830 találat a(z) KSH cimkére
Betanított munkást alkalmaz? Adókedvezményt kaphat utánuk Cikk
Évek óta igénybe vehetnek a vállalatok adókedvezményt a szakképzettséggel nem rendelkező munkakörökben dolgozók után. Rengeteg felső- és HR-vezető nincsen tisztában ezzel a lehetőséggel, pedig ezzel akár több tízmillió forintot is spórolhatnának. Sőt, az adókedvezmény akár visszamenőlegesen is igényelhető – véli a Niveus Consulting Group.
Zuhanórepülésben a magyar építőipar Cikk
Megrázta a magyar építőipart a koronavírus okozta járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása: áprilishoz mérten 20,3 százalékkal csökkent a termelés szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva, a tavaly májusitól pedig 20,1 százalékkal maradt el – közölte ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Egy év alatt 20 százalékkal drágult a kolbász – itt vannak a friss adatok a fogyasztói árak változásáról Cikk
2020. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal gyorstájékoztatójában.
Brutális romlás a foglalkoztatási adatokban Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a március–májusi vizsgált időszakot már teljes egészében érintették, így hatásai a közölt foglalkoztatási adatokban megjelennek, olvasható Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A március–májusi munkanélküliségi adatokban látszik a járvány hatása Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot már teljes egészében érintették, így hatásai a közölt munkanélküliségi adatokban megjelennek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Szállítási teljesítmények, 2020. I. negyedév Cikk
Az áruszállítás teljesítménye erőteljesen csökkent 2020 I. negyedévében, részben már a koronavírus-járvány miatti intézkedések (például termelőüzem-leállások) hatására. Mindemellett az ágazat teljesítményére egyéb folyamatok, így a többi közt az Európai Unió szigorodó közúti áruszállítási szabályozása, illetve az autóipar megtorpanása is hatással volt. A visszaesés a szállítási módok közül a közúti árufuvarozást érintette leginkább. A helyközi személyszállítás teljesítménycsökkenése az autóbuszos közlekedésben volt a legjelentősebb. Nemzetközi repülőtereink utasforgalma is visszaesett. A forgalomba helyezett személygépkocsik száma is elmaradt az egy évvel korábbitól, olvasható a KSH oldalán.
Június 30-án zárul az Agrárcenzus online szakasza Cikk
Hamarosan, június 30-án zárul az Agrárcenzus, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mezőgazdasági összeírásának első szakasza, olvasható a KSH oldalán.
Megdöbbentő számok a KSH-tól: ennyivel drágultak a friss gyümölcsök Cikk
Az élelmiszerek ára 8,4 százalékkal nőtt tavaly májushoz mérve, ezen belül a sertéshús 20,7 százalékkal, az idényáras élelmiszerek átlagosan 19,1 százalékkal, a friss gyümölcsök 39 százalékkal drágultak az egy évvel ezelőttihez képest.
Jelentősen visszaesett a kiskereskedelmi forgalom áprilisban Cikk
A járványügyi veszélyhelyzet és a bevezetett, a kiskereskedelmet is érintő jogszabályi korlátozások az összes üzlettípus forgalmára hatással voltak. 2020. áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 10,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 0,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 14,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 26,3 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 2020. január–áprilisban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál, közölte honlapján a KSH.
Emelkedtek az ipari termelői árak Cikk
2020 áprilisában az ipari termelői árak összességében 3,7 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakit. Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon (többek között a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában) is érezhető volt, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentésében.
KSH: a márciusi kereseteken még nem látszik a járvány Cikk
2020. márciusban a bruttó átlagkereset 400 400 forint volt, 9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 2020. január–márciusban a bruttó átlagkereset 384 200, a nettó átlagkereset 255 500 forint volt, mindkettő 9,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot még csak részben érintették, így hatása az adatokban csupán részlegesen jelenik meg – olvasható a KSH közleményében.
Romlott az építőipari teljesítmény és a szerződésállomány, nőttek az árak Cikk
2020 márciusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitó – közölte a KSH.
Áprilisban 2,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Cikk
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 2,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Márciushoz képest az élelmiszerek ára a megszokottnál nagyobb mértékben 1,4 százalékkal nőtt, amiben a koronavírus-járvány hatásai is szerepet játszhattak. A járműüzemanyagok ára a jelentősen visszaeső olajárak következtében 16,4 százalékkal csökkent egy hónap alatt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Óriási visszaesés a szállodákban, panziókban Cikk
2020. márciusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 68, a belföldi vendégek által eltöltötteké 61 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 60 százalékkal kevesebb volt, olvasható a KSH honlapján.
A márciusi foglalkoztatási adatokban már enyhén érezhető a járvány hatása Cikk
A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot csak részben érintették, így hatásai a közölt foglalkoztatási adatokban kevésbé markánsan jelennek meg, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oldalán.