316 találat a(z) előlegszámla cimkére

Díjbekérő/előlegszámla/végszámla Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az előlegszámlák kiállításával kapcsolatban kérnénk a segítségünket. Partnereink rendezvényszervezés esetén minden esetben előleget kérnek tőlünk, melyet a díjbekérő/előlegbekérő dokumentumra fizetünk meg a részükre, természetesen áfa levonása nélkül. A partnereink számtalan módon küldték már az előleg- és végszámlákat. Így látszik, hogy náluk sincs jól bevált gyakorlat. A kérdésünk az, hogy minden esetben kötelező-e az előlegszámla kiállítása? Ha a partnerek nem állítanak ki előlegszámlát, csupán a végszámlán jelzik, hogy pénzügyi teljesítést nem igényel (mínuszos előleg sor helyett), az így elfogadható, vagy küldjük vissza részükre a számlát? Egy-két esetben van hivatkozás a díjbekérőre, de ez sem mindig történik meg. Küldenének kérem jogszabály-hivatkozásokat is, hogy mely paragrafusok alapján történjen a számlázás? Akkor hogyan alakul a számlázás, ha mi egy díjbekérőre fizetünk, de a pénz utalása épp a rendezvény napján, vagy előtte egy nappal történik meg? Sztornózzuk a számlát, amelyre az előleget fizettük, és kérjünk normál számlát az adott rendezvény költségeire? Köszönöm előre is a válaszukat!

Előlegszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy amennyiben magánszemély a saját bankszámlájáról utal részünkre előleget, és kéri az előlegszámla kiállítását egy cég (kft.) nevére, melynek 100 százalékos tulajdonosa, kiállíthatjuk-e a kft. nevére az előlegszámlát? Előre is köszönöm a választ!

Egyéb szálláshely szolgáltatás előleg-számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendégházat üzemeltető, áfamentes adószámos magánszemély a hozzá beérkezett foglalásokra átutalt előlegekről köteles-e előlegszámlát kiállítani, vagy elegendő a szolgáltatás igénybevételekor egyetlen számlát megírni, amely tartalmazza a teljes árat és a levont, már előre megfizetett előleg különbözetét? Illetve az idegenforgalmi adó a vendégektől átvehető-e nyugtán, vagy a számlán kell feltüntetni? Válaszát előre is köszönöm! Gy. F.

Előleg áfája Kérdés

Üdvözlöm! Érdeklődnék, hogy havi áfás egyéni vállalkozó esetében az előlegszámla (eszközbeszerzés) áfája levonható-e? Előre is köszönöm a választ!

Ingatlanvásárlás esetén áfa levonása arányosítással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szállodai tevékenységgel foglalkozó kft. ingatlant (szállodát) kíván vásárolni. Előszerződést kötöttek 2016. évben az ingatlan vásárlására az eladóval, amely alapján előlegszámlák kibocsátására sor került. Az előlegszámlákat fordított áfásan állították ki. A végszámlát – amely szintén fordított áfás lesz – előreláthatólag ez év októberében állítja ki az eladó kft. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan berendezési tárgyai is az adásvétel tárgyát képezik. Ezeket külön számlában, áfásan számlázzák ki. Az adásvétel tárgyát képező szállodát a vásárló már 3 éve működteti bérleti jogviszonyban. A vásárló kft. az adóköteles tevékenység mellett adómentes tevékenységként ezen ingatlanban ingatlan-bérbeadási tevékenységet (például konferenciatermek bérbeadása) is végez A fentiek alapján az alábbi kérdéseim lennének: 1. A már kiállított, fordított áfás előlegszámlákat az esedékes (havi) áfabevallásokban szerepeltetni kell-e, illetve kellett-e? 2. Mivel az adóköteles tevékenység mellett végez adómentes tevékenységet is, így a levonható áfát arányosítani kell. Ezt az előlegszámlák esetében meg kell-e tenni, vagy csak a teljes vételárat tartalmazó számla kiállításakor? 3. A megvásárolt berendezési tárgyakról szóló számlában azok tételes felsorolása szükséges-e, és ezen eszközöket is be kell-e vonni az arányosításba? Köszönöm válaszukat. KuzsellánéTóth Zsuzsanna

Előleg áfája Kérdés

Kedves Szakértők! Most veszem át egy cég könyvelését, mely nem választotta a pénzforgalmi szemléletű áfaelszámolást. Kérdésként merült fel bennem, előfordulhat-e az az eset, hogy a beszállítók kiállítják ugyan az előlegszámlát – annak előre megfizetése nélkül –, de a cég elfelejti azt megfizetni, vagy csak a teljesítési időpontot követő hónapban fizeti meg, mikor lehet levonni az előlegszámla áfaértékét? Tudomásom szerint csak a kifizetés időpontjában. Köszönettel.

Előlegszámla fordított áfa esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tárolót épített egy áfakörös adózó. Előlegszámlát kapott, fordított adózás szabályai szerint. Jól gondolom-e, hogy folyamatban lévő beruházásnál ez esetben majd csak a végszámlát kell szerepeltetni az áfabevallásban? Két év alatt három előlegszámla lesz, és majd a kivitelezés végén lesz a végszámla. Köszönöm megtisztelő válaszát! Balogné Csóti Anikó

Utazási iroda – előleg számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy utazási iroda, amely túlnyomórészt harmadik országba szervez utazásokat. Az utazási iroda a harmadik országba szervezett utakra mentesül az áfafizetés alól. A teljesítés időpontja az utas visszaérkezésének időpontja. Az utazási iroda részére az utas előre fizet, általában két részletben, az utazás megkezdése előtt. Ez esetben köteles-e az utazási iroda előlegszámla kiállítására? Jelenleg is van számlakiállítás az utasok részére, csak nem előlegszámla. Pl. számla kelte: 2017. 06. 27., számla teljesítése: 2017. 12. 27., számlafizetési határidő: 2017. 07. 05. A teljesítés időpontjára vonatkozóan az áfabevallásba nem kerül fizetendő áfa, mivel harmadik országba szervezett az utazás. Amennyiben nem harmadik országba szervezett, hanem belföldi, illetve közösségi utazásszervezés számlázásáról van szó belföldi utasnak, akkor ott kötelező-e az előlegszámla kiállítása?

Nyílt végű pénzügyi lízing személygépkocsi esetében Kérdés

Kft. személygépkocsit lízingel nyílt végű pénzügyi lízinggel 60 hónapra. Kapott egy előlegszámlát, majd egy mínuszos előjelű számlát az előlegről, és végül egy számlát a személygépkocsi teljes értékéről. Ezen számláknak az áfatartalma levonható-e? A kocsi dízel üzemanyaggal megy, a tankolások áfatartalma levonható-e? A cég továbbá átadás-átvételi igazolólap alapján kapott az előlegszámlának megfelelő összegű Praktiker ajándékutalványt. Az ajándékutalványt hogy rögzítem a könyvelésbe?

Nyílt végű lízing, előlegszámla – áfalevonás Kérdés

TIsztelt Szakértő! Nyílt végű lízinghez (szgk) kapcsolódóan kiállított előlegszámla áfatartalma levonható? A várható üzleti célú használat arányában? Év végén a tényleges arányra ki kell igazítani? Vagy az áfa nem vonható le és év végén lehet a kiigazítást elvégezni? Köszönöm

Nem lakóingatlan építése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építésiengedély-köteles irodát épített egy szlovák céggel. Előleget 2016.09. hónapban fizettünk. A tényleges kivitelezés 2016.11. hónapban kezdődött, az elektronikus építési naplót ekkortól vezetjük, a várható befejezés 2017. 03. hó. A számlák közösségen belüli szolgáltatásról szólnak. 1. Szükséges-e a szlovák cégnek magyar adószámot kérnie, és ebben az esetben akkor fordított adózás szerint kiállítania a számláit? Mi a teendő a korábban már kiállított előlegszámlákkal? 2. Nem szükséges a magyar adószám, és közösségen belüli szolgáltatásként fogja a végszámlát kiállítani? 3. A szlovák cég magyar alvállalkozóinak szintén fordított adózás szerint kell a számláikat kiállítaniuk? Köszönöm válaszát.

Előlegszámla módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A végszámla kiállítása során kiderült, hogy nem minden esetben az a szolgáltatás került elvégzésre, amit az előlegszámlában feltüntettek. Hogyan lehet ezt módosítani? Rendelkezik egy megrendelővel és egy módosított megrendelővel is. Az összegben nincs eltérés, a végszámla pénzügyi teljesítést nem igényel. Köszönettel várom a válaszát.

Időszaki elszámolás előleg- és végszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sportpálya bérleti díja többhónapos időszakra egyösszegben előre kerül megállapításra (féléves bérletek). A pályafoglalás (az időszakra) azonban akkor válik véglegessé, ha a bérlő az első hónap végéig pénzügyileg rendezi a teljes időszak díját. A 2016-tól érvényes szabályozás szerint, ha a bérbeadó a (szóbeli) megállapodás/foglalás alapján számlát bocsátana ki, akkor (mivel a kibocsátás és esedékesség is megelőzi az időszak utolsó napját), a teljesítés időpontja a számla kibocsátásának napja lenne. Ugyanakkor mivel a foglalás (és az ügylet megvalósulása) a kifizetéssel válik véglegessé, ezért a bérbeadó utólag bocsát ki számlát. Kérdéseim: Kell-e ebben az esetben előlegszámlát kibocsátani a jóváírás napjára? (Hiszen jogi értelemben vett teljesítés még nem történt.) Ugyanakkor a fenti számlázási szabály szerint a teljesítés időpontja későbbi lenne, mint a pénz beérkezése. Megfelelő-e az az eljárás, ha a pénz beérkezését követően kibocsátott számlán a jóváírás napját jelölik meg teljesítés időpontjaként, majd a szövegben a bérleti időszak feltüntetése mellett az "előleg és végszámla egyben" kifezést szerepelteti? Köszönettel, T.Anna

Előlegszámla – végszámla Kérdés

Tisztelt Címzett! Könyvelőprogramunk jelenleg nem képes arra, hogy a törvény szerinti végszámlát kiállítsuk abban az esetben, ha a vevő előleget fizet. Kérdésem, hogy az mennyire elfogadható eljárás, ha az előlegről kiállítjuk a számlát, majd a teljesítés időpontjára a végszámlát és ugyanebben az időpontban az előlegszámlát stornózzuk. Az előlegszámla kiállítása és a végszámla időpontja között több hét is eltelik, így áfa szempontjából is jelentősége van a kérdésnek. Válaszát előre is köszönöm!

Jóváíró számla áfa-visszaigénylési időszaka Kérdés

Autókereskedőnél előfordul olyan értékesítés, hogy a vásárló megrendeli az autót, melyre előleget fizet. Az előleg pénzügyi teljesítéskor elkészült előlegszámlában áthárított áfa bevallásra és befizetésre kerül. Majd az eszközt később lízingelni szeretné a vásárló egy lízingcégtől. Ebben az esetben, az autókereskedő a megrendelt autót értékesíti a lízingcégnek, a teljes vételárról számlát állít ki a lízingcég felé, melyben a gép eladási árának teljes áfája áthárításra, bevallásra és megfizetésre kerül. Ezzel egy időben készül egy háromoldalú megállapodás a vásárló, a kereskedő és a lízingcég között arról, hogy a kereskedőnek fizetett előleget elismerik lízingtörlesztésnek a lízingcég felé. Ezt a megállapodást mind a három szereplő aláírja. Ezzel egy időben a kereskedő a korábbi előlegbefizetésről készült számlát jóváírja a vásárlónak, de nem utalja vissza az előleg összegét, hanem a lízingcégtől várt összegbe beszámítja. A fenti helyzettel az a kérdésem, hogy az előleget jóváíró számlán szereplő áfaösszeget melyik áfaelszámolási időszakban lehet a fizetendő áfa csökkentéseként elszámolni, bevallani? Elég-e a háromoldalú megállapodás aláírásának keltét figyelembe venni – melyet mindhárom fél aláír –, és az aláírás keltének áfaidőszakában levonni a fizetendő áfa összegéből az előleg-jóváíró számla ÁFA áfaösszegét (jóváíró számla kelte megegyezik a háromoldalú megállapodás keltével)? Válaszukat köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink