797 találat a(z) alanyi adómentes cimkére
Alanyi adómentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános iskola és óvoda vagyunk, az alapító okiratban a gyermekétkeztetés, mint feladat szerepel, a vásárolt étkezést továbbszámlázzuk a gyermekek részére. Alanyi adómentesek vagyunk, a kiszámlázott étkezési díj 3 millió 150 ezer forint, nem éri el a 6 millió forintos értékhatárt ebben az értékben a fizetős gyermekek és az 50 százalékos kedvezményes gyermekek számlája. Szeretném kérdezni, hogy a ki nem számlázott rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek étkezési díját is figyelembe kell venni az értékhatár megállapításánál? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi adómentesség árbevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes státuszú egyéni vállalkozó éves bevétele a szolgáltatási tevékenységéből 5 997 000 forint volt. Egy dolgozó után 36 000 forint "apanap-visszatérítést" kapott, amit egyéb bevételként könyveltünk le. Helyesen járunk-e el, ha a 2016-os évre is alanyi adómentes marad a vállalkozó, mert a tevékenységéből eredő árbevételből nem érte el a 6 millió forintos küszöbértéket? Válaszát előre is köszönöm!
Áfa hatálya alá tartozik?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk önálló jogi személyként működő, egyházi fenntartású, pedagógiai-szakmai szolgáltató. A fenntartó egyházunk felkérésére (az egyház által megvalósított EU-s pályázat terhére), a szintén az egyházunk fenntartásában lévő oktatási intézményekben dolgozó dajkák, iskolatitkárok, gazdasági vezetők, hitoktatók, pedagógusok részére – vállalkozási szerződés keretében – vállaltuk képzések (szakmai műhelymunkák) kidolgozását és megtartását, szakértői napok tartását, melynek ellenértékét az egyház felé kiszámláztuk. A szerződött és számlázott összeg meghaladja a 6 millió forintot, mely az egyházi intézmények esetében az áfa tekintetében akkor játszik szerepet, ha a vállalkozási tevékenységéből származó bevétele ezt az értéket meghaladja. Intézményünk alanyi adómentes, és bár a felsorolt tevékenységek mind szerepelnek az alapító okiratunkban, mint végezhető alaptevékenység, és azokat kizárólag saját egyházi körünkben végeztük, mégsem merem biztosan állítani, hogy nem kerültünk az áfa hatálya alá. Kételyem nem csupán a szerződött összeg mértékéből fakad, hanem abból is, hogy egy TÁMOP-pályázat keretében rendelték tőlünk a szolgáltatásokat, ezért tartok tőle, hogy a NAV esetleg vállalkozási tevékenységnek minősítheti azt. Mivel nem szeretnék se adóhiányt, se fölösleges adóbefizetést, ezért kérem ki az ön véleményét is. Nyugodt lehetek, nem kell áfát fizetnem, vagy helyesebben teszem, ha benyújtom az áfabevallást és befizetem az áfát? Köszönettel: Andrea
Alanyi adómentes bt. közösségi adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi mentes bt., ha közösségi adószámot kér, automatikusan áfaalannyá is válik?
Alanyi mentes adózó fordított áfás ügylet végzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfamentes bt. (alanyi mentes), ha munkaerő-kölcsönzést is végezni fog, ami fordított áfás ügylet, hogyan kell számláznia? Illetve van-e ebben az esetben áfafizetési kötelezettsége? Egyáltalán végezhet-e ilyen (bármely fordított áfás) tevékenységet egy alanyi adómentes adózó?
Katás vállalkozó és az áfa
Kérdés
Egy katás vállalkozó átlépte a 6 milió forint értékhatárt november hónapban. Kiszámlázta a bevételt. Körülbelül 1,3 millió forintot még nem kapott meg, mert azt átutalással rendezik. Ez a katatörvény alapján 2015. évben megszerzett bevételnek számít, ha 2016. év elején kerül a bankszámlájára? A 40 százalékos különadót a 2015. évre meg kell fizetnie, ha nem kapta meg még a szolgáltatás ellenértékét 2015. december 31-éig? 2015 novemberétől bejelentkezik az áfakörbe, és 2 évig nem jelentkezhet ki. A két évbe a 2015. is beleszámít vagy két teljes adóévet kell ezen érteni?
Ingatlanértékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatban a következőkben várnám szakértői válaszukat: 2009-ben alakult vállalkozás alakuláskor az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapította meg. Mind a bérbeadásra, mind pedig az értékesítésre az adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választotta. Az alakulás évében irodát vásárolt, melynek áfáját levonásba helyezte. Még ebben az évben felújította az irodát, a felújításhoz kapcsolódó áfát szintén levonta. 2015-ben, év végével úgy döntött hogy a 2016-os évre alanyi mentességet választ mind a bérbeadásra, minsd az értékesítésre. Tervezi az ingatlan eladását. És itt jönne a kérdésem: – Hogyan kell számláznia abban az esetben, ha magánszemélynek értékesít (áfásan vagy mentesen), és hogyan, ha cégnek? Mi lesz a 2009-ben levont áfával? Van figyelési határidő, 240 hónapos? Várom szakértői válaszukat. Tisztelettel: Györe Sándorné
Uniós beszerzés alanyi mentes cégnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes kft. unión belüli országban vásárolna használt személygépkocsit üzleti célra, nem továbbértékesítési céllal. Céges autóként használná. Milyen fizetési és bevallási kötelezettsége keletkezik itthon, figyelembe véve, hogy alanyi mentes a cég? Köszönöm szépen!
Alanyi adómentes vállalkozás közösségen belüli termékbeszerzésének áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk alanyi áfamentes, közösségi adószámmal rendelkező vállalkozás. Tevékenységünkhöz közösségen belülről (Szlovákia) szeretnénk anyagot rendelni. Kérem, legyen szíves tájékoztatást adni arról, hogy: – Aközösségen belüli termékbeszerzés fizetendő, illetve (amennyiben lehetséges) levonásba helyezhető áfájával mi a teendő abban az esetben, ha a) a beszerzés 9500 euró, illetve mi a teendő abban az esetben, ha b) a beszerzés 11000 euró? – Amennyiben a beszerzések áfája nem vonható le, akkor melyik tagállamban kell az áfát megfizetni? – Magyar áfabevallás esetén a két esetben melyik sorban/sorokban kell feltüntetni az áfát? – Amennyiben az áfát Szlovákiában kell megfizetni, akkor ez milyen módon lehetséges, hova, és milyen bevallást kell benyújtani? Hiszen, ha megadom a partnernek a közösségi adószámot, áfamentes számlát fog kiállítani. Válaszát előre is köszönöm.
Áfakörből kilépés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörös egyéni vállalkozónak kb. 10 millió forint értékű árukészlete van. Tárgyi eszköze nincsen. Alapított egy kft.-t, az egyéni vállalkozói készletet bizományba adta át, és így árulta/árulja azt ki. Negyedévente kiszámlázta a kft.-nek azokat az árukat, amelyeket a kft. eladott belőle. Eddig fizette utána az áfát, plusz év végén szja-t és ehót, ami elég sok. Most átlépne az alanyi mentes körbe, és 2016. 01. 01-től a kata adózást választaná. A kft.-ben tag és egyben ügyvezető is, ott fizeti a garantált bérminum szerint a járulékot. Kérdésem az lenne, hogy, ha kilép az áfakörből, és 2016-tól alanyi mentes lesz, akkor a 2016-ban értékesítendő készletre kell-e áfát felszámolnia? Köszönöm a segítséget! Fazekasné
Alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes, adószámos magánszemély május hónapban megszünteti a tevékenységét, mert azonos tevékenységi körrel egyéni vállalkozást indít júniusban. Korábbi adószámát "visszakapja". Januártól májusig 500 ezer forint árbevétele volt, júniustól decemberig 4 millió forint. Maradhat továbbra is alanyi mentes, vagy (mivel egyéni vállalkozóként időarányosan túllépte az értékhatárt) elveszíti ezt a státuszt? Köszönettel.
Egyházi szervezet áfalevonási joga
Kérdés
Egyházi szervezet a közösségi élet helyszínének biztosítására egy közösségi házat építtetne 2016. évben, külső kivitelezővel. A kérdés az lenne, hogy hogyan tudná az építkezés során az áfát visszaigényelni, így csökkenteni az egyházi szervezet költségét? Jelenleg alanyi mentes az áfastátusza, de ha kell, bejelentkezik az áfa hatálya alá. Gazdasági tevékenységet nem folytat a szervezet, csak hitéleti tevékenységet végez. Várom mielőbbi válaszukat! Tisztelettel.
Katabevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó kozmetikus biztosítási tevékenységgel is foglalkozik, az éves bevétele a két tevékenységből meghaladja a 6 millió forintot. Kérdésem, hogy átkerül-e az áfakörbe, vagy hogyan kell megosztani bevételét, mivel a biztosítási jutalék az áfatörvény 86. paragrafusa szerint áfamentes?
Művészeti tevékenység Ausztriában
Kérdés
Kedves Szakértő! Jelenleg gyesen lévő, heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vagyok egyéni vállalkozó. Művészeti tevékenységet folytatok, operettgála műsorokkal lépek fel. Most lehetőségem adódott ausztriai fellépésre is. Kérdésem ehhez kapcsolódóan a következő lenne: 1. Mint alanyi mentes egyéni vállalkozónak milyen számlát kell kiállítanom? Euróban, vagy forintban számlázhatok? Közösségi adószámom nincs. 2. Az adót a magyar vagy az osztrák adózás szerint kell leróni? 3. A megbízásról szóló szerződésbe bele kell-e írni, hogy a megbízó osztrák fél az adó összegét levonja, és befizeti? 4. Mivel ezek nem egyszemélyes műsorok, vendégművészek is fellépnek. Ebben az esetben ők, mint alvállalkozók hogyan számláznak felém, milyen számlát kell nekik kiállítaniuk? Megköszönve várom válaszukat.
Közösségi termékbeszerzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségen belül történő termékbeszerzésnél (közösségi adószámmal rendelkezünk), ha a partnerünk a saját tagállamában alanyi adómentességet választott, és ezáltal nekünk, mint vevőnek nem keletkezik adókötelezettségünk a közösségen belüli beszerzés címén, milyen jelentési, bevallási kötelezettségünk lesz? Az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni? Szükséges-e az A60-as bevallást elküldeni, és amennyiben igen, mit tehetünk, ha a partnerünk nem rendelkezik érvényes közösségi adószámmal? Válaszát előre is köszönöm.