118 találat a(z) költségátalány cimkére

Költségátalány 40 euró Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégként minden számlát határidőben fizetek, de történt a közelmúltban, hogy az általam határidőben kifizetett számla összegét valamilyen okból visszautalták, és ezzel egyidejűleg a számlát lesztornózták. Röviddel ezután ismét kaptam egy csekket, vagyis, hogy a korábban visszautalt pénzt mégis fizessem be. Ez utóbbi esetben felszámolhat-e a fél késedelem miatt költségtérítést, mert ezt a számlát már egy félreértés miatt valóban késve fizettem be? Az eredeti számla összegét határidőben, az utólag módosított számla összegét pedig határidőn túl fizettem be. Úgy gondolom, hogy mivel eredeti számlát határidőben, az utólag mégis jónak titulált számlát viszont nem határidőben fizettem be, nem jogos a költségátalány. Vagy egy ilyen esetben akár egy számlára vonatkozóan többször is felszámító költségátalány? Előre is köszönöm a válaszát..

Értékesítési láncban árul? Adóznia kell, mutatjuk, hogyan Cikk

Egyes cégek tanácsadók (ügynökök) közreműködésével, értékesítési láncban, MLM (multi-level marketing) rendszerben adják el a termékeiket, sok esetben lakásokban rendezett termékbemutatók keretében. A beszervezett tanácsadóknak nem árt tudniuk, hogy az effajta értékesítés végzése olyan tevékenységnek minősül, amely adókötelezettséggel jár.

Családi gazdaság tagjai Kérdés

Egy családi gazdaság öt fő magánszemély taggal közös őstermelői igazolvány birtokában gazdálkodik. A családi gazdaság tételes költségelszámolás szabályai szerint számol el. Év végén mind a bevételeket, mind a költségeket egyenlő arányban felosztják egymás között. Az így számított bevétel támogatások nélkül nem éri el a 8 millió Ft/fő bevételt. Kérdésem, hogy a tételes költségelszámolások mellet a családi gazdaság tagjai külön-külön igénybe vehetik-e a 40 százalékos költségátalányt, bevételarányosan?

Fiatal gazda támogatás – Költség, kiadás, bevétel kérdéshez hozzászólás III. Kérdés

Sinka Júlia válaszából a következő kérdésnek a – konkrét – megválaszolása kimaradt: ."..adózhat az szja-rendszerben őstermelőként ?" Igen, vagy nem? A kistermelői költségátalányt, az egy összegű amortizálást stb. alkalmazhatja? Bevett lehetőség, vállalkozói státuszban mezőgazdasági tevékenységet az őstermelésre vonatkozó adózási szabályok szerint bonyolítani. Konkrétan.

Kistermelői költségátalány önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a mezőgazdasági őstermelő utólag, önellenőrzéssel igénybe veheti-e az eredeti bevallásban el nem számolt kistermelői költségátalányt? (Egyébként minden feltételnek megfelel, csak nem lett kitöltve a bevallásban az a sor.) Köszönöm.

Közösségen belüli szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar fuvarozó cég szerződést köt egy német gépkocsi-karbantartással foglalkozó céggel úgy, hogy nem a konkrét munkákkal számolnak el, hanem karbantartási költségátalányt fizet a megrendelő minden hónapban. Mindkét cég közösségi adószámmal rendelkezik, a számlát a német cég áfa nélkül állítja ki. Példával: a számla kelte március 10., a fizetési határidő április 1., a számla szövegében pedig április 1.-április 30. karbantartási költségátalány szerepel. Kérdéseim: 1. Melyik időszak áfabevallásában és összesítő nyilatkozatában kell ezt a számlát szerepeltetni? Március vagy április? 2. Milyen árfolyammal kell számolni? Köszönettel: Filip Emese

Bérbeadás Kérdés

Kedves Szakértő! Tíz éve Spanyolországban élő magyar állampolgár Spanyolországban dolgozik, és ott fizet adót, járulékot. Van Magyarországon egy saját tulajdonú ingatlana, ahová be is van jelentve, tehát magyarországi bejelentett lakhellyel rendelkezik. Ezt az ingatlant bérbe adta 2016. 03. 01-től 2017. 02. 28-ig 2 millió 600 ezer forintért, amit már ki is fizettek a részére. A 10 százalékos költséghányadot alkalmazhatja? A 15 százalék szja már most, 04. 12-én befizetendő? Ehofizetési kötelezettsége van? Üdvözlettel.

Magánszemély, megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyik cikkben, hogy a magánszemélyt megbízási jogviszonnyal foglalkoztatják – lehetséges –, tehát arra lennék kíváncsi, hogy ezek szerint nem is kell számlát kiállítania, csak a szerződés szerint elszámolhat a magánszemély a 10 százalékos költséggel? Köszönöm.

Békéltető testületi tagok díjazásának adózása Kérdés

Békéltető testületi tagjaink a 211/1998. kormányrendelet alapján tiszteletdíjat (választott tagok jegyzőkönyv alapján), valamint az 5. § (3) bekezdés alapján ügyenként 500 forint költségátalányt kapnak költségeik megtérítése gyanánt. Milyen adózási szabályokat kell alkalmazni a költségátalány kifizetése esetén? Köszönöm előre is a segítségüket.

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságot kívánunk létrehozni. A családi gazdálkodás leendő vezetője egy egyéb tevékenységet folytató kft. ügyvezetője részmunkaidőben, egy másik, mezőgazdasággal foglalkozó kft.-ben pedig főállású alkalmazott, s ő lenne a 8 órás foglalkoztatott. Megteheti-e, hogy a családi gazdaságban 8 órás foglalkoztatás mellett részmunkaidőben marad a kft. ügyvezetője és a mezőgazdasági kft.-ben pedig részmunkaidős alkalmazott lesz? Az 50 százalékos arány számítása során a kistermelői költségátalányt, a 40 százalékot le kell-e vonni a bevételből a költségeken kívül, ha a bevétel a 8 millió forintot nem éri el, és tételes költségelszámolást választott a családi gazdaság minden tagja. Várom szíves válaszukat. Tisztelettel: Miklós Istvánné

Karácsony ide vagy oda, ők sem ússzák meg az adózást Cikk

Reneszánszukat élik a kézzel készített ajándékok, így karácsony tájékán is egyre többen próbálnak kiegészítő jövedelemhez jutni kézimunkák készítéséből és árusításából. Tudni kell, hogy az így szerzett jövedelem is adóköteles; cikkünkben fogódzót nyújtunk a vonatkozó adózási szabályok megismeréséhez.

Megbízási jogviszony költséghányad Kérdés

Amennyiben a megbízási jogviszony alapján kifizetett jövedelemből a kifizető nem vonta le a 10 százalék költséghányadot, azt a megbízott az éves szja-bevallásában érvényesítheti utólag?

Gépjárművezetők belföldi napidíja Kérdés

A belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló élelmezési költségtérítéséről szóló 278/2005. (XII. 20.) kormányrendeletben szabályozott napidíj a munkáltató által elrendelt bármely – 6 órát meghaladó távolléttel járó –hivatalos (munkavégzésre, kötelező oktatásra, továbbképzésre stb. irányuló) belföldi kiküldetés esetén jár, értéke 500 forint/nap költségátalány. Fenti juttatás adózási elszámolásával kapcsolatban kérem a segítségüket. Ez munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül-e vagy adómentes kifizetésnek? Gépjármű ezetőink rendszeresen 6 órát meghaladóan vannak távol a telephelytől, és ezt a térítést is szeretnénk adni nekik.Ha nem költségtérítés, akkor a napi 500 forint nettó összeg bruttósítandó?

Családi gazdaság jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdálkodó. Bevétele csak növénytermelésből származik, őstermelőként adóznak. A családi gazdálkodó nyugdíjas, a családi gazdaság tagjai az unokák, akik még kiskorúak. A családi gazdaság tagjai önállóan nyújtanak be szja-bevallást, a bevételük nem éri el a 8 millió forintot, a bevétel 40 százalékát kistermelői költségátalányként számolják el. (így a jövedelem számszakilag veszteség, az szja-bevallásban nulla forint). A 40 százalék költségátalány egy részét nem költik el, a pénz év végén a családi gazdálkodó bankszámláján marad. A családi gazdaság pénzforgalma a családi gazdálkodó nevére nyitott bankszámlán bonyolódik. Kérdésem, hogy helyes-e az az eljárás, hogy az év végén megmaradt pénzt átutalják a családi gazdaság tagjainak bankszámlájára, a tagok között arányosan felosztva? (Adómentesen, hisz már az szja-bevallásban elszámnoltak vele.) Mivel a tagok kiskorúak, a pénz átutalható-e a szülő bankszámlájára, vagy csak a kiskorú részére nyitott bankszámlára? Válaszukat előre is köszönöm.

Vállalkozói tevékenység megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozó tevékenységét 2014 szeptemberében megszüntette. A tevékenység megszűnéséig azonban a bevételeinek csak minimális része érkezett meg számlájára. Nagy része utána, sőt, az utolsó számláját 2015-ben egyenlítették ki. Kérdésem az lenne, hogy a tevékenység megszűnése után megérkezett bevételeket önálló tevékenységből származó jövedelmeként kell-e kezelnem, és vele szemben milyen költségátalányt alkalmazhatok (10 százalék vagy tételes)? Valamint, hogy a 2015-ben megérkezett bevétel melyik adóév bevétele/jövedelme lesz? Segítségét megköszönöm. Fazekasné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink