132 találat a(z) kiválás cimkére
Fejlesztési tartalék kiváláskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha kiváláskor az eszközökkel szemben fejlesztési tartalék is kiválik, akkor módosul a fejlesztési tartalék felhasználási határideje? A fejlesztési tartalékot 2015-ben képeztük. A felhasználás végső időpontja 2019.12.31. Ha a cégből kiváló eszközökkel együtt fejlesztési tartalék is kiválik, akkor is marad 2019.12.31-e a felhasználási határidő, vagy a kiválás miatt ez kitolódik? Köszönettel: Jancsó Katalin
Katás és kivás időszak kezdete átalakulás, egyesülés, szétválás esetén
Cikk
A joggyakorlat során gyakran felmerülő kérdés, hogy mely időpontban keletkezik a kisadózókról szóló törvény szerinti adóalanyiság egy átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött gazdasági társaság esetén. Bár a két adónem szabályozása ugyanazon törvényben található, a kisadózó vállalkozások tételes adójára, illetve a kisvállalati adóra vonatkozó szabályok eltérően rendelkeznek arról a jogi helyzetről, amikor az átalakulás, egyesülés, szétválás keretében létrejövő jogalany kíván belépni a kata, illetve a kiva hatálya alá.
Kedvezményzett átalakulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiválás esetén, ha eredetileg 3 millió forint jegyzett tőkével egy kft.-ben 50-50 százalékban van két tulajdonos, melynek a megosztandó vagyona 200 millió forint, és a kiválás után egyik tulajdonos marad 3 millió forint jegyzett tőkével és 150 millió forint vagyonnal, plusz a kiváló (új) cégbe a másik tulajdonos kerül 3 millió forint jegyzett tőkével és 50 millió forint vagyonnal (ez egy ingatlan) – ezt a kiváló tulajdonos elfogadja egyéb pénzbeli ellentételezés nélkül –, az lehet-e kedvezményezett átalakulás az illetékmentességi szempontok szerint? Szja-fizetési kötelezettség keletkezik-e a kiválás kapcsán?
Kiválás
Kérdés
Kedves Adózóna! 'A' cégből kiválással létrejött 'B' cég, melyben 'A' 100 százalékban tulajdonos. Az lenne a kérdésem, hogy társaságiadóelőleg-bevallást 'B' cégnél a kiválást követő 30 napon belül kell-e beadnom? Ha igen, akkor mi az alapja? Olyan tevékenység miatt történt a kiválás, amiből 'A' cég nem szerzett sosem bevételt. Előre is köszönöm a segítségüket.
Külföldi cég kilépése kivás cégből
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kivás cég tulajdonosai két belföldi magánszemély, és egy EU-s társaság. A külföldi társaság ki szeretne lépni, elvinné a saját törzstőkerészét, ezzel az összeggel csökkentenék a jegyzett tőkét. (3 millió forint feletti marad!) Ezen kívül kapna egy jelentősebb összeget az eredménytartalékból. Ezt minek kellene tekinteni? A belföldi kft. szempontjából milyen adók terhelnék? Válaszukat előre is köszönöm!
Kedvezményezett átalakulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy A cég, amely 100%-os tulajdonosa B cégnek. B cégből ingatlan és ingatlanon végzett beruházás a hozzá kapcsolódó hitelekkel és saját tőkével szemben átkerülnek a már létező, C cégbe, ahol így "A" cég 48%-os tulajdont szerez. "A" cég tulajdonosai ugyanazon magánszemélyek, mint "C" cég tulajdonosai. "A" cég az átadással nem szerez készpénzt. "C" cég tulajdonosi szerkezete a beolvadás után így néz ki: 48% "A" cég, 26% 1. magánszemély, 26% 2. magánszemély. "A" cég tulajdonosi szerkezete: 55% 1. magánszemély, 45% 2. magánszemély. "B" cég tulajdonosi szerkezete: 100% "A" cég. Kérdéseim: ez a kiválás-beolvadás kedvezményezett átalakulás-e, felmerül-e illeték- illetve áfakötelezettség, ebből a szempontból minek számít a bérelt ingatlanon végzett beruházás? Köszönettel: Jancsó Katalin
Átalakulás és kiválás egy lépésben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság tagjai a cég kft.-vé történő átalakulását határozták el, miközben ugyanezen átalakulás folyamán az egyik tulajdonos kiválna, tehát két kft. jönne létre a folyamat során. Lehetséges egy átalakulás (bt.-ből kft.) és egy kiválás végrehajtása a jelenlegi jogi szabályok szerint egyidejűleg? Segítségüket köszönöm.
Kiválás
Kérdés
Egy kiválás során a vagyonmérleg-tervezet 2018. 06. 28-ai dátumra készült, a 2017. 12. 31-ei beszámoló adatainak felhasználásával. A végleges vagyonmérleg dátuma 2018. 09. 30.volt, az erre az időpontra készített közbenső mérleg adatainak felhasználásával. Elhúzódott a cégbírósági eljárás, ezért a kiváló céget 2019. 05. 22-én jegyezték be. A végzés alapján a létesítő okiratának kelte 2018. 12. 13., a cég adószáma 2019. 04. 30-ától érvényes. A kiváló cég nyitómérlegének dátuma a bejegyzés napja lesz? És melyik időszak mérlegadataival kell megnyitni: a beadott végleges vagyonmérleg (2018. 09. 30.) vagy év végi beszámoló (2018. 12. 31.), vagy új közbenső mérlegnek kell készülnie 2019. 05. 22-ére?
Cég kiválása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk „A Kft.”, mely termelő tevékenységet végez, úgy döntött, hogy kiválik belőle egy „B Kft.”, mely a továbbiakban eszközkezelő cégként működne, és vinné az „A Kft.” teljes eszközparkját. Majd az „A Kft.” bérelné vissza „B Kft.” eszközeit a további termelést lehetővé téve. A „B Kft.” társasági adózást választ, amíg az „A Kft.” a jelenlegi társasági adózás helyett belépne a kiva hatálya alá. Az „A Kft.” részére ez előnyös lehet, tekintettel arra, hogy az élő munkaerő ebben a kft.-ben marad. Az „A Kft.” a 2018-as adóév zárásánál fejlesztési tartalékot képzett. Ezt a fejlesztési tartalékot a „B Kft.” kiválása után elviheti az „A Kft.”-ből és felhasználhatja-e teljes mértékben? A szétválás folyamata adózás és számviteli szempontból hogyan néz ki lépésről lépésre az „A Kft.” és a „B Kft.” esetében külön-külön és együttesen nézve? A továbbiakban az „A Kft.” és a „B Kft.” tulajdonosi szerkezete egyforma lesz. Válaszát előre is köszönöm.
Kiválás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kéni. Van egy kft., amely több ingatlannal rendelkezik. Most az egyik ingatlan a hozzá tartozó hitellel együtt kiválik egy új kft.-be. Még nem csináltam ilyet, mik a könyvelési lépések? Mivel szemben vezetem ki az ingatlant és a hitelt? Köszönöm.
Kiválás terhelt ingatlannal
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa úgy határozott, hogy a jelentős saját tőkével rendelkező társaságából kiválással új társaságot hoz létre, amelybe az átadó kft.-ből alapvetően az ingatlanlant viszi át. Az ingatlant jelenleg banki jelzálog terheli. Abban az esetben, ha az átalakulási vagyonmérleg-tervezethez csatolásra kerül az érdekelt bank engedélye, amely a kiválást tudomásul veszi, lehetséges-e az átalakulási vagyonmérleg cégbíróság általi jóváhagyása? A kiválási folyamatot terheli-e a kivitt, illetve átvitt ingatlanra vonatkozóan illetékfizetési kötelezettség abban az esetben, ha kizárólag ugyanaz a tulajdonos lesz mindkét kft.-ben az egyszemélyes tulajdonos? köszönöm a válaszukat.
Ingatlan értékesítése kiválás után
Kérdés
https://adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Cegatalakulasok_adozasi_kovetkezmenyei_WMOAMQ Tisztelt Szakértő! Fenti írása kapcsán felmerült az a kérdésem, hogy amennyiben egy kedvezményezett átalakulás (kiválás) során az áfa kötelezettségvállalás ledokumentálásával létrejövő jogutód a kezdetekkor ugyan ingatlanbérbeadásra az áfafizetési kötelezettséget választja, de értékesítésre nem. Milyen módon értékesíti így a kiválás során tulajdonába került nem lakáscélú ingatlant 2019-ben. Tárgyi adómentesen? Kell-e arányosítani ez esetben a levonható áfákat? Keletkezik-e fizetendő áfa (a korábban jogelőd által levont ingatlanszerzéshez kapcsolódó áfa miatt – ha egyáltalán volt ilyen) a "figyelési időszak" alatt? Köszönöm.
Értékhelyesbítés adóvonzata
Kérdés
Az év elején kedvezményezett átalakulással – kiválással – létrejött társaság vagyonában található ingatlan a cég eszközeinek – könyv szerinti értéken – közel 70 százalékát teszi ki. A tao szerint nem ingatlanvagyonnal rendelkező társaság. Az ingatlan értéke a könyv szerintit többszörösen meghaladja. A cég tulajdonosai szakértői becsléssel alátámasztva az év végén értékhelyesbítést kívánnak végezni a számviteli törvénynek megfelelően, az ingatlan értékét a piaci értéken kívánják szerepeltetni a cég eszközei között. Ennek indoka lehet egy későbbi befektetési elképzelés. A cég mérlegében ennek megfelelően megjelenik az értékhelyesbítéssel korrigált eszköz értéke, illetve a forrásoldalon az értékelési tartalék. Van-e ennek az értékhelyesbítésnek adóvonzata a társaság, illetve a társaság tulajdonosai számára? A társaság tulajdonosai részben magánszemélyek, részben egy másik társaság. Köszönettel: Kertész Béla
Társaságiadó-elhatárolás felhasználása kiválás után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben egy kft.-ből kiválással alakult egy új kft. Mindkét kft. azóta is működik. Az első (jogelőd) kft. korábban, több éven keresztül felhalmozott, elhatárolt társasági adójáról a kiválási okiratokban nem történt említés. Az a kérdésem, hogy ezt teljes mértékben felhasználhatja-e a első kft.? Esetleg egy külön megállapodásban ezt írásba foglalva? Vagy az elhatárolt társasági adó is a megállapított vagyonfelosztás alapján kerülhet csak és kizárólag "szétosztásra"? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Kiváló vagyontárgy értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kft., mely 2018.06.30-án kiválással/beolvadással vagyontárgyakhoz jutott. Az így megszerzett vagyontárgyak között van tehergépjármű, melyet most ügyfelem értékesíteni kíván. A bizonytalanságot az értékesítésről kiállított számla áfatartalma okozza. Véleményem szerint mivel a vagyontárgy áfa nélkül került a kft. tárgyi eszközei közé, ezért értékesítéskor sem kell áfát felszámolni. Kérem szíves állásfoglalását e témában. Köszönettel: Vass Pálma