466 találat a(z) egyesület cimkére
Sajátrezsis beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A számviteli törvény 47. §-a és az áfatörvény 11. § (2) bekezdésének értelmezésében, e két törvényhely összefüggéseinek vizsgálatában kérem segítségét. Egyesület EU-s pályázati támogatást nyert a tulajdonában álló ingatlan felújítására, illetve egy új melléképület építésére. A beruházást teljes egészében külső tervezők és kivitelezők végzik, az egyesület anyagot sem vásárol hozzá, és az építési munkálatokban (vagyis a tárgyi eszköz előállításában) sem működnek közre alkalmazottai. A pályázat a teljes támogatás néhány százalékának erejéig támogatja az egyesület azon munkatársainak bérköltségét is, akik részben, illetve kizárólag a pályázati támogatás terhére megvalósuló beruházás koordinálásával foglalkoznak, valamint elkészítik az időközi és majd a záró pénzügyi elszámolás(oka)t. Ez a bérköltség negyságrendekkel alatta marad a beruházás kivitelezési költségeinek. Kérjük szíves véleményét abban, hogy: 1.) a pályázatban elszámolt bérköltséget rá kell-e aktiválni az elkészült beruházásra (a bekerülési költség arányában megosztva a felújított és az új épület között), illetve 2.) ha igen, akkor ez a ráaktiválás hogyan viszonyul a sajátrezsis beruházás fogalmához, azaz keletkezik-e – az áfatörvény 11. § (2) bekezdése értelmében – áfafizetési kötelezettség a projektkoordinátorok, projektpénzügyesek új épületre eső bérköltsége után? Kérem, szíveskedjenek válaszukban a sajátrezsis beruházás fogalmát, kritériumait bővebben kifejteni! Szíves válaszukat előre is köszönöm!
Egyesület jogutód nélküli megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyesület (szakszervezet) jogutód nélküli megszűnéséről az illetékes törvényszék végzést hozott. Kérdésem az lenne, hogy milyen beszámolási, bevallási kötelezettségeket kell teljesíteni a jogerős határozat birtokában a megszűnést követően? Köszönettel V.G.
Magánszemélytől kapott számla elszámolása közösségen belül. Kérdés
Egyesületünk tevékenységéhez horvátországi magánszemélytől bérel apartmanokat a résztvevők számára. A szállásköltségről a magánszemély számlát állít ki. Hogyan számolható el ez a költség, és az áfaszabályok hogyan vonatkoznak erre az esetre? Az egyesület alanyi áfamentes, a magánszemély nem rendelkezik vállalkozói adószámmal, így közösségi adószáma sincs. Köszönöm a választ: Fábiánné
Kártérítés befizetése egyesület pénztárába, bizonylatolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület tulajdonában lévő személygépjárműben kárt okozott az egyik tag. A felelőséget és kártérítés megtérítését vállalja. Közben a tag kilépett az egyesületből. A pénztárba befizeti a megállapított kár összegét, mely megállapítása kárszakértővel történt. Erről bevételi pénztár bizonylat készül, illetve jegyzőkönyvet készít az egyesület, a kár keletkezésének körülményeiről, melyet fényképekkel egészít ki, amin jól látható a sérülés. A volt tag ír egy nyilatkozatot, amiben károkozást elismeri, a költségeket megtéríti az egyesület felé. Kérdésem, hogy ebben a formában megfelelően dokumentáljuk e a befizetett összeget, helyesen járunk-e el? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Egyesületi tagdíj kiszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület a befizetett tagdíjról számlát állít ki. A befizetett tagdíj az áfatörvény alapján közérdekű jellegére tekintettel mentes az adó alól. Mi a helyes eljárás a kiállított számlán, mert a számlázó program az alábbi lehetőségeket engedi: tárgyi adómentes, alanyi adómentes, mentes az adó alól, 0%? Köszönöm a válaszát.
Egyesületek: a tagok jogai és kötelezettségei Cikk
Aki egyesületi tag vagy az szeretne lenni, jó ha tudja, milyen jogok illetik meg, illetve milyen kötelezettségek terhelik. Írásunkból megtudhatja.
Hasznos tudnivalók az egyesületek szabályozásáról Cikk
Az egyesület a civil személyegyesülések alapvető szervezeti formája, a tagok önszerveződő közössége valamely cél, tevékenység érdekében. Egyesületi cél tipikusan kulturális, művészeti, tudományos, sportjellegű lehet.
Ingyenes juttatás egyesületnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy egy egyesület rendezvényének hirdetéséhez egy plakáthelyeket bérbeadó cég nyújtaná a reklámfelületet, támogatásként. A kérdésem az lenne, hogy mindezt hogyan lehet "lepapírozni" szabályosan? Kössünk szerződést a plakáthely szívességi használatba adásáról? Mikor járunk el szabályosan, hogy egy ellenőrzéskor megfelelő legyen az eset dokumentáltsága? Köszönöm!
Tao-előlegből egyesület támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a tao-előlegből szeretne egy egyesületet támogatni. Hogyan tudjuk ezt megtenni? Hogyan kell ezt a NAV felé jelezni, bejelenteni? A kivetett tao hány százalékát tudjuk felajánlani? Köszönjük szépen a segítséget!
Szja 1 százalék felhasználása Kérdés
Egyesület szja 1 százalékból 80 ezer forintot kapott. Ezt az összeget teljes egészében a közhasznú tevékenységére fordította. Programot szervezett. A KOZ beszámolóban azonban lehetősége lenne 25 százalékot működési költségre költeni, de nincs ilyen költsége. Lehet-e csak közhasznú célra felhasználni a befolyt 1 százalékot és a beszámolóban nem elszámolni működési költséget?
Egyesület támogatása dologi juttatással Kérdés
Tisztelt Erdős Gabriella! Egyesület támogatásával kapcsolatban a 2019.01.30-án, hasonló témában adott válasza ismeretében szeretném megkérdezni, hogy dologi juttatás esetében mi a helyes eljárás áfa, illeték és társasági adó tekintetében? Önkéntes tűzoltó egyesületet támogatna egy kft., tűzoltóautó átadásával. Az autó vásárlásakor az áfa levonásra került. Az egyesület nem közhasznú, de az alapszabálya szerint közhasznú tevékenységet (tűzoltás, mentés, katasztrófavédelem) végez. Köszönettel várom válaszát.
Egyesület vállalkozási tevékenysége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyesület, amely taxisok tevékenységének összefogása céljából alakult. Az egyes taxisok önálló egyéni vállalkozások, tagdíjat fizetnek az egyesület részére, amely ebből üzemelteti a diszpécserközpontot. Az egyesület szerződést kíván kötni egy vállalkozással, amelynek a tevékenységi köre hirdetés, reklámozás. A tervezet értelmében az egyes taxikon feltüntetnék a vállalkozás logóját, míg a vállalkozás a saját hirdetési felületein reklámozza az egyesületet. A két tevékenység bruttó ellenértéke megegyezik egymással, a felek egymás felé rendszeresen számláznak, melyet kompenzálással számítanak be. Kérdések: 1. Az egyesület jogosult-e a taxik reklámfelületét bérbe adni? (A taxik a taxisok tulajdonát képezik.) Esetleg az működik-e, hogy a taxisok leszerződnek az egyesülettel, melyben átengedik részére a reklámfelület használatának jogát? 2. A civiltörvény értelmében, ha a fenti tevékenységből származó bevétel eléri az összes bevétel 60%-át, úgy az egyesület elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezetnek minősülne. Jelent-e ez a gyakorlatban bármilyen problémát amellett, hogy a fenti tevékenység a Tao. törvény hatálya alá tartozik? 3. Okozhat-e bármilyen problémát az, hogy a fenti tevékenység rendszeres (és nem eseti) jellegűnek tekinthető? 4. Míg az egyesület alanyi áfamentes, addig a vállalkozás áfakörösnek minősül. Korrekt-e az, hogy a bruttó értéket állítják egymással szembe? Köszönettel: Deák Balázs
Egy munkavállalót két cég alkalmazna Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, amelynek 100%-os tulajdonában van egy nonprofit kft.. Ennek az egyesületnek a tulajdonában van egy intézmény, ahol a fejlődésben visszamaradott beteg gyerekeket fejlesztenek (nem ingyen). Az egyesület a tulajdonában lévő nonprofit kft.-t bízza meg az intézmény üzemeltetésével. Az egyesület pályázati pénzeket hoz be a fenntartásra és a működtetésre egyaránt. Az egyesület kinevezett egy intézményvezetőt, aki a nonprofit kft. és az egyesület nevében intézményvezető. Az atipikus foglalkoztatásoknál egy adózónás cikkben olvastam a többes munkaadókról. Lehetséges-e, hogy a fizetés nagyobb százalékát az egyesület teljesítse, és csak kisebb százalékát az intézményt működtető kft.? Ha igen, hogyan? Köszönöm!
Áfamentesség egészségügyi ellátásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület és az egyesület 100 százalékos tulajdonában lévő nonprofit kft. Szeretnénk egy orvosi rendelőt nyitni, ahol előreláthatólag gyermekpszichiátriai, gyermekrehabilitációs és gyógytornász rendelés lenne. A szakemberek (orvos, gyógytornász) vagy vállalkozói vagy munkaszerződés alapján látnák el feladatukat. Lehetséges-e áfa (tárgyi) mentesen számlázni? Az egyesület alanyi mentes közhasznú szervezet vagy munkaviszonyban, vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A nonprofit kft. áfaalany nem közhasznú vagy munkaviszonyban vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A cél az, hogy valamelyik vállalkozási formában végezzük a megjelölt tevékenységet. Lehetséges-e tárgyi mentesen számlázni az egyesület vagy a nonprofit kft. részéről? Ha esetleg igen, milyen formában? Köszönöm.
Egyesület gépjárműadó-fizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünknek a rendőrség átadott egy személygépkocsit, a forgalmi engedélyben egyesületünk üzembentartóként szerepel. Jogos a helyi önkormányzat gépjárműadó vonatkozásban kivetett adója, az alóli mentességi kérelmük elutasítása? Indoklás: az egyesület nem tulajdonosa, csak ütembentartója a gépjárműnek. Egyesületünknek előző évben nem volt vállalkozási tevékenységből származó bevétele. Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Szabó László