122 találat a(z) bekerülési érték cimkére

Méhek elszámolása Kérdés

Egy kft. méhészettel kezdett foglalkozni. Kérdésem a méhcsaládok elszámolására irányul. Annyit sikerült kiderítenem, hogy a taoban és számvitelben tenyészállatként kell kezelnem. Kérdéseim: kell-e a 6/7 számlaosztályokat használnom. Bekerülési értéknek elég a vásárlási érték, vagy mást is figyelembe kell vennem? Az év végén megmaradt méznek hogyan számolom ki az önköltségét? Milyen költségeket veszek figyelembe a méheknél, melyek beleszámolhatók az önköltségbe (pl. utaztatási, gyógyszerezési, stb. költségek)? Van-e olyan szakkönyv, amiben részletesen utána tudok nézni ennek a kérdéssornak? Válaszukat köszönöm.

Üzletrész bekerülési értékének figyelembe vétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság (kft.) magánszemélytől megvásárolja a cégének 100 százalékos üzletrészét. A magánszemély az üzletrész bekerülési értékeként – tekintettel arra, hogy a vállalkozást saját maga alapította – a társaság törzstőkéjét határozta meg. Az üzletrész adásvételi szerződésében meghatározott eladási árat a felek három részletben számolják el: az első részlet a szerződés aláírásakor aktuális, a második részlet egy év múlva, míg a harmadik részlet három év múlva esedékes. Kérdés, hogy melyik részletből kell levonni a bekerülési értéket a jövedelem meghatározásához? A tulajdonszerzés és a cégbírósági bejegyzés az adásvételi szerződéskor megtörténik.

Külföldi gépjármű vásárlása saját felújítással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás személyautót vásárolt saját célra. A gépjármű javításra szorul ahhoz hogy le tudják vizsgáztatni. Alkatrészeket vásároltak az autóhoz, amelyeket maguk építenek be, mert autószereléssel is foglalkoznak. Az autó csak le vizsgáztatás, vámolás után kerül aktiválásra. Azt szeretném tudni, hogy az alkatrészek a gépjármű bekerülési értékét növelik? A javításra kell elszámolnom bármilyen tételt, és ha igen, számvitelileg hova kell könyvelnem? A cégautóadót az első alkatrész számlájától kell figyelembe vennem vagy az aktiválástól? Én úgy értelmezem, hogy az első költség számlától. Ebben az esetben az abból levonható gépjárműadót milyen időpontól vehetem figyelembe, hiszen azt csak a forgalmi megkapásától számolják? Köszönettel

Tárgyi eszköz nyeremény bekerülési értéke és adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy nyereményjátékon nyert egy kis haszongépjárművet. A közjegyzői okiratban fel van tüntetve az értéke (8 millió forint), és az, hogy az ajándéksorsoláshoz kapcsolódó nyeremények után fizetendő a szervezőt terhelő adót a szervező fizeti, míg minden egyéb a nyeremények után vagy azok átvételéből a nyertes nevére történő átruházásból, valamint a nyeremény további fenntartásából és üzemeltetéséből eredő mindenféle adó, járulék vagy egyéb díj megfizetésének kötelezettségét a nyertes viseli. Kérdésem, hogy milyen értéken kell nyilvántartásba venni és milyen adó és egyéb fizetési kötelezettsége van a vállalkozásnak? Köszönettel várom válaszát.

Lakás értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2016. július 10-én lakást vásárol 15 millió forint értékben, ezen a napon használatba is veszi, az amortizáció elszámolását megkezdi. Az illeték kiszabására 2016. szeptember 20-án kerül sor, melynek összege például 500 ezer forint. Hogyan kell ebben az esetben az éves értékcsökkenést helyesen megállapítani? Milyen dátummal kell az illeték összegével a lakás bekerülési értékét növelni? Köszönettel: Vágner Emília

Áruk bekerülési értéke Kérdés

Egy nagykereskedelmi tevékenységet folytató gazdasági társaság részére egy beszerzési csoport tagja, a csoport többi tagjának jóváhagyásával lehetővé teszi a csoporthoz való csatlakozást. A csatlakozás feltételeit a már csoporttag gazdasági társaság és a csoportba belépő gazdasági társaság szerződésben rögzítik. A beszerzői csoporthoz csatlakozó társaság a szerződés alapján az alábbi előnyhöz jut: – a szállítóktól kedvezőbb beszerzési áron tud árut beszerezni, mint a csoporton kívüliek; – jogosulttá válik a szállítói számlában meg nem jelent utólagos kondíciós elemekre, úgy mint például utólagosan kapott bónuszok, bolti marketingdíjak stb.; – az áru értékesítését segítő, a csoport rendelkezésére álló információkat megkapja. A szerződés szerint a csatlakozást lehetővé tevő, a csoport többi tagjánál a belépéshez történt hozzájárulást kiküzdő csoporttag gazdasági társaság, a belépő társaság részére, a belépéssel járó, fentiekben bemutatott előnyök biztosításáért szolgáltatási jutalék számlázására jogosult. A szerződés szerint a szolgáltatási jutalék összege, a csoporttagként naptári évben beszerzett áru értékének 1 százaléka. Kérdés: A fentiekben bemutatott szolgáltatási jutalék összege, mint egy komplex szolgáltatás ellenértéke – a 2000. évi C. törvény 47-51. paragrafusainak előírása szerint – a csoporttagként beszerzett áru bekerülési értékébe beszámító tétel, vagy a tárgyidőszak termelési költsége, mint igénybe vett szolgáltatás? Köszönettel: Fehér Andrásné

Valutaváltás kezelési költsége Kérdés

Valutaváltás esetén az átváltási bizonylaton szereplő kezelési költség a valuta bekerülési értékét képezi vagy a költségek között kell nyilvántartani?

Ingatlan bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárol, melyet székhelyként szeretne használni. Az adásvételi szerződés szerint ez egy 1708 m2 alapterületű lakóház, udvar megnevezésű ingatlan, melynek teljes vételára 9 millió forint. A lakóház alapterülete 73 m2. Kérdésem az: 1. Lehet-e az ingatlant egyként kezelni és a számviteli nyilvántartásban ingatlanként szerepeltetni? 2. Ha nem, és meg kell bontani lakóház és udvarra, szakvélemény szükséges, vagy elegendő egy nyilatkozat, melyen meg van bontva, minek mi az értéke? Köszönettel: Filip Emese

Nem pénzbeli támogatás elszámolása a tao-alapnál II. Kérdés

Az azonos címmel feltett kérdésre adott válaszra szeretnék visszatérni. A törvény 7 § z) pontja által említett "térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési érték" fogalmánál a bekerülési érték nem azonos a cégem által nyilvántartott közvetlen önköltséggel esetleg? Köszönöm, CsK

Egyéni vállalkozó lakóingatlan-vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó vásárolt egy lakóingatlant magánszemélytől adásvételi szerződéssel azzal a szándékkal, hogy azt átalakítja üzletté. Az átalakítás során igénybe vett szolgáltatások, illetve vásárolt anyagok ellenértékében felszámított áfát levonásba helyezheti-e, tekintettel arra, hogy az ingatlan még lakóingatlanként szerepel a nyilvántartásban? Az átalakítás költségeit egyösszegben elszámolhatja-e felmerüléskor vagy azok a bekerülési érték része lesznek?

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi a teendő abban az esetben, ha a tárgyi eszköz teljes bekerülési értéke a fejlesztési tartalék feloldásával finanszírozott? Köszönöm a válaszát!

Tárgyi eszköz értékcsökkenés nyitómérlegben Kérdés

Katából kilépő bt.-ről van szó, a tárgyi eszközeit piaci értéken leltárba vette a nyitómérleghez. Ezek között van olyan, amit még a katás időszak előtt vásárolt, és kisértékű eszköz volt, amit egyösszegben amortizált abban az évben. Ha ez az eszköze még mindig megvan, akkor a piaci értéke lesz a bekerülési érték a nyitómérlegben, és újra amortizálni fogja, mint kisértékű eszközt? Vagy nulla értékkel kell bekerüljön a leltárba?

Ingatlanértékesités Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem a segitségét a következő esethez: 2013-ban vásároltam egy régi házat. 2014. évben a ház bontásra került és építettünk az egy családi házat, melynek a lakhatási engedélye május hónapban kerül kiadásra. A házat eladnánk 15 millió forintért. Nincs számlánk a bekerülési költség egy részéről. Ilyen esetben mi lesz az adó alapja? Lehet-e alkalmazni a 75 százalékos szabályt?

Lakáscélú ingatlan bekerülési értékét meg kell-e bontani ingatlan- és telekrészre? Kérdés

Egy kft. bérbeadás céljából vásárolt egy társasházi lakást. A lakás tárgyi eszközként kerül kimutatásra a könyvekben. Szükséges-e ebben az esetben megbontani az ingatlan bekerülési értéket ingatlanra és telekre, ha egyébként az adásvételi szerződésben az ügyvéd nem közölte, hogy a vételárból milyen értéket képvisel a telek? Amennyiben szükséges a bontás, hogyan kerüljön meghatározásra a telekrész hányada?

Ingatlan bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét: van egy társaság, amely megvásárolt több, igen értékes ingatlant 1 euróért azzal, hogy átvállalja az ingatlanokat terhelő, bank felé fennálló kötelezettségeket. Kérdésem: – Kezelhetem-e az ingatlan bekerülési értékeként az átvállalt banki kölcsönt? – Milyen mutató alapján osztom szét az egyes ingatlanokra? – Mi a helyzet akkor, ha az átvállalt banki kölcsön magasabb, mint az eszközök értékbecslésben szereplő piaci értéke? – És a hab a tortán, hogy az átvállalt banki kölcsön svájci frank alapú... Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hulladék fordított adózása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Felszámolást megelőző zárómérleg, beszámoló

Pölöskei Pálné

adószakértő

NAV végrehajtási jog bejegyzés cégkivonatra

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink