1800 találat a(z) katás cimkére
Csed, gyed II. Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Köszönöm a katás egyéni vállalkozó csed-gyed kérdésemre adott válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_16_csde_gyed_ihp A válasz 3.) pontja szerint jól értem, hogy a két éven belüli 365 napos biztosításnak jogviszonyonként kell fennállnia, és nem úgy, ahogy én értettem: 2013.06.10-2017.11.30-ig katás egyéni vállalkozóként biztosított, majd 2017.12.01-2018.02.28-ig munkaviszonyban biztosított, azaz megvalósul a 2 éven belüli 365 napos biztosítás? A válasza alapján kérdezem: Ha a katás vállalkozó 2017.05 31-én kilép a kata alól, és belép egyéni vállalkozóként az szja alá, majd 2017.06.01-től a 2018.02.28-ai szülésig 255 ezer forint kivét után fizeti a járulékot, akkor jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonyában van két éven belül 365 nap biztosítása, a 180 nap jövedelmet 2017.11.30-tól visszafelé nézik, 2017.06.01-2017.11.30. között 183 nap, így 255 ezer forint lesz a csed és a gyed alapja, ennek 70 százalékát, bruttó 178 500 Ft/hó csed-gyed ellátást kapna? Jól tudom, hogy a gyedben részesülő nem katás egyéni vállalkozó a gyermek egyéves kora után dolgozhat a vállalkozásában, és mentesül a havi minimális járulékfizetési kötelezettség alól, a szochót, illetve a járulékait csak a tényleges kivétje után kell megfizetnie? Visszatérhet-e a gyed folyósítása alatt az anya a kata alá, érinti-e ez a folyósított gyed összegét? Segítségét előre is köszönöm.
Helyi iparűzési adó Kérdés
2016.02.05-én katás egyéni vállalkozói adószám lett kiváltva. Az adózó május 9-én juttatta el a helyi önkormányzathoz a kata alá történő bejelentkezését. Az önkormányzat 2017 februárjában kereste a könyvelőt (mert akkor vitték fel az új adózót a törzsbe), hogy mivel késett a bejelentkezés, így csak 2017-től tudják a kata alanyiság szerinti adózás alá történő bejelentkezést elfogadni. Így 2016-ra az általános hatályú adózás alá jegyezték be (bevétel - elábé x 2%). Az adózó bejelentkezését így felülírhatja a hivatal, és ezt nem is közlik írásban, csak telefonon. Ha a katás hipa alá való bejelentkezés késett, akkor késett a többi alá való bejelentkezés is nem? Mit tudok tenni, kérjem az önkormányzatot, hogy foglalja írásba a döntését, és a közigazgatási hivatalnál fellebbezzük meg? Az összeg éves szinten 50 000 forint plusz iparűzésit jelent. Várom válaszukat. Üdvözlettel Boldog Ferenc
Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlant adna bérbe Kérdés
Katás egyéni vállalkozó tevékenységi körében nincs benne a 68.20 Ingatlan bérbeadási tevékenység, ez a vállalkozó 68.20 ingatlan bérbeadást magánszemély tulajdonában lévő ingatlanra magánszemélyként adná bérbe, végezhető-e így a bérbeadás, és így az szja szabályai szerint adózhat-e ingatlan bérbeadásra? Másként kérdezve, katás személy adhat-e ingatlant bérletbe anélkül, hogy megszűnne a kata lehetősége?
Katás vállalkozás nyugdíj mellett Kérdés
Érdeklődnék, hogy mennyi lehet a nők 40 év utáni nyugdíj mellett a katás bevételem? Köszönettel RADICSNÉ
Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó 2016. évben egy épületberuházásba kezdett, de ebben az évben még csak a hatósági engedélyekhez szükséges terveket, illetékeket, áramcsatlakozási díjat fizette ki. Ezeket beruházási értékként nyilvántartjuk, nem kerültek költségként elszámolásra, és aktiválás sem történt. 2017. 02.01-től a vállalkozó a kata szerinti adózási módot választotta az addigi vállalkozói bevétel-költség elszámolás helyett. Az alábbi kérdések merültek fel: 1. Feloldható-e a képzett fejlesztési tartalék a 2016-ban megkezdett, fent felsorolt kiadások beruházásként nyilvántartott összegében? 2. 2017-ben további előkészületek várhatók, de elképzelhető, hogy az épület felépítése még nem fog megtörténni. Ennek keretében kerítést épít a vállalkozó. A tevékenysége olyan jellegű, hogy szigorú hatósági engedélyek birtokában végezheti csak. Vegyszerek, méreganyagok tárolására lesz szükség, amelyre kerítés nélkül engedélyt sem kapna. Feloldható-e a kerítésépítésre a fejlesztési tartalék? 3. Az, hogy időközben a katás adózási módra tér át, befolyásolja-e a folytatott beruházás értékében a fejlesztési tartalék feloldásának lehetőségét? 4. Amennyiben az épület felépítése mégsem egyéni vállalkozásban valósulna meg, mert például hitelt csak a tulajdonában lévő egyszemélyes kft.-je kapna, akkor a fejlesztési tartalék feloldással érintett, még üzembe nem helyezett beruházási értéket átszámlázhatja-e a kft.-nek anélkül, hogy ehhez valamilyen szankció tartozna? Válaszukat köszönöm. Némethné
Kata és pénztárgép Kérdés
Katás kiegészítő tevékenységű személy műszaki oktatást végez, melyhez a tankönyveket (amelyeknek kiadója is), maga szerkesztette, és forgalmazza. Mivel az oktatás több városban folyik, különböző helyszíneken, így a felmerülő könyvigények is több helyen fordulnak elő. A könyvekről vásárláskor átutalásos és készpénzes számlák készülnek. Kérdésem, hogy a készpénzes forgalomhoz kell-e pénztárgép, vagy csak elég a számla, illetve kell-e jelenteni a NAV-hoz? A vevők többnyire magánszemélyek, illetve társaságok.
Katás kültag egyhavi személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. kültagja gyeten van, mellette egyéni vállalkozóként személyesen dolgozik. Gyet melletti munkavégzés miatt az egyéni vállalkozásában nincs kötelező járulékfizetése. Ha a bt.-ben május hónapban személyesen közreműködik az adóbevallások elkészítésekor, mint regisztrált könyvelő, akkor elegendő-e arra a hónapra bejelenteni kataalanynak, és megfizetni utána az 50 ezer forint járulékot? Elegendő-e, hogy csak a mérleg elkészítésekor legyen bejelentve, ha van alkalmazott a cégben, így év közben ténylegesen csak ő dolgozik, a kültag csak a beszámoló elkészítését végzi?
Sétavitorlázás Kérdés
Egy társaság (bt.) amely katás adózó, a Velencei-tavon sétavitorlázást szervezne. Kérdéseim a következők: – A vitorlást a magánszemély ingyenes használatba adná a bt.-nek., van-e ennek jogszabályi akadálya? – A vitorlást szállodák, cégek megrendelhetik ügyfeleik, vendégeik részére. A szolgáltatásról számlát állít ki a bt. Szükséges-e online pénztárgép használata, előírja-e jogszabály, vagy lehet "kézi" nyugtát adni, amennyiben nem kér számlát az ügyfél? – A sétavitorlázás nem egy konkrét kikötőből indul, mert egyelőre olyan nincs. Megrendelhető, és a megbeszélt időpontban, a megbeszélt helyen (például a szállodánál) veszi fel a vendégeket. – Lehet-e katás adózóként ezt a tevékenységet végezni, milyen tevékenységet kell pontosan felvennie? – Katásként a bt. végezhet-e teherautó-bérbeadási tevékenységet (vannak autói). Hogyan lehet a teherautó-bérbeadás díját megállapítani, hogy későbbi adóellenőrzésen "piaci" legyen a bérleti díj? Ugyanis olyan "öreg" autókról van szó, amelyeket lízingcégeknél már nem találhatunk, és ezért gondot okoz a piaci ár megállapítása a szerződéshez. Kérem szíves válaszát, minden részletre kiterjedően – áfa, egyéb fontos adózási-bizonylatolási információk –, mire kell még figyelni. Tiszteletettel: Czigányné Tóth Katalin
Csed, gyed Kérdés
2013.06.10. óta katás, főállású egyéni vállalkozó nő gyermekvállalást tervez, a szülés tervezett időpontja 2018. február. 2013.06.10. óta folyamatos a biztosítása, 2013.06.10-től, jelenleg is a havi 50 ezer forint tételes adót fizet. Kérdésem: mennyi lenne a csed és a gyed bruttó összege az alábbi esetekben: 1.) A szülési szabadság kezdetéig (2018. január hó) havi 50 ezer forint tételes adót fizet. 2.) 2017. április hónaptól a szülési szabadság kezdetéig 75 ezer forint tételes adót fizet. 3.) 2017. november 30. napjáig 50 ezer forint tételes adót fizet, majd 2017. november 30. napjával szünetelteti a vállalkozását, és 2017.12.01. napjától munkaviszonyban dolgozik, havi bruttó bére 260 ezer forint. 4.) Változik-e a csed, illetve a gyed összege, ha a fenti munkaviszony 2018. március 31. napjával megszűnik? Előre is köszönöm.
Egyszemélyes kft. ügyvezetője katás egyéni vállalkozó Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonos, ügyvezető. Az ügyvezetést munkaviszonyban, 2 órában látja el, ez alapján fizeti a járulékokat a kft.-ben. Egyéni vállalkozásában lehet-e főállású katás, vagy a kft.-ben van minimum járulékfizetési kötelezettsége?
Bújtatott munkaviszony – katás gazdasági társaság tagjaként? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Önöknél is rendszeresen visszatérő kérdés a bújtatott munkaviszony a kata-problémakör kapcsán. Ez érthető is olyan esetekben, amikor a kata-alany egyéni vállalkozó vagy egyéni cég. Mi a helyzet azonban Önök szerint egy katás kkt. vagy bt. esetében? Egy gazdasági társaság ugyanis fogalmilag nem létesíthet munkavállalóként munkaviszonyt, ellentétben az említett két vállalkozói típussal, ahol a természetes személy elvileg munkaviszonyt is létesíthet! Például katás bt. ahol a beltag kisadózó (és fizeti a bt. utána a havi 50 000 vagy 75 000 forintot), és van a cégnek 3-4 ügyfele (megbízója, megrendelője), akik közül többektől éves szinten 1 millió forintot meghaladó bevétel származik. Kell-e egyáltalán vizsgálni azokat a körülményeket, amelyek közül legalább kettőnek fenn kell állnia a munkaviszony-vélelem megdöntéséhez? Abszurd és életszerűtlen, hogy a beltag munkaviszonyban állna 3-4 munkáltatóval; és ha igen, ki és mi alapján döntené el, hogy a jogviszonyok közül melyik a munkaviszony? Ismeretes olyan (jog)eset, NAV-ügy, ahol egy társaság (bel)tagja vonatkozásában állapították meg a bújtatott munkaviszonyt, ráadásul úgy, hogy a társaság nem is egy partner felé állított ki rendszeresen számlákat, azaz több partner felé dolgozott rendszeresen? Biztos vagyok benne, hogy többeket foglalkoztat ez a kérdés, hiszen a fellelhető esetek, szakmai cikkek ezzel az aspektussal nem igazán foglalkoznak. Kérem szíves állásfoglalásukat! Köszönettel és tisztelettel.
Fiatal gazda támogatás-2017-ben katás vállalkozóként II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás (VP2-6.1.1-16) felhívása értelmében: "Az egyéni vállalkozó, illetve a társas vállalkozó köteles a működtetési időszak 4. lezárt évében a mezőgazdasági tevékenységből elért jövedelem tekintetében elérni legalább az előző évi kötelező garantált bérminimum mértékét. " A mezőgazdasági jövedelem fogalma a felhívás szerint: "Mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelem: Egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelme: mezőgazdasági termelő tevékenységből származó nettó árbevétel valamint a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó költségek különbözete, ahol a költségek nem tartalmazzák a vállalkozói kivétet és a fiatal gazda ügyfél bruttó munkabérét. Ezen összeg igazolása a könyvelő/könyvvizsgáló által ellenjegyezett nyilatkozat alapján történik". Amennyiben a vizsgált időszakban az egyéni vállalkozó KATA-s, hogy lehet ezt értelmezni/teljesíteni? Köszönöm!
Fiatal gazda támogatás 2017-ben katás vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás (VP2-6.1.1-16) fogalomtára ezt írja: "főállású egyéni vállalkozó: az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő magánszemély, aki: • egyidejűleg nem áll heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó munkaviszonyban, • nem folytat tanulmányokat közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében, • egyéni vállalkozó, és egyidejűleg társas vállalkozóként is biztosított, főszabályként egyéni vállalkozói jogviszonyában minősül főfoglalkozásúnak (ez esetben a társas vállalkozásnál fennálló járulékfizetési kötelezettség alapja a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem), továbbá akkor, ha • egyéni vállalkozóként a járulékait a főfoglalkozású egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint fizeti meg (kivéve a közreműködő bevonásának időszaka alatt)." Főállású esetén kérdés, hogy lehet-e katás a fenti feltételek mellett?
Áfa Kérdés
Tisztelt Adózóna! A segítségüket kérném egy kft. számlázásával és áfabevallásával kapcsolatban. 2016-ban a kft. áfabevalló volt, majd 2017. évtől kilépett az áfakörből, a tulajdonos kiváltotta az egyéni vállalkozást, ahol katás áfamentes bevalló lett. 2017-től a cég nem működik, a fuvarozást az egyéni vállalkozás végzi. Tavalyi évre 12.04.-12.15. közöti fuvarozásra 2017.01.19-ei teljesítéssel, 01.11-ei keltezéssel állított ki számlát a kft., majd 12.16-12.31-ig tartó fuvarozásra 02.03-ai teljesítéssel 01. 26-ai keltezéssel még egy számlát adott. Mind a kettő számlát áfásan. Helyesen járt el? Az áfát fel kell tüntetni? Vagy áfa nélkül kellett volna a számlát kiállítani. Köszönöm a segítségüket. Üdv.: Éva
Katás több vállalkozásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet-e ugyanazon magánszemély több vállalkozásban katás? Heti 36 órát meghaladó munkaviszonya van. Katás egyéni vállalkozó, fizeti a havi 25 ezer forintot, egy katás betéti társaságban kültagként szintén 25 ezer forintot fizet. Megteheti ezt több katás betéti társaságban is kültagként? Adott esetben mindannyiszor 12 millió forintig számlázhat 40 százalékos adó nélkül? Köszönöm a válaszát. Kozár Judit