64 találat a(z) kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény cimkére

Külföldön dolgozik, onnan van jövedelme? Erre figyeljen az szja-bevallásban! Cikk

Ha egy magyar állampolgár külföldön dolgozik, akkor is előfordulhat, hogy Magyarországon kell személyi jövedelemadó bevallást benyújtania és adót fizetnie. Különösen izgalmas ez manapság, amikor egyre élesedő a verseny az európai országok között a jövedelemadó-kulcsok mértékében.

Külföldi munkavégzés esetén szja-bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem "úgy hallotta", hogy amennyiben a magánszemély X napnál hosszabb időtartamban külföldön (Amerikai Egyesült Államokban) végzett munkát az adóévben, úgy az azt megelőző, az adóév elején Magyarországon megszerzett jövedelméből levont szja visszaigényelhetővé válik. Kérem, erősítsen meg abban a hitemben, hogy ez teljesen képtelenség. Az Amerikai Egyesült Államokban megszerzett jövedelmét fel kell, hogy tüntesse a 1453-as bevallás 50. sorában? Úgy tudom, hogy a 2010. évi XXII. ... kettős adóztatás elkerüléséről ... szóló törvény bár életbe lépett, de az amerikai szenátus jóváhagyása nélkül a mai napig nem hatályos. Amennyiben az 50. sorban feltüntetésre kell, hogy kerüljön, milyen árfolyammal kell átszámolni a jövedelmet? Köszönöm a választ!

Már itt sem rejtheti el bevételeit a NAV elől Cikk

A kettős adóztatás elkerüléséről kötött egyezményt Magyarország és Luxemburg - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.

Arculat-átviteli szerződés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar cégnek több profi sportoló ügyfele van (köztük magyar és külföldi illetőségű is), akikkel úgynevezett arculat-átviteli szerződést akar kötni a sportolók nevének és képmásának felhasználására. A kérdés, hogy a sportolók ilyen címen kapott jövedelme milyen módon és milyen jogcímen adózik? Kettős adóztatási egyezmények esetén milyen jövedelemnek minősül, mivel a NAV tájékoztatása alapján az OECD modellegyezmény esetén az „imázsjogok (például névhasználat) ellenértéke nem minősül művészek és sportolók e minőségben szerzett jövedelmének”?

Németországban és Magyarországon is végzett munka adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett kft. kiküldi a nála munkaviszonyban álló munkavállalóit Németországba dolgozni A1-es igazolással. A németországi munkáltatóval szintén munkaszerződést kötnek munkaviszonyra. A német munkáltató az szja-t levonja a bérükből úgy, hogy a magyar munkáltató a magyar munkabéreket kiküldi – mivel itthon is kapnak fizetést, a minimálbér után fizetik meg a járulékot, levonva az szja-t is. A német munkáltató összevonja a kinti és a belföldi munkabéreket, és így állapítja meg a fizetendő adót. A munkavállalók 2014. 10. 15. - 2014. 12. 30-ig voltak kint 2014-ben. Mi, mint könyvelő iroda a magyar munkabérből a törvényeknek megfelelően – remélem jól – vonjuk le a szja-t, mivel nem tartózkodnak kint 183 napnál többet, a munkáltatónál a fluktuáció nagy, így nem is lehet meghatározni, hogy ki marad, és ki nem hosszabb ideig. A német munkáltató legutóbbi levelében azt írta a magyar munkáltatónak, hogy mi helytelenül járunk el, mivel nem kellene itthon a munkavállalótól adót levonni. A munkavállaló állandó lakhelye Magyarország, családja, lakása, minden Magyarországon van. Kérjük szíves tanácsukat, hogy mikor járunk el helyesen: ha itt Magyarországon levonjuk a munkabéréből a munkavállalónak az szja-t, vagy ha nem. Várom megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Handlné Bárány Júlia

Művészeti tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha adószámos, de nem egyéni vállalkozó magánszemély grafikai munkákat végez magyar vállalkozásoknak, magyar és külföldi magánszemélyeknek, valamint külföldi vállalkozásoknak egyaránt, akkor az ő tevékenysége milyen jogcímen adóköteles? Feltételezem, hogy önálló tevékenység. Ekkor feltételezem, hogy felhasználói szerződést kellene kötnie az illető személyekkel. Esetében választható a 37/1997 kormányrendelet szerinti költségelszámolás is – de gondolom, erre is csak bizonylatok birtokában van lehetőség. Nem tudom, jól gondolom-e, hogy ilyen esetekben – amennyiben a költségekkel csökkentett, egy napra eső jövedelem meghaladja a minimálbér 30 százalékának az 1/30-ad részét, akkor biztosítottá válik az önálló tevékenységet végző magánszemély. Hogyan lehet megállapítani az egy napra eső jövedelmet ilyen esetben? Hogyan járjon el, ha nem kifizetőtől szerzi a bevételt? Ha külföldi vállalkozással áll kapcsolatban, akkor úgy vélem, hogy az USA-Magyar ország közötti adóegyezmény 3. és 7. cikk együttes olvasata, mind a 12. cikk alapján Magyarországot illeti az adóztatás joga, amennyiben a grafikus magyar illetőségű. A szja-előlegen, illetve fizetési kötelezettségen túl milyen kötelezettségek terhelik még a magánszemélyt? Terhelik-e egyáltalán? Válaszukat előre is köszönöm!

Lista a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményekről Cikk

Magyarországon 2015. január 1-jétől három új, kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény válik alkalmazhatóvá – közölte a NAV. Az adóhatóság tájékoztatójában szerepel a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények teljes listája.

Szabad foglalkozás - kettős adóztatás elkerülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A legtöbb kettős adóztatást elkerülő egyezmény tartalmazza a "szabad foglalkozásra", illetve a nem önálló munkára vonatkozó szabályokat. Szlovákia és Magyarország közötti egyezményben ezek a XIV. és a XV. cikkek. Az lenne a kérdésem, hogy a belföldi kft. által magánszemélynek fizetett megbízási díj (nem munkaviszony keretében természetesen) melyik cikk alá tartozik? Ha ez a fajta kifizetés is a XV. alá tartozik, akkor a XIV. cikk alá (szabad foglalkozás) kizárólag az egyéni vállalkozások tartoznak? (A megbízási díj tanácsadói munkára, szoftveres support munkára vonatkozik). Előre is köszönöm!

Osztalék - Svájc Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság 2014. évben osztalékelőleget fizetett svájci illetőségű magánszemélynek. Svájc kihirdette-e a kettős adóztatás elkerüléséről szóló új egyezményt, melynek hatásaként 2015. január 1-jétől az új egyezmény előírásai alkalmazandók? Az új egyezmény alapján a magasabb az adókulcs. Kérdésem, hogy a 2014. évben kifizetett osztalékelőleg 2015. évben osztalékká válva, az adókulcs változására tekintettel a magánszemélynek meg kell-e fizetnie az osztalékadó különbözetet?

Külföldi ügyvezetőnek nyújtott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar társaság osztrák ügyvezetője több millió forint kölcsönt vett fel a cégtől. A külföldi ügyvezető nem tagja a társaságnak és az ügyvezetésért nem kap semmilyen javadalmazást. Kérdésem, hogy ha a társaság végelszámolás alá kerül és elengedi az ügyvezetővel szemben fennálló követelését, akkor az ügyvezetőnek ez a bevétel a kettős egyezmény alapján egyéb bevételnek vagy nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül? Magyarország megadóztathatja-e ezt a jövedelmet? Segítségüket előre is köszönöm.

Külföldi magánszemély osztaléka Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Svájci állampolgár tulajdonos osztalékot vett fel magyarországi társaságtól 2013-ban és 2014-ben is. A kifizetésig nem adta át az illetőségigazolását, ezért a magyar szja-t a társaság levonta és befizette, a magánszemély pedig 2013-ra szja-bevallást adott be. Most hozott illetőségigazolást Svájcból mind a 2013., mind a 2014. évre. Haszonhúzói nyilatkozatot adott. Kérdéseim: – A 2013-as évi személyi jövedelemadóját hol és milyen nyomtatványon tudja visszaigényelni az adóhivataltól (Art. 4. számú melléklet 5. pont)? – Kell-e adót vonni az osztalékból, van-e erre valamilyen előírás? Az egyezmény szövege úgy szól, hogy az az ország, ahol az osztalék keletkezett is megadóztathatja az osztalékot, de ez az adó nem lehet több mint 15 százalék. Ez azt jelenti, hogy akkor a 15 százalékot le kell vonni? – A kettős adóztatási egyezmény 2013 októberében változott, attól kezdve 15 százalék a maximum levonandó adó. Mire vonatkozik ez a magasabb adókulcs (a korábbi 10 százalék volt), az ezen időpont után történt kifizetésekre, vagy csak az ezen időpont után jóváhagyott osztalékokra? – Hogyan kell a 2013. évi 1353-as bevallást önellenőrizni? Abban az egyezmény alapján levont 15 százalékos szja-t kell, és ha igen, hogyan szerepeltetni? – A 2014-es kifizetéseket a társaság önellenőrzéssel helyesbítheti, és visszafizetheti az adókülönbséget a tulajdonosnak, vagy csak az illetőségigazolás átvételét követő kifizetéseknél lehet érvényesíteni az egyezményt? Tisztelettel.

Magyar nyelvű könyvkiadás licencdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országbeli állampolgár könyvének magyar nyelvű kiadását tervezi egy magyar gazdasági társaság, ami miatt licencdíj-fizetési kötelezettsége keletkezik. Amennyiben a licencdíjat magánszemélynek fizetik, milyen bizonylat alapján történhet meg a kifizetés, és milyen adó- és járulék kötelezettségek terhelik a kifizetőt (feltételezve, hogy a két ország között van megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről)? Válaszukat előre is köszönöm.

Külföldi előadása Magyarországon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar gazdasági társaság meghívására/megrendelésére külföldi (nem EU-s) állampolgár előadást, konzultációt tart Magyarországon. Az előadó nem telepedett le Magyarországon, és nem is rendelkezik itt-tartózkodási hellyel. 1.) Milyen formátumú bizonylat fogadható el, és hogyan alakul az áfafizetési kötelezettség, ha adószámmal rendelkező külföldi vállalkozóként nyújtja a szolgáltatást? 2.) Ha adószámmal nem rendelkező magánszemélyként látja el az előadó a tevékenységét, akkor az adómentesség igazolása esetén (van a két ország között megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről) milyen adó- és járulékkötelezettségei keletkeznek a magyarországi kifizetőnek? Az illetőség-igazolást milyen nyelven fogadhatja el a kifizető? Válaszukat előre is köszönöm.

Kettős adóztatás elkerülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett magyar tanácsadó cég tréninget tart, amelyhez alkalmaz megbízási szerződéssel egy litván trénert magánszemély minőségében, aki Litvániában tartja meg a kétnapos tréninget. Kérdés, hogy a 2004. évi CXXIX. törvény a kettős adózás elkerüléséről Magyarország és a Litván Köztársaság között a 14. cikkbe sorolandó-e, s ez alapján sem a magánszemélytől nincs semmi levonandó adó, sem mint kifizető nem merül fel járulékteher? Az illetőség-igazolást, amit be kell szereznie a litván magánszemélynek ahhoz, hogy így itt ne keletkezzen adóteher, kell-e magyar nyelvre szakfordítani? Adatszolgáltatási kötelezettség felmerül-e a NAV felé a 1408-on, vagy egyéb más nyomtatványon? Köszönettel: Vné Andrea

Német biztosított magánszemély magyarországi cégben Kérdés

Tisztelt Cím! Német állampolgár Németországban biztosított, magyarországi vállalkozásában személyesen közreműködő ügyvezető. Továbbra is külföldön szeretne biztosított maradni a jobb ellátás miatt, de a magyar vállalkozásából is jövedelmet, szeretne kapni. 183 napnál többet tartózkodik Magyarországon. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a magyar vállalkozást? Mindkét államban köteles-e az szja megfizetésére? Szükség van-e A1-es igazolásra a német biztosítótól? Milyen jogviszonyban láthatja el a magyar cég ügyvezetését (tagsági vagy munkaviszony)? Van-e plusz elszámolási kötelezettség a másik tagállam (magyar-német, német-magyar) adóhatóságával szemben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink