54 találat a(z) közüzemi számla cimkére
Pénzforgalmi áfás adóalany levonási jogának keletkezése
Kérdés
Pénzforgalmi adózó adóalany, havi áfás. A közüzemi számláit (amelyeknek a teljesítési időpontja a fizetési határidő, az áfatörvény 58. paragrafusa alapján, és jellemzően a számla kiállítója nem pénzforgalmi adózó) a határidő előtt fizeti ki. Mikor keletkezik az áfalevonási jog, a kifizetéskor, vagy a fizetési határidő/teljesítési időpontban? Melyik hónapban vonható le az áfa, ha a kifizetés tárgyhó, a számla fizetési határideje tárgyhót követő időszakra esik?
Ingatlanbérbeadás
Kérdés
Egy lakásnak két tulajdonosa van. Amit az egyik tulajdonos neve alatt bérbe adnak, ő állítja ki a számlát. A lakás közüzemi számlái a másik tulajdonos nevére szól. A tulajdonostársak nem házastársak, hanem élettársak. Ilyen esetben hogy történik a bevétel utáni adózás? Válaszukat előre is köszönjük.
Szolgálati lakás visszaigényelhető áfája
Kérdés
A társaság saját tulajdonában lévő ingatlant (szolgálati lakás) bérleti díj ellenében munkavállalójának adja ki. Az ingatlan értékesítésére és bérbeadására az adókötelességet választottuk. A bérleti díjat havonta áfásan számlázzuk. Kérdésünk: a szolgálati lakás közüzemi számlái, egyéb javítási munkái után az áfát vissza lehet-e igényelni. Előre is köszönjük a választ.
Katás – pénzforgalmi bankszámla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó – alanyi adómentes – rendelkezik pénzforgalmi bankszámlával, és magán bankszámlával is. A bevételeit a pénzforgalmi bankszámlára utaltatja. Kérdés: felhasználható-e a pénzforgalmi bankszámla egyenlege magáncélú kiadások fedezésére? Például élelmiszervásárlás boltban vagy a magán közüzemi számlák fizetése, tankolás magánautóba stb. Ha igen, kell-e ezekről a tranzakciókról számlát, bizonylatot megőrizni? Vagy csak a magán bankszámlára történő átvezetés után, annak terhére lehet ezeket a tranzakciókat végrehajtani?
Iparűzésiadó-alap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ön szerint a közüzemi energiaköltségek közül – így a hődíj, áram, víz – mely költségek csökkenthetik az iparűzési adó alapját? Anyagként a közüzemi számlák mely tételei állíthatók be társaságok esetében? Az ipa-törvény csak anyagbeszerzést említ, nem konkretizálja, mint például a tao-törvény. Válaszukat várva, tisztelettel: M Margit
Bérelt ingatlanon végzett beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy független magánszemélytől – havi bérleti díj fejében – ingatlant bérel, iroda céljából, de az ingatlan lakóépületként van az ingatlannyilvántartásban bejegyezve. Kérdésem, hogy ebben az esetben is érvényes-e a bérelt ingatlanon végzett átalakítások, beruházások áfalevonhatóságának tiltása? Szabad-e áfát levonnunk a közüzemi díjakra, ha a szolgáltatásokat ügyfelemre íratják át, és nem a magánszemély fogja azok díját kiszámlázni? Mennyiben változik a helyzet, ha a magánszemély tulajdonos kezdeményezi az ingatlan-nyilvántartásban az ingatlan irodának átminősítését?
Felül kell vizsgálni a közüzemi számlák küldésének gyakorlatát
Cikk
A földgáz, valamint a villamos energia egyetemes szolgáltatók 30 napon belül vizsgálják felül a számlaküldési gyakorlatukat és szükség esetén módosítsák úgy, hogy a fogyasztóknak a jogszabály szerinti legalább 8 nap álljon rendelkezésükre a számlák rendezésére – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) csütörtökön az MTI-vel.
Felhasználó és fizető fél eltérés
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Közüzemi számlával kapcsolatos kérdésem lenne: adott két cég A és B, az egyik megvásárolta a másikat (mind a kettő áfakörös kft.). B cég telephelyére szóló közüzemi számlán a fizető fél A cég. A felhasználó B cég, bár ő nem folytat tevékenységet már, az ott elhasznált energiát A cég használja fel.... Kérdésem, a számlát kinél számolhatom el? Én úgy gondolom, hogy a felhasználó cég számolja el a költséget - hiszen az ő telephelyére szól a számla, majd továbbszámlázza a fizető cég nevére. A jövőben remélem a közüzemi szerződés módosításra kerül, mert ez lenne a megoldás. Válaszát köszönöm!!
Közüzemi számlák áfa-visszaigénylése lakóingatlan székhely esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. vásárolt egy lakást irodának, magánembertől. A közüzemi szolgáltatóknál átíratták a mérőórákat a kft. nevére, így a számlák a kft. nevére érkeznek. Levonható-e a közüzemi számlák áfája, ha kizárólag irodaként használják a földhivatalnál lakóingatlanként bejegyzett irodát?
Céges tulajdonban lévő ingatlan bérbeadása munkavállalónak
Kérdés
Társaságunk tulajdonában lévő lakóházat piaci áron bérbe adjuk egyik munkavállalónknak. A közműveket nem írtuk át a bérlő nevére, így a közüzemi díjakat a havi bérleti díjjal együtt áfával növelt összegben kiszámlázzuk a munkavállalónak. A kérdésem az lenne, hogy a közüzemi és az épületfenntartással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonásba helyezhetjük-e, illetve, hogy a bérbeadással kapcsolatban van-e személyijövedelemadó-kötelezettségünk?
Ingatlan-bérbeadás – tulajdonos, haszonélvező
Kérdés
Ingatlan tulajdonosa a feleség, haszonélvezője a férj. Kizárólag a feleség nevén folyik a bérbeadás, tételes költségelszámolással. A közüzemi órák viszont a férj nevén vannak, technikai okokból ezen nem lehet változtatni. Szabályos-e, ha csak a feleség szja-bevallásában számolják el bevételként és kiadásként is a közüzemi számlákat, mivel azok a bérlethez kapcsolódnak, de a haszonélvező nevére szólnak? Vagy a bérleti szerződésben úgy rendelkeznek, hogy csak a feleség kapja a bérleti díjat, s adózza azt le, a férj pedig a közüzemi díjakat bevételként és kiadásként is elszámolva, nulla szja-alapot vall be? Ha berendezve adják ki a bérletet, hogyan lehet elszámolni költségként a 200 ezer forint feletti berendezések értéket? Például a 400 ezer forintos televíziót kizárólag a bérlethez hasznosítva?
Ingatlan-bérbeadás házastársak
Kérdés
Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?
Felszólítási díjak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk lenne, hogy a felszólítási díjakat, amiket például az áram-, telefon- vagy gázszolgáltató kiszámláz, áfamentesen vagy 27 százalékos áfával növelten kell-e számlázni, mivel, hogy nem egységesen számláznak? Köszönettel: Tóth Mária
Lakásbérbeadás adózása magánszemélyként.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe lakóingatlant. A közüzemi számlák a bérbeadó nevére, tehát a bevételt a bérleti díj+közüzemi számlák együtt képezik. Tételes költségelszámolást választ. Negyedévenként fizeti az szja előleget. Kérdés, hogy a felmerült költségeket a bevétel összegéig, vagy csak a bevétel 50 százalékáig veheti figyelembe? Köszönettel várom válaszát.
Közüzemi számla áfavisszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó nevére szóló vízdíjszámla teljesítési ideje és fizetési határideje 08.15., a vállalkozó átutalással kiegyenlítette a számlát 06. 22-én. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a júniusi vagy az augusztusi áfabevallásban igényelhető vissza a számlán szereplő előzetesen felszámított áfa? Köszönettel: Erdélyi Andrea