143 találat a(z) adófizetési kötelezettség cimkére

Üzletrész-értékesítés tagok között Kérdés

Kft.-tagok egymás között üzletrészt értékesítenek névértéken. Milyen adókötelezettsége van az eladónak, a vevőnek, a társaságnak? A kft. saját vagyona meghaladja a törzstőkét, eredménytartalék van.

Tanfolyamok, kongresszusok költségei Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Kórházi alapítvány a kórház dolgozóinak tanfolyamait, kongresszusi részévételét fizeti ki. A számlában vagy az van feltüntetve, hogy rendezvényszervezés (egy összeg), van ahol tanfolyami díj (például 20 ezer forint plusz ellátás 6 ezer forint). Van-e az alapítványnak adófizetési kötelezettsége, és ha igen, milyen? Köszönettel: Czinege Jánosné

Kifizető teendői Kérdés

X Kft. 40 millió forint elmaradt bevételt és 5 millió forint felmerült költséget követel Y Kft.-től, mint kártérítést. Ezt Y Kft. nem ismerte el. X Kft. követelését, melyet könyveiben nem szerepeltetett, 10 millió forintért két magánszemélyre engedményezte. A magánszemélyek választott bírósághoz fordultak, és egyezséget ajánlottak Y Kft.-nek, hogy elállnak a pertől, ha a kft. fizet 35 millió forintot. Y Kft. hajlandó 25 milliót fizetni, amit a magánszemélyek elfogadtak. Kérdések: 1.) Ha Y Kft. fizet a magánszemélyeknek, akkor – mint kifizetőt – terheli-e adóelőleg-levonási kötelezettség, kell-e tudnia, hogy mennyiért vásárolták a követelést? 2. Terheli-e a kifizetőt a 27 százalékos eho megfizetése? 3. Egyáltalán ez milyen jövedelemnek számít a magánszemélyeknél? Köszönöm. bertháné

Adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy alapítvány (nem közhasznú és nem kiemelten közhasznú) támogatásban részesít egy magánszemélyt vagy céget az alapítványi tevékenységével összhangban, akkor kell-e fizetni bármilyen járulékot vagy adót akár az adományozó alapítványnak, akár a fogadó félnek? Van-e a válaszukban különbség a tekintetben, hogy az adomány milyen módon került az alapítványhoz (adományként vagy alapítói befizetésként, esetleg máshogy)?

BKK-bérlet Kérdés

Ügyfélkapcsolati munkakörben dolgozó munkavállalók a feladatuk ellátásához BKK-bérletet kapnak, melyhez a bérletet minden esetben a munkavállalók vásárolják meg a társaság nevére szóló számlával. Belső szabályzat írja elő, hogy az ilyen munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére a feladat ellátásához BKK-bérletet biztosít a munkáltató. A szabályzat alapján a munkavállaló minden nap végén leadja a bérletet, másnap reggel pedig felveszi. A bérlet alkalmazásával jelentős taxi, cégautó, parkolási költség kerül megtakarításra. Kérdéseink: 1. Tekintettel arra, hogy a bérletet csak munkaidőben tudják használni a munkavállalók, tekinthető-e ez utazási költségtérítésnek, az igénybe vett szolgáltatások között könyvelve? 2. Kapcsolódik-e bármilyen adó- vagy járulékfizetés a bérlet biztosításához, felmerül-e a partner részéről a bérlet, mint béren kívüli juttatás? 3. A bérletek áfatartalma levonásba helyezhető-e, mint a tevékenység ellátása során felmerült utazási költség? 4. Szükséges-e bármilyen napi nyilvántartást vezetni a bérletek nap eleji felvételéről, illetve nap végi leadásáról, vagy elég, ha a szabályzatban ez rögzítésre kerül, és hó végén adják vissza a bérletet? 5. Változik-e a fenti 1-4. kérdések megítélése, ha a társaság veszi meg közvetlenül a BKK-bérleteket? 6. Feltétele-e az adómentes elszámolásnak a bérletek napi leadása és felvétele, vagy abban az esetben, ha a munkavállalók nem adják le a bérletet csak hó végén (lejáratkor), akkor az már adóköteles juttatásnak minősül?

Interneten szerzett jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos egyetemi hallgató vagyok, de az egyetem mellett – attól teljesen független – internetes munkákból (amelyek mind külföldi dolgokkal kapcsolatosak) lett jövedelmem az elmúlt hónapban. Ezen munkák keretében nekem mind bevételem, mind költségem keletkezett. Magánszemély vagyok, se adószámom, se cégem, se katám nincs. Kérdésem az lenne, hogy hogyan kell az így szerzett jövedelem után adózni? Elég az szja-t befizetni, vagy egyéb dolgokra is figyelni kell? Köszönöm a választ!

Osztalékfizetés román állampolgárnak Kérdés

Magyar kft. osztalékot fizet külföldi illetőségű román állampolgárnak (illetőség-igazolás nincs, itthon csak kézbesítési megbízottja van), a tag 100 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik Milyen adót, járulékot kell vonni az osztalékból? Köszönettel.

Ösztöndíj fizetése Kérdés

Állami tulajdonú, kutatással foglalkozó nonprofit gazdasági társaság felsőfokú oktatásban részt vevő egyetemisták részére tanulmányaik végzése mellett ösztöndíjat szeretne fizetni. A 2004. évi CXXIII. törvény a már végzett hallgatók ösztöndíjas foglalkoztatását szabályozza, a mi esetünkben azonban még nem végzett hallgatókról van szó. Fizethetünk-e részükre tanulmányi ösztöndíjat (nálunk is a tanulmányaikkal kapcsolatos feladatokkal foglalkozhatnak), és ennek milyen adó- és járulékvonzatai vannak a mi, illetve az ösztöndíjban részesülő részéről? (Nem doktori és nem posztdoktori ösztöndíjról van szó.) Válaszukat előre is köszönöm!

Készletcsökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A mikrovállalkozásként tevékenykedő kft. megalakulásától kezdve áfakörös. 2016. január 1-jétől alanyi adómentes lesz. Adóssága rendezése érdekében csökkenti 2015-höz képest az év végi forgóeszköz-készletét. Jár-e ez a tény adózási kötelezettséggel? Amennyiben igen, hogyan, mikor kell azt teljesíteni?

Nyugdíjas egyéni vállalkozó járulék Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozónak vannak járulékfizetési és adózási kötelezettségei? Mezey Róbert

Diákmunkások megbízással: így kell adót, járulékot fizetni Cikk

A nyári szezonban a diákok foglalkoztatásának gyakori formája a megbízási jogviszony. Cikkünkben részletezzük az erre a foglalkoztatási formára vonatkozó szabályokat.

Adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett kft. szeretné egy külföldi, harmadik országbeli alapítványnak a már nem használt eszközeit térítés nélkül, adományként átadni. A kérdésem, hogy van-e valamilyen adófizetési kötelezettség ezzel kapcsolatban?

Üzleti partner külfdöldi utazásának költsége Kérdés

Ha egy kft. ügyvezetője a bizonyítottan üzleti célú külföldi utazására marketingcélból magával viszi egy partner cég képviselőjét, ennek a személynek az utazási és szállásköltsége elszámolható-e a kft. részéről, illetve milyen adó- és járulékterhek mellett?

Adóköteles biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék választ kapni: Amennyiben a munkáltató az alkalmazott munkavállalójára köt 10 éves tartamú vegyes életbiztosítást, melynek éves díja körülbelül 230 ezer forint, és a lejárati kedvezményezett a munkáltató, haláleseti kedvezményezett a munkavállaló családtagja, a befizetett díj után kell-e közterhet fizetni a munkáltatónak, és hogyan könyvelheti le a díjat? (Költség, biztosítóval szembeni követelés, stb... ) Amennyiben a lejárat előtt a munkavállaló a szerződő helyébe lép, a szerződés "átvételekor" milyen adó- és egyéb fizetési kötelezettsége keletkezik a biztosítottnak és a szerződőnek? Köszönettel.

Munkáltatói részvényopció adózása, bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatóm külföldi tőzsdén jegyzett anyavállalata biztosított számomra úgynevezett stock option-t, azaz lehívható részvényopciót, ami azzal jár, hogy részvény nem kerül a tulajdonomba, csak a kedvezményes lehívás és az aktuális piaci eladási ár különbözete jövedelemként. Az egyik kérdésem, hogy amikor lehívom az opciót, milyen adó-, járulékfizetési kötelezettségem lesz (16 százalék szja, plusz 27 százalék eho plafon nélkül)? Kapcsolódó kérdésem, hogy a bevallása a vonatkozó adónak, illetve az adóelőleg megfizetése hogyan történik, milyen igazolással, bizonylattal kell rendelkeznem? Ilyen jellegű jövedelmem még nem volt, nem tudom, hogy az adóbevallásban például milyen címszónál, milyen jövedelemtípusnál kell majd bevallani, illetve az adóelőleg befizetésekor vagy máskor kell-e valamilyen igazolást benyújtanom? Az adóelőleg befizetése milyen határidővel, és hogyan történik?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink