410 találat a(z) külföld cimkére

Külföldi szolgáltatás adózása kata esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lépcsőt gyártanánk és szerelünk be Svájcban. Kata adózási körben vagyunk. Itthon hogyan, milyen feltételekkel adózunk a svájci szolgáltatás után?

Családi pótlék, családi adókedvezmény bécsi egyetemi hallgató után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk legnagyobb gyermeke idén érettségizett és sikeres felvételt nyert a Bécsi Egyetem nappali tagozatára. Ez az első felsőoktatási képzése. Az a kérdésm, hogy a kistestvérei jogán igényelt családi pótlékba beszámítható-e az egyetemista gyermek? A másik kérdésem, pedig a családi adókedvezmény érvényesítésénél eltartottként figyelembe lehet-e venni az egyetemistát szeptembertől? Amennyiben igen, akkor milyen igazolást kell bekérni az egyetemista gyermektől? Köszönettel

Kft. külföldön élő tulajdonos-ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés

Egy egyszemélyes kft. Svájcban élő tulajdonosa átvette a Magyarországon bejegyzett cégének ügyvezetését a társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban. Eddig személyesen nem működött közre a vállalkozás tevékenységében. Jelenleg külföldön otthon tartózkodik gyermekével és részmunkaidőben dolgozik. A kérdésem a következő: Magyarországon be kell-e jelenteni őt mint társas vállalkozás személyesen közreműködő tagját, és keletkezik-e biztosítási jogviszonya? Változtat-e a járulékfizetési kötelezettségen, ha külföldön magánbiztosítóval kötött szerződése van, és fizeti annak díját? Ha mentesül Magyarországon a fizetési kötelezettség alól, szükséges-e valamilyen igazolás az adóhatóság felé? Válaszukat előre is köszönöm!

Külföldön tanulmányokat folytató diák társadalombiztosítási jogállása Kérdés

https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kulfoldon_tanulmanyokat_folytato_diak_tarsa_DWAVGW#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed Tisztelt Széles Imre! Írásában a külföldön, nappali tagozaton tanuló diákoknak két lehetőséget ír a biztosítási jogviszonyra. Én a gyakorlat alapján azt írom, hogy van egy harmadik és tulajdonképpen a szabályos lehetőség. Nem kell lemondani a lakcímről és nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az uniós szabályok szerint az unióban senki nem lehet két országban biztosított. Abban az országban, ahol nappali tagozatos diák, biztosított lesz, uniós egészségügyi kártyát adnak. Ezt a tényt Magyarországon a biztosítónak be kell jelenteni egy nyomtatványon. Viszont egészségügyi ellátást Magyarországon csak a külföldi EU kártyával lehet igénybe venni, vagy számlát vinni a külföldi biztosítónak. Magyarországon újra akkor lehet biztosított, ha lemond a külföldi biztosításról és erről igazolást hoz a magyarországi biztosítónak. Nem kerestem ki a törvényi hivatkozásokat, a gyakorlat alapján írtam. Üdvözlettel, Kádár Gabriella Üdvözlettel, Kádár Gabriella

Külföldön tanulmányokat folytató diák társadalombiztosítási jogállása Cikk

Hamarosan kezdetét veszi a felsőoktatásban is az új tanév, melynek kapcsán érdemes áttekinteni a „diák” státusz társadalombiztosítási vonatkozásait elsősorban azon hallgatók vonatkozásában, akik most kezdik külföldi tanulmányaikat.

Külföldről hazatérő kisgyermekes család Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2,5 éve Londonban élő egygyermekes család fog hazaköltözni november végén. A férj folyamatosan munkaviszonyban van, a feleségnek 2017.06.30-án a határozott idejű munkaviszonya megszűnt Londonban. 2017.07.25-én odakinn megszületett a gyermekük, értelemszerűen magyar állampolgár. Az anya az ottani alanyi jogon járó ellátást kapja. Hazaköltözés esetén milyen ellátásban részesülhetnek, milyen feltételekkel és mikortól? A gyermek itthon bölcsődébe megy, az anya is dolgozni fog. A szülők a Taj kártyát kiköltözéskor leadták, mikor kérhetik meg újból? A gyereknek mikor igényelhető a taj kártya? Milyen feltételeknek kell megfelelniük, ahhoz, hogy a lehető legjobb megoldást választhassák? A szülőknek lakcímük van itthon, itthonról az egyszeri anyaságit kapták (és van babakötvényük). Gyedet kaphatnak-e az apa jogán, ha igen, mennyit? Elnézést a sok kérdésért, de az unokámról van szó és a legjobbat szeretném nekik. Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Juhász Istvánné

Külföldön való tankolás Kérdés

Cégünk Németorszagban teljesít szolgáltató tevékenységet. Ebben az esetben vonatkozik ránk a 2008/9/EK Irányelv 3. cikk b) pontja vagy a például tankolások (tankolókártyákkal magyar cégen keresztül) áfája visszaigényelhetô? Mi a helyzet a visszatérítés helye szerinti országban kiállított számlák áfájával?

Adót vetne ki a lengyel kormány a külföldre vitt vagyonra Cikk

Lengyelország azt tervezi, hogy a jövő évtől kezdve 19 százalékig terjedő "kilépési adót" vet ki az olyan vállalatokra és gazdag emberekre, ha külföldre viszik vagyonukat vagy termelő tevékenységüket.

Külföldi hotelszámla áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiküldetés keretében dolgozókat küldtünk ki Lengyelorszába. Az ottani hotel helyesen lengyel áfával számlázta ki a szállásköltséget (a teljesítési hely az ingatlan fekvése szerint). Visszaigényelhetjük-e a lengyel áfát ebben az esetben a 18ELEKAFA nyomtatvánnyal? Válaszát előre is köszönöm!

Külföldi gépjárműjavítási költség továbbszámlázása a lízingcégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk operatív lízing keretében bérel céges autót. A kérdéses autó Lengyelorszában elromlott és szerelőhöz kellett vinni. A szerelő átvizsgálta az autót, s ezért felszámított diagnosztikai díjat 120 zlotyi + 27,6 áfa = 147,6 zlotyi, illetve megrendelte a szükséges alkatrészeket, melyet szintén számlázott (320,32 zlotyi + 73,67 áfa = 393,99 zlotyi). Azonban az alkatrészek nem kerültek beépítésre a kiküldetés rövidsége miatt, hanem hazahozták Magyarországra. A szerelő cég mind a szolgáltatást, mind az alkatrészeket lengyel áfával növelten számlázta ki. Mivel céges gépjárműhöz kötődnek a számlák, így annak áfatartalmát nem tudjuk visszaigényelni. Viszont a magyar lízingcéggel történt megállapodás szerint a felmerült költségeinket továbbszámlázhatjuk neki. Ebben az esetben hogyan tudjuk továbbszámlázni ezen tételeket? Ha továbbszámlázzuk a költséget teljesen, akkor visszaigényelhetjük a lengyel áfát (23%) a 18ELEKAFA nyomtatvány segítségével? A továbbszámlázásnál a nettó összegre számítom fel a magyar 27% áfát? Hogyan járok el helyesen? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó, külföldön biztosított Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi magánszemély egyéni vállalkozást szeretne indítani itt Magyarországon, jelenleg Ausztriában biztosított heti 10 órás bejelentéssel. Kérdésünk az lenne, hogy amennyiben megmarad a kinti biztosítási jogviszonya, kell-e itthon egyéni vállalkozóként megfizetnie a minimum járulékot vagy amennyiben kata adózást választja, az 50 ezer vagy a 25 ezer forint katát kell-e megfizetnie? Válaszát köszönöm.

Láncügylet Kérdés

Magyarországi cég ad el árut török cég magyarországi leányvállalatának, rendeltetési hely: Törökország. A fuvart a magyar eladó cég szervezi. Kell-e áfát számlázni, illetve mit kell feltüntetni a számlán az eladó magyar cégnek?

Külföldön főállású ügyvezető járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes, magyarországi kft., ahol a társasági szerződés szerint az ügyvezető munkaviszonyban látja el a feladatát. Az ügyvezető külföldön (nem EU tagállamban) főállású munkaviszonnyal rendelkezik, illetve ugyanitt lakik az év több mint felében. A kft. megnyert egy pályázatot, aminek keretében az ügyvezető és +1 fő részére kifizetett bérköltségre kapnának támogatást. A kérdésem az lenne, hogy be lehet-e jelenteni heti 40 órás munkaviszonyba az ügyvezetőt úgy, hogy közben a külföldi munkahelye is megmarad? Nem okoz gondot, hogy ténylegesen – fizikailag – nem belföldön látja el a feladatát? A külföldi tartózkodási hely miatt az ügyvezetőként kapott jövedelme a magyar szabályok szerint adózik vagy össze kell vonni a külföldi jövedelmével és ott kell utána adóznia? Válaszát előre is köszönöm!

Külföldön tanuló diák itthoni nyári munkavállalása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetre kérném szíves segítségüket. Adott egy nagykorú magyar állampolgár, aki családjával már évek óta Angliában él, és ott folytatja tanulmányait. A Taj-száma jelenleg itthon érvénytelen, mert anno bejelentették, hogy külföldre mennek, külföldön biztosított a tanulmányai által, de van itthoni lakcíme, lakcímkártyája, az adóazonosítója is megvan. EU-kártyával is rendelkezik. Most nyáron hazajönne, hogy nyári alkalmi munkát vállaljon. Hogyan teheti ezt meg, mi a hivatalos folyamata, hogyan tud itthon átmenetileg egyszerűsített alkalmi munkát vállalni? Válaszukat előre is köszönöm!

Amit a kiküldetés, szakmai út elszámolásáról tudni érdemes Cikk

Olvasónk a következőket kérdezte: Egy kft. minden alkalmazottja 3 napos szakmai úton vesz részt Ausztriában, az utazás a kft. tulajdonában lévő gépjárművekkel történik. A programban több szakmai kirándulás szerepel, melyhez kapcsolódóan a belépőket, az étkezést és a szállást a kft. fizeti. Hogyan számolhatók el ezek a költségek? Melyiknek van adóvonzata, melyiknél vonható le az áfa? Kiküldetésnek minősül-e? Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink