4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Fióktelep, kereskedelmi képviselet, egyéni vállalkozó – kamarai hozzájárulás
Kérdés
Fióktelep ugye kötelezett a kamarai hozzájárulásra? A kereskedelmi képviselet ugye NEM kötelezett kötelező 5000 forintos kamarai hozzájárulás fizetésére? Egyéni vállalkozó (akár katás), ha szünetelteti, ugye nem kötelezett?
Alanyi mentes vállalkozó közösségi beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó (tevékenység: fuvarozás) EU-ból használt teherautót vásárolna. Amennyiben a vásárlás értéke nem haladja meg a 10 000 eurót, Magyarországon kell-e áfát fizetnie? (Tudomásunk szerint csak ha meghaladja a beszerzés értéke a 10 000 eurót,akkor keletkezik áfafizetési kötelezettsége, de azt levonásba nem helyezheti.) Közösségi adószámot mindenképpen igényelne Válaszukat előre is köszönjük!
Egyéni vállalkozó csed, gyed mellett, lehet-e?
Cikk
Hogyan folytatható csed és gyed mellett az egyéni vállalkozás, milyen feltételek mellett és milyen fízetési kötelezettségek és mentességek vannak? Milyen formában folytatható a vállalkozás, van-e összeghatár? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozás – önellenőrzés
Kérdés
2016. évben kezdő nyugdíjas egyéni vállalkozó elrontotta a bejelentkezését, 2016-2017. években havi 25 ezer forint katát fizetett, mert azt hitte, hogy katás vállalkozó. 2018. február 25-én derült ki, hogy nem katás, ezért az szja-bevallásait önellenőriznie kell. 2016-2017. években az egyéni vállalkozóként kapott bevételét elszámolhatja-e vállalkozói kivétként 15 százalék szja és 10 százalék nyugdíjjárulék bevallásával és megfizetésével? Ezekben az években volt egy 4 órás munkaviszonya; az egészségügyi szolgáltatási járulékot is meg kell fizetnie, mivel nem éri el a munkaviszonyban töltött ideje a heti 36 órát? Köszönöm.
Áttérés katára év közben
Kérdés
Egyéni vállalkozó év közben áttér katára. Mikor kell bevallást benyújtani?
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Adott egy kiegészítő tevékenységű, kata hatálya alá bejelentkezett egyéni vállalkozó, akinek a főtevékenysége: fordítás – Egyetlen – német – partnere van, akivel szerződést kötött, a teljesítés folyamatos. – Havonta egy számla készül, melynek összege 1900-2200 euró között mozog, a számla ellenértéke a magyar vállalkozó német bankban nyitott számlájára érkezik, euróban. – A szerződés szerint a vállalkozó otthonában, külön irodahelység nélkül, saját eszközein végzi a tevékenységet, a teljesítésigazolások szerint több száz e-mailt és levelet fordít egy hónapban. Végezhető-e így a tevékenység a kata keretein belül?
Őstermelő és a kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély őstermelő (alanyi mentes, kompenzációs felárra jogosult) katás egyéni vállalkozást is szeretne létesíteni. A tevékenységi köre rövidáru-értékesítés és varrás. Van-e lehetősége a fentiek alapján katás egyéni vállalkozás indítására? Ha igen, akkor az őstermelés és a katás egyéni vállalkozás bevétele áfa értékhatár szempontjából összeadódik-e? Kérem mielőbbi válaszát! Tisztelettel.
Teherautó értékesítése egyéni vállalkozó által
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni: Egyéni vállalkozó eladja 25 éve megvásárolt teherautóját. Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? Mezőgazdasági őstermelő értékesíti 14 éves teherautóját, ami után 2017 évre méhészeti támogatást vett igénybe. Neki milyen adófizetési kötelezettsége lesz? Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: Mo
Egyéni vállalkozó székhely
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó székhelye jelenleg a saját lakása. Egyéni vállalkozásában internetes hirdetési felületet értékesít, amit akár egy internetkávézóból vagy könyvtárból is végezni tud, tehát székhelyre valójában nem lenne szüksége. Ez csak egy felesleges\elavult bürokratikus jogi maradvány számára. A lakását eladja, várhatóan 2-3 év múlva vesz újra lakást magának, addig szállodában vagy albérletben lakik, ahova nem jelentheti be a székhelyét. Az átmeneti időszakban milyen lehetőségei vannak, hova jelentse be székhelyét?
Egyéni vállalkozó saját fuvarköltségének elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném segítségét: amennyiben a vállalkozás tulajdonában lévő tehergépkocsival történik az értékesítés céljából beszerzett áru telephelyre szállítása, kell-e belső számlát kiállítani a fuvardíjról? Értékesítéskor a számlán fel van tüntetve az áru értéke és külön a fuvardíj összege, ha a vevő kéri a kiszállítást (tüzéptelep). Elfogadható-e, ha a könyvelésben ez nincs megbontva, csak a számla végösszege kerül könyvelésre? Köszönöm válaszát.
Egyéni vállalkozó tulajdonában lévő ingatlan családi házzá minőSítése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Férjem egyéni vállalkozóként saját beruházás keretében épített egy szolgáltató házat. Erre azért volt szükség, mert egy telken belül nem lehetett kettő családi ház. Most, hogy meg tudtuk osztani a telket, a szolgálató ház külön helyrajzi számot kapott, így családi házzá lehetne minősíteni. Kérdésem: hogyan lehet kivonni a vállalkozásból ezt a szolgáltató házat? Milyen tennivalók kellenek ennek érdekében? Hogyan induljunk el? Milyen adózási vonzata van? Köszönettel: Medgyesné
Egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása magánszemélyként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként, evásként és általános szabályok szerinti áfaalanyként végzem a tevékenységemet. Kizárólagos tulajdonomban van egy lakóingatlan, amely semmilyen módon nem kapcsolódik a gazdasági tevékenységemhez, azaz azt magánszemélyként tulajdonlom, és magánszemélyként adom bérbe hosszú távra. Az ingatlan új építésű, ennek megfelelően számos költségszámla keletkezett a kivitelezés befejezése, és az ingatlan berendezése kapcsán. Kérdéseim a következők: – A hosszú távú lakáskiadáshoz (nem szálláshely-szolgáltatás!) ki kell-e váltanom adószámot? – Ha ki is kell váltanom adószámot, az automatikusan azt jelenti-e, hogy számlát kell kiállítanom, illetve azt áfával terhelten kell-e megtennem? – Amennyiben adószámot kell kiváltanom, akkor különadózó jövedelemnek fog-e számítani az elért jövedelem? – Hogyan, milyen jogszabályi rendelkezéseknek megfelelőn számolhatok el költséget a bérleti díjjal szemben (például ingatlan-értékcsökkenés, illetve meghatározható-e egzakt módon, hogy mi számít amortizálandó tárgyi eszköznek, és mi kisértékűnek)? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Egyéni vállalkozás szüneteltetése utáni időszak
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Az egyéni vállalkozás szüneteltetésének 5 éve 2018. januárjában letelt. Sem a vállalkozás folytatásának tényét, sem a megszüntetést ez ideig nem jelentették be. Tudomásom szerint ebben az esetben automatikusan törlik az egyéni vállalkozást a nyilvántartásból. Ha valóban törölték, akkor is be kell jelenteni a vállalkozás megszüntetését a NAV felé és a helyi önkormányzat felé? Be kell-e nyújtani a megszüntetéskor aktuális bevallásokat? Ha nem törölték a vállalkozást, akkor a szüneteltetést követő naptól a megszüntetés bejelentéséig kell-e a vállalkozónak járulékot fizetnie? Köszönöm szíves válaszát !
Rehabilitációs járadékban részesülő katás egyéni vállalkozó kaphat-e táppénzt?
Kérdés
Társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett
Kérdés
Egyéni vállalkozó egy kft.-ben ügyvezető igazgató. Jövedelmet nem vesz ki. A 1041-es nyomtatványon milyen kóddal kell bejelenteni? 08-on 39-es kóddal jelentjük. Előre is köszönöm.