199 találat a(z) bérlet cimkére
Munkába járás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Dolgozónknak bérletet juttatunk közigazgatási határon kívül. Hétvégén túlóra esetén azonban nincsen olyan buszjárat, amivel munkaidő kezdetére tudna jönni (ugyanez igaz a hazautazásra is), ezért gépjárművét használná bejárásra. Mi a módja annak, hogyan szükséges dokumentálni azt, ha a bérlet mellett a hétvégi munkába járást gépjárművel támogatja a cég? Köszönöm segítségüket! Üdv: Zsuzsa
Saját tulajdonú ingatlan bérleti díjának elszámolás egyéni vállalkozóként
Kérdés
Három tulajdonosa van egy üres lakó ingatlannak, A, B és C. A tulajdonosok kötöttek egymással megállapodást arról, hogy az ingatlan hasznosítását, így esetleges bérbeadását átengedik az egyik tulajdonostársnak, A-nak. Úgy alakult, hogy egy másik tulajdonos (B) kibérelné az ingatlant, ott szeretne egyéni vállalkozói tevékenységet folytatni. Nem ingyen használná az ingatlant, hanem havi bérleti díjat és a felmerülő közüzemi díjakat és közös költségeket fizetné, eredeti megállapodásuk értelmében A tulajdonostárs részére. Megköthető-e ilyen szerződés a bérbeadó A és a bérlő B között, amely alapján a bérlő el tudja-e a bérleti díjat és rezsiköltségeket számolni egyéni vállalkozásában? Ha ez így nem működik, hogyan járjanak el?
Bérletet is lehet vásárolni a MÁV mobilalkalmazás segítségével
Cikk
A menetjegyek mellett már bérletet is lehet váltani a MÁV-applikáción keresztül: az új funkció kezdetben az Android operációs rendszert használó eszközökkel érhető el, az iOS-t használók pedig várhatóan február 15-től vehetik igénybe az új szolgáltatást – közölte ma a MÁV-Start.
Építőipari vállalkozás daruzási tevékenysége utáni fordított áfa felszámításának lehetősége
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy ügyfelem daruzási munkákat végez egy új gyárépület kivitelezésénél. A megrendelővel (aki a fővállalkozó egyik alvállalkozója) telefonon egyeztet. A rendelés konkrét darabszámú elem beemelésére szól. A technológia miatt az egyes elemeket nem lehet rögtön egymás után beemelni, hanem a daruzás után különböző rögzítési, szerelési munkákat végeznek a szakemberek (ezt tehát nem ügyfelem végzi), és ha ezzel megvannak, akkor jöhet a következő elem (például acél gerendák, burkolatok, klíma berendezések stb.) Az ügyfél emiatt óradíjban számol el a megrendelővel, még akkor is, ha a megrendelés konkrét darabszámú elem beemelésére szólt. Itt felmerül a kérdés részemről, hogy bérleti konstrukcióról van-e szó – mert ha igen, akkor ez egy egyenes áfás ügylet – vagy építési szerelési szolgáltatásról, mert ha igen, akkor ez fordított áfás ügylet. A felek egyébként a többi törvényi előírásnak megfelelnek (építési engedély van, a megrendelő áfaalany). A NAV ügyintéző, akivel egyeztettem az ügyben az alábbi toronydarus esetet osztotta meg velem: ha egy építkezéshez toronydaru szükséges, és azt kezelő személyzettel együtt (vagy akár nélküle) X hónapra bérlik, akkor az bérlet, és nem építési szerelési munka, tehát 27 százalék egyenes áfával kell számlázni. Az általam vázolt konkrét daruzásos ügyletet fordított vagy egyenes áfával kell-e a vállalkozásnak számláznia? Köszönettel: Gulyás Erika
Már szerdától érvényesek a szeptemberi helyközi bérletek
Cikk
Augusztus 28-ától, szerdától már elfogadják a szeptemberi helyközi dolgozó- és tanulóbérleteket a vasúti és közúti közlekedési szolgáltatók az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) döntése nyomán.
Hamarosan Budapesten is lehet mobiltelefonon jegyet és bérletet venni
Cikk
A budapesti elektronikus jegyrendszer csatlakozik a Nemzeti Elektronikus Jegyrendszer Platformhoz (NEJP) – állapodott meg Tarlós István főpolgármester és Pintér Sándor belügyminiszter. Várhatóan már az év második felétől lehet mobiltelefonon jegyet és bérletet venni, az időalapú jegyeket pedig várhatóan 2020 végén, 2021 elején vezetik be.
Diákok, nyugdíjasok: itt a közlekedési bérletek érvényesítési határideje!
Cikk
Fontos határidő közeleg: március 31-éig kell érvényesíteni a nyugdíjas bérletigazolványokat és a felsőoktatási diákigazolványokat, közölte honlapján a BKK. Ahhoz, hogy az érintettek kedvezményesen vehessék igénybe a budapesti közösségi közlekedést, mindenképpen szükséges az érvényesítés.
Aktiválás időpontja
Kérdés
Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?
Sportrendezvényre bérlet juttatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalóknak a minimálbért meghaladó összeggel juttat a munkáltató sportrendezvényre belépőjegy bérletet (nem visszaváltható). Hogyan adózik juttatás a munkáltató és a munkavállaló szempontjából? Figyelembe vehető-e a minimálbér összegéig adómentesség?
Fontos tudnivalók az ingatlan-bérbeadás szabályainak januári változásairól
Cikk
Ingatlan bérbeadásánál mikor nem kell a bevételbe beszámítani az áthárított közüzemi díjat, és mikor muszáj? Mi a feltétele annak, hogy az ingatlankiadásból származó bevételből levonható legyen a bérelt lakás költsége? A NAV tájékoztatót közölt a legfontosabb tudnivalókról.
Horgászbérlet adómentessége
Kérdés
Adhat-e szakszervezet tagjai részére éves horgászbérletet adómentesen? Az alaptevékenységei között szerepel, hogy a tagjai számára sport és szabadidős szolgáltatásokat nyújthat. Nem személyre szabott lenne a juttatás, hanem a tagok felosztanák, hogy mikor ki használja a bérletet.
Helyi járatos bérlet, levonás
Kérdés
Tisztelt Címzett! Amennyiben a munkáltató helyi járatos bérletet térít a munkavállalónak, a bérlet ára az alapja lesz a végrehajtói levonásoknak, gyermektartásnak, és fizetés előlegnek is? (Mivel bérként kell belőle adózni és járulékot vonni is.) Köszönöm!
Életbiztositás, utazási bérlet adózása 2019-ben
Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. tagja számára 2016-ban életbiztosítást kötött, kedvezményezett a feleség. Eddig adómentes volt. A HVG-ben azt olvastam, hogy a már megkötött biztosításokra átmeneti szabály van. 2019-ben még nem adóköteles a tagnak. Ez így van? Utazási bérlet 2019-ben bérként adózik. Ez a gyakorlatban hogy működik? Kell a bérletről számlát kérni? Ha igen, a cég vagy a dolgozó nevére? A cégben költségként el lehet számolni? Köszönettel Fidler Gáborné
BKK bérlet szelvény elszámolása
Kérdés
2019-től nem adható egyéb béren kívüli juttatásként a BKK bérlet, csak úgy, hogy jövedelemként adózik. Kérdem én, ha adok nettó 9500 értékű szelvényt a dolgozómnak, akkor úgy számfejtem a bérben, hogy a munkáltatói (21 százalék) terhekkel, s a munkavállalói terhekkel (33,5 százalék) emelten bruttósítom így lesz 14 286 forint, majd levonom a dolgozótól a járulékokat. Ezt egy bérlet eseténél - 4784 ft, tehát a nettó bérét csökkentem a járulékkal. Így a szelvénye 4716-t ér neki. Amennyiben ezt az összeget pénzben odaadom neki (14.286.-ot), hogy vegyen bérletet magának nettó 9500.-ért, úgy jobban jár, mert nem csökken a nettója, sőt a bérlet árával növekszik. Jó az elgondolásom, vagy a szelvény elszámolásnál számolok rosszul? Köszönöm szépen
Magánszemély nevére kiállított számla elszámolhatósága
Kérdés
Általam könyvelt cég a cafeteria szabályok változása miatt meg kívánja venni dolgozói részére a 2019. évre vonatkozó egész éves BKK bérletet 2018 decemberében. A BKK tájékoztatása szerint ilyen esetben csak a magánszemélyek részére tudnak számlát kiállítani. Kérdésem az, hogy a magánszemélyek részére kiállított számlák ebben az esetben elszámolhatóak-e a cég könyvelésében.