351 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Ingatlanértékesítés gazdasági tevékenységként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy korábban megválaszolt kérdésemmel kapcsolatban szeretnék még kérdezni. A kérdést "Új ingatlanok sorozatjellegű értékesítése" címmel tettem fel augusztus hónapban. A kérdés nem csak áfára, hanem szja-ra is vonatkozott. A válasz utolsó bekezdésében azt írta, hogy az szja-nál alkalmazni lehet, hogy 5 évre arányosítunk. A NAV által kiadott 2019. évi tájékoztatóban az szerepel: amennyiben az ingatlanértékesítés önálló tevékenységből származó jövedelemként adózik, mert gazdasági tevékenységnek minősül, akkor nem alkalmazható az 5 éves arányosítás. Kérném segítségét, hogy alkalmazhatom-e az arányosítást 3 év alatt 6 db ingatlan értékesítése esetén! Köszönöm. Hegedűsné

Ingatlanértékesítést cég fizeti ki Kérdés

T. Szakértő! Építőipari vállalkozás (kft.) vagyunk. Társasházat, illetve magánházat építünk, értékesítünk. Az elmúlt hónapokban az alábbi helyzettel szembesültünk: adásvételi szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel lakás építésére. Szerződés szerinti díjbekérőt, majd előlegszámlákat állítunk ki a részére (5 százalékos áfatartalommal), de a pénzt nem a magánszemély utalja át nekünk, hanem annak valamilyen vállalkozása (vagy egyéni vállalkozóként utal vagy valamilyen cég, amiben érdekeltsége van). Helyesen számlázunk-e, ha az adásvételi szerződésben lévő magánszemélynek állítjuk ki az 5 százalékos áfás előlegszámlát, nem pedig annak a cégnek, aki utalt nekünk? Ha a cégnek kellene számláznunk, akkor azt milyen áfakulccsal kell tenni, és milyen jogcímen számlázzunk annak a cégnek? Ha ez csak tévedés volt a vevő részéről, akkor ezt hogyan lehet korrigálni? Köszönettel!

Sorozatjellegű ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sokat gondolkoztam, de nem tudok olyan példát mondani, hogy 2 éven belül 4 új ingatlant (vagy akár kettőt) hogyan lehet eladni nem üzletszerűen. Tudna segíteni egy konkrét példával, hogy tulajdonképpen milyen esetekre, kikre vonatkozik ez a szabály? Én nem tudok olyan példát mondani, ahol nem áll be az általános szabályok szerinti adóalanyiság akár már az első új ingatlan értékesítésnél. Köszönettel.

Gazdasági társaság szétválásának adó-, illetékvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esettel kapcsolatban szeretnék felvilágosítást kérni: Adott HT Termelő Kft. Tulajdonosai 2 fő magyar magánszemély 50-50%-os arányban. A társaság 2019.04.01. óta kiva adózás alatt működik, előtte a tao alá tartozott. A társaság belföldi ingatlannal rendelkező társaságnak minősül. Az ingatlan értéke a mérlegfőösszeg kb. 82%-át teszi ki. Az ingatlant 2002-ben a társaság építtette, az építés után az áfát visszaigényelte. Jelenleg a társáság az adóhatóságnál bejelentette, hogy a saját tulajdonú ingatlanát mind bérbeadás, mind eladás tekintetében áfakörben végzi. Felmerült az a gondolat a tulajdonosokban, hogy értékesítenék külön a tevékenységet és a cég eszközeit – munkával együtt – és külön az ingatlant. Ebből a szempontból egyszerűbb lenne, ha az ingatlan szét lenne választva a tevékenységtől. A társaság tulajdonosai azon gondolkodnak, hogy szétválás vagy kiválás keretében az ingatlant leválasztanák. Az eredmény a következő lenne: 1. új társaság HT Termelő Kft.: ebben maradna a tevékenység, az alkalmazottak, a munkák, 2. új társaság HT Ingatlan Kft.: ebbe kerülne át az ingatlan (telek plusz ingatlan). Mindkét cégben a mostani cég tulajdonosai maradnának 50-50%-ban. A kérdéseim a következők: 1. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettség a szétválás/kiválás kapcsán? 2. Keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség a szétváláshoz/kiváláshoz kapcsolódóan? 3. A magánszemély tulajdonosoknál keletkezik-e bármiféle adó-, illeték-, egyéb közteherfizetési kötelezettség? Válaszukat köszönöm.

Magánszemély – ingatlan sorozatértékesítése Kérdés

Szeretnék segítséget kérni az alábbiak tisztázásában. Egy magánszemély két éven belül négy használt lakást értékesít (két éven túli a használatbavételi engedély), ebben az esetben megvalósul-e a sorozatértékesítés? A másik kérdésem pedig, hogy megvalósul-e a gazdasági tevékenység, és köteles adószámot kiváltani, vagy vállalkozást indítani? Tudom, hogy elég banális kérdés, de a NAV-tól kapott válasz is csak jogszabályhelyeket tartalmazott, viszont konkrét, érthető választ nem adtak. Köszönöm a segítségüket.

Kft. ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tárgyi eszközként nyilvántartott ingatlanát értékesíti magánszemély részére áfamentesen. 1. Kell számlát kiállítani, vagy elegendő az adásvételi szerződés? 2. Van-e jelentési kötelezettség az értékesítéssel kapcsolatban a NAV felé? 3. Van-e bármi adókötelezettség ezeken kívül: haszon után társasági adó megfizetése és az áfamentes értékesítés miatti 240 hónapos figyelési időszak miatti áfa? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés áfamegítélése 2020 után Kérdés

Van egy vállalkozó, aki 2019. évben elkezdett egy 8 lakásos társasházat építeni. Az építés folyamán folyamatosan állít ki részszámlát, illetve előleget kér, majd a lakások használatbavételi engedélye után kiállítja a végszámlát, ez viszont már áthúzódik a 2020. évre. Az építési engedély, illetve a bejelentési kötelezettség már 2018. november után történt. A részszámláknál és az előlegnél az 5 százalékos áfát számolta fel, a végszámlát, amikor kiállítja, hogyan kell számolni az áfával? Köszönöm előre is a segítséget.

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Bartha László úr! Az előző kérdésemre (https://adozona.hu/kerdesek/2019_6_2_Alanyi_adomentes_egyeni_vallalkoz_onn) öntől kapott válaszhoz kapcsolódva szeretném még megkérdezni, hogy amennyiben az ingatlanértékesítés nem minősül sorozatértékesítésnek, viszont, amint ön is írja: "az egyéni vállalkozó áfa adóalanyisága nem különül el a magánszemély más gazdasági tevékenységéből eredő adóalanyiságától", és az új ingatlan értékesítésből származó bevétel meghaladja az alanyi adómentesség határát, ezt az ügyletet áfa felszámításával kell-e elszámolnia az egyéni vállalkozónak?

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó új ingatlant értékesít Kérdés

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó értékesít egy új ingatlannak minősülő lakást, a házastársával együtt. A tulajdoni arányok: 50-50%. Az ingatlanértékesítés nem minősül sorozatértékesítésnek az áfatörvény 259. § 18. pontja alapján. Kérdéseim: 1.) Az egyéni vállalkozónak a tulajdonrésze értékesítésekor kell-e áfát felszámítania? 2.) Ha áfásan kell értékesítenie, a vevő részére a számlát a vételár feléről kell kiállítania? 3.) Ha áfásan kell értékesítenie az ingatlant, az értékesítést bele kell számolnia az alanyi adómentes értékhatárba?

Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem bevallása Cikk

A szerzés időpontjától függően kell meghatározni a jövedelmet a számított összegből (a bevétel és a költség különbözete) az ingatlan, az ingatlanra vonatkozó vagyoni értékű jog 2018. évi átruházása esetén.

Kivás adóalany ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves állásfoglalását. Van egy kivás cég, melynek tárgyi eszközei között van egy iroda, amit értékesíteni szeretne. A tárgyi eszköz nettó értéke 10 millió forint, az eladási ár 25 millió forint. Az értékesítés a kiva alapját hogyan érinti? Valamint, ha térítés nélkül adja át az ingatlant, az miként hat ki a kivaalapra? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária

Ingatlanértékesítés lejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Részvénytársaságunk ingatlanokat értékesített magánszemélynek és kft. részére egyaránt. Van-e bármilyen lejelentési kötelezettsége a cégünknek, ha igen, hol milyen formában az ingatlanértékesítésről? Válaszát köszönjük előre is.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két adóalany között zajlott le egy fordított áfás ingatlanértékesítés; viszont a kérdésem az, hogy a vevő vonatkozásában, alanyi jogon beállítható az áfa a levonások közé, vagy be kell jelentkezni az ingatlannal kapcsolatban az áfakörbe és csak akkor állítható be az áfa a levonások közé?! Nagyon megköszönném, ha segítene.

Ingatlanértékesítés teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság a tulajdonában lévő ingatlant eladta a következő feltételekkel: a szerződés aláírásának napján (04.02.) a vevő előleget utalt, a fennmaradó összeget 09. 01. napjáig kell kiegyenlíteni. Az eladó a teljes vételár kiegyenlítéséig a tulajdonjogot fenntartja, egyben kötelezettséget vállal arra, hogy a teljes vételár kiegyenlítésével egyidejűleg visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy az ingatlan tulajdonjogát a vevő javára bejegyezzék. Ebben az esetben milyen teljesítési dátummal kell a számlát kiállítani, az ingatlant a könyvekből kivezetni? Köszönöm válaszát!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ingatlannak fele-fele arányban tulajdonosa egy hölgy és az élettársa. Nem bejegyzett élettársak. Az ingatlanon – közösen – több millió forint értékben értéknövelő beruházást hajtottak végre. Az összes számla az úr nevére szól. 5 éven belül eladják az ingatlant. Megoszthatják-e az igazoltan értéknövelő beruházásra költött összeget a tulajdoni hányad arányában a jövedelem meghatározásakor, annak ellenére, hogy csak az egyikük nevére szólnak a számlák? Válaszát köszönöm. Némethné T. Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bizalmi vagyonkezelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink