655 találat a(z) adószám cimkére

Áfa teljesítési helye angol cég esetén Kérdés

Ügyfelem angol cég magyarországi irodájának számláz, kell-e áfát felszámítani, ha az angol cégnek nincs magyar adószáma?

Saját könyv értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemély írt egy könyvet, amit később saját költségén nyomdában beköttetett, és most értékesíteni szeretné, szükséges-e adószámot kiváltania? Hogyan kell adóznia, milyen közterhekkel kell számolnia, ha a könyvét jellemzően kisebb könyvesboltoknak kínálná eladásra? Válaszát előre is köszönöm.

Ingóság bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.

Áfa alanyi mentesség nap közbeni átlépése kiskereskedelmi üzletben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfa alanyi mentesség értékhatárának túllépése esetén mik a gyakorlati lépések, és hogyan lehet megvalósítani az alábbi esetben a dokumentálást? Adott egy kiskereskedelmi bolt, napi forgalma pár ezer forint, amely kisebb tételekből tevődik össze. Az áfatörvény szerint az a tétel, amellyel átlépjük az értékhatárt, már áfásnak számít. A nap elején még nem tudható, hogy bekövetkezik-e ez, és ha igen, akkor mikor. Még a kosár beblokkolása elején sem tudható, hogy mire a végére érünk, átlépjük-e a határt. A pénztárgépet nem tudjuk előre átállítani, például az adószámot nem írhatjuk át 2-esre, mielőtt nem következik be a változás. A pénztárgépszerviz lehet, hogy csak két hét múlva tud jönni átállítani. Ha zárás előtt egy órával átlépjük az értékhatárt, hogyan valósítom meg a nap korábbi részében áfa nélkül beütött tételek vonatkozásában visszamenőleg az áfázást? A bruttóból visszaszámolva bevallom és befizetem a még nem áfásként beütött tételekre vonatkozó áfa értéket? Vagy a beütött tételekre pluszban számolom rá a 27 százalékot? Kérem, hogy erre az esettípusra vonatkozóan teljes körű eljárási menetet legyen szíves felvázolni a változásbejelentés, az adóbevallás és az egyéb feladatok vonatkozásában arra az esetre, amikor előre készülünk a feladatra, és arra az esetre is, amikor a könyvelő utólag szembesül az egész havi bizonylatok leadásakor, hogy a vállalkozó átlépte az értékhatárt, de nem szólt. Hogyan javítható a hiba? Nagyon köszönöm a válaszát.

Tételes áfabevallás: túl alacsony az összeghatár, ötszöröse lenne jó Cikk

Komoly adminisztrációs többletterhet ró a mikro- és kisvállalkozásokra, hogy jövőre a jelenlegi egymillióról százezer forintra csökken az áfa-adatszolgáltatás összeghatára – véli a Minősített Könyvelők Egyesülete. Az érdekképviselet ötszázezer forintos adatszolgáltatási határt javasol.

Cégnévváltozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. februárban alakult egy "A" nevű Kft., melynek két tagja volt. 2016. novemberben a társaságból kilépett az egyik tag, és a nevét is megváltoztatta a cég "Z"-re. A cég székhelye is megváltozott. Az adószám és a cégjegyzékszám változatlan maradt. A fentiek alapján milyen bejelentési kötelezettsége van a régi "A" néven szereplő és az új néven szereplő "Z" cégnek? Le kell-e zárni beszámolóval az "A" nevű céget november végével? Előre is köszönöm válaszát!

Kezdő őstermelő Kérdés

Egy magánszemély 2015. márciusban kiváltotta az őstermelői igazolványt, azonban az adóhivatalhoz nem jelentkezett be, adószámot nem kért. 2015. júniusban leérettségizett, s szeptembertól munkaviszonyt létesített, ami 2016. januárig tartott. Azóta biztosítással járó jogviszonyt nem létesített, viszont őstermelőként most kezdene decembertől működni, értékesíteni. Kérdésem, hogy a 2016. évben járulékot mi alapján fizessen be, kezdőnek minősül vagy nem? Az adószámot is most váltaná ki, mit írjon a tevékenység kezdő időpontjának?

Munkaszerződés Kérdés

Külföldi, harmadik országbeli munkavállalókat foglalkoztatunk. A munkaszerződés megkötésekor még nem rendelkeznek adó- és taj számmal, de a bevándorlási hivatal határozata alapján már megköthető a munkaszerződés. Ekkor a szerződésen még nem szerepelhet taj szám és adóazonosító jel. Kérdésem: mi a szabályos módja annak, hogy a munkaszerződésen már szerepeljenek a taj és adószámok? Visszadátumozható a munkaszerződés, és kinyomtatható taj és adószámmal? Vagy munkaszerződés-módosítást kell készíteni? Vagy újra kiállítani a teljes munkaszerződést azzal a dátummal, amikor már megkaptuk a taj és adóazonosító számot? Köszönöm.

Tulajdonostársi közösség mint áfaalany Cikk

A tulajdonostársak közössége speciális áfaalanynak minősül. Összefoglaltuk e kevésbé ismert jogintézmény szabályozását, figyelembe véve, hogy az ismeretek hiánya jelentős adókockázattal járhat.

Levonható-e áfa, ha a szállító csak a magyar közösségi adószámát tünteti fel? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk az Apple Store áruháztól pendrivot rendelt/vásárolt. A számlán 27 százalék áfát számított fel az eladó, de "csak" a magyar közösségi adószámát tuntette fel, a normál magyar adószámáról nincs információnk. Kérdésem: szabályos-e így a számla, élhetünk-e az adólevonás jogával? (Az egyéb feltételeknek megfelelünk!) Ehhez kapcsolódóan egy másik ügyletünk során az ír McAfee cégtől szoftvervédelemre irányuló szolgáltatást vettünk igénybe, amelyet a cég az ír közösségi adószáma feltüntetésével (a mi közösségi adószámunk nincs a számlán feltüntetve), de 27 százalékos áfa feltüntetésével forintban számlázott. Kérdésem, hogy ez esetben is élhetünk az áfalevonási jogunkkal? Számomra ez az áfatörvényből nem következik egyértelműen. Válaszát előre is köszönöm.

Így adózik, ha kézműves terméket készít eladásra Cikk

Magánszemélyek kézműves termékeket állítanak elő, amelyeket bizományba adnak át a vállalkozónak. Kell-e vállalkoznia a kézművesnek, hogyan adózik? Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, aki ingatlan-bérbeadással foglalkozik, áfában alanyi mentességet választott. Jelenleg pályázatot ad be falusiturizmus-fejlesztésre, és katás szeretne lenni, áfában pedig alanyi mentes. Kérdésem: ha ez a magánszemély katás vállakozást indít, a támogatás, amit kap, az katás bevétel lesz-e? Tudomásom szerint költségek fedezetére kapja a támogatást. Katás bevételnek számít-e a bérbeadás bevétele, mivel a vállalkozásnak egy adószáma lesz (vagyis a régi adószáma)? Áfa szempontjából az alanyi mentesség határértékébe beleszámít az a bevétel is, amit elvileg magánszemélyként az ingatlan-bérbeadásból kap? Külön tudjuk-e választani a két tevékenységet (az ingatlan-bérbeadást és a katás egyéni vállakozást)? Szerintem jobb lenne, ha visszaadná az adószámát, és adószám nélkül adná bérbe az ingatlanát, míg vállalkozóként új adószámot kérne, és így el van választva a két bevétel. Mielőbbi válaszát várom: Tisztelettel: Oroszné

Társasház számlázása Kérdés

Társasházat megkereste egy cég, hogy antennákat szerelne fel a ház tetőszerkezetére, ezért havi bérleti díjat fizetnének. Milyen módon tudunk kiállítani számlát a bérleti díjról? Állíthat-e ki számlát a társasház? Adómentes adószámmal rendelkezünk. Kiállíthatja-e a bérlő helyettünk a számlát? Mi ennek az szja- és az áfavonzata?

Kézműves terméket készítő adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több kézműves termékeket készítő magánszemély átad egy ajándéktárgy-kereskedés boltot üzemeltető egyéni vállalkozónak saját kezűleg készített ajándéktárgyakat abból a célból, hogy amikor az egyéni vállalkozó eladja a vevőknek a tárgyakat, akkor számolnának el pénzügyileg a kézműves magánszemélyek a vállalkozóval, vagyis bizományosi konstrukcióban működne az ügylet közöttük. Nem lehet tudni, hogy kelendők lesznek-e a termékek, amíg nem derül ki, hogy rendszeresen tudják-e értékesíteni azokat. A kérdésem az lenne, hogy a kézművesek ingó értékesítésként elszámolhatják-e a kézműves termékek eladásából származó bevételeiket, figyelembe véve az szja-törvényben szereplő ingó értékesítés határértékét? Ha igen, akkor milyen kimutatást készítsenek a bevételekről? Az elég, ha adásvételi szerződést írnak a vállalkozónak történő értékesítésről, és egy listán vezetik az értékesítéseiket? Ha ez nem megfelelő eljárás, akkor a kézműveseknek milyen adózási módot kell választaniuk, hogy adószempontból rendben legyen az ügylet? A vállalkozónak, mint kifizetőnek felmerülhet valamilyen adófizetési kötelezettsége a kézművesek jövedelme kapcsán? Előre is köszönöm a válaszukat!

Konszignációs raktárak kezelése az áfában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a konszignációs raktárak áfabeli kezelésére vonatkozik. Magyar cég szlovák partnere Magyarországon szeretne konszignációs raktárat létrehozni. Mi a teendője a szlovák cégnek, adószám kiváltására lesz kötelezett? Hogyan kell számlázni a termékértékesítést? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Szombati Júlia

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Német állampolgár

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink