118 találat a(z) költségátalány cimkére

Magánszemély bérbeadása – közös költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában álló ingatlant kft. részére bérbe adja. Minden hónapban számlát állít ki a kft. felé a bérleti díjról 10 százalékos költséghányad alkalmazásával. A magánszemély fizeti a közös költséget, melyet kiterhelne a bérlőre, aki kéri ezen összeg számlán való feltüntetését is. Kérdéseim: 1.) A közös költség kiszámlázására alkalmazni kell-e a magánszemélynek költségáltalányt? 2.) A magánszemélynek a beszedett közös költséget fel kell-e tüntetni az szja-bevallásában mint bevételt? Válaszát előre is köszönöm.

Terembérlés Kérdés

T. Szakértő! Ha egy kft. időnként előadást tart, és ezért bérel alkalmanként erre a célra egy alanyi mentes egyéni vállalkozótól termet (a számlán terembérlés szerepel, az időszak pedig nap) a számla pedig úgy lett kiállítva, hogy terembérlés és a 90 százalék után a 15 százalék szja levonva.. A napi terembérlést úgy kell tekinteni a kft. esetében, mintha lakást bérelne? És a kft.-nél kell szerepeltetni a 1808-as bevallásban? Jól van ez igy? Vagy másik eset, amikor a kft. teljes összegről számlát kap a terembérlésről, és a bevallást az egyéni vállalkozó késziti el. Mi a helyes megoldás ebben az esetben? Köszönöm a válaszukat.

10 százalék költséghányad "tételes" őstermelés mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy a tárgyévre tételes elszámolást választó mezőgazdasági őstermelő egy másik (szellemi)tevékenységre kötött megbízási szerződésére tekintettel kapott jövedelme után választhatja-e a 10 százalék költséghányad alkalmazását? Köszönettel: K. Mariann

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk

A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.

Megbízási díj járulék-elszámolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény szerint a kifizető a megbízási díjból levonja az adóelőleget és a járulékokat. Az adó- és járulékalap számításánál vagy a 10 százalékos átalányköltséget, vagy a nyilatkozott költséget (max. 50 százalék) veszi alapul. Ha a kifizetés a 90 százalékos adó(előleg)alappal történt, és az adóalany az év végi bevallásában áttér a tételes költségelszámolásra, hogyan kell elszámolni a járulék-különbözettel? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Hain Zoltán

Belföldi napi díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi kiküldetés esetén a 437/2015 (XII.28) kormányrendelet alapján a munkavállalónak kifizetett napi 500 forintos költségátalányt, hogyan kell számfejteni? A munkavállalónál az 500 forintból kell-e vonni személyi jövedelemadót, járulékokat? Illetve a kifizetőnél milyen adót kell utána fizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Tag munkaviszonyos ügyvezető plusz megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. egyedüli tagja 40 órás munkaviszonyban ügyvezetői feladatokat lát el a minimálbérnél magasabb összegű munkabér és járulékai fizetése mellett. Ugyanabban a kft.-ben vállalhatja-e megbízási szerződéssel, megbízási jogviszonyban – szintén a minimálbérnél magasabb összegű megbízási díjért – az ügyvezetéstől eltérő feladatok ellátását? Ebben az esetben milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek lesznek? Az adózásnál ebben az esetben is figyelembe vehető 10%-os költséghányad? Válaszát előre is köszönöm.

Katás vállalkozás bevétele Kérdés

Katás vállakozás orvosiszakértésről állít ki számlát. Ebben a számlában fel van tüntetve kamarai költségátalány összege is. Ez az összeg a katás bevételbe beszámit. Ügyfelemet úgy tájékoztatták, hogy neki ez nem bevétel. Szerintem viszont igen. Segítségüket köszönöm

Egyéni vállalkozó 500 kilométernyi költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelői körben most merült fel a következő kérdés, útnyilvántartás vezetése nélkül a NAV által megadott fogyasztási norma és üzemanyagár alapján az átalány elszámolásával kapcsolatban. Azokban a hónapokban, mikor nincs bevétele például egy ácsnak, nem számoltam el átalányköltséget. A NAV-tól egy könyvelő kért állásfoglalást, mely szerint kevesebbet nem lehet elszámolni, az év minden hónapjára ugyanannyit kell. Hol találom meg azt rendeletben, hogy ha elkezdtem év elején az elszámolást, akkor az év minden hónapjára kötelező kellene alkalmaznom? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Családi gazdaság vezetője, egyéni vállalkozó szja-bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője kompenzációs felárra jogosult egyéni vállalkozó, csak a mezőgazdaságból, a családi gazdaságból származik jövedelme. Az szja-bevallásban a 12-es lapokon vallhatja be a jövedelmét? Elszámolhatja a 40 százalék költségátalányt? Köszönöm válaszát!

Ingatlan-bérbeadásból származó bevétel meghatározása Cikk

A cég tulajdonosának lakásában működik a vállalkozás, amely bérleti díjat fizet az ingatlanhasználatért, továbbá rezsiköltséget is térít. hogyan kell a magánszemélynek ez után adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Katás, adószámos magánszemély Kérdés

Egy adószámos magánszemély évente néhány alkalommal fotózást vállal (10 százalékos költséghányaddal adózik). Ez a személy katás egyéni vállalkozást szeretne indítani, irodai szolgáltatásra. Kérdésem, hogy a két tevékenység, adózási forma futhat-e párhuzamosan, vagy a fotózást be kellene olvasztani a vállalkozásba? (Fotózásról nincs szakképesítése, így egyelőre azt nem tudja berakni a vállalkozásba). Ha párhuzamosan futhat, akkor érvényesíthető-e továbbra is a 10 százalékos költségátalány levonása utáni adózás a fotózásra? A bevételek összeadódnak-e, amikor a kata-, áfabevételi határt vizsgálom?

Ingatlan-bérbeadás – bevétel megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas házaspár az ingatlannyilvántartásban a férj nevén szereplő üzlethelyiséget bérbe adja egy kft-nek. Az adó opitimalizálása érdekében és a valós élethelyzet alapján a bevételt meg lehet-e osztani azzal, hogy a bérbeadók a bérleti szerződésben a férj és feleség, mint magánszemélyek szerepelnek, és a bérleti díjat a bérlő egyenlő arányban fizeti meg havonta, és mint kifizető, az általános szabályok szerint szja-előleget levonva utalja a bérbeadóknak. Az adóalap megállapításánál a 10 százalékos kölitségátalány mellett érvényesíthető az ingatlan forgalmi értékének a 2 százaléka, mint amortizáció. A bérleti díj: 180 ezer forint/hó, az ingatlan becsült forgalmi értéke 27 millió forint. Kell-e ezen helyzetben adószámot kérni a NAV-tól, vagy csak mint magánszemélyeknek a bérleti szerződés alapján szja-t levonva fizeti meg a bérbevevő, vagy számlát kell kiadnunk?Köszönettel: nyugdÍjas házaspár

Családi gazdálkodás – áfamentes értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemet már feltettem Önök felé, azonban nem sikerült jól megfogalmaznom, így nem kaptam egyértelmű választ: "Háromtagú családi gazdálkodás esetén, ha minden tag rendelkezik adószámmal, és mindenki az alanyi mentességet választotta, hogyan értékesíthetők a növénytermesztés termékei? Mindenki (nem csak a családi gazdálkodó) nevén értékesíthető 8 millió forintig adómentesen, összesen maximum 24 millió forintig? Ettől függetlenül, ha a tagok eltérő összegben értékesítettek, az összes tag bevételét és költségét együtt kell kezelni, és év végén elosztani háromfelé?" Kérdésemben az alanyi adómentességet áfa szempontból értettem. (Tudomásom szerint, 2017. januártól az áfamentes értékesítés értékhatára 8 millió forint.) Mindhárman azonos jövedelem-számítási módot, tételes költségelszámolást választottak. Kérdésemet egy példán keresztül levezetem. Ha a családi gazdálkodás keretében megtermelt mezőgazd-i termékekből a családi gazdálkodó 7 millió ft-ért értékesít áfamentesen, az egyik tag 5 millió ft-ért értékesít, szintén áfamentesen, a másik tag 4 millió ft-ért értékesít áfamentesen, helyesen járnak-e el, mivel az áfatörvény szerinti áfamentes értékesítés határa 8 millió ft? Vagyis értékesíthet minden tag áfamentesen, ha rendelkezik adószámmal és alanyi mentességet választott? Így összesen 16 millió ft az árbevétel, vagyis a tagok bevétele ennek egyharmada, 5,33 millió ft, melyből levonódik a felmerült költség és a kistermelői költségátalány?

Bérbeadás Kérdés

Egy magánszemély a házastársával közös tulajdonában álló ingatlant ad bérbe. Adószámmal rendelkezik, alanyi mentes számlát állít ki a bérleti díjról. A lakás mérőórái nincsenek a bérlő nevére átírva. A rezsiköltséget a bérbeadó havonta, a szolgáltatók által kiállított számlák alapján számlázza ki a bérlőnek (kft). A bérbeadó magánszemély munkaviszony keretében dolgozik és mellette őstermelői tevékenységet is folytat. Őstermelői tevékenységre tételes költségelszámolást alkalmaz. Hogyan kell elszámolni a bérbeadásból származó bevételt? Hogyan kell levonni az szja-előleget? A bérbeadásra válaszható-e a 10 százalékos költségelszámolás vagy erre is tételes költségelszámolást kell alkalmazni? A bérlőnek az általa továbbszámlázott rezsiköltség bevételnek minősül-e? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink