30 találat a(z) csed alapja cimkére
Csed igénylése Kérdés
Csed Kérdés
Bértámogatás hatása a csedre, gyedre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam cikküket (https://adozona.hu/koronavirus_jarvany/A_bercsokkentes_hatasa_a_csedre_gyedre_P5OSCW), az utolsó példához kapcsolódna a kérdésem, azzal a különbséggel, hogy a bértámogatás miatt akarják csökkenteni a munkaidőt és bért. Érdeklődnék, hogy a csed, gyed alapjába csak a 4 órás bér számít-e bele, a támogatás és az egyéni fejlesztési időre járó rész pedig nem? Köszönöm előre is a választ.
Csed alapja járulékkal mentesített időszakra Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő helyzet alakult ki az egyik vendéglátóipari cégnél az aktuális helyzetben. Egyik munkavállalója kismama, dolgozott is, ameddig lehetett, és dolgozott is volna, ha a vészhelyzet ki nem alakul. Jó egészségi állapotban van, júliusban fog szülni. Orvosa nem javasolja a táppénzre való áttérést. A járulékkal mentesített időszak alatt mi lesz a csed alapja? illetve, amennyiben időközben egészségügyi állapota a táppénzre való áttérést indokolja, akkor is fennáll a kérdés, hogy mi lesz a mentesített időszakban az ellátások alapja? Minek alapján fogja a pénzbeni ellátását megkapni? Hálásan köszönöm segítségét!
Csed-gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Miután a jogszabály nehezen értelmezhető számomra, kérném szépen segítségét. A dolgozó munkaviszonya megszűnt 2019. december 31-én. Új munkaviszonyt létesít 2020. február 16-ától. A szülés várható időpontja lehet akár március közepe, április eleje. Havidíjas, tehát a tényleges bére annyi lesz, mint a szerződés szerinti munkabér. Kérdésem: jelen esetben, ha 322 000 Ft lenne a bére, ez lesz-e a későbbi ellátások alapja? Köszönöm.
Csed-alap kiszámítása: kata + munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem a segítségét: Egy leendő anyuka katás egyéni vállalkozóként vállalkozását 2019. 08. 31-én meg szeretné szüntetni, mert szeptember 1-től 40 órás munkaviszonyt létesít. Vállalkozását idén márc 1. és április 2. között 32 napig szüneteltette, egyébként folyamatos volt. Június1-től július 29-ig táppénzen volt. A szülés várható időpontja 2019. december 23., a csed tervezett indításának időpontja december 1. Ha jól értem, akkor az Ebtv. 39A § (1) szerint az alap megállapításánál csak a fennálló jogviszonyt, azaz a munkaviszonyt kell majd nézni. Szeretném kérni a válaszukat, hogy melyik időszak jövedelme számít majd az alap számításánál. Segítségüket előre is köszönöm! Lakatos Csaba
Csed megállapítása: a Kúria szerint alkotmányellenes a szabály Cikk
Alkotmányosan indokolatlan különbségtételt tesz a csecsemőgondozási díjra (csed) jogosult anyák között, hogy az 1997. évi LXXXIII. törvény az egészségbiztosítás valamennyi pénzbeli ellátása, sőt még a baleseti táppénz összegének megállapítása esetén is az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyból származó személyijövedelemadó-előleg megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni – állapította meg a Kúria április 11-én kelt döntésében, és kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását. Cikkünkben áttekintjük, milyen problémákat vetett fel a Kúria.
Szerződés szerinti jövedelem napi alapja Kérdés
Kedves Szakértő! Veszélyeztetett terhes táppénz-, majd csed napi alapjának számításához szeretném kérdezni, hogy a szerződés szerinti jövedelmet januári (31 napos) igény esetén 31-gyel vagy 30-cal kell osztani. 195 000 forint/hó a szerződés szerinti jövedelem. A táppénzigényt megelőzően gyesben és gyedben részesült a munkavállaló.
Csed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama rendelkezik 2 éves, heti 36 órás munkaviszonnyal. Létesített egy újabb, határozott idejű jogviszonyt heti 4 órában, mely létesítését követő 6 héten belül egyértelművé vált, hogy terhes. A határozott időre kötött szerződés a szülés várható ideje előtt két hónappal megszűnik. Kérdésem, hogy a csed mindkét jogviszony alapján jár-e, azaz a két jogviszonyban elért jövedelem képezi-e a csed alapját? Válaszát előre is köszönöm.
Csed alapjának megállapítása 2. gyermek esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk jelenleg gyesen van és jelezte, hogy következő gyermeke hamarosan megszületik így újból csedet fog igényelni. Kérdésünk a csed alapjának megállapítására vonatkozik, hogy a jelenlegi szabályozás szerint, ami alapján a szerződés szerinti alapbért kell figyelembe vennünk, esetében ez a minimálbér, és az alapján számolni az új csed összegét, vagy alkalmazható-e ugyanaz az összeg, ami az első csed összege volt? Az első csedet is cégünknél vette igénybe, amely az előző évi jövedelem alapján volt még akkor megállapítva. A bérszámfejtő programunk a próbaszámfejtéskor az előző csed alapjával megegyező összeget adott az új csed alapjának is, de a a törvényt értelmezve felmerült a kérdés, hogy ez nem helyes. Segítségét előre is köszönjük!
Csed, gyed jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Csedre, illetve gyedre jogosultsággal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Párommal elgondolkodtunk egy harmadik gyermek vállalásán, előtte viszont ismernünk kellene az anyagi lehetőségeinket. Jelenlegi munkahelyemen 2010. február 17. óta állok alkalmazásban. Az első gyerekkel 2013. májustól december 31-éig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. 2014.01.01-től tgyáson, majd 2016.01.01-ig gyeden, 2017.01.01-ig pedig gyesen voltam. Közben a második gyerekkel 2015.03.13-tól tgyáson, majd 2017.03.13-ig gyeden, 2018.03.13-ig pedig gyesen vagyok. Ha a harmadik gyerekkel 2018.03.14-től táppénzen lennék (veszélyeztetett terhesként – sajnos ez nekem muszáj), míg megszületne 2018. október-november környékén, jogosult lennék-e ez a harmadik gyermekkel csed, illetve gyed ellátásokra? Ha igen, miből számolják? A táppénzből, a gyesből vagy a szerződés szerinti béremből? Ha nem, akkor csak a gyes van 3 évig? Segítségét előre is köszönöm!
Újabb szülés: gyedről vagy táppénzről érdemesebb? Cikk
Hogyan jár jobban az első gyermekével gyeden lévő kismama következő gyermeke szülésekor: ha gyedről vagy ha táppénzről megy csedre? Mi lesz a csed számítási alapja? Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Csed alapja Kérdés
Az egyéni vállalkozó 2015. 04. 30-ig heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezett. Ez idő alatt egyéni vállalkozásából vállalkozói kivétet nem számolt el. 2015. 05. 21-től csedet igényelt. Május hónapra a 1558-as bevallásában 180 ezer forintot vallott be, és fizette meg a járulékokat. Kérdésem, hogy mi lesz a csed alapja a 180 ezer forint, vagy – mivel főállású egyéni vállalkozóként nem telt el 30 nap – a 101 500 forint 150 százaléka? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Kiss Ferencné
Csed igénylése Kérdés
Kismama harmadik gyermekét gyed alatt szülte. 2015. július 01-jétől igényli a csedet. A munkáltatója azóta is ugyanaz. Szerződés szerinti bére: 690 Ft/óra. Arra szeretnék választ kapni amennyiben lehetséges, hogy a csed alapját jól számoltu ki? 690 Ft*8 óra= 5520 Ft/nap 5520 Ft*23 munkanap (júliusban)=126 960 Ft lesz így a szerződés szerinti havi bére 126 960 Ft/30 nap=4232 Ft/nap bruttó, ennek 70%-a a csed=2962,4 Ft Így a csed napi alapja 2962,4 Ft Köszönettel várom válaszukat
Csed és gyed alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló biztosítási jogviszonya 2013. 10. 05-től folyamatosan fennáll. Jelenlegi, járulékalapot képező munkabére 500 ezer forint/hó. Gyermeket szeretne, s úgy tervezi, hogy az utolsó 3 hónapban részmunkaidősként dolgozna, havi 250 ezer forint/hó bérért. Ha mondjuk 2016. 04. hóban szül, és a gyermek születése napjával veszi igénybe a csedet, jól értelmezem-e, hogy mivel a jogviszony kezdetét megelőző 3 hónap, a hó utolsó napjától visszaszámított 180 nap átlaga 500 ezer forintt, ez lesz a csed alapja, függetlenűl attól, hogy az utolsó három hónapban részmunkaidőben 250 ezer forint/hó volt a bére? A gyed alapja pedig a gyed maximumösszege lesz. Ha a gyed, illetve a gyes időtartama alatt ismét szül, mi lesz a csed alapja? Együttműködését köszönöm.