86 találat a(z) ekáerszám cimkére

Ekáer Kérdés

Tísztelt Szakértő! A kérdésem a következő: "A" erdőgazdálkodó kitermelt fát (kockázatos termék) ad el "B" kereskedő cégnek. A eladó az adásvételi szerződésben kiköti, hogy az ekáerszám intézése a vevő, "B" felelőssége. – "B" közvetlenül az erdőből viszi el a fát a saját telephelyére: Ekáerköteles-e ez a fuvar? (Ez az első fuvar, de értékesítés nincs.) Ha igen, kinek kell ekáerszámot kérni? – "B" eladja a fát "C" nem végfelhasználónak, és közvetlenül az erdőből "C "telephelyére szállítja: ez a fuvar számít az első közúti szállítással járó értékesítésnek? A lényeg: milyen esetekben lehet "A" erdőgazdálkodó ekáerszámkérésre kötelezett? Amennyiben az adásvételi szerződés kiköti, hogy minden esetben a vevőnek kell kérnie ekáerszámot, van "A"-nak más teendője? Köszönöm mielőbbi válaszát.

Külföldi kamionnak is kell ekáer? Kérdés

Külföldről vásároltunk árut, amit külföldi kamion hoz be, és az áru feladója is külföldi. Kell-e ekáerszámot kérni, ha igen, kinek és mikor?

Ekáer Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. állateledel-kereskedelemmel foglalkozik. Belföldön megveszi, és eladja a termékeket. Az állateledel kockázatos terméknek minősül. A kft. eddig kért ekáerszámot a fuvarjaihoz (amit ő szállított), aminek a tömege az 500 kilogrammot meghaladta vagy az értéke meghaladta az 1 millió forintot, rendelkezik gépkocsikkal, és szállít is. Most felvetődött a kérdés, hogy nem is kell ekáerszámot kérnie, egy kalkulátorban nézték meg. A NAV-ot is felhivtuk, ott is azt mondták, nem kell. De az Art. 13. § (1) bekezdésében leírja, hogy kell számot kérni, itt nem tér ki arra, hogy csak a gyártónak kell ekáerszám az első fuvarozásnál. A NAV-nál már ekáerellenőrzésen is volt a cég, mert hibás volt a termék tömegének meghatározása, és meg is büntették 10 ezer forinttal, ott sem említették, hogy nem is kellett volna számot kérni. Kérném megírni, hogy ebben a konkrét esetben mi a helyzet? Tehát a kft. nem gyártó, csak kereskedő. Várom válaszukat.

Ekáerbejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nagykereskedelmi cég (nem végfelhasználó) nem kockázatos termékeket vásárol, nem első adóköteles termékértékesítés keretében, belföldi vállalkozástól. A termékeket a vállalkozás saját tulajdonú útdíjköteles gépjárművel (3,5 tonna össztömeget meghaladó) szállítja a nagykereskedelmi cég telephelyére. A szállított termékek bruttó tömege esetenként meghaladja a 2500 kilogrammot, és azok együttes adó nélküli értéke az 5 millió forintot. Kérdés: ez a termék vásárlás ekáerbejelentés- és ekáerszám-köteles-e, ha nem haladja meg, és ha meghaladja az értékhatárokat? Bejelentési kötelezettség esetén az eladónak vagy a vevő nagykereskedelmi cégnek kell azt teljesítenie? 2. A termék leszállítása után a belföldi vállalkozás (nem végfelhasználó) is vásárol termékeket a nagykereskedelmi cégtől. Szintén nem első adóköteles termékértékesítés, és nem kockázatos termékekről van szó, és ugyanazzal a saját tulajdonú útdíjköteles gépjárművel (3,5 tonna össztömeget meghaladó) visszfuvar keretében szállítja el a saját telephelyére az árut. A nem kockázatos termékek együttes tömege ebben az esetben is meghaladhatja a 2500 kilogrammot, és az adó nélküli értéke az 5 millió forintot. Kérdés: a visszfuvar során a szállítmány ekáerbejelentés- és ekáerszámköteles-e, ha nem haladja meg, és ha meghaladja az értékhatárokat? A bejelentési kötelezettséget a belföldi vállalkozásnak vagy a nagykereskedelmi cégnek kell teljesítenie? Köszönettel: Adózóna előfizető

Ekáerváltozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem-e, hogy a jogszabály és a rendelet összhangjának hiánya nem érinti a kockázatos termékek szállítására vonatkozó szabályokat, hiszen az ekáerrendelet 3. paragrafus (5) bekezdése eddig is adott utasítást a kockázatos termékek esetén a nem útdíjköteles gépjárművel végzett szállításokra? Jól gondolom-e, hogy kockázatos termék esetén akár útdíjköteles, akár nem útdíjköteles gépjárművel (még akkor is ha azt 3,5 tonnát meghaladóan pakolják meg) történik a szállítás, csak az értékhatárok valamelyikének meghaladása esetén kell ekáerszámot kérni?

Ekáerszám kérés, ha az áruval megrakott gépjármű a 3,5 tonnát meghaladja Kérdés

Nem kockázatos terméket állítok elő, 3,5 tonna alatti gépjárművel és egy 1 tonnás utánfutóval szállítom ki az árumat, és így 2 tonnával meghaladom a súlyhatárt. Egy rakományt körülbelül 6 különböző üzletbe szállítok. Kérdésem: hogyan kell értelmezni a súlyhatárt, és mikor kell ekáerszámot kérni? Sem a súlyt, sem az értéket nem haladja meg üzletenként, vagyis több cégről van szó. Kérem gyors válaszukat.

Címzettek az ekáerszám képzésénél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. Egy feladótól több címzetthez, több vevőhöz visz árut a tehergépjármű. Egy-egy vevő rakománya nem, de az összes rakomány meghaladja a 2,5 tonnát. Ilyen esetben kell-e, és ha igen, mindegyik vevőhöz kell ekáerszámot képezni? Segítő válaszát köszönöm szépen.

Ekáerszám Kérdés

Kell-e ekáerszámot kérnie 08.01-től annak a vállalkozónak, aki tűzifát szállít magánszemélynek (aki végfelhasználó), és a súly meghaladja a 3,5 tonnát?

Ekáerszám utólag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy, ha egy ügyletre nem lett ekáerszám igényelve, akkor utólag ez megtehető-e az esetleges bírság mérséklése érdekében? (Az ügylet már lezajlott, a fuvar befejeződött.) Válaszukat előre is köszönöm.

Ekáermentesség postai küldeményekre Kérdés

Társaságunk nem kockázatos termékeket értékesít, és gyakran a DPD futárszolgálattal kézbesítjük (belföldön és az EU-n belül is) a küldeményeket. Az egyik vevőnknek küldtünk 5,8 millió forint értékben árut, amiről egy számlát készítettünk, ezért ekáerszámot is igényeltünk. Mivel a DPD-vel kötött szerződésünk alapján 1-1 küldemény súlya nem lehet 32 kilogrammnál nehezebb, ezért a szóban forgó számlában szereplő tételeket 15 darab csomagként küldtük el a vevőnek. A DPD szerint nem kellett volna ekáerszámot igényelnünk, mert a postai szolgáltatásokról szóló törvény alapján a 40 kilogramm alatti postai küldemények mentesek az ekáer alól. Helyesen jártunk volna el, ha nem kértünk volna ekáerszámot? Illetve helyes az a gyakorlatunk, hogy egy számla tartozik a 15 darab küldeményhez, vagy inkább minden egyes küldeményhez külön számlát kellett volna készítenünk?

Harmadik országbeli beszerzés ekáerkötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásom harmadik országból szerez be árut. A határtól az áru azonnal a vevő telephelyére szállítódik. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben nekem – aki beszerzi az árut – vagy a vevőnek kell az ekáerszámot megkérni? Köszönettel.

Kockázatos termék szállítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi kft.-ben használtruha-árusítással foglalkozom. A lányom egyéni vállalkozásban úgyszintén. Mindketten alanyi mentesek vagyunk. Az árut az üzletünktől 200 kilométerre lévő nagykereskedésből szerezzük be. A szállítást a magántulajdonomban lévő, nem útdíjköteles, 3,5 tonnás teherautóval szállítjuk. A nagyker tájékoztatása szerint mi már a harmadik szereplő vagyunk a belföldi értékesítési láncban. Kettő kérdésem lenne az üggyel kapcsolatban: 1. Helyesen jártunk-e el, amikor a kft. részére is 1 tonna árut hoztunk egyik alkalommal, majd az egyéni vállalkozó lányom is 1 tonna árut hozott a másik alkalommal, de ekáerszámot nem kértünk? Amennyiben ez így törvényes, akkor egy közúti ekáerellenőrzés alkalmával milyen bizonylatok szükségesek a gépkocsiban? Szükséges-e a kereskedőtől igazolás, hogy nem első belföldi értékesítés történik? 2. A jó kapcsolatokra tekintettel lehetőségünk van az eladhatatlan ruhákat visszavinni a nagykerbe díjmentesen. Ehhez milyen bizonylatok szükségesek a közúton, mert ez csak érték nélkül történik? Nekünk ez a maradék vagy a gyűjtőbálákból kikerülő használhatatlan dolog. E lehetőség nélkül szeméttelepre kellene szállítani a ruhákat. Válaszukat előre is köszönöm és Boldog Új Évet Kívánok! Adélka

Ekáerkötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Ausztriába szállít (nem kockázatos árut) nem útdíjköteles járművel, 60 millió forint értékben. Terheli-e az ügyletet ekáerszám-igénylési kötelezettség? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Nem jött be a zöldségkereskedő trükkje Cikk

Nem sikerült kibújnia az ellenőrzés alól annak a szabolcsi zöldség-gyümölcs nagykereskedőnek, amely, ellenőrzéstől tartva, távol maradt a nagybani piactól. A telephelyére érkező hatóságok azonban több tonna igazolatlan eredetű árut, több milliós pénzkészlet-eltérést és az ekáerszám hiányát tárták fel.

Ekáerszám kérése Kérdés

Egyéni vállalkozó áfa alanya, alanyi mentes őstermelőtől vásárol kockázatos terméket (vöröshagymát), amit a nagybani piacon értékesít. Előre nem tudja, hogy ki lesz a vevő, és milyen mennyiséget visz, meghaladja-e az 500 kilogrammot. Nekem, mint eladónak a piaci értékesitéskor kell-e ekáerszámot kérni? Sürgős vállaszt kérnék.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA-ból beszerzett termék

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Befektetési hozamok adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink