122 találat a(z) bekerülési érték cimkére

Bekerülési érték Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem hitelből vásárolt egy ingatlant, amit szeptember 1-től bérbe is ad. Kérdésem, hogy a bekerülési értéknek meddig képezi részét a fizetendő kamat, ha már bérbe adta az ingatlant, de még a felújítás nem fejeződött be és folyamatosan zajlanak a felújítási munkálatok. Köszönöm válaszát!

Tárgyi eszköz bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás nagy értékű beruházást hajt végre nyílt közbeszerzési eljárás keretében, melyet saját forrásból, pályázati támogatásból (melyhez előfinanszírozási hitelt vesz igénybe), valamint beruházási hitelből valósít meg. A beruházás több különböző nagy értékű gép beszerzéséből áll, melyeket eltérő időpontokban helyeznek üzembe. A hiteleket különböző időpontokban hívják le, mivel előlegeket, részszámlákat és végszámlákat is fizetnek belőle. Az alábbi közbeszerzési eljárás miatt felmerülő költségek közül melyeket kell a bekerülési értékbe beszámítani, és milyen arányban kell megosztani a gépek között, mivel egyedileg a tárgyi eszközökhöz nem rendelhetőek: - hitelbiztosítéki nyilatkozat - hitelbiztosítéki nyilatkozat zálogbejegyzés - hitelbiztosítéki nyilatkozat módosítási díj - hirdetmény ellenőrzés eljárási díja (MÁK) - hitelbírálati díj beruházási hitelhez - hitelbírálati díj előfinanszírozási hitelhez - rendelkezésre tartási jutalék beruházási hitelhez - rendelkezésre tartási jutalék előfinanszírozási hitelhez - hitelkamat beruházási hitelhez - hitelkamat előfinanszírozási hitelhez - jogi szolgáltatás és közbeszerzési tanácsadás díja Köszönöm válaszát.

Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje esetén a társaság az 50 százalékos áfalevonási átalányt választja. Ez esetben a személygépkocsi bekerülési értékének a részét (és így az értékcsökkenés alapját) fogja képezni a le nem vonható áfarész? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Régi áru értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2011-ben megszűntette vállalkozását. Akkor a bevallásban kimutatott záró készlet 196 700 forint volt. Most új vállalkozást indított, és ebből a megmaradt árukészletből szeretne értékesíteni. Milyen módon teheti ezt meg? Az áruk számlája már nem áll rendelkezésre, illetve az elmúlt évek miatt már az értékük sem ugyanannyi, mint megszűnéskor volt. Mivel igazolható a bekerülési érték? Elegendő, ha saját maga felvesz egy jegyzőkönyvet, melyben tételesen felsorolja az árukat és kb. összeget mint bekerülési érték? Köszönöm!

Lakásszövetkezetnél a véglegesen átvett pénzeszköz elszámolása II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdés pontosítása érdekében a következő kiegészítést teszem: Az elvégzett felújítás forrása a tagok befizetése (amelyet több éven át fizettek), valamint a megpályázott állami támogatás. A felújítás tényleges bekerülési értéke alatta maradt a tervezett összegnek. A pályázott állami támogatás és a tagi befizetés összege a tervezett értékre számítva került meghatározásra. A tagi befizetések több év alatt folytak be, ezen időszak áthidalására a lakásszövetkezet hitelt vett fel, melyet a tagi befizetésekből törlesztett később vissza. A megkapott állami támogatás összege – igazodva a bekerülési érték alacsonyabb értékéhez – kisebb volt a pályázott értéknél. A tagi befizetések összege az eredeti összegben került meghatározásra. Gyakorlatilag ebből adódott az a helyzet, hogy a halasztott bevételként elszámolt érték meghaladja a megvalósított munka bekerülési értékét, és az évente felszabadított összeg magasabb az értékcsökkenés éves összegénél. A tagok felé visszafizetés nem történt.

Bekerülési érték nyílt végű pénzügyi lízingnél Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Nyílt végű pénzügyi lízing esetén a kezdő lízingdíj le nem vonható áfarésze a tárgyi eszköz bekerülési értékébe kerül, vagy a le nem vonható 86 egyéb ráfordítások közé kell könyvelni? Köszönettel: Budai Krisztina

Ingatlanértékesítésből származó jövedelem adózása Kérdés

Szeretnék segítséget kérni a következő esetre vponatkozóan. Magánszemély vásárolt egy ingatlant 2015. évben 20 millió forintért, majd ráépít, bővíti, de számlája nincs semmiről. Eladja az ingatlant 2018. évben 120 millió forintért. A kérdésem az lenne, hogy mi lesz ebben az esetben a bekerülési érték, választhatja a bevétel 75 százalékát kitevő költségelismerést? Nagyon sok vita van abból, hogy ha a magánszemélynek kedvezőbb a 75 százalékos költségelismerés, akkor azt szeretné választani. Van-e erre vonatkozóan valamilyen jogszabály, ahol egyértelműen leírják, hogy mikor lehet a 75 százalékos költségelismerést választani?

Üzletrész vásárlása opciós vételi jog alapítással Kérdés

Egy cég üzletrészét a vevő, cég, magánszemély tulajdonostól vásárolja meg opciós vételi szerződés keretében. A vevő 4 éven át havonta meghatározott összeget fizet az üzletrész tulajdonosának. Az opciós díj kifizetésekor a vevőnek van-e adómegállapítási kötelezettsége? Az adó megállapításának mi a jogszabályi háttere és hogyan történik? A üzletrész bekerülési értéke az eladónál mikor vehető figyelembe?

Le nem vonható áfa könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy áfakörös cég, amely vásárol egy kávéfőzőt, ennek az áfáját nem helyezzük levonásba. A kérdésem az lenne, hogy a le nem vont áfarész a bekerülési értékbe megy, vagy az egyéb ráfordítások közé?

Kiváló társaságban eszköz bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék az alábbi ügyben. Egy ügyfél megvásárolt egy olyan gazdasági társaságot, amely kiválással jött létre. A volt könyvelője a tárgyi eszközöket úgy vette nyilvántartásba, ahogy a jogelődben volt (pl. bekerülési érték 800 ezer, eddig elszámolt értékcsökkenés 700 ezer), nem pedig a vagyonleltár szerinti értéken (ami a példa szerint 100 ezer). Mi a helyes eljárás, kiválás esetén a kiváló társaság eszközeinek bekerülési (bruttó) értéke a jogelőd társaság eszközeinek nettó értékével megegyezik, vagy úgy kerül a kiválással létrejövő cégbe, ahogy a jogelődben volt? Köszönöm.

Részesedés szerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A hozzáértő segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Ügyfelem ('A" Kft.) vett egy részesedést "B" Kft.-ben egy magánszemélytől. "B" Kft. társasági szerzőse szerint a részesedés 22 millió forint, azonban 'A" Kft. "csak" 21 millió forintot fizetett érte. Erősítsen meg kérem, hogy a könyvekben és a beszámolóban bekerülési értéken, azaz 21 millió forinton kell nyilvántartanom 'A" Kft.-ben! Köszönöm szépen.

Nyílt végű pénzügyi lízing maradványérték áfa-elszámolása Kérdés

Egy vállalkozás 24 hónapos futamidővel nyílt végű pénzügyi lízingszerződést kötött egy személygépjárműre. A nettó vételár + járulékos költségeket aktiválta és a futamidővel arányos használati időt meghatározva értékcsökkentette. Maradvényértéknek a szerződésben meghatározott nettó maradványértéket rögzítette. Előzetes tervei szerint a futamidő végén nem vásárolta volna meg, de időközben úgy alakult, hogy mégis élni kíván vételi opciós jogával. Kérdésem az lenne, hogy a maradványértékre jutó áfa összegét rá kell-e utólag aktiválni a gépjármű bekerülési értékére vagy egyéb ráfordítás lesz? Köszönettel:

Elektromos autó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt elektromos személygépkocsit céges autónak. Az esetleges magánhasználatot minden esetben befizeti a cég számlájára. Kérdésem, hogy az autó bekerülési értékét, mint adóalapot csökkentő tételt, figyelembe lehet-e venni? Üdvözlettel: Horváth Klára

Lakásbérbeadás – tételes költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadás tételes költségelszámolásával kapcsolatban merült fel az a kérdés, hogy ha a lakásomat éveken keresztül kiadtam, tételes költségszámolást választottam, aminek keretében az értékcsökkenést is bekalkuláltam, 5 évet meghaladóan eladom, ebben az esetben is hozzá kell adnom a bekerülési értékhez az évenként elszámolt értékcsökkenést? Mivel 5 év elteltével a lakás után már nem adóznék egyébként sem. Vagy ez a beszámítási kötelezettség csak az 5 éven belül eladott ingatlanoknál merül fel? Köszönöm a válaszukat.

Felújítási hozzájárulás kezelése bérbevett ingatlanon Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelemnél bérelt ingatlanon felújítást végeznek. A bérbeadóval kötött szerződés szerint a felújítást a bérlő végzi, de a „kivitelezési munkálatok költségeit X EUR + áfa/m2 összegig bérbeadó viseli (hozzájárulás)”. A vállalkozás több alvállalkozóval dolgoztat, a felújítás költségeit a 16-os főkönyvi számon gyűjti és aktiválja. A bérlő felé „felújítási hozzájárulás” címen, 27 százalékos áfával kiszámlázásra került a hozzájárulás összege, és árbevételként van kimutatva. A gazdasági tartalma a szerződésnek egyértelműen az, hogy a felújítás a vállalkozásnak a hozzájárulás mértékével kevesebb összegbe kerül, valószínűleg a bérbeadó aktiválja a rá eső részt a felújításból. Hogyan tudom ezt a tételt bekerülési érték csökkenéseként, és nem árbevételként kezelni? Hogyan érinti ez az ügylet az iparűzési adó alapját? Előre is köszönöm a válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink