929 találat a(z) költség cimkére
Nyugdíjas adószámos magánszemély2
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen válaszát, de szeretném kérdésemet (ahogy javasolta is) konkrétabban feltenni. Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, őstermelő. 2016-ban a következő bevételei voltak az általa termesztett szőlő eladásából: nettó 5 679 000 forint, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól 9 325 864 forint vissza nem térítendő támogatást kapott fagykárra, illetve mezőgazdasági fejlesztésre. Ezen kívül mint magánszemély a tulajdonában álló ingatlant bérbe adta egy kft.-nek bruttó 990 000 forintért. A tételes költségelszámolást választja, évközbeni költségei fedezik a szőlő eladásból származó bevételét. Kérdésem az lenne, hogy a 2016-os bevételei után mikor és milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Mivel a bevétele meghaladja az Ön által említett 4 000 000 forintot, így e felett a nettó bevételét jövedelemnek kell tekinteni a költségek levonása nélkül és mindent (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, szociális hozzájárulási adó, szja) meg kell fizetnie utána és bevallania az év végi adóbevallásában? Köszönöm előre is a segítségét!!!
Áfa
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy belföldi társaság Németországban konferenciát szervez. A lebonyolításhoz a német adóhatóságtól német adószámot és német közösségi adószámot igényelt. Az áfatörvény 43. § (1) d) alapján a természetes személyek felé a cég német adószámával és német áfakulccsal kell számlázni a konferencia belépődíját, és Németországban kell áfabevallást benyújtani a fizetendő áfa tekintetében. Az áfatörvény 42. §-a alapján a közösségi adóalanyok és a közösségen kívüli adóalanyok felé fordított áfával kell a számlát kiállítani. Véleményünk szerint a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok felé nem a cég német adószámával, hanem a magyar adószámával kell a számlát kiállítani és a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok részére nyújtott szolgáltatás ellenértékét nem a német áfabevallásban, hanem a magyar áfabevallásban kell bevallani. A konferenciaszervezés nem keletkeztet Németországban telephelyet. Ezért az árbevétel és az összes felmerülő költség Magyarországon keletkezik. Szerintünk a konferenciához kapcsolódó, bejövő számlák áfatartalmát a magyar áfabevallásban kell szerepeltetni úgy, hogy a konferenciát szervező cég minden adóalany partnerének megadja a magyar közösségi adószámát, és a bejövő számlákat a partnerek fordított adózással állítják ki a cég felé. Szerintünk a német áfabevallásban a fizetendő áfát nem lehet szembeállítani a cég felé nyújtott szolgáltatások levonható áfájával. Kérjük véleményüket a fentiekre vonatkozóan.
Képzés költségeinek átvállalása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott cég vállalkozói szerződéses jogviszonyban áll ügynöki tevékenységet folytató üzleti partnereivel. Az ellátni kívánt feladathoz szükség lenne egy bizonyos végzettségre. A szerződéses ügynöki cégek egy-egy tagja elvégezné a tevékenység folytatásához szükséges iskolát. A kérdésem az lenne, hogy ennek költségét átvállalhatja-e az adott cég, mivel nem saját tagja, dolgozója tanulmányait támogatná, hanem üzleti partneréét?
Sportoktató költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., amely úszásoktatás, sportegyesületi tag gyermekek napi rendszeres úszásedzését, versnyeken való részvételt végez, illetve versenyeket szervez. Ezen bt. személyesen közreműködő tagja által igénybevett alábbi szolgáltatások, illetve termékek elszámolhatóak-e a bt. költségei között : - kondicionáló terem bérletének díja, - táplálékkiegészítők, - melegítő, edzőruha, úszónadrág? Válaszukat előre is köszönjük
Támogatás elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Működési költségek támogatásának elszámolásával kapcsolatban szeretnék segítséget kapni. A támogatási szerződés 2015. szeptember 01-jétől 2016. augusztus 31-éig szól. A támogatási összeg 70 százalékát utalja a minisztérium 2016 elején. A pályázat elszámolásának határideje: 2016.09.20, a fennmaradó összeget utána utalják. A kérdésem az lenne, hogy a 2015. évre jutó költségekkel szemben 2015. évre el kell határolni a bevételt? Válaszát előre is köszönöm!
Különbözeti áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Használt gépjárműveket forgalmazunk. Az értékesítésükre a különbözet szerinti adózási módot választottuk. A megvásárolt gépjárművekre a társaságunk költ, azaz javíttatjuk (kis értékű javítások, mosatás, akkumulátorcsere, vizsgáztatás, fékbetétcsere, téli vagy nyári gumi és felni, üzemanyag stb.) az autókat, alkatrészeket vásárolunk. Értékesítéskor a különbözeti áfa számítása során az eladási árat csökkentjük a jármű beszerzési árával (és a 2015.01.01-ről új szabályként nem vonjuk le a járműre "ráköltött" igénybe vett szolgáltatások, alkatrészek beszerzési értékét). Ezen igénybe vett szolgáltatások és termékbeszerzések áfáját a cégünk minden esetben levonhatja? Függetlenül attól, hogy személygépkocsi-javítás, alkatrész vagy gázolaj/benzin? Vagy van valamilyen levonási tilalom? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlanra bejelentett székhely kéményseprési díjának költsége
Kérdés
Ezúton szeretném megkérdezni Tisztelt Szakértőktől, hogy a hatályos törvény értelmében az 2015. évi CCXI. törvény 2. § (1) a) pontjában rögzített ingatlanok esetében nem illeti meg az ingyenes kéményseprési szolgáltatás azon ingatlanokat, ahova vállalkozás székhelye be van jelentve. Kérdésem a következő.Társasházi épületünk, lakásunk van megjelölve a vállalkozás székhelyének, a cég telephelye máshol van. Ingyenes kéményseprési szolgáltatást nem vehetjük igénybe a törvény szerint. Ezen összeg leírható-e a cég költségei között? A székhelyen semmilyen gazdasági tevékenység nem folyik, csak levelezési cím/lakásunk. Köszönöm szíves válaszukat!
Szennyezett talaj cseréje
Kérdés
A következő témában szeretnénk a segítségüket kérni: vegyipari cég vagyunk, és a környezetvédelmi hatóság arra kötelez bennünket, hogy az üzem területén több méter mélységben kicseréljük a talajt, tekintve, hogy a talajban vegyi szennyeződéseket találtak. Ennek a szennyezett talajnak a kicserélése rendkívül költséges, kb. 100 millió forint. Kérdésem, hogy lehet-e vagy kell-e ezt a költséget aktiválni, vagy a felmerülés évében egy összegben költségként kell elszámolni.
Ingatlan-bérbeadás elszámolható költségei II.
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária szakértő! Kérem a hivatkozásokat megadni, mely alapján ingatlan-bérbeadás esetén alkalmazható az Ön által vázolt amortizáció elszámolási lehetősége, amit szerintem csak az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők részére engedélyez az szja törvény. Én csak a magánszemély bérbeadására a 3. számú melléklet III.pontja szerinti átalány amortizációt találtam, ami nagyon szűk keretet ad a költségelszámolásra és csak a tárgyévre engedi elszámolni. Remélem nincs igazam.
Reprezentáció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk uniós forrásból megvalósuló projekt keretében „Arculattervezés és nyomdai szolgáltatás” címmel közbeszerzési eljárást folytatott le, melynek eredményeként kiválasztásra került a nyertes szolgáltató. Az ajánlattételi felhívás műszaki specifikációjában meghatározásra kerültek az egyes nyomdai termékek (például mappák, tollak, jegyzetfüzetek), valamint „reprezentációs ajándékok” gyűjtőnév alatt stresszlabda, baseball sapka, színes kávésbögre, bevásárlótáska, pendrive és jegyzetfüzet tollal. Ezek a termékek a rendezvényeinken kerülnek „kiosztásra” a résztvevők részére. A rendezvényeink a résztvevők számára térítésmentesek, azonban regisztrációhoz kötöttek. A számlázás szerződés szerint részteljesítésenként történik. 2016 decemberében „reprezentációs ajándékok gyártása” került leszámlázásra. A számla közvetített szolgáltatást tartalmaz. Kérdésünk, hogy van-e társaságunknak reprezentációs adófizetési kötelezettsége, vagy reklám-, propagandaköltségként számolhatóak el? Válaszát előre is nagyon köszönjük.
Őstermelő költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő a 2016-os évben 7 millió forint értékben értékesített gabonát egy gazdasági társaság részére. Ez a gazdasági társaság a 2016-os évben mezőgazdasági munkákat végzett az őstermelő részére bruttó 10 millió forint értékben. A két fél a számlákat az év végével egymással beszámította, így az őstermelőnél a bevétel számla teljes egészében kiegyenlítésre került, azonban a mezőgazdasági munkáról szóló számla, csak részben, 7 millió forint összegben. A különbözet 2017-ben kerül átutalásra. Kérdésem, hogy az őstermelő 2016. évi szja bevallásában a beszámítással "kifizetett" 7 millió forint (ennek nettó összege) költségként figyelembe vehető vagy majd csak a számla második felének kiegyenlítésekor (2017-ben) az egész összeg? Köszönöm mielőbbi válaszát!
Cafeteria 2017
Kérdés
Tudomásom szerint, 2017-ben a bölcsődei, óvodai ellátási díjat cafetéria keretében a dolgozónak ki lehet fizetni adómentesen, összeghatártól függetlenül. Szeretném megkérdezni, hogy ez tagra is vonatkozik-e? Alkalmazott nincs a cégben, az ügyvezetőnek ez a főállása, tagi jogviszonyban. A bölcsődei ellátás magán bölcsődében lenne, és havi 170 ezer forint körüli összegről van szó. Azt szeretném tudni, hogy ez biztosan kifizethető-e a cég részéről, és ezt költségként lehet-e érvényesíteni a cégben? Valamint, hogy a kifizetés hogyan történik, a magánszemélynek kell kifizetni, vagy pedig az bölcsődének közvetlenül is lehet utalni? válaszát előre is köszönöm
Egyéni vállalkozó, családi gazdaság, kivét
Kérdés
Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget vagy azt csak az egyéni vállakozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállakozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint).
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg. A "más település" alatt külföldi települést érthetünk-e? A bérbeadó magyarországi lakcímmel nem rendelkező magánszemély, tehát nem belföldi. Tisztelettel: Mátrai-Ignácz Éva
Fiatal gazda elszámlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A " Fiatal gazda támogatást kapott – 2016.02.13." cikkhez kapcsolódóan szeretnék kérdezni. Az utolsó mondata a válasznak: "Hasonlóan kell kezelni a gép vásárlásához kapott támogatást is. Ha például a permetező 5 millió forint volt és 5 millió támogatást is kapott, akkor a permetező nullára íródott." Az én kérdésemben egy ültetvény kialakításával és a kerítésének költségével kapcsolatos. A fiatal gazda pályázat elszámolása során vívódom, hogy az szja bevallásban a felmerült költség áll-e a támogatással szemben? Azaz egy összegben elszámolom költségként! Köszönöm válaszát. Tisztelettel Feketéné Németh Anna