68 találat a(z) korlát cimkére

Készpénzfizetési korlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ugyanattól a cégtől vesz mindig gumiabroncsot, készpénzben. Általában 50-80 ezer forint értékben, amelyet másnap el is ad darabokban. A számlák összesen meghaladják a 1,5 milliós határt. Ilyenkor ez átlépésnek számít? Köszönöm a válaszát!

Katás készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozóként csomagolt élelmiszerek kiskereskedelmével foglalkozik. Várakozásait felülmúlva az idei évben túllépné a katás keretét, ezért egy kft.-t alapított, amelyben tovább folytatná a tevékenységet. Az egyéni vállakozásban felhalmazódott készletett és tárgyi eszközöket szeretné átrakni a kft.-be. Ezt mindenképp csak számlázás útján tudja megtenni, vagy mivel a katás egyéni vállakozásban nem költségelszámoló, így magánszemélyként is, adásvételi szerződéssel átruházhatja értékeit? Válaszát előre is köszönöm!

Támogatási intenzitási korlát mezőgazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás a 7. § (1) zs pontja szerint beruházási kedvezményt venne igénybe. Mezőgazdasági vállalkozásról van szó, egyrészt az nem világos, hogy ez melyik típusú kedvezmény (de minimis vagy mezőgazdasági csoportmentességi), ezt mi dönti el? Másrészt a 1729-es bevallás 02-01-es munkalap kitöltési útmutatója támogatási intenzitásokat tartalmaz. Mi a helyzet akkor, ha ez a nyugat-dunántúli mezőgazdasági vállalkozás a tárgyi eszközt 50 százalékos állami támogatással (fejlesztési tám.) szerezte be, ami már eleve nagyobb az intenzitási korlátnál? Igénybe vehető-e a zs) pont szerinti adóalap-kedvezmény vagy nem? Ha igen, akkor a támogatáson felüli bekerülési érték után?

Haszonélvezet termőföldre: itt vannak a részletek a korlátozó magyar szabályról hozott uniós bírósági döntésről Cikk

Az Európai Bíróság kedden két konkrét kereset kapcsán elmarasztalta a termőföldre szerzett haszonélvezeti jog megszüntetéséről szóló 2013-as magyar törvényt. A jogi testület szerint ellentétes az uniós joggal azon személyek haszonélvezeti jogának a megvonása, akik nem közeli hozzátartozói a magyarországi mezőgazdasági földterületek tulajdonosainak.

Egyszerűsített foglalkoztatás – létszámkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő mezőgazdasági idénymunkára alkalmaz egyszerűsített foglalkoztatás keretében embereket. Egy munkáltató és egy ugyanazon alkalmazott között 120 nap lehet egy évben a bejelentés. Vonatkozik-e a termelőre a létszámra vonatkozó korlát? Nincs alkalmazottja, akkor hány napot alkalmazhat egyszerűsített foglalkoztatás keretében mezőgazdasági idénymunkára embereket? Köszönettel: Balogné

Áfahatár-átlépést követő számla helyesbítés Kérdés

Sajnos többször előforduló probléma, hogy a vállalkozó nem figyeli az áfahatárt (hiszen például a katás vállalkozónak nem is kell könyvelő...). Mi a helyes eljárás az olyan esetben, amikor a felek egy konkrét árban egyeznek meg, de utólag kiderül, hogy az eladó már napokkal korábban átlépte az áfahatárt, mint a tényleges teljesítés? A vevő a teljesítés napján készpénzben ki is egyenlítette az ellenértéket, természetesen számla ellenében, melyet az eladó még alanyi mentesként állított ki. Kérheti-e az eladó a teljesítésre az áfa összegét, vagy az általa megkapott összeg tekintendő bruttó bevételnek?

Készpénzes vásárlás 1,5 millió forint felett Kérdés

2017. október 18-án bruttó 1 millió 651 ezer forint értékben vásároltunk egy tehergépkocsit készpénzért. Mivel a vásárlás az esti órákban történt, már nem volt mód az átutalásos fizetésre. Mivel az Art. 17. § (9) bekezdésében előírt 2 millió forintos készpénzfizetési korlátot nem éri el a számla, a 40-es nyomtatványt nem lehet benyújtani. De az Art. 38. § (3a) bekezdése 1,5 millió forint feletti készpénzkifizetés tilalmáról is rendelkezik, a 1,5 millió forinton felüli részre 20% mulasztási bírságot kell fizetni. Kérdésem, hogy mi ilyenkor a teendő, milyen módon fizessük be a mulasztási bírságot, és hogyan, milyen módon jelentsük ezt az adóhivatalnak? Szeretnénk elkerülni, hogy egy esetleges jövőbeni revízió feltárja ezt, és akkor a mulasztási bírság mellett még késedelmi kamat is terheljen minket. Válaszukat megköszönve: Kovács-Horváth Adrienn

Kata választása 12 milliót meghaladó nettó árbevétel esetén Kérdés

Azt szeretném megkérdezni, jól gondolom-e, hogy az is választhatja a kata adózást, akinek több a bevétele mint 12 millió? Ha jól értelmezem a törvényt, csak annyi a hátránya, hogy 12 millió nettó árbevétel fölötti összegre + 40 százalék adót kell fizetnie. Sem a belépésnek, sem a bent maradásnak nincs árbevételi korlátja? Üdvözlettel: B. Erzsébet

Egészségügyi alkalmatlanság miatt így szüntethető meg a munkaviszony Cikk

Keresőképtelenné valamennyien válhatunk, ennek fő szezonja a téli időszak. Ebben a kritikus helyzetben mind a munkavállalót, mind pedig a munkáltatót kölcsönösen jogok és kötelezettséget illetik, illetve terhelik (például: tájékoztatás, munkavégzés alóli mentesülés stb.). Sajnálatos módon azonban előállhat az a helyzet is, amikor a munkavállaló az adott munkakör betöltésére alkalmatlanná is válik.

Kata bevétel Kérdés

Kedves Szipszer Tamás! Nagyon köszönöm a válaszát, azonban a kérdésemre nem kaptam választ. Az nyilvánvaló, hogy két külön adóalany. A kérdés: egy kisadózó ha egyéni vállalkozásból is van jövedelme és a bt.-ből, aminek kisadózó tagja is kap jövedelmet (átutalja neki a bt. a magánszámlájára, mert az nem egyéni vállalkozói jövedelem, amit számla alapján kap) akkor ezek együttes összege 12 millió forint lehet így is? Válaszát előre köszönöm

Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy mikortól érvényes a rokkantsági ellátásban részesülő személy foglalkoztatásának eddigi heti 20 órás korlát eltörlése? Köszönettel: Szalánczi Dóra

Osztalék-kifizetési korlát esetén tag részére történő kifizetés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni az Önök álláspontját a Ptk. 3:184 § szerinti tagnak történő kifizetések korlátozásáról. Azt szeretném megtudni, hogy egy vállalkozás esetén – amennyiben a kiszámolt osztalék-kifizetési lehetőség nem áll fenn – kifizethető-e egy tagnak (akár tagi akár munkaviszonyban) juttatás vagy egyéb kifizetés (például ingatlan-bérbeadás utáni bérleti díj)? Esetünkben a vizsgált vállalkozás helyesbített saját tőkéje 2017. évben nem fogja elérni a társaság törzstőkéjét. Köszönöm válaszukat!

Korlátozzák a kiváltságos nyugdíjakat, emelik a belügyesek bérét Romániában Cikk

A különleges nyugdíjak korlátozásáról döntött a román kormány pénteki ülésén, amelyen Mihai Tudose miniszterelnök a belügyi alkalmazottak bérének növelését is bejelentette.

Nehezebben juthatnak németországi cégtulajdonhoz az EU-n kívüli befektetők Cikk

A belföldi vállalatok EU-n kívüli tulajdonoshoz kerülését korlátozó rendeletet fogadott el szerdai ülésén a német kormány.

Készpénzfizetési korlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó közötti szerződésről van szó. Egyéni vállalkozó kft. részére zöldborsó-gyomlálást végez. A vállalkozói díjat naponta kéri, készpénzben. Júniusban két számlája volt 800 ezer forint értékben, két napon végzett munkát. Júliusban is két számlája volt, akkor is két napot dolgozott, 900 ezer forint értékben. A készpénzfizetési korlátról szóló jogszabály alapján össze kell-e adni a számlák összegét, vagy csak havonta kell nézni? Köszönettel: Nagyné Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink