87 találat a(z) ekáerszám cimkére

Ekáerszám Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésemre várom válaszát. Ügyfelem építőipari vállalkozó és kivitelező cég. A bányából vagy tüzépről a kivitelezési helyre saját, nem útdíjköteles gépjárművel történő szállítást, az egyéb kockázatosnak minősülő anyagok esetében az 500 kilogram tömegű és 1 millió forint értékű anyagra (sóder, murva, kavics, stb.) kell-e ekáerszámot kérnem? Illetve abban az esetben kell-e számot kérnem, ha két munkavégzési, kivitelezési hely között történik saját szállítás, ahol mindkét esetben az adott cég végez munkát? Válaszát előre is köszönöm!

Ekáer – szőlőoltvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő szőlőoltványt hoz be közösségi országból saját részre, nem továbbértékesítésre. Mi a teendője? Kell ekáerszámot kérnie? Mikor? Az áru megérkezését is jelentenie kell? Köszönöm a szakmai segítséget: Csuhai Imréné Számítok Kft.

Egy vagy több ekáerszám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hipermarket áruházlánc egységeit szolgáljuk ki országosan. A kamionunk felteszi az áruházak áruját, szállítólevelét, elviszi egy logisztikai központba. Odaérkezik az áruházlánc minden beszállítójától az aktuális áru. A mi általunk vitt árut leveszik a kamionról, mi távozunk, majd a logisztikai központ összeszedi egy-egy áruház minden áruját és továbbítja az egységnek. A szállítólevelek önmagukban messze nem érik el az ekáerhatárt, de az összes mennyiség a súlyhatárt igen. Gondolom, ekáerszámot mindenképpen kell adnunk, de csak egyet, mert a kamion összes áruja teszi ki az előírás szerinti súlyhatárt. És utána az áruházlánc nekünk jelenti, hogy mikor vették át az árut. Az ekáerjelentést úgy csináljuk, hogy mi vagyunk a felrakás helye és a feladók, a logisztikai központ a lerakodás helye, a címzett a hipermarket központi megnevezése. Helyesen járunk-e el ezzel a megoldással? Segítségét köszönöm szépen.

Ekaer és biztosíték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Zöldség-gyümölcs kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó kft., ha külföldről hoz be árut és valamelyik nagypiacon értékesíti B Kft.-nek, ha a termék értéke 1 millió forint felett van vagy 500 kilogrammot meghaladja az értékesített termékek súlya, ekáer számot kell kérnie? Vagy a vevőnek kell? Ő mint eladó azt sem tudja, hogy mivel szállítja tőle azt el, viszont mint első belföldi termékértékesítés ekáerköteles. Ezek alapján nagyon sok lesz a biztosítékadási kötelezettsége, ha az eladónak kell lejelentenie. Köszönöm válaszát.

Ekáerrendszer Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozik, hogy a távértékesítés esetén adószámmal nem rendelkező magánszemélynek (végfelhasználónak közösségen belül) saját felhasználására történő, útdíjköteles járművel kiszállított áru esetén kell-e ekáerszámot igényelni? Ebben az esetben a vevő nem tartozik az áfa hatálya alá, az eladó fizeti helyette az áfát.

EKÁER - bejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ekáerrendszer módosító rendeletei után több kérdésben még bizonytalanok vagyunk, ehhez kérnék egy kis iránymutatást: 1. Útdíjköteles járművet értékhatár alatt is kell-e jelenteni? 2. Továbbá, kockázatos termék esetén (zöldség, gyümölcs), ha egy autón (kis autó, 3,5 tonna alatti) több bolt termékei találhatók, és mindegyik boltnak más a címe, tehát külön lerakodási helynek minősülnek, akkor ilyen esetben a gépjárművön található összmennyiséget kell-e nézni, vagy az egy boltra eső mennyiséget? S ezt hogyan kell ilyen esetben jelenteni? Tehát, ha a járművön található összmennyiség eléri a jelentési határértékeket (bruttó súly, nettó érték), akkor már mindegyik bolt bejelentés-köteles, vagy csak az bolt, amelyé meghaladta az értékhatárt? 3. Nyáron elvásárlással foglalkozunk, és a termelőink között van kompenzációs felárral értékesítő és áfás termelő is. Itt az lenne a kérdésem, mivel az áru összeszedéskor egy autón landol, hogy csak az áfás részét kell ilyenkor jelenteni? Vagy az egészet? (Például a jármű 5000 kilogramm uborkát szállít, amelyből 3000 kilogramm számlás partnertől, 2000 kilogramm sima őstermelőtől származik.) Előre is köszönöm! Üdvözlettel: S.N.

Szigorítások és könnyítések az ekáerben. Itt vannak a részletek! Cikk

2015. február 27-én, pénteken este kihirdették az új ekáer szabályokat, melynek eredményeként március 1-jén vasárnap lejárt az ekáer próbaüzeme, és beindult az éles rendszer. Az új szabályok változást hoznak a mentességek kiterjesztésén túl a bejelentésre kötelezettek személyében és a bejelentendő adatok körében is – írja a LeitnerLeitner adózásról érthetően című blogjában Jancsa-Pék Judit.

Ekáer-kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő decemberben kukoricát értékesített, de a vevő és a közte lévő szerződés értelmében a kukoricát az eladó telephelyén tárolják. Az eladó a tárolási díjról havonta számlát állít ki a vevő részére. Ha a kukoricát a vevő márciusban szeretné elszállítani a saját telephelyére, akkor kell-e a szállításhoz ekáerszámot igényelni? (A termény már ekkor az ő tulajdonában van, csak az elszállítás nem történt meg az értékesítéssel egyidejűleg.) Lényeges-e a kérdés szempontjából, hogy a vevő a kukoricát a saját telephelyére szállítja, vagy azonnal továbbértékesíti, és a szállítás közvetlenül az ő vevője részére történik? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Kinek kell ekáerszámot kérnie? Kérdés

Ki köteles ekáerszámot kérni: a baromfivágással és -feldolgozással foglalkozó cég, amely az előállított húsárut saját telephelyén számlával értékesíti egy magyar vevőnek [Art.22/E§(1) c)], vagy a magyar vevő, aki ezt az árut eladja egy román vevőnek [Art. 22/E§ (1) b)]? A szállítást a román vevő végzi a saját gépkocsijával. A felrakodást a húsfeldolgozó raktárában, annak alkalmazottai végzik.

Ekáer-fogalmak, amelyekkel muszáj tisztában lenni Cikk

Ki a címzett, ki a fuvarozással érintett az elektronikus áruforgalmi ellenőrző rendszer (ekáer) fogalmai szerint? Láncügyletben kinek kell ekáerszámot kérnie? Megmutatjuk, miket kell vizsgálniuk az adózóknak.

Máris módosították az ekáer törvényi előírásait Cikk

Február 1-je helyett március 11-étől kell első alkalommal kockázati biztosítékot nyújtani az erre kötelezett, kockázatos termékeket fuvarozó vállalkozásoknak - döntött a parlament pénteken azzal, hogy elfogadta az adózás rendjéről szóló törvénynek az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerrel (ekáer) összefüggő módosítását.

Ekáer: itt van az új szabályok tervezete! Cikk

Közzétette honlapján az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) működéséről szóló miniszteri rendelet tervezetét a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Ismét a sztrádákon csapott le a NAV Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ellenőriztek egy mandarinnal megrakott kamiont. Az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerben (ekáer) szereplő adatok szerint a szállítmány értéke kilogrammonként 40 fillér volt.

Áru megérkezés bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fuvarozó cég a telephelyünkön felveszi az ekáerköteles árukat és azt a saját logisztikai telephelyén szortírozza a jobb kihasználtság érdekében és viszi tovább az árut a vevőnek. Ebben az esetben az általunk adott ekáerszám a logisztikáig tart és az az áru megérkezésének bejelentési ideje, hiszen leveszik a gépjárműről az árut, és átpakoláskor új ekáerszámot kap a rakomány? Vagy a vevő, akié az áru, az ő áru-átvétele számít befejezési időpontnak? A választ előre is köszönöm.

EKAER szám igénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mg-i cég vetőmagot értékesít. Az első értékesítés a telephelyén történik. Az első értékesítő esetében nem kerül sor közúton történő fuvarozásra. Majd a vevő tároltatja bizonyos ideig a megvett készletet, de csak rövid ideig. Ez 1-2 nap lehet. Térítésmentesen végezzük ezt. Majd vagy eladja ő ismét a telephelyen egy vevőnek, és az új vevő szállítja el közúton a vetőmagot. De lehet, hogy nem adja el harmadik vevőnek, hanem ő szállíttatja el közúton az új vevőinek az árut. Kérdezem, hogy ebben az esetben felmerül-e egyáltalán bárki részéről ekáerszám igénylése. A kérdést azért teszem fel, mert első értékesítéskor nem kerül közútra az áru. Tehát első értékesítőnek véleményem szerint nem keletkezik ekáerszám-kérési kötelezettsége. Második, esetleg harmadik értékesítéskor meg szintén nem keletkezik ekáerszám-kérési kötelezettség. Ilyen esetekben mit írjunk a fuvarlevélre? A felrakodást viszont minden esetben megbízás alapján (első vagy második vevő megbízása alapján) telephelyünkön végezzük. Legyenek szívesek nekem konkrét választ adni, ne csak általánosan a törvény szövegét leírva, hanem gyakorlatban alkalmazhatóan, hogy helyesen járunk-e el, ha egyik eladó sem kér ekáerszámot. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink