145 találat a(z) adófizetési kötelezettség cimkére

Adóköteles biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék választ kapni: Amennyiben a munkáltató az alkalmazott munkavállalójára köt 10 éves tartamú vegyes életbiztosítást, melynek éves díja körülbelül 230 ezer forint, és a lejárati kedvezményezett a munkáltató, haláleseti kedvezményezett a munkavállaló családtagja, a befizetett díj után kell-e közterhet fizetni a munkáltatónak, és hogyan könyvelheti le a díjat? (Költség, biztosítóval szembeni követelés, stb... ) Amennyiben a lejárat előtt a munkavállaló a szerződő helyébe lép, a szerződés "átvételekor" milyen adó- és egyéb fizetési kötelezettsége keletkezik a biztosítottnak és a szerződőnek? Köszönettel.

Munkáltatói részvényopció adózása, bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatóm külföldi tőzsdén jegyzett anyavállalata biztosított számomra úgynevezett stock option-t, azaz lehívható részvényopciót, ami azzal jár, hogy részvény nem kerül a tulajdonomba, csak a kedvezményes lehívás és az aktuális piaci eladási ár különbözete jövedelemként. Az egyik kérdésem, hogy amikor lehívom az opciót, milyen adó-, járulékfizetési kötelezettségem lesz (16 százalék szja, plusz 27 százalék eho plafon nélkül)? Kapcsolódó kérdésem, hogy a bevallása a vonatkozó adónak, illetve az adóelőleg megfizetése hogyan történik, milyen igazolással, bizonylattal kell rendelkeznem? Ilyen jellegű jövedelmem még nem volt, nem tudom, hogy az adóbevallásban például milyen címszónál, milyen jövedelemtípusnál kell majd bevallani, illetve az adóelőleg befizetésekor vagy máskor kell-e valamilyen igazolást benyújtanom? Az adóelőleg befizetése milyen határidővel, és hogyan történik?

Unios cég részére fizetett osztalék adókötelezettsége Kérdés

Azzal a Kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy száz százalékban ausztriai cég tulajdonában álló magyar kft. milyen adófizetési kötelezettség mellett fizethet osztalékot az ausztriai cégtulajdonos (GmbH) részére? Kell-e egyáltalán adózni Magyarországon a kifzetett osztalék után?

Felhasználási szerződés: így kell adót és járulékot fizetni Cikk

Gyakran felvetődik a kérdés, milyen adózási szabályok vonatkoznak a felhasználási szerződésekre. A válasz azért sem egyszerű, mert nem egyértelműek az erre vonatkozó törvényi rendelkezések. Cikkünkben a Nemzetgazdasági Minisztérium által képviselt álláspontot mutatjuk be.

Készfizető kezesség megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. 49 százalékban tulajdonosa egy zrt.-nek. A zrt. által felvett 94 millió forintos bankhitelhez a kft. készfizető kezességet vállalt. A zrt. hiteltartozása lejárt, és nem tudta kifizetni a tartozását. A hitelező bank és a készfizető kezes kft. megállapodott egymással, hogy a kft. 56 millió forintot átutal a banknak a készfizető kezesi kötelezettsége megváltása fejében. A kft. egyúttal lemondott azon jogáról, hogy a kezesi teljesítése miatt adós zrt.-vel szemben keletkezett követelését érvényesítse. Kérdésünk, hogy miként kell könyvelni a kft. és a zrt. könyveiben az 56 millió forint kezességmegváltást? A könyvelésen túl azt is szeretnénk tudni, milyen adó- vagy illetékvonzata van a tranzakciónak? Válaszukat előre is köszönjük.

Kamatkedvezményből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság kölcsönt nyújt egy független magánszemélynek. Jól gondoljuk-e, hogy abban az esetben nem keletkezik kamatkedvezményből származó jövedelem a magánszemélynél, ha a jegybanki alapkamat plusz 5 százalék mértékben állapítják meg a kamatot?! Mi lenne a helyzet akkor, ha a rögzített kamat kevesebb lenne, mint a jegybanki kamat plusz 5 százalék? Ez esetben a kifizetőnek kell az adót megállapítani, bevallani és megfizetni? Mivel független magánszemélyről van szó, ezért a jövedelem 1,19-szerese után 16 százalék szja és 27 százalék eho lenne az adó? Köszönettel.

Kamat, mint jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem arra irányul, hogy ha egy magánszemély (nincs semmilyen kapcsolatban a céggel) kölcsönt ad egy gazdasági társaságnak (kft.), amit "kamattal" kap vissza, milyen adófizetési, illetve ehofizetési kötelezettsége keletkezik a "kamatra", és milyen jogcímen? Köszönöm.

Megbízás vagy nyeremény? Kérdés

Egy kft. feladat elvégzésére vonatkozó pályázatot hirdetett meg. A jelöltek kiválasztása közönségszavazat és zsűri bevonásával történik, egyetlen kiválasztott lesz a végén. A nyertes feladata, hogy megadott időszakban végigjárja hétvégente a családjával a megjelölt szálláshelyeket, majd az útjukról, az ott töltött idejükről blogbejegyzést írjon, illetve videót készítsen. Gyakorlatilag megbízási szerződést kötne a kft. a magánszeméllyel. A díjazás a szálláshelyeken biztosított szállás és ellátás lenne. A szálloda számláját a kft. fizeti. Kérdésem, hogy milyen adó- illetve járulék terheli a kft.-t és a magánszemélyt?

Know-how apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély know-how-t apportál egy kft.-be. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek terhelik a magánszemélyt? Tisztelettel: Pópity István

Nyeremény személygépkocsi értékesítése Kérdés

Ha újság által meghirdetett nyereményjátékon személygépkocsit nyer valaki (a tárgynyeremény után az adót a juttató megfizette), és azt az átvétel után értékesíti, be kell-e vallania, és kell-e adót fizetnie?

Ingyenes képzés nem munkavállalónak Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy cég kétéves ingyenes szakmai és nyelvi képzésben részesít magánszemélyeket. Az ingyenesség feltétele, hogy sikeres vizsga után fél éven belül két évre munkát vállaljanak a kifizető cég által kijelölt helyen. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül a magánszemélynek felróható okból (nem tud levizsgázni, vagy nem áll munkába), a cég a képzésről számlát állít ki. Kérdés, hogy a magánszemélynek (amennyiben a feltételeket teljesíti) az ingyenes oktatás után mikor, és milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? A magánszemély nem áll munkaviszonyban a céggel, és nincs semmilyen jövedelme, amiből a cég adót vonhatna le. A kifizető cégnek mikor, és milyen adófizetése keletkezik (szja, eho, tao)? Amennyiben akár a magánszemélynek, akár a cégnek keletkezik adófizetési kötelezettsége, ki, és mikor ad be erről bevallást? Válaszukat előre is köszönöm! Fix Kft.

Üzletrészvásárlás piaci ár alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. megvásárolja egy másik kft. üzletrészét egy magánszemélytől. A vételár alacsonyabb az üzletrész piaci értékénél. Kérdésünk, hogy a vevő kft.-nél a piaci ár alatt történő vásárlásnak van-e adó- vagy illetékvonzata? Válaszukat köszönjük.

Ingyenes szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi termékek forgalmazásával és gyártásával foglalkozó vállalkozás bejelentett és engedélyezett orvosi rendelőiben ellenérték nélküli vizsgálatot végez leendő ügyfeleinek. A magánszemélyek – amennyiben az orvosi vizsgálat alapján arra szükségük van – általában a társaságtól veszik igénybe a további szolgáltatásokat. A magánszemélyek egy körének nincs további szolgáltatásokra igénye az orvosi szűrés alapján, míg más magánszemélyek esetlegesen a további szolgáltatásokat más társaságtól fogják igénybe venni. Kérdésem az, hogy keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget az ellenérték nélküli orvosi vizsgálat a társaságnál vagy a magánszemélynél abban az esetben, ha a további szükséges szolgáltatásokat a magánszemély a társaságtól veszi igénybe? Mi a helyzet abban az esetben, ha a szűrés alapján nincs a magánszemélynek egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó igénye, illetve más magánszemély a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat másik vállalkozástól fogja igénybe venni? Köszönöm a segítségüket.

Kft. saját üzletrészének átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy korábbi tulajdonosától megvette annak üzletrészét. A saját üzletrészt át kívánja adni a jelenlegi két tulajdonosnak. Az egyik tulajdonos munkaviszonyban is áll a céggel, a másik nem. Milyen adózási és illetékfizetési vonzata van a következő eseteknek? 1. A cég térítés nélkül adja át az üzletrészt a tagoknak. 2. A cég kedvezményes áron értékesíti az üzletrészt a tagoknak. 3. A cég csak a nem munkavállaló tagnak értékesíti kedvezményes áron a saját üzletrészt. Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. 4 tagból áll, 1 beltag és 3 kültag (családi vállalkozás). A bt. tulajdonában van két nagy értékű ingatlan. Ebből az egyiket el szeretnénk adni úgy, hogy a vételárat a társaságból ki szeretnénk venni, és – már mint magánemberek – lakás építésére, -vételére szeretnénk felhasználni a pénzt. A szóban forgó ingatlant jelenleg bérbeadással hasznosítjuk, és az áfás elszámolást választottuk rá. Tudomásom szerint a következő értékesítési formák lehetségesek: 1. A tulajdonos bt. értékesíti az ingatlant. 2. Ha a társaság szétválna, és az egyik társaságban csak a szóban forgó ingatlan szerepelne, a tulajdoni hányad eladása az új társaságnál lehetséges-e? 3. Egyéb értékesítési forma is van? Milyen adóterhek terhelik a bt.-t az egyes értékesítési formáknál? A kérdésem lényege, hogy mikor, milyen értékesítési formánál marad meg több bevétel a tulajdonosoknak, valamint milyen adóterhek terhelik az egyes értékesítési formánál a vevőt? Köszönettel: Zsuzsa

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapir árfolyamnyeresége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Árfolyamváltozás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kerékpártároló értékcsökkenési leírása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább