2071 találat a(z) KATA cimkére
Egyéni vállalkozó – főfoglalkozás vagy sem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ápolási díjat kap a beteg gyermekére tekintettel, havi 40 ezer forint összegben. 2017-ben egyéni vállalkozói tevékenységet szeretne indítani, és szeretne bejelentkezni a kata hatálya alá. Kérdésem: főfoglalkozásúnak minősül-e, illetve mennyi a havi fizetendő kata? Köszönöm válaszukat.
Katás egyéni vállalkozó – csed, gyed, gyes
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás, főállású egyéni vállalkozóként dolgozom több mint 3 éve. Jelenleg 50 ezer forint tételes adót fizetek, melyet 1-2 hónapon belül tervezek 75 ezerre megemelni. 2018-ban tervezünk gyermeket vállalni, melyre anyagilag is szeretnénk felkészülni. Jelen állás szerint, ha a terhesség előtt már 75 ezer forint tételes adót fizetek, akkor jól számolok, hogy a gyermek születésétől számított 5,5 hónapon át 68 670 forint csedre leszek jogosult, a gyedem nettó 70 577 forint lesz (18 hónapig)? Gondolom, a terhesség végéig kell fizetnem a 75 ezer forint tételes adót. De mi van a gyermek születése után? Meddig kapok "felmentést" a tételes adó megfizetése alól, ha a gyermek születését követően nem folytatok vállalkozói tevékenységet? Előre is köszönöm a választ!
Egyéni ügyvéd válaszhat-e katát?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvédet szeretnék katába bejelenteni, de mivel nincs az okmányirodánál nyilvántartási száma (csak kamarai nyilvántartási száma van), ezért nem tudom bejelenteni a 16T101 változásbejelentő lapon. Hogyan tehetem ezt meg?
Állatorvos lehet-e katás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szolgáltató állatorvos e tevékenysége tekintetében választhatja-e a kata szerinti adózás? Köszönettel Gombosné
Ha katás akar maradni, ezt nem mulaszthatja el
Cikk
A kisadózó vállalkozóknak érdemes figyelniük arra, hogy még az idén rendezzék adótartozásukat. Nem lehet tovább katás ugyanis az, aki az évet 100 ezer forintot meghaladó adóhátralékkal zárja. A NAV adatai szerint ez közel tízezer kisadózót érint.
Gyakori katás kérdések
Cikk
A kata kedvezményesen adózó bevételi összeghatárának jövő évi megduplázása sokak érdeklődését felkeltette az adónem iránt. A témában portálunkon is szaporodó kérdésekre dr. Verbai Tamás jogász (HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.) által adott válaszokból szemezgettünk.
Eváról katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy evás bt., mely jelenleg kettős könyvvitelt vezet. A 2017-es adóévtől szeretne katába átlépni. A tavalyi évben keletkező nyereség nem lett osztalékként könyvelve, mert egy tervezett beruházás miatt az ügyvezető a cégben kívánta hagyni a pénzét. Az lenne a kérdésem, hogy most kiveheti-e osztalékként az eredménytartalékban lévő összeget, hiszem evában már leadózta? Az idei éves eredményét szintén kiveheti 2016-ban? Akkor jól gondoljuk, hogy neki nem lehet eredménytartaléka, és áttéréskor nincs osztalékot kiváltó adója? Köszönöm: JT
Katás bt., táppénze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy betéti társaság, amelynek az ügyvezetője és tulajdonosa 36 órás munkaviszony mellett katás ügyvezető. Most már másfél hónapja táppénzen van. Mint katás vállalkozás a teljes hónapra jutó táppénz után nem fizették meg a 25 ezer forint katát. Ha táppénzen van, de vannak alkalmazottak, akkor kell-e fizetnie katát a bt.-nek, mert munka folyik? Ki látja el az ügyvezetés alapfeladatait? Arányosítani kell-e a bevételét a táppénz hónapokkal?
Kata egyetemi hallgatói jogviszony mellett
Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2017. 02. hótól egy egyszemélyes kft. tulajdonosa hallgatói jogviszonyt létesít egyetem nappali tagozatán. A kft. tulajdonosának emellett van egy egyéni vállalkozása is. Ha az egyéni vállalkozás februártól kata adózási módra tér át, és a tulajdonos a kft.-ből nem vesz ki bért, akkor mennyit kell fizetnie katás vállalkozóként? 25 ezer forintot, vagy 50 ezer forintot? A kft. után nem kell járulékot fizetnie hallgatói jogviszonyára tekintettel, mivel nem vesz ki bért, viszont ez esetben a kata összege 25 ezer forint lehet? Ha nem lenne kft., akkor a kata összege 50 ezer forint lenne. Így az összes fizetendő terhe az iparűzési adón (bevétel 2 százaléka vagy 50 ezer forint választás szerint) kívül 25 ezer forint? Ezen összegért cserébe 12 millió forint bevételt tud kivenni bérként? 8 millió forint után belép az áfakör, afölött a bevétel 27 százalékát be kell fizetnie áfaként, így ezzel pontosítanom kell az előző mondatom, mivel a bevétele 27 százalékát 8 millió forint felett be kell fizetnie a NAV-nak áfa jogcímen. Van bármilyen más teher, amit fizetnie kell? Köszönöm a választ.
Kata, arányos bevétel számítása
Kérdés
Egy bt. alapító okiratát 2016. október 13-án írták alá. Az ügyvéd ezen a napon ellenjegyezte. A cégbíróság 2016. október 28-án jegyezte be. A NAV törzsadat-lekérdezés szerint A kata tételes adója alá tartozik - kezdés dátuma: 2016.10.13. A cégkivonat szerint az érvényes adószám statusz kezdete:2016.10.28. Mekkora összegű bevétel számolhat el 2016. évben, hogy ne lépje túl az időarányos bevételt? Üdv Baán Béla Pénzadó Kft
Áttérés tao alól katába bt. esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. át szeretne lépni kata szerinti, valamint alanyi adómentes adózásra. A vállalkozásban nagy összegű készlet van. Mivel a jogutód nélküli megszűnés szabályait kell alkalmazni, ebben az esetben a készlet keletkeztet adó- és áfafizetési kötelezettséget (ha áfakörös marad abban az esetben)? Valamint az osztalékot kiváltó adóval együtt ehót is kell fizetnie a vállalkozónak? Köszönettel
Ha áttérne katára, ezeket is tudnia kell
Cikk
Olvasónk számos dolgot szeretne tisztázni, mielőtt a társasági adózású bt.-jét átléptetné a katába. Kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Tagi kölcsön – kata
Kérdés
A felhalmozott tagi kölcsönt, ha a bt. 2017.01.01-től átlép a katába (az Szt. szerint megállapítjuk kilépéskor a bt. kötelezettségét a tag felé), katás időszak alatt a katás pénzből törleszthetünk-e, persze nyilvántartással alátámasztva? Magyarul a kata időszaka alatt visszaadhatja-e a bt. az eddig felhalmozott tagi kölcsönt? Ha visszatérne a tao alá, akkor akár lehet a kötelezettség nulla, mert a kata időszaka alatt vissza lett törlesztve.
Katás bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kata törvény a bevétel megszerzésének időpontjára vonatkozóan több lehetőséget is felsorol. Az alap nyilván az, amikor a bevétel megérkezik. Az én kérdésem arra vonatkozik, hogy hogyan kell eljárni akkor, ha a bevétel adott éven belül nem érkezik meg? A vállalkozó elvégezte a munkát, kiállította a másfél milliós számláját és már fél éve annak, hogy nem fizették ki. Az idei keretbe kell-e beleszámolni, vagy csak a kiegyenlítéskor számít bevételnek? És mi van akkor, ha soha nem is fizetik ki a számláját? A katás bt. ilyenkor hogyan jár el szabályosan? Várom megtisztelő válaszát. Üdvözlettel: Zsóka
Evaalany áttérése katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Evaalany bt. 2017.01.01-jével áttérne katázásra. A 2016. évi árbevétele meghaladja a 8 millió forintot. Választhatja-e 2017. évtől katakörben az áfa alanyi mentességet? A kültagnak kell-e az osztalék után szja-t és ehót fizetni?