77 találat a(z) ingó értékesítés cimkére

Feltalálótól vásárolt prototípus és szellemi termék adókötelezettsége Kérdés

Magánszemély feltalálótól egy cég megvásárolta egy még nem szabadalmazott, újításként létrehozott gyártmány prototípusát és a gyártás lehetőségét megalapozó, komplett műszaki dokumentációját. Kérdésünk, hogy a magánszemélynek a prototípus ellenértékeként kifizetendő összegből kell-e bármilyen jogcímen levonni, vagy a magánszemély adózik az ingó eladás szabályai szerint, valamint a műszaki dokumentáció, mint szellemi termék ellenértékéből az eladó nyilatkozata szerinti költséghányad figyelembe vételével számított jövedelemből a kifizetőnek milyen jogcímen kell levonni, illetve a kifizetőnek milyen közterheket kell befizetni?

Magánszemély ingó értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha magánszemély használt ingóságot árusít, akkor ugye évi 600 000 forint bevételig nem kell adóznia. Egyik válaszában ezt írja: "Közös (házastársi, családi) tulajdon esetén a bevételt a tulajdoni hányadok arányában megosztva kell, lehet számba venni." A kérdésem az lenne, hogyan lehet eldönteni, hogy az adott ingóság közös tulajdon-e, például egy ruha, cipő, gyerekjáték, stb. Ha házasságban élek, akkor az közös tulajdon? Vagy, ha a gyereknek vettem ruhát, az közös tulajdon, ha magamnak, akkor az már nem? És a szerzés értékét milyen bizonylattal kell igazolni? Elég a boltban kapott nyugta vagy számla kell róla (mert a nyugta alapján sokszor nem lehet eldönteni, hogy mit is vásároltam, mert olyan a szövegezése)? Válaszát előre is köszönöm.

Így adhatja el használt ruháit a piacon Cikk

Hogyan adhatja el egy magánszemély a piacon használt ruháit, s milyen szabályok szerint kell utána adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt

Értékesítés vaterán üzletszerű tevékenységként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vaterán szeretnék saját készítésű tárgyakat (szappanok, krémek) árusítani, ha jól értelmezem, akkor ez már üzletszerű tevékenységnek minősül. Az éves bevételem előre láthatólag nem érné el a 600 000 forintot. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben milyen adókat kellene fizetnem, be kell-e valamilyen módon jelentkeznem az adóhatóságnál, illetve van-e valamilyen nyugtaadási kötelezettségem? Válaszát előre is köszönöm!

Magánszemély adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy tonerek forgalmazásával és töltésével foglalkozó cég szeretné megvenni a magánszemélyektől az üres tonereiket, és töltés után értékesíteni. Jól tudom-e, hogy évi 200 ezer forint árbevételig (32 ezer forint adóig) a magánszemélyt semmilyen adózási kötelezettség nem terheli? Másik kérdésem, hogy milyen bizonylaton tudja ezt megtenni (adásvételi szerződés, vételi jegy, kiadási pénztárbizonylat)? Köszönöm válaszát!

Magánszemély saját készítésű eszköz értékesítésénak adózása Kérdés

Egy magánszemély sok éve készített egy öntő szerszámot (beszerzési, előállítási értéke nem ismert). Most megvenné tőle egy társaság. Milyen adókat kell fizetnie a magánszemélynek, illetve a társaságnak levonnia, ha eladja a magánszemély a szerszámot? (A szerszám kb. 5,5 milliót ér, ennyiért meg is venné a cég.) Válaszukban kérem, térjenek ki az szja-n kívül egyéb fizetendő adókra, illetve járulékokra, és arra, hogy be kell-e jelentkezni adószámért? Válaszukat előre is köszönöm. Bordás Anna

Vaterások, figyelem! Mi a teendő május 1-jéig? Cikk

Azt ígéri a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), hogy 2014. május 1-jéig nem indít új ellenőrzéseket a magánszemélyek ingóságok értékesítéséből származó jövedelmeivel kapcsolatban. Az adóhatóság önellenőrzést javasol a Kúria jogegységi határozata kapcsán, kinek kell ezt megtennie?

Vatera utáni adózás Kérdés

Üdvözlöm!A most aktuális, vaterázással kapcsolatos adózásról kérdeznék. 2008 óta vaterázok, azaz azóta folyamatosan jelen vagyok ott. Főleg az otthoni kinőtt, megunt, felesleges vagy már nem használt dolgokat adtam el, viszont ebből elég sok van/volt, így szinte állandó forgalom volt. Vannak hónapok, amikor 6-10 terméket is eladtam 1 hónap alatt, de olyan is, hogy semmit. 2008 óta körülbelül 200 eladás történt. Összesen évente 160-200 ezer forint volt a teljes bevétel. Van-e valami adózással, adóbevallással kapcsolatos teendőm az adás-vételek után (a 2013-as adóbevallásomat már elküldtem)? Minek minősül ez a fajta vaterázás (üzletszerű vagy nem)? Én nem annak szántam. Kell-e valamit tennem esetleg visszamenőleg a most bejelentett május 1-i határidőig? Válaszát előre is köszönöm!

Retteghetnek a vaterázók! Igazat adott a NAV-nak a Kúria Cikk

Súlyos szankciókkal sújthatja a NAV azokat a magánszemélyeket, akik rendszeresen, ellenérték fejében ingóságokat értékesítettek (például az internetes aukciós oldalakon) 2011. december 31-e előtt, és az adókötelezettségüket nem az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint teljesítették. A Kúria ugyanis jogegységi határozatban kimondta: 2011. december 31-éig akkor is üzletszerű volt a rendszeresen, ellenérték fejében végzett ingó értékesítés, ha a magánszemély nem jelentkezett be az általános forgalmi adó (áfa) hatálya alá, vagyis nem kért adószámot.

Ingó vagyontárgy értékesítése Kérdés

Magánszemélyként 2013-ban személygépkocsit eladtam 1 millió 50 ezer forintért. Két éve 900 ezerért vettem. Kell-e az adóbevallásban szerepeltetnem, ha a belőle származó jövedelmem a 200 ezer forintot nem haladta meg? Köszönöm válaszukat.

Nem üzletszerű tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Néha süteményt sütök, és értékesítem, nem üzletszerűen végzem a tevékenységet, az ebből származó bevételem 600 000 forint alatti. Ez így adómentes, vagy be kell vallani? A NAV ellenőrzéskor ezt hogyan állapítja meg? Kell nekem valamilyen bizonylatot, nyugtát kiállítani? Köszönöm szépen.

Internetes kereskedelemből bevétel hogyan adózik? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha valaki az interneten alkalmilag értékesít holmit vagy szolgáltatást, a bevétel milyen határig adómentes, és afölött hogyan adózik? És ha az illető nyugdíjas? Hogyan kell bevallani, megfizetni? Lehet-e esetleg méltányossági kérelemmel adómentességért folyamodni? Köszönöm a válaszát!

Magánszemély vásári áruértékesítése Kérdés

Tisztelt Cím! Évekkel ezelőtt megszűnt vállalkozástól, annak megmaradt árukészletéből, annak idején megvásároltam több ezer darab kis értékű, mechanikus teakészítőt. Az ügyletről természetesen számlával rendelkezem. Magánszemélyként értékesíthetem-e ezeket a termékeket vásárban, nyugta-, illetve számlaadási kötelezettség nélkül? Új (eredeti csomagolású) termékről van szó, de nem rendszeres, hanem alkalmi jelleggel árulnám. Nyilván nem szeretnék csak ezért vállalkozói igazolványt kiváltani, majd visszaadni. Válaszukat előre is köszönöm.

Fontos változás jön: vége a zűrzavarnak az adóbevallásban? Cikk

Ismét változik a személyi jövedelemadó törvényben az a szabály, hogy mely esetben kell a megállapított jövedelem 78 százalékát jövedelemként figyelembe venni. A törvényalkotók lényegében hozzáigazítják a jogszabályt az adóhatóság gyakorlatához, amely nem kis fejtörést okozott a 2012. évi adóbevallás kitöltésekor.

Vaterás értékesítés: több százezres bírság adózónak és adószakértőnek Szakértői Kommentár

Rogán Antal T/4662/111 számon módosító javaslatot terjesztett be a „bizonytalan adójogi helyzet bejelentése” cím alatt. A laikus számára nehezen érthető törvényszöveget egy példán keresztül mutatjuk be.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házhoz járó kozmetikus – iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink