277 találat a(z) készpénz cimkére
Készpénzmozgás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég eladta az ingatlana felét egy magánszemély részére. A vevő ügyvéd előtt, készpénzben fizetett ki 5 millió forintot. A nagy értékű készpénzmozgás miatt adódik valamiféle jelentési kötelezettsége az eladónak a NAV felé vagy egyéb hivatal felé? Válaszukat előre is köszönöm!
Felszolgálási díj zsebbe, közös kasszára vagy számlára
Cikk
Az éttermi számlán külön feltüntetett szervizdíj alapján kifizetendő felszolgálási díj módjára van-e valami törvényi előírás? Kaphatják-e azt az abban részesülők havonta összevontan? Utalással megoldható-e a kifizetés vagy csak készpénzben lehet? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Ragaszkodnak a készpénzhez az euróövezeti vásárlók
Cikk
Az euróövezetben még mindig készpénzben bonyolítják le a fizetések túlnyomó részért, jóllehet számos nyugati ország gyorsan halad előre az elektronikus fizetések útján – derült ki az Európai Központi Bank felmérésének pénteken ismertetett adataiból.
Felszolgálási díj kifizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az étteremben a számlán külön feltüntetésre kerülő szervizdíj alapján kifizetésre kerülő felszolgálási díj kifizetésére van-e valami törvényi előírás? Kaphatják-e az abban részesülők havonta összevontan? Utalással történhet-e a kifizetés vagy mindenképpen készpénzben kell kifizetni? Segítségét előre is köszönöm!
Szálláshelyszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem szálláshelyszolgáltatást végezne. Nyaralóháza van 8 szoba, közös konyha. Kérdésem, hogy milyen TEÁOR számra jelenthetem be? Bookingon keresztül is kiadná a szobákat, elsősorban rövid távra, idényjellegűen. Pénztárgép használatra kötelezett-e? Hogyan fogja kezelni azokat a számlákat, melyekre a bérbevevők előleget utalnak, és a különbözetet készpénzben fizetik ki? Válaszukat előre is köszönöm!
Számlakiállítás szabályai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy szeptember havi munka, amit készpénzben egyenlítenek ki október 10-én. Amennyiben a számla nem minősül folyamatos teljesítésűnek, akkor milyen módon lehet szabályosan számlát kiállítani? Ismereteim szerint ezt a számlatömbben lehet csak helyesen lekezelni, ahhoz, hogy az áfateljesítést a helyén kezeljük, ami ez esetben szeptember lesz. Ha kiállítok egy készpénzfizetési számlát, akkor az októberre lenne fizetendő áfa, ami szerintem helytelen. Használható-e ez esetben a "készpénzfizetési" számlatömb? A "számla" elnevezésű tömbben, ha a fizetési mód készpénz, akkor a három dátumnak meg kell egyeznie, vagy lehet a teljesítés napja eltérő? A másik eset, amikor ugyanez a tétel folyamatos teljesítésű. Megítélésem szerint ez esetben már használható a készpénzfizetési számlatömb is. Bár, ha nem október 10-én fizet, hanem egyhónapos késéssel, akkor már megint nem lenne helyes az áfaidőszak. Összességében tehát arra lennék kiváncsi, hogy mely esetben lehet használni a készpénzfizetési számlatömböt szabályosan. Köszönettel.
Kapott kölcsön és vevői követelés kompenzálható-e?
Kérdés
Tisztelt Partnerünk! Kibocsátott vevői számláinkat, amelyek lejártak, a vavőtől működésre kapott kölcsön összegével kompenzálhatjuk-e, ez számít-e készpénz forgalomnak, mivel pénzmozgás nem követi és megfelel-e minden előírásnak? Köszönettel várom válaszukat.
Készpénzzel beolvadó zrt.
Kérdés
Egy belföldi zrt.-be beolvad egy másik belföldi zrt. nem kedvezményezett átalakulással. A beolvadó zrt. végleges vagyonmérlegében, vagyonleltárában kizárólag készpénz van. A beolvadás napján a befogadó zrt. vagyonába kerül a beolvadó zrt.-nek a készpénzállománya és a beolvadó zrt. ezzel a nappal megszűnik. Kérdés: a befogadó zrt.-nek lesz-e valamilyen fizetési kötelezettsége az átvett készpénz miatt (pl. illeték stb.)? Másik kérdés, hogy az átvett pénzeszköz a befogadó zrt.-nél minek minősül (ajándék vagy térítés nélküli átadás stb)? Köszönöm a választ.
1 500 000 Ft készpénz fizetése
Kérdés
7 800 000 forintos átutalási számla több részletben készpénzben kerül kifizetésre. 1 500 000 Ft felett lett a 3 részletfizetés egy hónap alatt. Megoldható-e a részletfizetés e módon?
Ingatlanos beolvadó kft.
Kérdés
Egy 35 millió forint könyv szerinti értékű ingatlannal és 5 millió forint vagyonnal rendelkező belföldi kft. beolvad egy belföldi zrt.-be nem kedvezményezett átalakulással. A beolvadó kft. vagyonát nem értékelik át. A kft. végleges vagyonmérlegében-leltárában lévő lakóingatlan és készpénz könyv szerinti értéken kerül a befogadó zrt. vagyonába a beolvadás napjával. A kft. a beolvadás napjával minden bevallási és fizetési kötelezettségének eleget tesz és a beolvadás napjával megszűnik. A zrt. a befogadó megszerzi a lakóingatlant könyv szerinti értéken és az 5 millió forint készpénzt. Kérdések: Kell-e a befogadó zrt.-nek illetéket és áfát fizetni az ingatlan után? Kell-e a készpénz után valamit fizetni, illeték stb., ha igen, akkor miért, ha nem, akkor miért?
Pénzmosás-ügyleti megbízás értelmezése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozás mint árukereskedő a 2017. évi LIII. törvény hatálya alá tartozik, így abban az esetben ha 2,5 millió forintot elérő vagy meghaladó összegű ügyleti megbízás készpénzben teljesül vonatkozik rá az ügyfél-átvilágítási kötelezettség. A kérdésem arra irányul, hogy a 2,5 millió forint megállapításakor az egy adott vevő partnerrel kötött szállítási keretszerződés alapján az egymástól elkülönülő megrendelések teljesítéséről kiállított (egyedileg 2,5 millió forintot el nem érő) számlák kiegyenlítése érdekében elfogadott készpénz-fizetéseket össze kell-e számítani?
Adóalany mennyi készpénzt fogadhat el magánszemélytől, anélkül, hogy erről bárhova is jelentést kellen küldenie?
Kérdés
Kedves Szakértők! Készpénz még engedélyezett mértékű elfogadása vetődött fel egy olyan cégnél, ahol javarészt átutalással érkeznek a bevételek, de van egy kevés kivétel, akik mindenképpen ragaszkodnak, hogy ők csak készpénzben tudnak fizetni, ők magánszemélyek, a cég banki pénztárában sem szeretnének fizetni(Art. 38. § 3a) és 3b) bekezdésben foglaltak adóalanyokra vonatkoznak). A cég nyílászárók kereskedelmével, beépítésével foglalkozik, s ügye egy megrendelés értéke akár 3 millió forint is lehet (például családi ház több nyílászárójának cseréje). Mi lenne az elfogadható megoldás, hogy a bírságokat és lehetőség szerint a készpénzkifizetési bejelentéseket is el lehessen kerülni? Köszönöm
Pénzmosás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy ügyfelem, aki az árukereskedői körbe tartozik. Javarészt nagy értékű okostelefonokat értékesít készpénzért szerb magánszemélyeknek, így havonta az ebből az értékesítésből származó készpénzes árbevétele személyenként meghaladja a 2,5 millió forintot. A kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni a NAV-nak a VPOP_PMT17 elnevezésű nyomtatványon, hogy szerb magánszemélyektől az adott hónapban több mint 2,5 millió forintot fogadott el készpénzben, vagy csak akkor kell bejelentést tennie, ha a vevő "gyanús" számára? Válaszát köszönöm!
Adómentes juttatás
Kérdés
Tisztelt Cím! Járulék- és adómentesen adható évi 100 000 Ft készpénz a munkavállalónak, amennyiben egész évben munkaviszonyban állt a munkáltatónál? Válaszukat előre is köszönöm!
Készpénzért vásárolt teherautót
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem készpénzért vásárolt teherautót egy német magánembertől. A teherautó 3 200 000 Ft-ba került. A készpénz kifizetését be kellett volna jelenteni a NAV-nak? Köszönöm a válaszát.