708 találat a(z) adószám cimkére
Csoportos adószámkérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két, kapcsolt vállalkozási viszonyban álló kft. csoportos adószámot szeretne kérni. Kérem, ismertessék ennek a technikai részleteit, hogy hova kell fordulni, mit kell beadni, mik a feltételei (illetve a kizáró feltételei) stb. Úgy tudom, hogy kell egy képviselő, aki konkrétan az egyik cég a kettő közül. Ez így van? A csoportos adószámmal rendelkező adóalanyok, értesüléseim szerint, az egymás között folytatott gazdasági tevékenységek tekintetében mentesülnek az áfa felszámítása alól. Ez így van? Ezek a tevékenységek: értékesítés, bérbeadás, egyéb szolgáltatások. Illetve a jövőre nézve, mit kell még másképp folytatniuk, ha megkapják a közös csoportos adószámot?
Külföldi cégnek ingatlan bérbeadása
Kérdés
Magyar 7-es adószámos magánszemély, saját tulajdonú Magyarországon fekvő ingatlanát szeretné bérbeadni szlovák cégnek! Ebben az esetben a magyar magánszemély itthon maga után fizeti meg a 15+14% adókat vagy a szlovák cégnek igényelni kell magyar adószámot, hogy mint kifizető teljesítse a kötelezettségeit? A bérbadónak kell közösségi adószám a számla kiállításához? Ha a számla áfás lenne, akkor annak lenne áfatartama? Köszönöm előre is válaszukat!
Osztrák fióktelep
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi adójogi kérdésben szeretném a véleményét, segítségét kérni. Egy magyarországi gazdasági társaság Ausztriában most építtet fel kettő apartmanházat. A házak üzemeltetését egy osztrák cég fogja végezni, ő fogja beszedni az árbevételt a saját nevében, ebből fizet bizonyos költségeket, valamint fedezi a saját díját, a különbséggel pedig évente kétszer elszámol a magyar céggel. A magyar cég állja az ingatlan közüzemi költségeit. Számomra az lenne a logikus, hogy a magyar cég osztrák fióktelepet hoz létre, kint az osztrák telephelyként kapott adószámmal végzi a tevékenységét, és az osztrák szabályok szerint teljesíti adókötelezettségeit, itthon pedig magyar szabályok szerint beépül a fióktelep adata majd a beszámolóba és a tao-bevallásba. Az osztrák könyvelő viszont azt mondja, hogy ezen tevékenység esetében nem szükséges telephelyet létesíteni, elegendő egy osztrák adószámot igényelni. Bennem kétséget ébresztett ez a mondat, és nem szeretném, ha a későbbiekben ebből a magyar cégnek problémája lenne, csakúgy, mint abból, hogy a bevétel miért az üzemeltető nevében és javára kerül beszedésre. Az osztrákoknál nem kell érvényesülnie a bruttó elszámolás elvének? Várom megtisztelő válaszát, tisztelettel Bakó István ügyvezető
Nem EU-s személy cégalapítása
Kérdés
Egyik leendő ügyfelem egy Magyarországon tanuló, így tanulmányi tartózkodási engedéllyel rendelkező indiai állampolgár, aki egy magyar partnerrel kft.-t szeretne alapítani 80-20%-os tőkearánnyal. A kérdésem, hogy a cégbejegyzéshez szükséges-e magyar adóazonosító szám, vagy azt a létrehozandó cég nevében lehet majd megkérni a számára?
Ingatlan-bérbeadás adószám birtokában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadást szeretne felvenni, mint nem vállalkozóként végzett tevékenység. Kérdésem az lenne, hogy adószám birtokában (nem kifizető részére) bocsáthat-e ki számviteli bizonylatot vagy az adószám miatt mindenképpen számla kiállítására kötelezett, akkor is ha magánszemélynek ad bérbe? Ha garázst ad bérbe, amely áfaköteles lenne, de egyébként ő adómentes, akkor ez változtat-e a számla/számviteli bizonylat kiállítási kötelezettségen? Köszönöm.
Karácsonyi vásáron árulná saját termékeit? Így kell adóznia
Cikk
A karácsonyi vásárokon, piacokon sokan próbálják eladni az általuk készített termékeket. Hogyan kell adózni a különböző kézimunkák (karkötők, hajcsatok, hajgumik, kitűzők, pulóverek stb.) értékesítéséből származó bevétel után?
Közösségi beszerzéskor külföldön megfizetett áfa visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldön alanyi adómentességet választott társaság Romániából tűzifát hozott be, amit az ekáerbe is szabályosan bejelentett. A beszerzés számlázásához megadta a saját közösségi adószámát, mert a partner azt kérte. Belföldön a közösségi termékbeszerzése miatt áfabevallási és -fizetési kötelezettsége, és A60-as adatszolgáltatási kötelezettsége keletkezik, ha jól értelmezem a jogszabályokat. A külföldi vevő a számláján a következő szöveget is feltüntette: "Scutit EU drept de deducere". Jelenti-e az idézett szöveg a Romániában a termékre felszámított és a vételárban megfizetett áfát, és azt visszaigényelheti-e a magyar székhelyű társaság a külföldi adóhatóságtól? Köszönettel: Rozika könyvelő
Ingóság bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Áfa teljesítési helye angol cég esetén
Kérdés
Ügyfelem angol cég magyarországi irodájának számláz, kell-e áfát felszámítani, ha az angol cégnek nincs magyar adószáma?
Saját könyv értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemély írt egy könyvet, amit később saját költségén nyomdában beköttetett, és most értékesíteni szeretné, szükséges-e adószámot kiváltania? Hogyan kell adóznia, milyen közterhekkel kell számolnia, ha a könyvét jellemzően kisebb könyvesboltoknak kínálná eladásra? Válaszát előre is köszönöm.
Ingóság bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Áfa alanyi mentesség nap közbeni átlépése kiskereskedelmi üzletben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfa alanyi mentesség értékhatárának túllépése esetén mik a gyakorlati lépések, és hogyan lehet megvalósítani az alábbi esetben a dokumentálást? Adott egy kiskereskedelmi bolt, napi forgalma pár ezer forint, amely kisebb tételekből tevődik össze. Az áfatörvény szerint az a tétel, amellyel átlépjük az értékhatárt, már áfásnak számít. A nap elején még nem tudható, hogy bekövetkezik-e ez, és ha igen, akkor mikor. Még a kosár beblokkolása elején sem tudható, hogy mire a végére érünk, átlépjük-e a határt. A pénztárgépet nem tudjuk előre átállítani, például az adószámot nem írhatjuk át 2-esre, mielőtt nem következik be a változás. A pénztárgépszerviz lehet, hogy csak két hét múlva tud jönni átállítani. Ha zárás előtt egy órával átlépjük az értékhatárt, hogyan valósítom meg a nap korábbi részében áfa nélkül beütött tételek vonatkozásában visszamenőleg az áfázást? A bruttóból visszaszámolva bevallom és befizetem a még nem áfásként beütött tételekre vonatkozó áfa értéket? Vagy a beütött tételekre pluszban számolom rá a 27 százalékot? Kérem, hogy erre az esettípusra vonatkozóan teljes körű eljárási menetet legyen szíves felvázolni a változásbejelentés, az adóbevallás és az egyéb feladatok vonatkozásában arra az esetre, amikor előre készülünk a feladatra, és arra az esetre is, amikor a könyvelő utólag szembesül az egész havi bizonylatok leadásakor, hogy a vállalkozó átlépte az értékhatárt, de nem szólt. Hogyan javítható a hiba? Nagyon köszönöm a válaszát.
Tételes áfabevallás: túl alacsony az összeghatár, ötszöröse lenne jó
Cikk
Komoly adminisztrációs többletterhet ró a mikro- és kisvállalkozásokra, hogy jövőre a jelenlegi egymillióról százezer forintra csökken az áfa-adatszolgáltatás összeghatára – véli a Minősített Könyvelők Egyesülete. Az érdekképviselet ötszázezer forintos adatszolgáltatási határt javasol.
Cégnévváltozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. februárban alakult egy "A" nevű Kft., melynek két tagja volt. 2016. novemberben a társaságból kilépett az egyik tag, és a nevét is megváltoztatta a cég "Z"-re. A cég székhelye is megváltozott. Az adószám és a cégjegyzékszám változatlan maradt. A fentiek alapján milyen bejelentési kötelezettsége van a régi "A" néven szereplő és az új néven szereplő "Z" cégnek? Le kell-e zárni beszámolóval az "A" nevű céget november végével? Előre is köszönöm válaszát!
Kezdő őstermelő
Kérdés
Egy magánszemély 2015. márciusban kiváltotta az őstermelői igazolványt, azonban az adóhivatalhoz nem jelentkezett be, adószámot nem kért. 2015. júniusban leérettségizett, s szeptembertól munkaviszonyt létesített, ami 2016. januárig tartott. Azóta biztosítással járó jogviszonyt nem létesített, viszont őstermelőként most kezdene decembertől működni, értékesíteni. Kérdésem, hogy a 2016. évben járulékot mi alapján fizessen be, kezdőnek minősül vagy nem? Az adószámot is most váltaná ki, mit írjon a tevékenység kezdő időpontjának?