624 találat a(z) bejelentési kötelezettség cimkére

Webshop indítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját készítésű ékszerek árusításával foglalkozó webáruházat szeretnénk nyitni. Azt már tudjuk, hogy az illetékes jegyzőnél a kereskedelmi tevékenység folytatását be kell jelenteni, de egyéb kötelezettségekre nem találunk pontos iránymutatást. A tevékenység indításához szükséges intézkedéseket már megtettük, egyéni vállalkozásunk számlaképes, a weblap készül. Milyen egyéb bejelentési kötelezettségünk van ezen kívül? Különös tekintettel az adatkezelésre, illetve reklámadó alanyává válik a vállalkozó, ha a weblapon nem tesz közzé reklámot csak a saját árucikkeit jeleníti meg? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Kft.-eladás bejelentési kötelezettsége Kérdés

Kft. eladását, tulajdonos- és székhelyváltozást kinek a kötelessége bejelenteni a NAV-nak, cégbíróságnak? Az ügyben eljáró ügyvédnek vagy az új tulajdonos-ügyvezetőnek? Mi van abban az esetben, ha mégsem jelentik át a székhelyt?

"Fekete foglalkoztatás" és bejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fekete foglalkoztatással kapcsolatosan feltett kérdésünkre kapott válasz nem igazán egyértelmű számunkra, továbbra is kérdés maradt. A válasz a 1041-es nyomtatványra tér ki, ezek szerint az is fekete foglalkoztatás, ha a munkáltató megköti rendesen a munkaszerződést, csak a könyvelő még nem jelentette ezt le a NAV-felé? A munkaviszony a munkaszerződéssel jön létre, amit írásba kell foglalni, mi azt hittük, hogy a munkaszerződés nélkül való foglalkoztatás minősül "csak" fekete foglalkoztatásnak, és van különbség a között, ha munkaszerződés nélkül foglalkoztatják a munkavállalót, és a között, ha később lett bejelentve; az egyik a fekete foglalkoztatás, a másik pedig a bejelentés késedelmes teljesítése, azt gondoltuk, hogy a kettő között különbség van. Mi igazából munkajogi szempontból szerettük volna a kérdésünk értelmezését. Volna arra lehetőség, hogy a kérdésünket munkajogi szempontból is megválaszolják? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter

"Fekete foglalkoztatás" és bejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik ügyfelemmel vitába bonyolódtunk a "fekete foglalkoztatás" a munkaviszony létesítésével kapcsolatos NAV bejelentési kötelezettség kapcsán. A kérdés a pályázatokból, támogatásokból való kizárás miatt vetődött fel. A kérdés az, hogy mi minősül "fekete foglalkoztatásnak", ezt ki ellenőrzi? Mit jelent a rendezett munkaügyi kapcsolat, ezt ki ellenőrzi? Hogyan függ össze, illetve miben határolódik el a fekete foglalkoztatás és a 1041-es nyomtatványon való bejelentés egymástól? Illetve mi történik akkor, ha a munkáltató rendesen, határidőben megköti a munkaszerződést a munkavállalóval, de a külsős bérszámfejtő, könyvelő későn jelenti be visszamenőleg a jogviszonyt, ez fekete foglalkoztatásnak minősül-e vagy sem, ha emiatt kap bírságot a munkavállaló, hogyan tudja ezt kivédeni, illetve van-e arra lehetőség, hogy a munkaügyi főfelügyelőt előzetesen tájékoztassuk arról, hogy a NAV felé való bejelentést más teljesíti? Ezzel kapcsolatosan találtunk rendelkezést az ellenőrzésről szóló jogszabályban, csak nem egyértelmű számunkra. Nem látjuk át ezeket a kérdéseket, ezért kérem szíves tájékoztatásukat ebben a témakörben. Köszönettel: Krcsik Eszter

Személygépkocsi-értékesítés Kérdés

Vállalkozás tárgyi eszközként nyilvántartott személygépkocsit értékesít. A NAV felé van speciális jelentési kötelezettsége?

Közhasznúság elvesztésének bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségüket. Egy korábban közhasznú alapítványként működő civil szervezet közhasznúságát törölték. Erről megkaptam a törvényszék végzését. Van-e ezzel kapcsolatban bejelentési kötelezettségem valamely hatóság felé, és ha igen, akkor milyen nyomtatványon? Köszönöm!

Így dolgozhatnak Magyarországon a harmadik országból érkezők Cikk

A harmadik országokból érkező állampolgárok magyarországi foglalkoztatása nehézkesebb, mint az unióban alkalmazandó jogszabályok és nemzetközi egyezmények alapján az Európai Unió állampolgáraié. Cikkünkben összefoglaljuk, mit kell tudni a harmadik országbeli munkavállalókra vonatkozó szabályozásról.

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok. Tevékenységemet közel öt éve szüneteltetem. A szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év leteltét követően sem kívánom már a tevékenységemet folytatni. Kérdésem: a szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év elteltével az egyéni vállalkozók nyilvántartásából automatikusan törlésre kerülök-e, illetve van-e, ha igen, milyen bevallási, vagy egyéb kötelezettségem, és mely szervek felé (például NAV, önkormányzat...) Válaszát előre is köszönöm.

Külföldi magánszemély általi végleges pénzeszközátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk (belföldi kft.) részére egy külföldi magánszemély (nem kapcsolt vállalkozás) bankszámlánkra való utalással a költségek fedezetére nyújtott 2015-ben végleges átadási céllal pénzeszközt. Kérdésem, hogy rendkívüli bevételnek minősül-e az összeg, jár-e adóalap-korrekcióval és illetékfizetési kötelezettséggel, esetleg egyéb (bejelentési, adózási) kötelezettségeink is vannak? Van-e jelentősége, hogy a magánszemély kapcsolt vállalkozás vagy sem, illetve kötelesek vagyunk-e indokolni, hogy egy idegen magánszemély milyen indíttatásból nyújtott kölcsönt a társaságnak? Tisztelettel: Győri Erika

Jövedékiadó-köteles termékek Kérdés

Betéti társaság bérelt üzlethelyiségben (már építésnél azzá lett nyilvánítva) szeretne palackozott szeszesitalokat, bort, sört, égetett szeszesitalt értékesíteni édességek mellett, lakosság részére. Az a kérdésünk, hogy milyen engedélyekre van szüksége, és milyen hivatal állítja ki azokat? Egyáltalán kell-e engedély, vagy csak be kell jelenteni, de hova? Az árukészletéről nem vezet tételes nyílvántartást, ezekről a termékekről kell-e? Tevékenységi körében nem szerepel jelenleg ez a tevékenység, ha meg tudná adni, milyen számon kell bejelenteni, nagyon megköszönnénk. Egyébként is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát. Üdvözlettel: Molnárné

Készpénzfizetési határ átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég egy nagykereskedéstől árut vásárol heti rendszerességgel. A készpénzfizetéses számlák átlépték az 1,5 millió forintos határt. Kell jelentenem ezt a NAV felé, vagy minden vásárlás külön számít? És mi van akkor, ha átlépi a 2 millió forintos értékhatárt? Köszönettel.

Megbízási szerződés külföldi állampolgárral Kérdés

Egy vietnami állampolgárról beszélünk, akinek van tanulmányi ittlétre tartózkodási engedélye, van egészségügyi szolgáltatásra jogosultságról igazolása (taj szám), van adóazonosító jele. Kérdés, hogy ezzel a magánszeméllyel köthet-e egy magyar vállalkozás megbízási szerződést? Ha igen a válasz, akkor milyen bejelentési kötelezettségeink vannak a hatóságok felé? Nagyon köszönöm előre is a válaszukat!

Számlázó program bejelentése fordított számlázás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk több partnerrel is kapcsolatban áll, akik fordított számlázás alapján cégünk helyett állítják ki a számlát. Ebben az esetben cégünket terheli-e számlázóprogram-bejelentési kötelezettség a partnereink által használt számlázó programok tekintetében? Válaszát előre is köszönöm!

Biztosítotti bejelentés 2016.01.01-től Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. január 1-jétől a munkáltatónak, kifizetőnek be kell jelentenie a biztosított végzettségét, szakképzettségét, szakképesítését, továbbá az ezt igazoló okiratot kibocsátó intézmény nevét és az okirat számát. Mindez azt jelenti generálisan, hogy aki biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesít, azzal kapcsolatban kötelezően be kell jelenteni a fenti adatokat még akkor is, ha az adott munkaköre és a korábban megszerzett végzettsége(i) között nem áll fenn tartalmi kapcsolat? Például (egy életszerűtlennek tűnő, de nem feltétlenül elrugaszkodott esetben): adott egy fizikusi diplomával (és csak azzal) rendelkező biztosított, akit londíner (FEOR: 9234) munkakörben kívánnak munkajogviszonyban foglalkoztatni. Be kell jelenteni a hivatkozott adatokat fizikusi végzettségére tekintettel? Vagy! Adott szintén a példabeli fizikus, akit tehergépjármű-vezetőként kívánnak alkalmazni (FEOR: 8417). A jogszabály által előírt vezetői engedéllyel rendelkezik A kérdés ugyanaz. Vagy! Adott egy bolti eladó (FEOR: 5113), akinek ehhez a munkakörhöz megvan a jogszabály által előírt végzettsége, azonban emellett fizikusi diplomával is rendelkezik. Kérdés: a bolti eladói végzettséget igazoló bizonyítvány adatain túl a fizikusi oklevelének adatait is meg kell adni? "Sejteni vélem" a jogalkotó szándékát, azonban a normaszöveg alapján eléggé homályos előttem az új előírás gyakorlati alkalmazása. Várom megtisztelő válaszát a fentiekkel kapcsolatban. Tisztelettel: Papp István

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Normál adózás (áfa) hatálya alá tartozó, autójavítással foglalkozó társaság alkalmanként személygépkocsit vásárol magánszemélytől. Ezen felújítást, karbantartást végez, majd továbbértékesíti, szintén magánszemély részére. Alkalmazhatja ezekben az esetekben a különbözet szerinti adózást? Külön bejelentési kötelezettség terheli ez esetben a NAV felé a kft.-t? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Forráskód apportként

Pölöskei Pálné

adószakértő

Elengedett kivás osztalék növelő tétel-e?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink