7231 találat a(z) gazdaság-rss cimkére
Megjelent a szeptemberi VálaszAdó Cikk
A nyári időszakban sem szünetelt a jogalkotás, szinte naponta jelentek meg új jogszabályok a Magyar Közlönyben.
Építőipari ellenőrzések: a felkeresett kereskedelmi egységek 60 százalékánál találtak jogsértést Cikk
Nyolc hete vizsgálja a fogyasztóvédelem az építőipari alapanyagok piacán tapasztalható visszás jelenségeket, az augusztus végéig felkeresett félezer kereskedelmi egység 60 százalékát érték jogsértésen – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerdán az MTI-vel.
Így végezhető alkoholszondás vizsgálat munkahelyen Cikk
A munkáltató az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit köteles megteremteni. Ennek érdekében bizonyos esetekben alkoholszondás vizsgálat is szükségessé válhat. Ennek szabályait, illetve a szabályozás hiányosságait vizsgáljuk az alábbiakban.
Kft. végelszámolásának lehetősége Kérdés
Követeléselengedés kapcsolt vállalkozások között Kérdés
Üzleti ajándék Kérdés
Itt vannak a negyedéves szolgáltatás-külkereskedelmi adatok Cikk
2021 II. negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 21 százalékkal nőtt, míg importja 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 1571 millió euró volt, 983 millió euróval több, mint 2020. II. negyedévben. A Covid–19-járvány negatív gazdasági hatásai már alig érzékelhetőek a szolgáltatás-külkereskedelemben. Az előző negyedévhez mérten az export 17 százalékkal nőtt, az import mindössze 0,6 százalékkal csökkent, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
GVH építőipari vizsgálata: piaci koncentráció, jelentős eltérések a kereskedői árakban Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyilvánosságra hozta a kerámia-falazóelemek hazai piacán folytatott, gyorsított ágazati vizsgálatának jelentéstervezetét. Az ágazat szereplői társadalmi konzultáció keretében, 8 napon belül észrevételezhetik a megállapításokat. A versenyhatóság a közeljövőben újabb építőipari alapanyag ágazati gyorselemzéssel folytatja a munkáját.
A fordított adózás Magyarországon Cikk
Az általános forgalmi adó rendszerében főszabály szerint az eladó bocsátja ki a számlát a vevő felé, mely tartalmazza az áfát, a vevő pedig a bizonylaton szereplő bruttó összeget köteles kifizetni ellenértékként. Fordított adózás esetén a folyamat épp ellenkezően zajlik, vagyis a fizetendő adót a vevőnek kell megállapítania, az eladó pedig a számlában nem számíthat fel áfát.
Határozott idejű munkaszerződés és várandósság – mikor jár csed, gyed? Cikk
Határozott idejű szerződést kötni nem minden esetben lehetséges, a törvény ennek maximum hosszáról is rendelkezik. Projektek, helyettesítés esetében azonban gyakran előfordul olyan helyzet, amikor a gyermek születésének időpontjakor már nem él a munkavállaló határozott idejű szerződése, nincs biztosítási jogviszonya. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy ilyen esetekben mikor jár csed, illetve gyed.
Új uniós rendelet: új szabályok lépnek életbe a nem kérődző haszonállatok takarmányozásában Cikk
2021. augusztus 17-én megjelent az Európai Unió Bizottságának új rendelete, amely módosítja a prémes állatoktól eltérő, nem kérődző haszonállatok állati eredetű fehérjével való takarmányozásának tilalmát. A rendelet 2021. szeptember 7-én lép hatályba, az e naptól életbe lépő változásokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján közzétett tájékoztató foglalja össze.
Az IMF után a Világbank is felfüggesztette afganisztáni kifizetéseket Cikk
A Világbank zárolta az afganisztáni segély- és fejlesztési projektekre szánt összegeket a radikális iszlamista tálibok hatalomátvétele nyomán – közölte a nemzetközi pénzügyi szervezet egyik szóvivője.
Nem bíznak a munkáltatók a távmunkában dolgozókban Cikk
A munkáltatók mindössze 35 százaléka bízik meg teljes mértékben a távmunkában dolgozó munkatársaiban, 39 százalékuk viszont úgy véli, hogy emberei otthon nem dolgoznak olyan keményen és hatékonyan, mint az irodában – közölte a Ricoh Europe kedden az MTI-vel.
Behajthatatlan követelések áfája: 2021. augusztus 30-áig még elévülési időn túl is visszaigényelhető Cikk
A 2021 márciusában közzétett magyar vonatkozású ügyben az Európai Unió Bírósága megállapította, hogy a behajthatatlan követelés áfájának visszatérítésekor az elévülési időt nem az eredeti termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítési időpontjától kell számítani, hanem az az időpont az irányadó, amikor a meg nem fizetés valóban biztossá vált, olvasható a PwC Magyarország elemzésében.
DAC 4: a multinacionális vállalatcsoportok főbb adatainak cseréje Cikk
A korábban megjelent, az EU-s információcserét taglaló cikkeinkben összefoglaltuk, hogy milyen jövedelmeinkről és számlaadatainkról osztanak meg információkat egymás között a tagországok. Ezek mellett kitértünk arra is, hogy az adóhatóságok milyen adatokat továbbítanak a feltételes adómegállapítások és az előzetes szokásos piaci ármegállapítások vonatkozásában. Cikksorozatunk mostani részében az információcsere negyedik pillérét, azaz a multinacionális vállalatcsoportokat érintő országonkénti jelentésekkel (Country-by-Country Reporting, CbCR) kapcsolatos adatszolgáltatást és automatikus információcserét vesszük górcső alá.