899 találat a(z) KSH cimkére
Emelkedtek az ipari termelői árak
Cikk
2020 júniusában az ipari termelői árak összességében 3,1 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakit. Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon (többek között a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában) is érezhető volt, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Visszaesett az ipari termelés a tavalyihoz képest
Cikk
2020 júniusában az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent. A koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása még ebben az időszakban is érezhető volt – közölte honlapján a KSH.
Így alakult a kiskereskedelmi üzletek forgalma júniusban
Cikk
A kiskereskedelmi üzletek 2020. júniusban már járványügyi korlátozások nélkül lehettek nyitva az egész országban, így forgalmuk volumene a nyers adat szerint 0,8 százalékkal bővült, naptárhatástól megtisztítva lényegében nem változott az előző év azonos időszakihoz képest, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Emelkedtek az ipari termelői árak
Cikk
2020 júniusában az ipari termelői árak összességében 3,1 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakit. Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon (többek között a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában) is érezhető volt, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A külkereskedelmi termékforgalmat is megnyírbálta a járvány
Cikk
2020. májusban a kivitel volumene 26, a behozatalé 19 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 102 millió euró volt, az egyenleg 545 millió euróval romlott a 2019. májusihoz mérten. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 22, a behozatalé 15 százalékkal csökkent. 2020. január–májusban a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 1,4 milliárd eurót tett ki, 1,3 milliárd euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban. A vizsgált időszakban a termelőágazatok visszafogott teljesítményével, valamint a globális kereslet folytatódó mérséklődésével összhangban a termék-külkereskedelmi forgalom szintje továbbra is elmaradt a tavalyi bázistól, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Így alakultak a keresetek májusig
Cikk
2020. májusban a bruttó átlagkereset 398 800 forint volt, 9,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 2020. január–májusban a bruttó átlagkereset 390 000, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 259 300 forint volt, mindkettő 8,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
KSH: több új lakás, mérséklődő lakásépítési kedv
Cikk
2020 I. félévében 8697 új lakás épült, 34 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 12 475 volt, 32 százalékkal kevesebb, mint 2019 azonos időszakában. Júniusban már mutatkoztak a fellendülés jelei – olvasható a KSH közleményében.
Egy hónap alatt mintegy 25 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma
Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot teljes egészében érintették, így hatásai a közölt munkanélküliségi adatokban megjelennek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A foglalkoztatási adatokon erősen látszik a járvány hatása
Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot teljes egészében érintették, így hatásai a közölt foglalkoztatási adatokban megjelennek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Betanított munkást alkalmaz? Adókedvezményt kaphat utánuk
Cikk
Évek óta igénybe vehetnek a vállalatok adókedvezményt a szakképzettséggel nem rendelkező munkakörökben dolgozók után. Rengeteg felső- és HR-vezető nincsen tisztában ezzel a lehetőséggel, pedig ezzel akár több tízmillió forintot is spórolhatnának. Sőt, az adókedvezmény akár visszamenőlegesen is igényelhető – véli a Niveus Consulting Group.
Zuhanórepülésben a magyar építőipar
Cikk
Megrázta a magyar építőipart a koronavírus okozta járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása: áprilishoz mérten 20,3 százalékkal csökkent a termelés szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva, a tavaly májusitól pedig 20,1 százalékkal maradt el – közölte ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Egy év alatt 20 százalékkal drágult a kolbász – itt vannak a friss adatok a fogyasztói árak változásáról
Cikk
2020. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal gyorstájékoztatójában.
Brutális romlás a foglalkoztatási adatokban
Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a március–májusi vizsgált időszakot már teljes egészében érintették, így hatásai a közölt foglalkoztatási adatokban megjelennek, olvasható Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A március–májusi munkanélküliségi adatokban látszik a járvány hatása
Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot már teljes egészében érintették, így hatásai a közölt munkanélküliségi adatokban megjelennek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Szállítási teljesítmények, 2020. I. negyedév
Cikk
Az áruszállítás teljesítménye erőteljesen csökkent 2020 I. negyedévében, részben már a koronavírus-járvány miatti intézkedések (például termelőüzem-leállások) hatására. Mindemellett az ágazat teljesítményére egyéb folyamatok, így a többi közt az Európai Unió szigorodó közúti áruszállítási szabályozása, illetve az autóipar megtorpanása is hatással volt. A visszaesés a szállítási módok közül a közúti árufuvarozást érintette leginkább. A helyközi személyszállítás teljesítménycsökkenése az autóbuszos közlekedésben volt a legjelentősebb. Nemzetközi repülőtereink utasforgalma is visszaesett. A forgalomba helyezett személygépkocsik száma is elmaradt az egy évvel korábbitól, olvasható a KSH oldalán.