328 találat a(z) előlegszámla cimkére

Visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép előlege Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft.-nek 2013-ban az Alt-Cash Kft. kiállította a pénztárgép előleg számláját, amit a cég át is utalt. A gép engedélyét visszavonták, és a NAV átvállalta a kifizetett előleg behajtását, a követelést a cég engedményezheti. 2014-ben az új forgalmazó (akinek a NAV átutalta a támogatást) szintén kiállította ezt az előlegszámlát, csak ráírta, hogy pénzügyi rendezést nem igényel. Így most duplán szerepel előlegszámla a könyvelésben és az áfája is duplán szerepel levonható tételként a bevallásban. Az egyik számlát nyilván ki kell vezetnem, és az áfáját is fizetendő adót növelő tételként kell beállítanom a bevallásba. A kérdésem, hogy milyen időszakban kell ezt megtennem: támogatásról szóló határozat kelte, vagy adófolyószámlán szereplő támogatás kelte, vagy a kiállított számla teljesítése napján? A másik kérdés, hogy helyesek-e az ezzel kapcsolatos könyvelési lépések: előlegszámla visszakönyvelése (mivel dupla volt) T454 K35, T454 K466; előleg engedményezése T862 K 36, és ezzel egy időben T36 K98 fejlesztési támogatásként elszámolása? Megjegyzés: a kft. 2013-ban alakult, első pénztárgépéről van szó, így az 50 ezer forintos támogatásra nem jogosult. Válaszukat előre is köszönöm!

Uniós beszerzés euróárfolyam szja-nál és áfaalapnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó nagy értékű tárgyi eszközt vásárolt uniós országból, amelyet a szállító egyedileg méretre gyártott le. A vételár egy részét számla alapján a megrendeléskor kellett kifizetni, majd ezt követte még két kifizetés. Az utolsó részlet akkor vált esedékessé, amikor a tényleges teljesítés megtörtént. Az utolsó részlet számlája úgy lett kiállítva, hogy tartalmazza a teljes vételárat, és levonja a korábbi kifizetéseket. Jól gondolom-e, hogy teljesítés hiányában az előző három számla előlegszámlának minősül? A tényleges teljesítés 07.17., a számla kelte 08.05. Az MNB árfolyamot választottuk, áfabevallásnál melyik időpont árfolyamával kell számolni? (Negyedéves bevallók vagyunk.) Szja szempontjából pedig a tényleges kifizetések időpontjában érvényes árfolyamot vehetem figyelembe a saját bank árfolyamával? Köszönöm segítségét. Üdv. Sütőné

Pénztárgép számlakérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk vásárolt egy online pénztárgépet az Alt Cash Kft.-től. Az előleg nettó értéke 94 130 forint (bruttó 119 545 forint) volt, majd később megérkezett a végszámla, amelyen a pénztárgép összege nettó 133 500 forintról (bruttó 169 545 forint) szólt, és a számla végösszege 50 000 forint volt. Cégünk jogosult volt az 50 000 forint összegű támogatásra. A pénztárgép is megérkezett, ezért a támogatás összegét rávezettük a végszámlára, amely így teljesítettnek minősül. A pénztárgép teljes összegét cégünk pénzügyileg rendezte. Az Alt Cash Kf.t-től nem kaptunk sztornó vagy jóváíró számlát, illetve a pénztárgép jelenleg is nálunk van. A NAV visszavonta az Alt Cash Kft. által kibocsátott pénztárgép engedélyét, így új pénztárgépet kellett rendelnünk. Társaságunk nyilatkozott arról, hogy rendezte a pénztárgép teljes összegét, és levélben kérelmeztük az adóhivatalnál az összeg kiutalását az új pénztárgépes részére. A NAV a társaság folyószámláján "Online pénztárgép beszerzés támogatása lebonyolítási számla adónemen" többletként előírta ezt a 108 750 forintot. Az új pénztárgépestől kaptunk egy előlegszámlát nettó 85 630 forint (bruttó 108 750 forint) összegben. A NAV által folyószámlán többletként előírt támogatást 30 nappal később kiutalta az új pénztárgépes részére. Végül megérkezett a végszámla, amely szintén nettó 85 630 forint (bruttó 108 750 forint) összegről szólt, amelyen az előlegszámlát pénzügyileg teljesítettnek veszi. Ezért a számla végösszege nulla forint. Hogyan rendezzem el?

Előleg az áfabevallásban Kérdés

Szíves segítségét kérném az alábbi kérdésben: egyéni vállalkozó, aki havi áfabevalló, 2014. 07. 03-án a részére kibocsátott előlegszámla alapján bruttó 2 millió 816 ezer forintot utalt át tárgyieszköz-beszerzésre. (Áfa: 598 677 forint.) Az előlegszámla áfaösszege visszaigényelhető, a 1465-ös áfabevallásban ezt hogyan kell szerepeltetni, mely sorokat érinti? Köszönöm a segítséget.

Fordított adózás alá tartozó termék előlegszámla Kérdés

Mezőgazdasági termék értékesítéséhez kapcsolódó előleget számláznék. Mit kell tartalmaznia a számlának?Kérem segítségüket.

Áfa alanyi mentesből áfakörbe – előlegkezelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013-ban alanyi adómentességet választó adóalany előlegszámlát bocsátott ki. 2014-ben, a végszámla kiállításakor, ezen adóalany a 6 millió forintos értékhatár túllépése miatt áfakörösnek minősül. Abban szeretném a segítéségét kérni, hogy ebben az esetben hogyan történik a végszámla kiállítása? Hogyan lehetséges az előleg visszavonása? Az alanyi mentes előleget esetleg vissza kellett volna vonni, mielőtt átlép az áfakörbe?

Július utáni számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég heti rendszerességgel megrendezésre kerülő üzleti találkozóit a partnerekkel előre történt írásos megállapodás alapján negyedéves szinten, a negyedév első hónapjában teljes összegben kiszámlázza. Eddig a teljesítés időpontja a banki teljesítés időpontjával egyezett meg. Az új törvény szerint ez előlegnek minősül, és ezért előlegszámlát kell kiállítani, majd a negyedév végén nullás végszámlát, (mint jeleztem, fix összegről van szó, tehát utólag nincs elszámolás, vagy összeg módosítás)? Azt olvastam, hogy a törvény bizonyos esetekben lehetőséget ad, hogy a nullás végszámla helyett az előleg kivezetésre kerüljön. Ezt a mondatot hogyan kell értelmezni? Ha igen, akkor rá kell-e írni valamilyen paragrafus hivatkozást, vagy más tájékoztatást a számlára? Azt semmiképpen nem tartanám normális dolognak, ha kétszer kellene ugyanarról az eseményről kiállítani számlát, könyvelni is kétszer kellene előleg és árbevétel tételeket (sok apró tételről van szó), de tudom, hogy a számviteli törvényeket nem az én felfogásomnak megfelelően állapítják meg. Nagyon megköszönném, ha válaszukban a paragrafusra hivatkozáson kívül magyarázattal is szolgálnának, ugyanis lehet, hogy én félreértek valamit, és az egyszerűből is bonyolultat csinálok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné

Július utáni számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég heti rendszerességgel megrendezésre kerülő üzleti találkozóit a partnerekkel megállapodás alapján negyedéves szinten előre kiszámlázza. A számla mindig az előlegbekérő alapján beérkezett banki teljesítés után készül el. Kérdésem az, hogy lehet-e ebben az esetben előlegszámla helyett végszámlát kiállítani, mivel azt olvastam, hogy a törvény bizonyos esetekben lehetőséget ad, hogy a nullás végszámla helyett az előleg kivezetésre kerüljön. Ezt a mondatot hogyan kell értelmezni? Ha igen, akkor rá kell-e írni valamilyen paragrafusra hivatkozást, vagy más tájékoztatást a számlára? Azt semmiképpen nem tartanám normális dolognak, ha kétszer kellene ugyanarról az eseményről kiállítani számlát (sok apró tételről van szó), de tudom, hogy a számviteli törvényeket nem az én felfogásomnak megfelelően állapítják meg. Nagyon megköszönném, ha válaszukban a paragrafusra hivatkozáson kívül magyarázattal is szolgálnának, ugyanis lehet, hogy én félreértek valamit, és az egyszerűből is bonyolultat csinálok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné

Őstermelő előlege a szja-bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő 2013-ban 800 ezer forint előleget vett fel egy olyan munkára, melynek végszámláját 2014-ben állították ki, ekkor történt meg a munka teljesítése. Ekkor kifizették a szerződésszerű összeg előleggel csökkentett értékét. Kérdésem az lenne, hogy a 800 ezer forint előleg 2013-ban adóköteles jövedelme-e az őstermelőnek, vagy addig, míg a végszámlát ki nem állítják, addig a Szja tv. 7. § (1) c alapján olyan összegnek kell tekinteni, mely visszaszolgáltatásra vár és a teljes (szerződésszerű összeg előlegestül) 2014-ben lesz adóköteles?

Tételes belföldi áfaösszesítő jelentés előleg- és végszámla esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő és Fórumozók! Szeretnék segítséget kérni belföldi tételes áfaösszesítő jelentés kitöltésében – előleg és végszámla esetében mind a vevői és mind a szállítói oldalon. Hogyan kell kezelni az előleg és a végszámlát, ha: – azonos áfa-elszámolási időszakban valósult meg az előleg átvétel/átadás és a teljesítés is, – nem azonos áfa-elszámolási időszakban valósult meg az előleg átvétel/átadás a teljesítéstől. Végszámla alatt azt a számlát értem, mely az ügylet (termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás) teljes értékéből külön soron levonja az korábban megfizetett előleg összegét, így a fizetendő részben a kettő különbözete szerepel. Szeretném kérni, hogy konkrét példákon keresztül (eladói előlegátvétel, valamint vevői előlegátadás oldalról is) mutatsák be, hogy mi a teendő abban az esetben, ha az előleg áfaértéke eléri vagy meghaladja a 2 millió forintot, a teljesítés során értékesített termék/szolgáltatás áfaértéke pedig épp az előleg összegével egyenlő (azaz a végszámla nullás lesz), vagy a végszámla értéke nagyobb, mint nulla. Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm.

Forintszámla euróban kifizetve Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét: 2014. januárban nemzetközi konferenciát szerveztünk Budapesten. A résztvevőknek a díj előre utalása után (2013. decemberben és 2014. januárban) előlegszámlát állítottunk ki, majd a konferencia napjával egy végszámlát (0 fizetendővel, mivel az "előleg" a részvételi díj 100 százaléka volt). A részvételi díj adott volt, 36 ezer forint (amely tartalmazta az áfát is), a számlán (tájékoztató jelleggel) feltüntettük a díjat euróban is (120 euró). A résztvevők többsége külföldi volt, így 120 eurót utaltak az euró bankszámlánkra. Kérdéseim az alábbiak: - a bevételeinket és az áfát a számlákon szereplő forintösszeg szerint számoltuk el, helyes-e ez így? - a banki jóváíráskor kiegyenlítettük a vevő követeléseket forintban és az eurószámlán euróban elkönyveltük a növekedést - hogyan/mikor kell árfolyamkülönbözetet elszámolni? (Az eurószámláról az egyenleget egyösszegben vezettük át a forintszámlánkra.) Köszönettel: István

Pénztárgép előlegszámla áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna Több ügyfelünk is rendelt az Alt Cash Kft.-től pénztárgépet. Az előleg áfáját levontuk tavaly. Most az ügyfeleink igényeltek támogatást. Így az előleg áfáját szerintem nem jogosan igényeltük vissza. A kérdésem a következő: kell-e önellenőrizni azon hónap áfabevallásait, amelyben az Alt Cash Kft. előlegszámlája után érvényesítettünk levonható áfát? Előre is köszönöm a válaszukat.

Előlegszámla Kérdés

Előlegszámlát hogyan kell kiállítani?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Harmadik országbeli állampolgár bejelentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Kkv besorolás – transzferár-kötelezettség 1-2. rész

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

EMVA támogatás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink