26 találat a(z) globális minimumadó cimkére
Globális minimumadó: miként hat a megállapodás a magyar társaságokra, illetve az adórendszerre?
Cikk
Az Európai Unió tagállamainak sikerült egyhangú megállapodásra jutniuk a 2022. december 12-i nagyköveti ülésen a globális minimumadóról, amely eredményeként az EU-ban működő multinacionális cégek számára új időszámítás kezdődik. Magyarország számára az egyezség több szempontból is érdekes, mivel egyszerre érinti az országban működő külföldi multinacionális vállalatokat és a legnagyobb magyar központú cégeket is. Ezenfelül a magyar törvényhozást is lépéskényszerbe hozza azzal, hogy a helyi adószabályokat a megváltozott körülményekhez kell igazítani. A PwC Magyarország adószakértői összefoglalták, miként hat a megállapodás a magyar társaságokra, illetve az adórendszerre.
Megállapodtak az uniós tagállamok a globális minimumadóról
Cikk
Az uniós tagállamok elvi megállapodásra jutottak arról, hogy EU-szinten végrehajtják a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi adózási reformjának 2. pilléreként ismert, a multinacionális vállalatokra vonatkozó minimumadóról szóló irányelvet – tájékoztatott az uniós tanács kedd hajnalban.
Egyelőre lekerült a napirendről a globális minimumadóról szóló vita
Cikk
Lekerült az európai pénzügyminiszterek tanácsának tegnapi napirendjéről a globális minimumadóról szóló vita. Az új adórendszer bevezetése több akadályba is ütközik, amely szakmai szempontból a részletszabályok hiányából, másrészt pedig a politikai síkon megjelenő nézeteltérésekből fakad. Ennek ellenére több jelentős uniós tagállam már korábban jelezte, hogy készen áll egységes európai álláspont nélkül is átültetni a minimumadó szabályait saját jogrendjébe – írja sajtóközleményében a Deloitte.
Globális minimumadó: kényszerpályán Magyarország?
Cikk
Európa 5 meghatározó állama (Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Hollandia) korábban közös nyilatkozatot adott ki, hogy akár az európai uniós irányelv elfogadása nélkül is bevezeti a globális minimumadót 2023-tól. Ennek értelmében az érintett cégcsoportoknak meg kell fizetni a 15%-os globális minimumadót már a 2023-as évre – írja sajtóközleményében a Niveus.
Varga Mihály az energiatározók feltöltéséről, a globális minimumadóról, az EU-s támogatásról
Cikk
Az energiaellátás bizonytalanságai, a megemelkedett energiaárak és az infláció veszélyezteti az európai gazdaságok rendes működését, az energiatározók feltöltése ezért kulcskérdés lesz a következő hónapokban – jelentette ki a magyar pénzügyminiszter ma Brüsszelben.
Globális minimumadó: bekeményít az USA, felmondja a Magyarországgal kötött adóegyezményt
Cikk
Az amerikai pénzügyminisztérium pénteken közölte, hogy felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es adóegyezményt, miután Budapest úgy döntött, hogy megakadályozza az Európai Unió új, 15 százalékos globális minimumadójának bevezetését – számol be a hvg.hu a Reuters híre alapján.
Újabb jogszabályok jelentek meg az éjjel
Cikk
A Magyar Közlöny 2021. évi 102. számában 4 rendeletet és 4 határozatot hirdettek ki június 21-én éjszaka.
Szijjártó Péter a globális minimumadóról és a háborúról
Cikk
Közép-Európában a fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetően Európa legalacsonyabb társasági adóit kell fizetni, a globális minimumadó kivetése Magyarországon komoly adóemeléssel és munkahelyek tízezreinek veszélybe kerülésével járna – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Nemzetközi lapszemle: Magyarország megvétózta a globális társasági adó reformját
Cikk
Varga Mihály pénzügyminiszter pénteken az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács ülésén kijelentette: Magyarország jelenleg nem tudja támogatni a globális minimumadó bevezetését, ami gyakorlatilag az uniós szintű megállapodás ellehetetlenítését jelentette – írja a Reuters.
Fidesz: rontaná a versenyképességet a globális minimumadó
Cikk
Rontaná a versenyképességet az európai uniós irányelv elfogadása a globális minimumadóról – mondta az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke hétfőn az MTI-nek.
Globális minimális társaságiadó-kulcs bevezetését hagyta jóvá az EP
Cikk
Az Európai Parlament (EP) képviselői jóváhagyták azt az európai bizottsági javaslatot, amely kötelezővé tenné a globálisan minimum 15 százalékos társaságiadó-kulcsról született nemzetközi megállapodást – közölte az uniós parlament csütörtökön, tette közzé az MTI.
Nincs egyhangú megállapodás a globális minimumadó EU-s bevezetéséről
Cikk
Nem tudtak egyhangúlag megállapodni a 27 uniós tagállam pénzügyminiszterei az Európai Unió Tanácsának március közepén tartott ülésén az OECD globális minimumadó szabályainak uniós bevezetéséről. Ugyanakkor előrelépés történt a magas szén-dioxid kibocsátással járó termékek EU-s importjának szabályozása terén.
Megjelent az OECD kommentárja a globális minimumadó szabályaihoz
Cikk
2022. március 14-én publikálta a globális minimumadó végleges modellszabályaihoz kapcsolódó kommentárt az OECD. A kommentár a 2021. december 20-án nyilvánosságra hozott modellszabályok értelmezését és alkalmazását hivatott segíteni, olvasható a Deloitte közleményében.
Varga Mihály: biztosított az olaj- és gázellátás, nem változik a társasági adó kulcsa
Cikk
Magyarország energiaellátása a következő időszakban is biztosítva lesz, az EU-ban nem lesznek olyan szankciók, amelyek az olaj- vagy a gázellátást érintenék – szögezte le Varga Mihály pénzügyminiszter kedden az uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozását követő sajtótájékoztatóján.
Újabb lépés a globális minimumadó bevezetése felé
Cikk
Újabb izgalmas fejlemények láttak napvilágot a nemzetközi adózás terén. Az OECD nyilvánosságra hozta modellszabályait a globális minimumadóról, és az EU is kiadta irányelvtervezetét a minimumadó EU-n belüli implementációjáról. A kiadott szabályok roppant szigorúak és egymást kiegészítve biztosítják, hogy az előírt többletadó beszedésre kerüljön valamely ország vagy országok által, olvasható a Deloitte elemzésében.