110 találat a(z) műszakpótlék cimkére
Havi bérátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 fős kft,-nél 3 gépkocsivezető van alkalmazásban, akik az árut terítik. Számukra lehet-e havi átalányt számolni, ami tartalmazza az esetleges éjszakai, valamint a műszakpótlékot? A bérlistán egy külön feladásban szerepelne minden hónapban ugyanaz az összeg, a munkaszerződésben ezt szerepeltetnénk. Megoldható lenne? Előre is köszönöm. Tisztelettel: Zsné
Műszakpótlék Kérdés
Kedves Adózóna! Próbáltam az összes témába vágó kérdést elolvasni, de arra nem találtam választ, hogy a műszakpótlék 1/3-os feltételében a munkanaposztó pontosan mit is takar. Ha egy hónapban a munkavállaló beteg is volt és szabadságon is volt, összesen 6 napot dolgozott, akkor ehhez a 6 naphoz viszonyítva kell nézni, hogy 1/3-ban eltért a beosztás szerinti kezdeti időpont vagy az eredeti (mondjuk) 21 munkanaphoz? Az Mt. a munkanapot nagyon tágan definiálja (87. § (1) bekezdés: Munkanap az a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik –igazából ez bármelyik naptári nap lehet (mert nincs hozzá olyan jelző sem, hogy amelyre munkaidőbeosztás érvényes, csak annyi, hogy naptári nap) – így akár még úgy is lehetne csavarni a szavakat, hogy 30 vagy 31 lenne az osztó, az 1/3 vizsgálatakor. A 141. §-ban sincs semmilyen jelző a munkanap előtt, így teljesen bizonytalanok vagyunk abban, hogy mit is akarhatott a törvényalkotó pontosan. A szakmai meglátásukat előre is köszönöm Nagy Péter
Helyettesítés, rendkívüli munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló háromműszakos munkarendben dolgozik, az előre kiadott beosztása alapján. Esetenkénti helyettesítés miatt a dolgozó a munkáltató írásbeli utasítása alapján másik munkakörben és négyműszakos munkarendben végzi a munkáját a helyettesítés időtartama alatt, ez átmeneti időszak, a másik dolgozó szabadságának időtartamára szól. A kérdés az, hogy a helyettesítés időtartamára a négy műszakra járó műszakpótlékokon kívül kell-e rendkívüli munkavégzés miatt plusz díjazást adni? Köszönettel a választ.
Műszakpótlék fizetése fix bér mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy gyárban, 2 műszakban, 6:00-18:00 és 18:00-06:00 órai időbeosztásban, 3 nap munka, 3 nap pihenő ütemben, órabérben foglalkoztat 44 főt. Át szeretnének térni a fix béres munkadíjazásra. Munkaszerződés-módosítással megtehetik? Ha átsorolják őket fix béressé, akkor hogyan alakulnak a pótlékok? Továbbra is jár a műszak-, vasárnapi-, éjszakai és ünnepi pótlék a fix bér mellett is a 18:00-06:00 órai munkavégzésre, vagy ezek a pótlékok a fix bérben benne vannak? Ha a cégnek van egy kialakított munkarendje, akkor a pótlékokat kell vagy nem kell fizetni? Válaszát köszönöm!
Bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ha olyan a munkarend, hogy heti háromszor este 7-től reggel 7-ig (háromszor 12 óra), illetve egyszer napközben 4 óra (összesen 40 óra) hetente, változó napokon, akkor este 6 és reggel 6 között a bérpótlék 30 százalékos, vagy sima esti műszakban 15 százalékos? Válaszukat köszönöm.
Munkaidőkeretben való foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy trafik alkalmazottjának munkaszerződésében az alábbi kitétel szerepel: ”A munkarendet heti 40 órás munkaidőkeretben állapítják meg, amelyben a napi munkaidő nem lehet kevesebb 4 óránál és nem lehet több 12 óránál. Ezen belül az esetenként elrendelt túlmunka nem minősül fizetett túlórának. A heti 40 órát meghaladó előzetes munkáltatói engedély vagy utólagos munkáltatói leigazolás alapján végzett túlmunka ellenértékének elszámolása tekintetében a munka törvénykönyve 147. §-ában foglaltak szerint kell eljárni. A heti munkaidő-beosztást a tárgyhetet megelőző hét utolsó munkanapján köteles a munkavállalóval egy hétre előre közölni.” A dolgozó munkarendje: 1. nap 13:30-21:00, 2. nap 6:00-13:30, 3. nap 6:00-13:30, 4. nap 13:30-21:00. Munkaszüneti napon munkarend szerint dolgozott (Pünkösd). A teljes munkaidős dolgozó hónapokon keresztül nem dolgozza le a törvényes munkaidőt a munkarendje alapján. Kérdéseim: 1. Fenti kitétel megfelel-e a jogszabályoknak különös tekintettel a munkarend kihirdetésére? 2. A változó munkarend miatt kell-e műszakpótlékot fizetni? Ha igen melyik intervallumra a példa szerint? 3. Munkaszüneti napra (példa szerint) kell-e 50 százalékos bérpótlékot fizetni? 4. Milyen szankcióval jár – a foglalkoztatóra és a dolgozóra nézve egyaránt – ha a dolgozó(k) nem dolgozzák le a törvényes munkaidőt ? A helyesbítésnek mi a módja? 5. A fizetett szabadságot fenti példa alapján mely napokra kell számfejteni? Köszönettel: Reményi Gyné
Meglepődtek a boltosok, hogy műszakpótlékot kellene fizetniük Cikk
Egy kft.-nél munkaügyi ellenőrök azt állapították meg, hogy nem fizetett a cég műszakpótlékot a dolgozóknak. Élelmiszerboltról van szó, ahol az egyik alkalmazott 06.00-13.30-ig, a másik 12.30-19.00 óráig dolgozik. Minden héten váltják egymást, havi bruttó 161 ezer forinttal vannak bejelentve. Ha kell műszakpótlékot fizetni, azt 18-19 óráig, azaz csak napi egy órára, 30 százalékot? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Műszakpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik kft.-nél munkaügyi ellenőrök voltak, és azt a megállapítást tették, hogy nem fizetett a cég műszakpótlékot a dolgozóknak. Élelmiszerboltról van szó, ahol az egyik alkalmazott 06.00-13.30-ig, a másik 12.30-19.00 óráig dolgozik. Minden héten váltják egymást, havi bruttó 161 ezer forinttal vannak bejelentve. A kérdésem az lenne, hogy ha kell műszakpótlékot fizetni, azt 18-19 óráig, azaz csak napi egy órára, 30 százalékot? Előre is megköszönöm. Zsmami
Készenléti jellegű munkakör Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk lehetségesnek tartja, hogy 24/48 órában portásokat foglalkoztasson. Mivel még nem volt ilyen munkakörünk, ezért kérném a segítségét az alábbiakkal kapcsolatban. A munkaszerződésbe bele kell foglalni, hogy készenléti jellegű munkakör, aminek a munkaideje 24/48 óra lenne. Ebben az esetben érvényes a minimálbér alkalmazása, vagy mivel többre jön ki, mint a 8 órás munkarend, így a havibért is emelni kellene? A 24 órás munka alatt jár este 18 órától reggel 6 óráig a 30%-os műszakpótlék, valamint ünnepnapon a 100% pótlék? A szabadságnapok nyilvántartása napokban történik, és azokra a napokra kell kiadni a szabadságot, amikor a dolgozó be lenne osztva munkavégzésre? Kérem szíves megerősítését.
Műszakpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szerződéses személyszállítással foglalkozik, autóbuszokkal szállítjuk a megrendelő cégek dolgozóit a munkahelyükre. Az általunk foglalkoztatott autóbuszvezetők részére eddig a munka törvénykönyve 141-142. §-ok alapján fizettünk műszakpótlékot, illetve éjszakai pótlékot attól függően, hogy milyen munkarendben és munkaidő-beosztásban dolgoztak. Ebben az évben felvettük a kapcsolatot egy szakértő céggel, akik a gépjárművezetők vezetési és pihenőidejével foglalkoznak, és ők azt tanácsolták, hogy nem a munka törvénykönyve, hanem az 1988. évi I. tv. alapján kell a gépjárművezetők pótlékát elszámolnunk. E törvény szerint csak az éjszakai időszakra (00.00-04.00) kell 15 százalékos bérpótlékot fizetnünk. Kérdésünk: a következő hónaptól fizethetünk-e kevesebb időre és kisebb összegű bérpótlékot a dolgozóinknak? Tisztelettel: Ecker Dániel
Munkaidőkeretben műszakpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy a munkaidőkeretben dolgozó munkavállalók részére, ha egy hónapon belül például 2 nap 12 órát végeznek, ami tart 19-től 7 óráig, de a 3. napon pihenőt kapnak, jár-e nekik a 30 százalék műszakpótlék? Nem dolgoznak folyamatosan eltérő időszakban, csak néhány kivételes alkalommal fordul elő 18 óra utáni vagy 6 óra előtti munkavégzés.
Műszakpótlék hétvégén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elnézést kérek, korábbi kérdésemmel kapcsolatban, (http://adozona.hu/kerdesek/2017_3_20_Muszakpotlek_hetvegen_aqf) az ügyfelem kérésére további megerősítést kérnék az ügyben. Konkrét példával: egy dolgozó egyik héten, hétfőtől vasárnapig van beosztva, minden nap 15-23-óráig.(Műszakpótlékra jogosító feltételek egész hónapra vetítve fennállnak.) Az órabére 1000 forint. Ebben az esetben szombati, illetve vasárnapi napra, (helyette pihenőnapot nem kap) mennyi munkabér illeti meg? Az én számításom szerint szombatra: (8*1000)+(8*1000*50%)+(5*1000*30%)=13 500 forint, vasárnapra: (8*1000)+(8*1000*100%)+(5*1000*30%)=17 500 forint. Előre is köszönöm szépen a segítséget. Üdvözlettel: Bíró Ildikó
Műszakpótlék hétvégén Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kft. munkavállalói műszakpótlékra jogosultak beosztásuk miatt. Néha szombaton is dolgoznak. Erre túlórapótlékot kapnak, de ha a beosztásuk 18-06 óra közé esik szombaton, jól gondolom, hogy a szombatra is meg kell kapniuk a műszakpótlékot a túlórapótlék mellett? Köszönöm válaszát!
Műszakpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. 151. § (3) bekezdését hogyan kell értelmezni az alábbi esetben? A vállalkozás háromműszakos munkarendben dolgozik, négyhónapos munkaidőkeretben, vasárnap kivételével minden nap munkanapnak számít. A beosztást két héttel korábban közlik. Ha a munkaidő-beosztás alatt beteg lesz, akkor a 30 százalékos bérpótlékra jogosító időbe bele kell számítani a betegség idejét is, illetve mi a helyzet, ha a munkaidő-beosztás előtt már beteg, és a következő két heti beosztás alatt is az? Vagy nem kell foglalkozni a munkavégzési kötelezettség alól mentesülő idővel csak az irányadó időszakban kötelező munkanapok 30 százalékát meghaladó időszakban vagy éjszakai időszakban kell munkát végezni, hogy jogosult legyen a távolléti díj megállapításánál a növelő tételre? Köszönettel.
Iskolaszövetkezet - műszakpótlék, éjszakai pótlék Kérdés
Kedves Szakértő! A 2016 szeptember 1-jén a szövetkezeti törvényben beálló változások hatással vannak az iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztatott hallgatók műszakpótlékára, éjszakai pótlékára? Röviden: kell fizetni a hallgatóknak műszakpótlékot, éjszakai pótlékot? Válaszát előre is köszönöm!