgy rendelkezik, hogy aki a vonatkozó kormányrendeletben említett betegségekben szenved, az jogosult erre a kedvezményre. Kérdésem az lenne, hogy a háziorvos mikor tagadhatja meg az igazolás kiadását? Kérdésem azért merült fel, mert találkoztam olyan háziorvossal, aki a beteg egyértelműen megállapított betegsége ellenére nem adja ki a papírt, akár arra hivatkozva, hogy nem kell megműteni, akár arra, hogy nem igényel jelenleg kezelést, beavatkozást. Viszont a betegről a szakorvos a diagnózist megállapította. Válaszát előre is köszönve: Tekeli Tímea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos személygépkocsi

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Brazil szolgáltatás elszámolása itthon

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink