102 találat a(z) egyetemista cimkére
Végzős egyetemista egészségügyi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2020. januárban végzős egyetemista hallgatói jogviszonya március 31-én szűnik meg. Passzív jogon további 45 napig még fennáll az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultsága. A kérdésem az lenne, hogy ha az előbb említett személy 2020 márciusában munkaviszonyt létesített, de sajnos a koronavírus-járvány miatt csak egy hónapig állt munkaviszonyban, mert elbocsátották, akkor meddig érvényes az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága, illetve mikortól kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Simonné
Egyetemisták tb-je: kinek jár, kinek nem egészségügyi ellátás? Cikk
A félévi vizsgaidőszakot követően minden évben nem kevés egyetemi hallgató dönt úgy, hogy szünetelteti, megszakítja, esetleg abbahagyja vagy esti, illetve levelező tagozaton folytatja tanulmányait. E döntés – minden egyéb következmény mellett – közvetlenül befolyásolja a (volt) hallgató társadalombiztosítási jogállását is.
Egyetemista – szakmai gyakorlat – hallgatói munkaszerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk együttműködési megállapodást kötött egy egyetemmel, melynek hallgatója 5 hetes szakmai gyakorlatát tölti nálunk. A hallgatóval hallgatói munkaszerződést kötöttünk. A hallgatót nem illeti díjazás. Be kell-e jelenteni, kötelező-e ennyi időre a szabadság kiadása, és ha nem adjuk ki, akkor elég erről egy megállapodás, vagy meg kell váltani, még úgy is, hogy nincs díjazás? Felelősségbiztosítást kell-e kötni rá a munkáltatónak, munkavédelmi oktatásban kell-e részesíteni a hallgatót és kell-e orvosi vizsgálat? Köszönöm.
Hulladékmentesítési pályázat egyetemistáknak Cikk
Hulladékmentesítési pályázatot írt ki a kormány egyetemistáknak – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára Budapesten.
Ösztöndíj-támogatás egyetemistának Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyesen értelmezem-e, hogy az szja törvény 1. sz. mellékletének 4.12.1. pontjában felsorolt ösztöndíj, ha vállalkozás biztosítja szerződéses formában, a Budapesti Műszaki Egyetemre járó BSC hallgató részére, adómentes juttatásnak minősül mind a hallgatónak, mind a vállalkozásnak? E megállapítást az sem befolyásolja, hogy a szerződésnek van-e kötelmi része a hallgató felé, amikor befejezi az egyetemet, vagy eláll az egyetemi tanulmányaitól, vagy visszafizetési kötelezettség terhelné, ha – szerződés ellenére – nem a vállalatnál helyezkedne el? Az ösztöndíj nagyságának adómentesség esetén van-e szerepe, kritériuma? Várom válaszát, köszönettel.
Árvasági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Árvasági ellátásban részesülő, nappali tagozatos egyetemista szerezhet-e bevételt őstermelésből vagy vállalkozásból, az árvasági ellátás megtartása mellett?
Külföldön egyetemista egészségügyi ellátása Magyarországon Cikk
Szeptembertől gyermekem külföldön (Ausztriában) kezdi meg felsőoktatási, egyetemi tanulmányait, de az állandó lakóhelye Magyarországon marad, kint egyetemi kollégiumban fog lakni. Hol és milyen feltételekkel lesz jogosult egészségügyi ellátásra? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Egyetemisták albérletben Cikk
Tanévkezdés előtt a magas árak mellett is nehéz albérletet találni. Ennek hatására sokan a – befektetési céllal – év közben vásárolt ingatlan kiadását a nyár végére halasztják, vagy eleve ekkor vesznek lakást azzal, hogy annak egy részét hasznosítják (például lakótársat szerez maga mellé az egyetemista gyermek).
Végzős egyetemi hallgató és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy egyetemi alapképzésen végzett katás vállalkozó, aki kézhez kapta a diplomáját, ugyanakkor felvették mesterképzésre. A mesterképzésen majd 2019. szeptemberben kezd. Eddig havonta 25 ezer forint adót fizetett. Kérdésünk, hogy a kata alkalmazása változik-e? Kell-e a nyárra bejelentést tenni és emelt összegű katát fizetni? A diákigazolvány érvényességi ideje ebben az esetben számít valamit? Köszönettel: István
Kata egyetem után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó egyetemi tanulmányai mellett végzi vállalkozási tevékenységét. Tanulmányait befejezte, 2019. június 21-én diplomát kapott. Kérdésem, hogy melyik hónaptól kell a kata teljes összegét megfizetni, ha főállású katásként akarja folytatni a vállalkozást? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Boriné Nagy Mária
Pályázat egyetemistáknak: május közepéig küldhetők be az alkotások Cikk
Az évek óta sikeres „Pénzügyek felsőfokon – Légy kreatív!” című pénzügyi tudatosságfejlesztő ötletpályázatra idén megújult formában, videóbejegyzések készítésével jelentkezhetnek az egyetemisták – olvasható az MNB honlapján. Az MNB és több vezető hazai felsőoktatási intézmény közös pályázatára május közepéig küldhetők be az alkotások.
Családi kedvezmény – iskolaszövetkezetben végzett munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétgyermekes családban a kisebbik gyermek középiskolában tanul, a nagyobbik nappali tagozatos egyetemista. Hogyan alakul az egyetemista kedvezményezetti státusza, ha a tanulmányai mellett iskolaszövetkezeten keresztül munkát végez és jut jövedelemhez, aminek összege időnként meghaladja a minimálbért? A minimálbért mint korlátot nettó vagy bruttó módon kell figyelembe venni? Előfordulhat az is a bér vonatkozásában, hogy éven belül a figyelembe vétel akár hónapról hónapra változhat? Mi a jogkövető és ésszerű magatartás? Hogyan nyilatkozzon a dolgozó? Köszönettel: Vinacsekné
Egyetemista foglalkoztatásának különös esete: többet is dolgozna, ha ráérne Cikk
Szervizt üzemeltető kft. egyetemista munkavállalót foglalkoztat, időkeretben. Napi 4 órára van bejelentve és heti 20 órát dolgozik, egyenlőtlenül elosztva, ahogy az ideje engedi. Felmerült, hogy néha szívesen dolgozna többet, és igény is lenne a munkájára, de nem 50 százalékos túlórapótlék mellett, hanem normál fizetéssel szeretné fizetni a munkáltató a plusz óráit. Milyen foglalkoztatási formában lehetne őt alkalmazni, hogy a folyamatosan változó munkája alapbérként, pótlék nélkül legyen kifizethető? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám munkajogász szakértőnk válaszolt.
Tandíjtámogatás Kérdés
Szeretnénk szerződést kötni egy joghallgatóval. Támogatnánk az egyetemi tanulmányait annak érdekében, hogy az iskola elvégzése után nálunk dolgozzon. Ez sima költség, vagy terheli valamilyen adó is? Várjuk szíves válaszát.
Családi pótlék, családi adókedvezmény bécsi egyetemi hallgató után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk legnagyobb gyermeke idén érettségizett és sikeres felvételt nyert a Bécsi Egyetem nappali tagozatára. Ez az első felsőoktatási képzése. Az a kérdésm, hogy a kistestvérei jogán igényelt családi pótlékba beszámítható-e az egyetemista gyermek? A másik kérdésem, pedig a családi adókedvezmény érvényesítésénél eltartottként figyelembe lehet-e venni az egyetemistát szeptembertől? Amennyiben igen, akkor milyen igazolást kell bekérni az egyetemista gyermektől? Köszönettel