144 találat a(z) bt. beltagja cimkére

Kell-e járulékot fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A betéti társaságnak sajnos már több mint egy éve nincs bevétele, viszont a "főállású", személyesen közreműködő beltag után a minimálbér szerinti járulékokat és adókat fizeti a cég. Ezen szeretnénk változtatni. Két megoldásban is kérném a véleményét. Az első megoldásnál járható út lehet-e, hogy a betéti társaság társasági szerződését akként módosítanánk, hogy a beltag mind az ügyvezetői, mind személyes közreműködői feladatait munkaviszony keretében látja el? A munkáltatói jogok gyakorlását pedig kizárólag a beltag munkaviszonyára tekintettel a betéti társaság kültagja látja el. A szerződésmódosítás után a beltag munkaviszonya heti 2 óra lenne (ez van a gyakorlatban is, hiszen nem végeznek tevékenységet), és ennek alapján fizetnék a járulékokat, adókat. Kérném ezen megoldásnál térjen ki nemcsak a társasági jogi, hanem a NAV ez irányú álláspontjára, gyakorlatára is! A másik lehetséges megoldás – amit akár az előző megoldással együttesen szeretnénk alkalmazni – az, hogy a társaság a kiva adózási módot választaná, mely esetben tudomásom szerint nem vonatkozik a kivafizetési kötelezettség a tagra, legalább a minimálbér erejéig. (A 13 százalékos mértékű kivára gondolok), miután nincs jövedelemkifizetés. Gondolom, megmarad viszont ebben az esetben is a minimálbér szerinti nyugdíj- és munkarőpiacijárulék-fizetési kötelezettség. Válaszát előre is köszönettel !!

Egészségügyi szolgáltatási járulék végelszámolás alatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság végelszámolással történő megszűnését határozta el február 1-jével. A végelszámoló a betéti társaság beltagja (ügyvezetője), aki nyugdíjas. A végelszámolás ideje alatt taggyűlési határozat alapján nem vesz fel semmi jövedelmet havonta. Mivel korábban sem vett fel jövedelmet, így havonta egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett. Az lenne a kérdésem, hogy a végelszámolás megkezdését követően a végelszámolás ideje alatt továbbra is kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Elhunyt a bt. beltagja Kérdés

Kétfős bt. beltagja, a férj meghalt, a kültag felesége maradt a cégben, aki alkalmazott a bt.-ben. A problémám az, hogy a bíróság ilyenkor kötelezi a kültagot, hogy a továbbiakban intézze a cég sorsát. Az asszony viszont nem szüntette meg rögtön a tevékenységet, hanem még 4 hónapig működtette a céget egy kültaggal, aki mellesleg alkalmazottként vette fel a fizetését önmagától (ebbe eddig még nem kötött bele hatóság, pedig ellenőrizték). A cég elleni kényszertörlési eljárás megszűnt, és ezzel egyidőben a felszámolását rendelték el, tekintve, hogy NAV-tartozása van, gondolom, a kirendelt felszámoló megnézi, van-e valami vagyon a cégben, van-e mit pénzzé tenni. Az üzletrészt nincs kinek eladni, tekintve, hogy ki a fene bonyolódna ebbe bele, és miért tenné? A kérdés az, hogy korlátlanul felelős-e most az asszony a bt.-ben? Ha nem, akkor csinálna egy egyéni vállalkozást, hogy megéljen valamiből.

Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés

Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?

Szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! 1992.11.01-én alakult a bt., ahol a beltag személyesen közreműködött. Most a nyugdíjbiztosító szedi össze az éveit, és 1992.11.01.-1993.07.31-ig nem talál adatokat a beltagra vonatkozóan. A társaságnak voltak alkalmazottai, a bejelentő lapokon az ő aláírása megtalálható, de rá vonatkozóan járulékadat nem áll rendelkezésre. Mit tehet ilyen esetben a beltag, hogy ezt az időt részére figyelembe vegyék a nyugdíjánál? Üdv.: Pné

Ügyvezető járulékfizetése Kérdés

Egy bt. beltagja napi két órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat. További munkaviszonnyal nem rendelkezik más munkáltatónál. A bt. tanácsadói tevékenységét a kültag végzi, aki nem képviselője a cégnek. A kültag egy kft. ügyvezetője is egyben, ahol megbízási díjként havi bruttó 500 ezer forintot kap. A bt. a tanácsadási tevékenységen kívül más tevékenységet nem végez. Hogyan kell megítélni a tagok biztosítási jogviszonyát tb szempontjából? Társas vállalkozónak minősül-e a beltag? Kell-e a minimálbér után járulékot fizetni a kültag, illetve a beltag után? Köszönöm segítségüket.

Mikor felel teljes vagyonával a beltag a bt. tartozásaiért? Cikk

Sokan kérdezik, hogy mikor hajtható be a beltagon a betéti társaság NAV-os vagy egyéb tartozása. A társaság tartozásaiért elsősorban a társaság felel a vagyonával. Ha a társaságnak nincs elegendő vagyona, akkor a polgári jog szabályai szerint mögöttes felelősséggel rendelkező beltag köteles a saját vagyonából kifizetni a társaság adósságát.

Bt. nő beltagja és a kedvezményes öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt tb-szakértő! Van egy betéti társaság, és a nő beltagja jogosulttá vált a nők kedvezményes öregségi nyugdíjba vonulására. A nyugdíjba vonulás napjától kiegészítő tevékenységű vállalkozóként folytatja tevékenységet a társaságban, jövedelmet nem vesz fel. Mint ilyen jogállású személy – gondolom – egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. A probléma a havi 1708-as bevallásnál adódik: ha a 1708M-09 lapon a alkalmazás minősége fülön a nyugdíjas státuszánál a 7 kódot írjuk be, mint a nők kedvezményes öregségi nyugdíjában részesülő személynek, és 53-as kóddal kiegészítő tevékenység van jelölve, akkor a bevallás hibát jelez, hogy az 577. sor nem kitöltött. Ha az a sor kitöltött, akkor máris hibát jelez, hogy a 574. sor üres. Ha azt is kitöltjük, akkor jelzi, hogy oda csak a 0,4,5,8 kóddal rendelkező személynél kerülhet adat. Kérdésem tehát a következő: milyen járulékot kell fizetni a kedvezményes öregségi nyugdíjba vonult nő esetében, ha mint beltag egy bt.-ben személyesen közreműködik, de jövedelmet nem vesz fel, illetve hogyan kell ezt bevallani? Válaszát előre is megköszönve, további tisztelettel: Szitás Imréné

2016. évben kilépett bt.-beltag elszámolása Kérdés

2016. évben kilépett a bt. beltagja nyugdíjazása miatt. Vele el kell számolni, a vagyoni betét vissza lett fizetve. Részesedése a bt.-ben 95%. Mivel családtag – a fia a kültag, aki bt.-beltaggá vált, míg a kilépő beltag felesége lett a bt. kültagja. A kilépő beltag részére az elszámolt osztalék vagy vagyoni jövedelem akkora, hogy a bt. nem tudja azt kifizetni. Kérdéssem: van-e az új Ptk. szerint lehetőség arra, hogy a részesedés mértékétől függetlenül hozzanak döntést kevesebb összegről, amit majd a következő években esetleg ki tudna fizetni a bt.? Vagy lemondhat-e az elszámolt osztalékjövedelemről mint elengedett követelésről adó- és illetékmentesen? Válaszukat és útbaigazításukat előre is köszönöm. Könyvelő

Katás bevétel kifizetése a bt.-tagok részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretném a segítségét kérni. Hat nappali tagozatos diák (informatikus hallgató) saját fejlesztésű weblapjukat szeretnék üzemeltetni. Az üzemeltetést katás betéti társaság keretében szeretnék megvalósítani. A bt. alapításához szükséges vagyoni hozzájárulás (törzstőke) megosztása a tagok között a weblap fejlesztésében való részvétellel arányos lenne. A betéti társaságban egy személyesen közreműködő tag (katás jogviszonyú) lenne, aki a weblapot üzemelteti, a többi tag (fejlesztők) csak csendestársként vennének részt a bt-ben. Kérdés: a katás jogviszonyú tagon kívül a többi tulajdonos hogyan részesülhet a bevételekből, és milyen adó- és járulékvonzatokkal kellene számolniuk? Úgy tudom, a nappali tagozatos hallgató, kata jogviszonnyal rendelkező beltag főállású katásnak minősül. Mivel a katás betéti társaság nem tartozik a számviteli törvény alá, így ebben az esetben az osztalékot nem tudom értelmezni. A betéti társaság bevételéből kifizetett jövedelem egyéb jövedelemnek minősül az szja-törvény értelmében a nem személyesen közreműködő tagoknak? A katás beltag az 50 ezer forint kata megfizetésével minden kötelezettségének eleget tesz? Mivel a weblap nem a bt. tulajdona (nem saját beruházás keretében hozták létre), így milyen jogalapon üzemeltetheti a bt. a weblapot? Köszönöm válaszukat.

Kata és ingatlan-bérbeadásból származó bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy egy betéti társaság beltagja, mint kiegészítő tevékenységű kisadózó, mint magánszemély a tulajdonát képező ingatlanját bérbeadhatja-e? A választ előre is köszönöm.

Kata választása – bt.-beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata

Katás bt. osztalékkifizetés Kérdés

Bt. beltagja katás vállalkozó. Ha a társasági szerződést úgy módosítjuk, hogy ne a tulajdoni hányad arányában történjen az osztalékkifizetés, hanem a tagok taggyűlési határozattal határozzák meg azt, akkor lehetséges-e, hogy csak a személyesen közreműködő beltag részesedjen az osztalékból, vagy a kültagnak is mindenképpen kell kapnia osztalékot? Mennyi az a minimális rész, amit kötelező megadni a kültagnak?

Bt. beltag jogviszonya Kérdés

Bt. beltagja rokkantsági ellátást kap, és heti néhány órában munkaviszonyban látja el a bt. képviseletét, ami jelenleg betegsége miatt tevékenységet nem végez. A bt. 1 beltagból és 1 kültagból áll. Kell a bt. beltagjának egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Ez év nyarán betölti az öregségi nyugdíjkorhatárt. Mi változik meg ezzel? Üdv. K

Eva – 0,5%-os nyugdíjkiegészítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjasként kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó, evás bt. beltagja esetében milyen lehetőség van a 0,5%-os évenkénti nyugdíjkiegészítés igénybevételére? Amennyiben lehetséges, mi képezi a 0,5%-os számítás/igénylés alapját?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó szerinti értékcsökkenés

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Gyedre jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Hulladék fordított adózása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink