690 találat a(z) adószám cimkére

Ezt várják az Uber-sofőröktől Cikk

Az Uber-sofőröknek is meg kell felelniük a magyar jogszabályoknak, az utazásbiztonsági és az adózási szabályoknak – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Egyéni vállalkozásból ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő egyéni ügyvéd (egyéni vállalkozás keretei közt működő) ügyvédi irodává alakult 2016. 01. 01-jével. Erről van egy, az ügyvédi kamara által kiadott határozat, mely leírja, hogy az XY egyéni ügyvéd jogutódja az XY Ügyvédi Iroda és a változás időpontja 2016. 01. 01. Azt tudom, hogy az egyéni vállalkozásra záró bevallásokat kell beadni, és jogutódként az ügyvédi irodára már a taotörvény és a számviteli törvény vonatkozik. Viszont a NAV-törzset nézve az adószám nem változott, az adóalanyok közti lekérdezésnél is azt látom. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban már nem látok nyilvántartási számot. Kérdéseim a következők: Milyen induló nyomtatványokat kell benyújtanom az ügyvédi irodára? Az esetlegesen új adószámot honnan tudom meg? Ha az adószám változik, akkor feltételezem, hogy a már meglévő dolgozókat újként be kell jelentenem (nekik a jogviszony kezdő időpontja 2016. 01. 01-je lesz?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kriszti

Adószámos magánszemély kontra egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély lehet olyan személy, aki egyéni vállalkozó is? Például ingatlant bérbead, mint adószámos magánszemély, és mint egyéni vállalkozónak, ruhaboltja van? Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet lehet folytatni? Konkrétan egy masszőr lehet adószámos magánszemély? Az adószámos magánszemélynek milyen adó- és járulékterhei vannak? Van-e különbség, hogy az adószámos magánszemély cégnek vagy magánszemélynek állít ki számlát az adók és járulékok megfizetésében, bevallásában? Az adószámos magánszemély 1 évben egyszer, az éves szja-bevallásban kötelezett bevallásra? Az adószámos magánszemély egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás szempontjából biztosított-e? Az adószámos magánszemélynek a NAV-nál kell adószámot kérnie, vagy elegendő az adóazonosító jele, és azzal is vásárolhat számlatömböt? Elnézést a sok kérdésért, de bízom benne, hogy sikerül végre átlátnunk, és érthető választ kapnunk! Köszönöm!

Adószám törlése esetén történő áfa-levonhatóság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég adószámát jogerősen törölték, a törölt időszak 2015. 04.18-ától 2015. 07. 03-áig tartott, mivel ismételten megkapta, kérelemre, a régi adószámát. A törlést nem előzte meg felfüggesztés (be nem adott beszámoló). Napokban adtam be a hiányzó 2014. évre vonatkozó 4 áfabevallást, melyek mindegyike levonható adókat is tartalmazott. A NAV hibernálta ezeket az áfabevallásokat, mondván, hogy a törlés után benyújtott és a törlés időszakát megelőző időszakra vonatkozó bevallások nem tartalmazhatnak levonható áfa-összegeket. Az áfatörvény 137. § (3) bekezdésének törlésre vonatkozó rendelkezése 2015. 01. 01-jétől hatályos, így úgy gondolom, hogy lehetséges levonható adókat szerepeltetni a 2015. év előtti időszakra vonatkozóan. Jól gondolom? A hiányzó 2015.évre vonatkozó negyedéves áfa bevallások-véleményem szerint-már nem tartalmazhatnak levonható adót a törlési időszak végéig, utána ismét élhetek levonási jogommal. Válaszát, fáradozását előre is köszönöm! Tisztelettel: Ulicska László

Áfa könyvelése felfüggesztett adószámú adózónál Cikk

Felfüggesztett adószámú adózónál hogyan kell könyvelni az áfát, hiszen kétséges, hogy majd visszaigényelhető lesz-e. Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Katás egyéni vállalkozó alanyi mentes státusz túllépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a kata szabályai szerint is túllépi a 6 millió forintos értékhatárt, így 40 százalékos adófizetési kötelezettsége lesz a 6 millió forint felett befolyt összeg után, viszont várhatóan a 2015. évi teljesítési időpontra kiállítandó számlái meg fogják haladni az alanyi mentes 6 milliós értékhatárt, ezen számla kiegyenlítése 2016. januárban lesz. Az értékhatár túllépése miatt be kell jelentkeznie áfakörbe, a túllépés első számláján már fel kell számítani az előzetesen felszámított adót. Milyen adószámot kell feltüntetnie a számlán, a bevallási gyakorisága havi lesz, valamint az áfatörvény 61. § (3) bekezdése alapján – mivel pénzforgalmi nyilvántartást vezet – a befizetési és bevallási kötelezettsége e bekezdés alapján történik? Segítségét köszönöm.

Karácsonyfadíszek készítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély karácsonyfadíszeket készít, és interneten értékesíti őket. Kérdésem, hogy ezt milyen formában teheti meg? Kötelező-e emiatt egyéni vállalkozóként bejelentkeznie, vagy elég magánszemélyként adószámot kiváltania,vagy esetleg ez utóbbi sem kell? Milyen szja és esetlegesen ehofizetési kötelezettségek terhelik? Mivel ezen tevékenységéből rendkívül csekély bevétele származik, lehet-e valamilyen mentességet vagy kedvezményt igénybe vennie? Tisztelettel várom válaszát.

Adószám bejelentése Kérdés

Cégünk háztartási vegyi áru nagykereskedelemmel foglalkozik. Egy nemzetközi hálózattal rendelkező multicéggel kötött szerződés alapján Csehországban bérelt raktárra szállítunk árut. A leírtak miatt Csehországban az áfafizetőként nyilvántartásba vételt kértünk az ottani hatóságtól, és ezért rendelkezünk CZ adószámmal. A kiszállított vevői készlet értékesítésekor a CZ adószámunkról számlázzuk ki a bevételt, amiből a Csehországba eladott árut cseh áfafizetés terheli a cseh hatóság felé a közösség más tagállamába értékesített árut. A raktárra történő (vevői készlet) kiszállításról a magyar, HU jelű adószámunkról pro-forma számlát állítunk ki a CZ jelű adószámunkra. 1.) Kérdésem, hogy a CZ adószámunkat be kell jelenteni a NAV részére? 2).Kérdésem, hogy az áfabevallásban a kivitt vevői készletet be kell vallani, amennyiben igen, akkor milyen módon? Várom válaszukat.

Őstermelő-vállalkozó Kérdés

Adva van egy virágtermesztő őstermelő, aki egy nagy piacon árulja a virágait. Az idén felszólította a piac, hogy váltsa ki a vállalkozói igazolványt, mert főleg nagyobb ünnepeken árul gyertyát, mécsest, koszorút stb., és az nem fér bele az őstermelőibe, amire az árusítói helyet kapta! Most egy adószámon működik mind a kettő. Volt két alkalmazottja az őstermelőnek, szeretné, ha átjelenteném a vállalkozásba. Oké, hogyan, ha egy adószámom van? A bérleti díjat az őstermelőnek számlázzák, holott egy része a vállalkozóé kéne, hogy legyen, a piac nem hajlandó megbontani, sőt, kezelni sem tudja az egy, de mégis két egységet. Az szja-bevallás még egyelőre nem tudom, hogyan megy majd, de most így is nagy zavarban vagyunk, mind a piac, mind a 85 éves néni, mind pedig én, mint a könyvelője. A NAV-ot felhívtam, halvány segédfogalmuk nem volt! Kérem a segítségüket! Köszönettel: Cziráky Istvánné

Áfaregisztrációs szám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségüket kérni: magyar cég szlovák cégtől granulátumot vásárol. Ugyanezen szlovák cég a granulátumból készült készterméket vásárolja meg, úgy, hogy bérfeldolgozásra egy másik magyar cég telephelyére szállíttatja a granulátumot. A bérmunkát végző cég telephelyéről értékesíti a kész terméket egy német cégnek, mely német cég továbbértékesíti ezt magyarországi cégeknek. A termék a bérmunkát végző társaság telephelyéről kerül elszállításra a magyar vásárló részére. A granulátum megvásárlásától eltekintve az anyag és a késztermék nem hagyja el az országot. Kérdésem: ki és hol fizet áfát, van-e a granulátumbeszerzésen kívül uniós beszerzés, értékesítés, kell-e a német és a szlovák cégnek áfaregisztrációs számot kérnie Magyarországon? Válaszukat előre is köszönöm

Alapítványi szolgáltatás igénybe vétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapítvány idősek otthona üzemeltetését végzi. Ennek keretében áfamentes tevékenység folytatása mellett van áfaköteles tevékenysége is, melyre az általános szabályok szerint van bejelentkezve. Az áfaköteles tevékenység: az alapítványnak van saját konyhája, melyben az ellátottak ételeit készíti el saját munkaerővel (ez az áfamentes tevékenységéhez tartozik, de ugyanerről a konyháról kiszállítást is végez.) Ez a két tevékenység ugyanabban az épületben történik. Az ingatlanhoz tartozik egy, az idősek pihenését szolgáló kert is, melynek rendbetételéhez egy céget bízna meg. Az alapítvány rendelkezik közösségi adószámmal. A megbízandó cég az alábbi információt adta magáról: Ausztriában bejegyzett cég, közösségi adószámmal rendelkezik. Kérdésem, hogy ebben az esetben az osztrák cégnek milyen számlát kell az alapítvány felé kiállítania, illetve keletkezik-e az alapítványnak áfafizetési kötelezettsége, ha igen, akkor milyen arányban? Ebben az esetben számít-e az, hogy az alapítványnak van áfamentes és áfakörös tevékenysége is? Mivel szolgáltatást venne igénybe, nem kell az osztrák cégnek Magyarországon adószámot kérnie? Köszönöm!

Ingatlanvásárlás Kérdés

A kft. (áfalevonásra jogosult ingatlanvásárlás esetén) ingatlant vásárolt egy ingatlanforgalmazó cégtől. A szerződéskötés után az eladó cég foglalót kért, és kiállított egy számlát az összegről, fordított adózás megjelöléssel az áfára vonatkozólag. A vevő adószáma nem szerepel a számlán. Kérdésem, hogy ezt a foglalót, ami előlegnek számít a számvitel szerint, fordított áfásan könyvelhetem-e, vagy számlahelyesbítést kell kérnem az eladótól? Köteles lett volna-e a számlán a vevő adószámát is feltüntetni? A fordított áfás értékesítés előlegét (foglaló) szerepeltetni kell-e az áfabevalláson?

Családi gazdaság bevételmegosztása Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm válaszát, amellyel sokat segített, de még mindig van kérdésem. A szóban forgó családi gazdaság 3 főből áll. A két tagnak nincs adószáma, ezért nem tudom értelmezni az áfatörvény szerinti azonos adózást. Ha jól értem, nem elegendő, hogy a vezető alanya az áfának, a két tagnak is adószámot kell kérni, és áfa hatálya alá belépni, ahhoz, hogy a bevételeket, költségeket megosszuk. 2012. év óta működik a családi gazdaság, lehet-e 2015-ben év közben adószámot kérni a tagoknak? Km

Találmány értékesítése külföldi cégnek Kérdés

Magánszemélynek van egy találmánya, amit szeretne egy külföldi cégnek értékesíteni. A külföldi cég, ha nincs Magyarországon bejelentkezve a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, nincs adószáma, akkor a magánszemély hogyan fogja a találmány után kapott díjat bevallani, befizetni utána az adót?

Ingóság értékesítése külföldi társaság részére Kérdés

Egy belföldi társaság ingóságot értékesít egy EU-ban bejegyzett külföldi (ciprusi) társaság részére úgy, hogy az ingóság nem lépi át az országhatárt. Ezt követően a külföldi cég egy magyar társaságnak értékesíti ezeket az ingóságokat. Véleményem szerint az első értékesítés során áfásan kell számlázni az áfatörvény 25. §-a alapján, de mi a teendője a külföldi társaságnak? Adószámot kell kérnie? Be kell jelentkeznie? Levonhatja a beszeréssel kapcsolatban felszámított áfát? A második értékesítéskor a külföldi cég számít fel áfát az értékesítésre, vagy fordítottan számlázza ki az ingóságokat.... az áfatörvény 139. §-a vonatkozik rá? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink