140 találat a(z) könyvvizsgálat cimkére

Ki kötelezett könyvvizsgálatra? Cikk

Mekkora gazdasági teljesítményű, milyen létszámú társaság kötelezett könyvvizsgálatra? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles adószakértőnk válaszolt.

Kötelezett-e könyvvizsgálatra? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy cég, amely 2013. 10. 25-én alakult. A 2013-as árbevétele nulla forint volt. 2014-ben az árbevétele 529 millió forint volt, az alkalmazotti létszám 6 fő. 2014-ben kötelezett-e könyvvizsgálatra? Válaszukat köszönöm! Thernesz Anita

Egyesület végelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület hozott egy határozatot a végelszámolásra. Nincs alkalmazottja, nincs vállalkozási bevétele, egyszeres könyvvitelt vezet. Van-e könyvvizsgálati közelzettsége a végelszámoláshoz? Ebben az esetben milyen bevallásokat kell elküldenie a NAV-nak, illetve a végelszámoláshoz kellenek-e nullás igazolások, és kitől? Köszönettel.

Katás bt. megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt. (előtte évekig eva bevételi nyilvántartás szerint adózott) kényszertörlési eljárás alá kerül. A kényszertörlés oka a kültag halála. Mikor szűnik meg a kata szerinti adózás? Mi alapján készítheti el a számviteli beszámolóját – tartozása nincs, eszközöket használ, de azok piaci értéke elenyésző, bankszámláján minimális pénz van –, közzé kell-e tenni, könyvvizsgáltatni kell-e? Mikor, és milyen bevallásokat kell benyújtania? Köszönettel.

Evás bt. visszalép a társasági adózás alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás bt. (bevételi nyilvántartást vezet) 2015. 01.01-jei hatállyal kilép az eva alól. 2012-től volt evás. Mi alapján kell a nyitó mérleget elkészíteni? Eszköze nincs, tehát leltár nem készíthető. Az utolsó, 2011. évi záró főkönyvi kivonat lehet a kiinduló pont? Úgy tudom, hogy a nyitómérleget könyvvizsgálóval kell ellenjegyeztetni. Köszönettel: Bné

Értékhelyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2013. december 31-ével átalakult bt.-ből kft.-vé, ezért kötelező volt a könyvvizsgálat, egyébként nem lett volna kötelező. A könyvvizsgálati hitelesítés keretében történt értékhelyesbítés is. 2014. évben a társaság nem kívánja alkalmazni az értékhelyesbítést, amit az értékelési szabályzatában rögzít is. A számviteli törvényben csak arra vonatkozóan találtunk rendelkezést, hogy erről a társaság dönt, és az értékelési tartalékban ezt rögzíti, illetve, hogy a következő években mi a teendő, ha alkalmazza az értékhelyesbítést. Hogyan kell értékelnie a társaságnak az eszközeit év végén? Megteheti-e, hogy ebben az évben nem él az értékhelyesbítés lehetőségével, és hogyan kell eljárnia? Válaszát előre is köszönöm.

Áfaügy: amit tudni kell az időszakos ügyletek új szabályozásáról Cikk

Fél évük van a könyvviteli, könyvvizsgálati és adótanácsadási szolgáltatással foglalkozóknak, egy évük pedig mindenki másnak, hogy felkészüljenek az időszakos elszámolású ügyleteket érintő legújabb áfatörvénybeli változásra. Nézzük meg röviden, melyek ezek az új szabályok.

Tőkeemelés eredménytartalékból Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásunk tőkeemelését eredménytartalékból valósítottuk meg. A kérdés ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ez esetben szükséges-e a könyvvizsgálat cégünknél? Köszönöm válaszukat!

Kft.-ből bt.-vé átalakulás Kérdés

Kötelező-e könyvvizsgáló a kft.-ből bt.-vé átalakulás esetén 2014-ben?

Apport utáni áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni: adott két belföldi adóalany (kft.-k), az egyik a tulajdonában lévő termelőeszközöket apportként kívánja bevinni a másik kft.-be, az apport értékével növelve a másik kft. jegyzett tőkéjét. Az Áfa tv. 17. §-a szerint nincs áfakötelezettség, ha teljesülnek a 18. § 1. és 2. bekezdésében foglaltak. A 18. § (1)a teljesül, mert a szerző belföldi adóalany, a b) pontban előírt kötelezettségvállalásnak elegendő formája-e, ha a társasági szerződésbe ezt leírják? Ebben az esetben ez elég-e, hogy az apportot szolgáltatónak ne keletkezzen áfafizetési kötelezettsége? Más kérdés: mivel a két kft.-nek a tulajdonosa ugyanaz, így kapcsolt vállalkozások, az apport értékének a meghatározásához kell-e könyvvizsgálót igénybe venni? Válaszát nagyon köszönöm, tisztelettel: Eördögh Dóra

Bt.-ből kft.-vé alakulna a cége? Ilyen feladatai lesznek Cikk

Milyen számviteli teendői vannak egy bt.-nek, ha kft.-vé szeretne alakulni? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Bt.-ből kft.-vé alakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. kft.-vé szeretne alakulni a közeljövőben. A bt. a számviteli törvény hatálya alá tartozik és kettős könyvvitelt vezet. Így a záró és a nyitó adatok a rendelkezésére fognak állni. A kérdésem az, hogy milyen záró bevallásokat kell beadnia, illetve az átalakulást kell-e neki könyvvizsgálóval auditáltatni? Köszönöm válaszukat!

Adótartozás meghaladja 10 millió forintot Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Ügyfelem adófolyószámláján a hátralék 14 millió forint. Kérdésem: kötelezett-e könyvvizsgálatra 2014-től? Tudomásom szerint igen, kérem írja meg a törvényi hivatkozást, milyen kötelezettségei vannak ilyen esetben az adótartozást felhalmozónak. Köszönöm.

Kkt. átalakulása bt.-vé Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Átalakulással kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2003. óta evaalanyként működő kkt. át szeretne alakulni bt.-vé családi okok miatt. Kérdésem: könyvelés szempontjából milyen feladatokat kell végrehajtanom? Beszámoló készítése, bevallások, könyvvizsgálóval kell-e auditáltatni? Válaszukat előre is köszönöm.

Evás bt., ahol a beltag katás lesz, a kültag nem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogyan állapítjuk meg azon bt. kültagjának járó osztalékot, illetve hogyan adózik, ahol csak a beltag katás? Mivel a katás bt. nem tartozik a számviteli törvény alá, így kettős könyvvitelre sem kötelezett. Ennek ellenére, hogy megállapítható legyen a kültag osztaléka, mégis kettős könyvvitelt kell vezetnie? Hogyan? A tulajdoni részesedés arányával kell megbontani az összes bevételt és kiadást, és a kültagra jutó rész külön adózik? (Eva vagy társasági adó, illetve szja és eho? A cég a beltag katába lépése előtt eva alá tartozott. )Továbbá, ha a vállalkozás eva vagy kata alatt nem vezet kettős könyvvitelt, de később visszakerül a társasági adó, illetve a számviteli törvény hatálya alá, könyvvizsgálat-kötelessé válik? Ha eva vagy kata alatt mégis vezet kettős könyvelést, a könyvvizsgálat mellőzhető? Ha nem vezetek kettős könyvvitelt, hogyan készítem el az éves beszámolót (úgy látom, ha a céget bejegyezték a cégbíróságon, a beszámolót közzé kell tenni) vagy mindezekből az következik, hogy hiába választhatom az egyszeres könyvvitelt, nem élhetek vele, hiszen beszámolót kell készítenem? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink