690 találat a(z) adószám cimkére
Külföldi vállalkozás, belföldi ingatlanon végzett munka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném állásfoglalását kérni az alábbi ügyben: Szlovák kivitelező cég Magyarországon ingatlanhoz kapcsolódó munkákat végez (ácsmunka, kőműves stb...). Megítélésem szerint (függetlenül attól, hogy Szlovákiában áfamentes vagy áfás a vállalkozás) a számlázás két módon történhet: 1.) Ha belföldi adóalanynak számláz, akkor mindkét fél közösségi adószám birtokában kell, hogy legyen, az adót a belföldi szolgáltatást igénybe vevő állapítja meg, számítja fel és vallja be (le is vonhatja, ha lehetősége van). 2.) Amennyiben magánszemély vagy nem adóalany részére teljesít ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást, akkor a belföldi teljesítési hely miatt bejelentkezési kötelezettsége lesz a szlovák cégnek, magyar adószámot kell kérnie és magyar áfakulccsal kell számláznia. Kérdésem az lenne, hogy jól gondolom-e a helyzetet? Köszönöm.
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. köthet megbízási szerződést csak adóazonosító számmal rendelkező magánszeméllyel, azonban köthet szerződést adószámmal rendelkező magánszeméllyel is. Amennyiben adószámmal nem rendelkező magánszeméllyel köt szerződést, úgy a szociális hozzájárulási adót minden esetben meg kell-e fizetni, illetve a járulékokat minden esetben le kell vonni? A mennyiben adószámmal rendelkezik a magánszemély, úgy csak a számla ellenértékét kell megfizetnie a kft.-nek? Köszönöm a válaszát.
Külföldi cég magyarországi munkája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Román adószámmal rendelkező cég Magyarországra küldene munkavállalókat festés, mázolási munkák elvégzésére. Mire kell figyelnie a román cégnek, kell-e magyar adószámot kérnie, vagy számlázhatja-e a román adószámáról áfamentesen a szolgáltatást? Köszönöm a segítségét előre is!
Beruházás áfa-megitélése Kérdés
Tisztelt Hölgyem, Uram! Egy ügyfelem beruházáshoz kapcsolód áfa elszámolására szeretném tanácsukat kérni.„A” magyar kft. gyártósor beszerzésére 2 db külön szerződést kötött. A beruházáshoz szükséges anyagokat, alkatrészeket szállítási szerződés keretében „B” dán vállalkozástól vásárolja meg. A berendezések összeszerelésére-, üzembehelyezésére egy másik szerződést kötött „C” osztrák cég „D” magyarországi fióktelepével. A teljesítés helye Magyarország. A „B” vállalkozási szerződés teljesítése az alkatrészek, anyagok szállításával, a „D” vállalkozás teljesítése a „B” vállalkozás által szállított alkatrészek beüzemelésével, sikeres próbaüzemmel zárul. A gyártósor teljes értékéből a döntő rész az anyagok, alakrészek értéke. „B” vállalkozásnak nincs magyarországi telephelye, nem rendelkezik magyar adószámmal.„D” vállalkozás 27 százalékos áfával számlázza szerződéses terjedelmét. Kérdésünk, hogy a „B” vállalkozástól beszerzett anyagok és berendezések beszerzése a közösségi beszerzésre vonatkozó fordított adózás alá esik-e? A "D" vállalkozás áfa-elszámolását befolyásolják-e az áfatörvény 32. §-ban leírtak? Segítségüket előre is köszönöm.
Külföldi cég építési munkája Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk a segítségüket kérni. Magyar áfás építőipari kft. megbízott egy szerb vállalkozót, hogy Magyarországban végezze el egy ingatlan építési-szerelési munkáit. A számlát áfamentesen kellene kiállítania (142. § (1) b pont, fordított adózás)? Kell, hogy legyen a szerb cégnek magyar adószáma, kötelező az adóregisztráció? Milyen teendők vannak a szerb vállalkozásnak, mi a magyarnak? Köszönjük szépen a segítséget!
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdéseim a következők lennének: – Őstermelőnek, ha nem áfaalany, akkor is ki kell váltania az adószámot? – Ha igen, akkor ezt milyen nyomtatványon teheti meg? – Őstermelő vállalkozásnak értékesíthet vagy csak magánszemélyeknek? Milyen bizonylatot állithat ki, ha nem magánszemélynek értékesít? Számlát vagy felvásárlási jegyet? Nyugta magánszemélynek? Köszönöm!
Autóbérlés áfájának visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéskörben szeretném a segítségét kérni. Német anyacégünk rendelkezik magyar adószámmal, a német kollégák rendszeresen járnak Magyarországra kiküldetés céljából. Azt szeretném megkérdezni, hogy az anyacég a kiküldetéshez kapcsolódó autóbérlés és szállás áfáját levonásba helyezheti a magyar adószáma alatt? Segítségét és válaszát előre is köszönöm
Termékimport nem EU-tagállamtól Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni: Egy alapítvány nem EU-tagállamtól szeretne importálni játékokat, segédeszközöket a tevékenységéhez, amely egyéb oktatás. Milyen követelményeknek kell megfelelnie az importáláshoz? Korábban a VPID szám megléte biztosította az azonosítást az ilyen jellegű tranzakcióknál. 2017.01.01-től a VPID szám kivezetésével az adószám megléte elegendő az importáló azonosításához? Tisztelettel: Eco-Design Kft.
Hetes adószám Kérdés
Népi játszóház vezetője vagyok. Alkalmanként játszót szoktam tartani, és kézműves terméket is szoktam késziteni (ezt is alkalmanként), hogy például falunapokon megismerjék a tevékenységemet. Ritkán előfordul, hogy értékesítem a terméket. Elmentem az adóhivatalba megkérdezni, hogyan végezhetem ezt a tevékenységet. Ott kaptam egy listát, kiválasztottam a tevékenységeket, és a 7-es adószámot javasolták. Alanyi adómentes, adószámos magánszemély lettem. Most jön a hideg zuhany. Az egyesületben – ahol többnyire játszóztam –felhívták a figyelmemet, hogy nem tudják most már elfogadni ezt az adószámot. Nem jó. Kérdésem az, milyen adószámot vagy engedélyt kérjek ezekre a tevékenységekre, hogy szabályos legyen? Számlát mindíg adtam, a legkisebb tételről is. Továbbra sem szeretnék szabályt szegni. A másik kérdésem az, gyakran vagyok munkanélküli vagy közfoglalkoztatott. Jövedelem kiegészítés céljából, ha lenne rá kereslet, szőhetnék-e szőnyeget például? Milyen összegig, hogy ne veszítsem el az ellátásomat? Ez a tevékenység ugyanis nem rendszeres, alkalomszerű. Példának okáért lassan két éve nem tudom igénybe venni az adószámos tevékenységet. Egyik ok, hogy nem fogadják el az adószámomat, a másik, hogy nincs kereslet. Köszönöm szépen.
Külföldi telephely Kérdés
Egy szlovák cég építőipari szolgáltatással foglalkozik. Magyarországon bérel egy ingatlant, melyet irodaként üzemeltet. Itt egy munkavállaló lesz, aki azzal fog foglalkozni, hogy interjúztat magyarokat és megköti velük a munkaszerződéseket, tájékoztatja őket a munkával kapcsolatban. Minden munkavállaló a szlovák cégbe lesz bejelentve, az irodavezetőn kívül mindenki más Szlovákiában fog dolgozni. Magyarországon nem lesz árbevételszerző tevékenység, kizárólag az iroda fenntartásával kapcsolatos költségeket fog elszámolni. Kérdésem, hogy ez az iroda keletkeztet-e magyarországi telephelyet a szlovák cégnek, kell-e adószámot kérnie? Milyen módon kell a számviteli/adózási elszámolást teljesíteni?
Ingatlan bérbeadás költségei a választott tevékenységi forma függvényében Kérdés
Tisztelt Szakértők! A magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás (hosszú távra) megértésem szerint történthet egyéni vállalkozói, illetve adószámos és adószám nélküli magánszemélyi formában. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemélyi forma esetében, akár adószámmal, akár anélkül történik, van-e lehetőség a tételes költségelszámolás választására, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére vagy az kizárólag az egyéni vállalkozási forma esetében lehetséges? Köszönettel: NG
Ezeket nézi az áfalevonási jog vizsgálatakor a NAV Cikk
Megtörtént-e a számlán feltüntetett gazdasági esemény, valóságosak-e a felek, van-e adószámuk? Számos banánhéjon elcsúszhat az adózó, azaz az adóhatóság megtagadhatja az adólevonási jogot. A NAV erről szóló útmutatóját ismertetjük.
Egyéni vállalkozás megszüntetése, újrainditása 4 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon hálás vagyok, hogy alaposan foglalkozik a problémával. Maximálisan osztom véleményét. Felháborító, hogy mibe kényszerítenek rokkant, de dolgozni akaró embereket. Újabb érdekes problémát vet fel ez különleges helyzet. Év közben két külön vállalkozásról beszélünk, látszólag egymástól független két elszámolási időszakról. De! Éves bevalláskor egyéni vállalkozó csak egy vállalkozói bevallást adhat (egy adóévről). Így a két látszólag külön vállalkozás csodák csodája eggyé válik. Ezért is értelmetlen a megszűnés/ újrakezdés. Megszűnéskor fizetem az áfát (régi adószámon), majd azonos bevallási időszakban kezdőként visszaigénylem. Legyen átszemélyesített pénztárgép, új számlázó program stb. Elképesztő! Ismételten köszönöm CSCS
Telephely, ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Telephely megítélése kérdésében szeretném szakvéleményét kérni. Adott egy osztrák illetőségű holding cég, amely ingatlant (üzemcsarnok) vásárolt Magyarországon. A vásárlás célja, hogy - mindennemű saját használat vagy bérbeadás nélkül - továbbértékesítsék az ingatlant. Kérdésem arra vonatkozik, hogy 1. A magyar-osztrák kettős adós egyezmény alapján keletkezik-e az osztrák cégnek magyarországi telephelye az ingatlan puszta tulajdonjogának megszerzésére tekintettel (szerintem NEM)? Egyedi ügyletről van szó, melyet nem követ további vétel és eladás. 2. Milyen bejelentkezésre van szükség Magyarországon? (Adószámra szükség lesz a belföldi ingatlan értékesítéséhez, illetve szerintem az ügyleten szerzett nyereség is belföldön lesz adóköteles. A helyi adóhatósághoz szerintem nem kell beregisztrálni, mivel nem lesz HIPA telephely sem, és az adott önkormányzat nem írt elő építményadót sem.) Szíves válaszait nagyon köszönöm.
Cégkapu-regisztráció Kérdés
A cégkapu-regisztrációs kötelezettség vonatkozik az adószámmal rendelkező társasházakra is ?