41 találat a(z) betegállomány cimkére

Kismama betegállomány Kérdés

Többes jogviszonnyal rendelkező kismama elmehet-e csak az egyik jogviszonyában betegállományba? (Még a csed igénybevétele előtt.) A másik munkakörét még el tudná látni. Többes jogviszony esetében hogyan történik a csed igénylése?

Behívásos munkaviszony – szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Behívásos munkaviszony esetében ismereteim szerint maximum 4 hónapos időkeretet lehet alkalmazni. A munkaidőkeret végéig a munkáltató a munkavállalót azért nem osztotta be munkavégzésre kellő óraszámban, mert a munkavállaló ezen időkereten belül betegállományba ment. Kérdésem, hogy ilyen esetben ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a munkaidőkeretből a munkaszerződés szerinti napi munkaidő függvényében ki nem adott időre eső távolléti díjat a munkavállaló részére? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Kata-nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mint a Horác Bt. ügyvezetője állásfoglalást szeretnék kérni Öntől az alábbi kérdésben. Adott egy a 2013.01.01-től a kata hatálya alá tartozó bt., melynek beltagja 2014-es évben, évközben 2 teljes hónapot betegállományban volt, erre az időszakra a tételes adót nem fizette. Ez a vállalkozás alkalmazottakat is foglalkoztat, akik abban az időszakban is dolgoztak, mikor a beltag betegállományban volt. A kérdésem, hogy a vállalkozónak a tárgyévet követő évben a bevételeiről készített nyilatkozatában a 6 millió forintos összeghatárt lehet-e figyelembe vennie, az alkalmazottak folyamatos munkaviszonyát is figyelembe véve? Üdvözlettel: Rácz Barnabásné

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó 2014.11. hónapban betegállományban volt, ezért nem fizette meg az 50 000 Ft adókötelezettségét. Betegsége folytán táppénzre volt jogosult, melyet folyósítottak részére. A betegállomány miatt elesik az 500 000 Ft-nyi árbevételkerettől, vagyis 2014. évben 11 havi jogosultsági hónapot számolhatunk, azaz 5 millió 500 ezer Ft árbevételt érhetett el kataalanyként. Tekintettel arra, hogy a vállalkozónak foglalkoztatott emberei vannak, ők a termelésben részt vettek, árbevételt értek el. Kérdésem, hogy az 5 500 000 Ft jogosultsági hónapot meghaladó árbevétel feletti rész 40%-os adóalapot képez-e, vagy járható-e az az út, hogy a betegállomány ideje alatt is a vállalkozó megfizeti az 50 000 Ft katát és jogosult lesz a 12. havi jogosultsági hónapra is? Kérdésem továbbá, hogy a betegállomány idejére folyósított táppénzt ebben az esetben nem kell-e visszafizetni?

Keresőképtelen nyugdíjas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Úgy tudom, hogy amennyiben a nyugdíjas egyéni vállalkozó keresőképtelen (betegállományban van), akkor nem kell megfizetnie a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az lenne a kérdésem, hogy ezt valamilyen formában (nyomtatványon) be kell jelentenie, vagy csak az 53-as bevallásban nulla értékkel vallja be azokat a hónapokat, amikor keresőképtelen volt, és megőrzi az orvostól kapott papírjait? Azt is szeretném megkérdezni, hogy amennyiben csak tört hónapban volt keresőképtelen, akkor milyen mértékű egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie arra a hónapra? Köszönöm!

Csecsemőgondozási díj és gyed összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó. Alkalmazottja 2009 óta be van jelentve. Utolsó szerződés szerinti jövedelme bruttó 159 ezer forint volt. Az alkalmazott gyermeket szült, 2014.11.06-án visszajött dolgozni. Ekkor már a garantált bérminimum kétszerese, azaz 236 ezer forint bruttó munkabért kapott. 2014.11.17-én azonban veszélyeztetett terhesként betegállományba került. Szeretném megkérdezni, hogy a csecsemőgondozási díját és a gyed összegét milyen jövedelem alapján állapítják meg: 1. ha végig betegállományban lesz, 2. ha több mint 30 napra visszajön dolgozni, 3. ha 180 napra visszajön dolgozni? Válaszát várva. Weiszné Ulicska Anna

Munkáltatói felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 20 órás munkaviszonyban álló dolgozó betegállományban van. Betegállománya tartósnak ígérkezik, betegsége miatt várhatóan a jövőben nem fogja tudni ellátni nehéz fizikai munkakörét. A foglalkoztató a megváltozott egészségi állapota miatt várhatóan nem tud munkát biztosítani a számára. Betegállománya alatt szeretne a munkáltató felmondani a munkavállalónak. Kérdésem, hogy a törvény biztosít-e lehetőséget arra, hogy betegállomány ideje alatt rendes felmondással a munkáltató felmondja munkaviszonyát a fenti dolgozónak.

Betegállomány felmondási idő alatt Kérdés

Egy dolgozónak a cége felmondott. A felmondási idő lejárta előtt 4 nappal idegösszeomlással és szívpanaszokkal orvoshoz fordult, aki betegállományba vette. A cége a munka törvénykönyvére hivatkozva megtagadta a táppénz-igénylés továbbítását. Kérdésem az lenne, hogy valóban megszűnt-e a betegállományban lévők felmondási védelme, vagy úgy módosult, hogy a betegség alatt nem lehet megszüntetni a munkaviszonyt, és csak a munkaképes állapot dátumával lép életbe a felmondás?

Betegállomány után meddig tart a felmondási védelem? Cikk

Mit jelent a védett kor, s a felmondási védelem miként jár hosszú betegállomány után? Olvasónk kérdésére Horváth Linda, az Adózóna munkjogásza válaszol.

Rendkívüli felmondás: az sem kizáró ok, ha valaki beteg Cikk

Kirúghatnak-e bárkit azért, mert nem tájékoztatta főnökét arról, hogy beteg és emiatt nem dolgozik? Olvasói kérdésre Viszló László, a hvg.hu és az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.

Betegállomány munkaviszony megszüntetésénél és elvett szabadnapok Cikk

Lehet-e betegállományba menni, miközben felmentéssel megszüntetik a jogviszonyt? Hány óra szabadság vonható le napi 11 óra munkaidőből, ha 2 szabadnapja van az alkalmazottnak egy héten? Olvasói kérdésekre válaszol Viszló László, a hvg.hu és egyben az Adózóna munkajogi szakértője.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink