31 találat a(z) TBSZ cimkére
Állampapír illetékmentessége Kérdés
A lejárt állampapírt a súlyos beteg tulajdonos nem tudta újra befektetni. Az a kincstárnál vezetett tbsz-re került. Halála után az örökösökre az örökösödési illetéket vetett ki a NAV, az állampapírra vonatkozó adómentesség ellenére. A kincstár honlapján közöltek szerint: „A Magyar Állampapír állomány kezelése Tartós Befektetési Számlán: A jogszabályi rendelkezés értelmében a Kincstár kizárólag értékpapír jellegű tartós befektetési számlára ad át, illetve kizárólag értékpapír jellegű tartós befektetési számláról fogad tartós befektetést”. A fizetési meghagyás ennek alapján eséllyel kifogásolható? Van esély a fizetési meghagyás megváltoztatására?
8 fontos kérdés-válasz a NAV-tól a külföldi szolgáltatóval, hitelintézettel kötött tartós befektetési szerződésről Cikk
Az szja-törvény alapján tartós befektetési szerződés (tbsz) köthető külföldi befektetési szolgáltatóval, illetve hitelintézettel is (befektetési szolgáltató). A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csokorba gyűjtötte a témával kapcsolatos gyakori kérdéseket és az azokra adott válaszokat.
Nyesz átalakítása TBSZ-re Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyesz-számlát nyítottam 2017 decemberében, 2018-ban érkezett adójóváírás a számlára a 2017-es adóév után, idén a számlát átalakítottam TBSZ-szé. Az adójóváírást nem kell visszafizetnem, mert az utóbbi 2 évben nem lett befizetve a nyesz-számlára, adójóváírás nem lett igényelve. Jól tudom? Ha a TBSZ-t idén megszüntetem, kell-e kamatadót vagy bármi mást fizetnem? Mikortól lehet megszüntetnem költségmentesen a TBSZ-számlát? Mikor lehet nyitni újra nyesz-számlát? Akár már idén is? Válaszát előre is köszönöm!
Amikor adót kell fizetni az új lakossági állampapír után Cikk
Nem kell adót fizetni a magyar állam által 2019. július 1-jétől kibocsátott, a lakosság, mint befektetői célpiac részére forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírból származó kamatjövedelem után (ez az értékpapír lehet: kamatozó kötvény, kamatozó kincstárjegy, diszkont kötvény, diszkontkincstárjegy). Meghatározott esetben továbbra is adóköteles lehet azonban a tartós befektetési számlán elhelyezett befektetés hozama – hívja fel a figyelmet az államkincstár.
TBSZ számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! A zrt.-ből nyrt.-vé alakulás során a zrt tulajdonosai a zrt. alaptőkéjét (a jövőbeli nyrt. alaptőkéjét) TBSZ számlán helyezik el. Az egész alaptőkét a TBSZ számlán hagyják 5 évig és az osztalékokat sem veszik fel, az is a TBSZ számlán marad. Kérdések: – ez esetben adómentes-e, ha a volt zrt. (jelenlegi nyrt.) tulajdonosok 5 év után eladják a részesedésüket? – az osztalék kivétele is adómentes 5 év TBSZ számlántartás után? Köszönöm válaszát!
Szilvesztertől adómentes tbsz-hozamok Cikk
Az év utolsó napján, azaz ma lejár a 2013-ban nyitott tartós befektetési számlák (tbsz) megtakarításainak ötéves tartási ideje. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján több mint 100 ezer darab számla tulajdonosa – több mint 600 milliárd forint értékű befektetés után – juthat hozzá a hozamaihoz adómentesen e számlákról.
Külföldi befektetési szolgáltatóval kötött szerződés tbsz-ként Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ha magyar adózó külföldi befektetési szolgáltatóval köt szerződést hosszabb távban gondolkodva, van-e arra lehetőség, hogy ezt a magyar adózás szerinti tartós befektetési számlaként (tbsz) használja? Vagyis, ha öt éven túli lesz a befektetés, akkor az elért hozam után ne kelljen magyar adót fizetni?
Tbsz hozamok beszámíthatósága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy pozitívban és egy mínuszosan lezárt tbsz egyenlege (egyiknél sem merül fel a törvényi adómentesség) szembeállítható-e egymással, és az így keletkezett jövedelem után kell adózni, vagy ilyen kedvezményre nincs lehetősége a magánszemélynek? Kérem válaszát jogszabályhelyekre hivatkozva írja meg, amelyet előre is köszönök. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Tartós befektetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013-as TBSZ számláról magánszemély részkivétet kért 2016-ban. A TBSZ-en forint- és euro-befektetési alap volt. Időközben árfolyamváltozás volt, hol gyengült, hol erősödött a forint. Hogyan kell megállapítani a kamatadó alapját? Kell-e arányosítani részkivét esetén? Ha igen, hogyan? Válaszát előre is köszönöm!
Bukott befektetőknél volt számlája? Ezekre az adószabályokra figyeljen! Cikk
Mi a teendő a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozásoknál vezetett nyugdíj-előtakarékossági (NYESZ-R) és tartós befektetési (TBSZ) számlákkal kapcsolatban? A NAV tájékoztatást adott ki többek között a kifizetésekkel és a kártalanításokkal kapcsolatos tudnivalókról.
Spóroljon egy évet, lejár 50 ezer tbsz, várják a rohamot a bankok Cikk
Ne elégedjen meg az apróval! Sokat nyerhet, ha jól dönt, és sokat veszíthet, ha nem. Lejár 50 ezer tartós befektetési számla (tbsz) decemberben. Kivegyük, meghosszabbítsuk, vagy – ha még idén döntünk – spóroljunk egy évet? Akár az eho-t és a kamatadót is elfelejthetjük. Nem érdemes megvárni a szilvesztert, a bankok rohamra készülnek.
Lejár a tartós befektetési számlája? Így kötheti újra Cikk
Az év végén lejárnak a legkorábban kötött tartós befektetési számlák. A NAV tájékoztatót közölt az újrakötés feltételeiről.
Osztalékjövedelem bevallása tbsz esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nyrt. részvényei után osztalékfizetésről dönt, majd a részvénytulajdonosoknak az osztalékot megfizeti, és az osztalékjövedelemhez kapcsolódó bevallást elkészíti, beküldi. Kérdésem az lenne, hogy azon belföldi részvényesek esetében, akik tbsz-szel (tartós befeketetési számlával) rendelkeznek, és ebből adódóan az osztalékjövedelmük után nincs szja-fizetési kötelezettség, ebben az esetben az osztalékfizető nyrt.-nek a '08'-as bevallás (M-05 lapjának 424. során) szerepeltetnie kell-e az ilyen, adómentes osztalékjövedelmet? Válaszát előre is köszönöm!
Tartós befektetési számla Kérdés
Tartós befektetési számlára euró került elhelyezésre kamatozásra. Kérdés: lejárat előtti kivétel esetén a forintgyengülés (árfolyamváltozás) jövedelemnek minősül-e és kell-e utána adózni? Az euró pénzösszeg átutalásra került egy másik bankba, forint tranzakció nem történt. Köszönöm.
Adatszolgáltatás Esemény
Február 15. (17.)