2071 találat a(z) KATA cimkére

Családi gazdaság és kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katával kapcsolatosan szeretném megkérdezni Önöket, hogy mi a helyzet egy családi gazdaságként működő vállalkozásnál. A családi gazdaság az szja-törvény értelmében egyforma adózást választhat minden tag tekintetében. Ezt hogy lehet értelmezni a katában? Mindenki kata hatálya alá jelentkezik be, és ennek megfelelően az egyéni jogviszonyok alapján fizeti meg a 25, 50, vagy éppen a vállalt 75 ezer forintot havonta? Van-e a kata választhatóságának korlátja (a 25 millió forinton felül), ha igen, akkor ez családi gazdaságnál hogyan értelmezhető? Kata mellett maradhat-e a kompenzációs felár alkalmazása? A kata értékhatára a családi gazdaság esetében annyiszor 12 millió forint, ahány tagja van a családi gazdaságnak? A 12 millió forintos értékhatárt egyenként – családi gazdasági tagokra lebontva, tagonként – kell, hogy teljesítsék, feltételezve azt, hogy akkor mindenki értékesítsen, vagy mehet minden értékesítés – úgy mint az áfánál gyakorlat –, hogy a családi gazdaság vezetője nevére szól minden számla, ő elszámol az áfával, és a nettó értéken számított bevételek és költségek osztódnak a taglétszám alapján egy főre jutóan számolva? Ez a válasz szükséges ahhoz, hogy a következő évre történő választásnál –december 20-áig – hogyan járhatunk el helyesen.

Katás vállalkozó háziorvos Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozó háziorvosnak csak az OEP-től van bevétele. A kapott bevétel meghaladja a 12 millió forintot. Választhatja-e a katát? Havi 25 000 forintos adóval, és a 12 millió forint feletti 40 százalékos fizetési kötelezettséggel? Köszönöm.

Eváról katára áttérés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás bt. át szeretne térni a katára. Eva alatt a számviteli törvény alá tartozott, áfásan számlázott. A katánál áfamentesen szeretne majd számlázni. Kérdésem lenne, hogy ilyen esetben szükség van könyvvizsgálatra, és a tulajdonában lévő tárgyakat – például autót – ilyen esetben ki kell vezetni a könyvekből vagy nem? Válaszát előre is köszönöm.

Iránymutatás a NAV-tól: így kell belépni az evába, és kilépni onnan Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá történő bejelentkezéssel, illetve a törvény hatálya alól történő kijelentkezéssel összefüggő teendőkről.

Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Öregségi nyugdíjas katás fogorvos egyéni vállalkozó úgy döntött, hogy befejezi a vállalkozást és majd mint magánszemély bérbeadja a rendelőjét a felszereléssel együtt. Az ÁNTSZ azonban nem engedélyezi a fogorvosi műszerek bérbeadását magánszemélyként. Maradhat-e kata alatt a vállalkozó ezzel az ingatlan és berendezései bérbeadási tevékenységgel? Vagy vissza kell térnie az szja alá? Vagy van-e más lehetősége? Köszönjük szépen a segítséget!

Kata 2017 Kérdés

Közkereseti társaság 2 fő taggal rendelkezik. Az egyik nyugdíjas tag és ügyvezető is, a másik tag főállású alkalmazott és üzletvezető is. Jövőre a főállású alkalmazott katás kisvállalkozó lesz és fizeti a katát. Kell-e fizetni 25 ezer forintot a nyugdíjas után, aki után egy másik kft.-ben havonta megfizetjük a 7050 forintot, mert egyúttal a másik cégben is tag és ügyvezető. Kérem szives válaszukat.

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata-alany egyéni vállalkozó 2016-ra úgy jelentkezett be az önkormányzati adóhivatalhoz, hogy kettőször 25 ezer forint összegben fizeti meg az iparűzési adót. A szóban forgó önkormányzat semmiféle kedvezményt nem alkalmaz. Az egyéni vállalkozó bevétele olyan csekélyre sikeredett 2016-ban, hogy előnyösebb lenne számára az adóalap 80 százaléka után megállapítani az adóalapot. Élhet-e választási jogával 2016-ra, vagy csak 2017-re? Ha igen, a szükséges bejelentést meddig kell megtenni 2016-ra, vagy ha csak 2017-re választhatja, akkor 2017-re milyen határidőt kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm!

Kata és ingatlan bérbeadása Kérdés

A kérdésem a következő: 2012. évi CXLVII. törvény szerint nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett. Ez arra is vonatkozik, ha valaki saját ingatlanát magánszemélyként bérbe adja? Ez kizáró ok a kata alól? A választ köszönöm.

Kata és kiva: jelentős pluszkedvezmények buktatókkal Cikk

A kata és a kiva rendszerében is változások lesznek 2017. január 1-től. A módosítások kedvezően érintik a katás és kivás adóalanyokat, így érdemes azoknak is áttekinteni a változásokat, akik eddig nem voltak alanyai ezen adóknak, de jogosultak lennének rájuk – hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében Szmicsek Sándor, a Mazars partnere.

Katás egyéni vállalkozó, bérbeadás Kérdés

T. Szakértő ! Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó vagyok. Fő tevékenységem 279001 Egyéb vill.berend. gyártása m.n.s. Magánszemélyként végzett tevékenységem 682001 Lakóingatlan bérbeadása. Az áfa szempontjából alanyi adómentes vagyok. A két tevékenység együttes bevételével sem merítettem ki a mentesség határát és a jövő évben is bőven beleférek. A kata-törvény módosítása (56. §) bejelentési kötelezettséget ír elő a NAV fele. Az lenne a kérdésem, hogy 2017-ben is választhatom-e ugyanezt az adózási formát? Válaszát előre is köszönöm.

Kiegészítő tevékenységet végző személy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozó egyszemélyes kft.-ben tag. A cég tulajdonában van egy ingatlan, amit a cég ad bérbe. A kiegészítő tevékenységű tag nem végez ezen felül munkát. Mit kell fizetnie neki vagy a vállalkozásnak a kiegészítő tevékenységű tagságra tekintettel? Van-e lehetőség emellett egy kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozóként egyéb tevékenységet végezni? Ha igen, akkor választhatja-e kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozóként a katát? Válaszát köszönöm.

Átalányadós egyéni vállalkozó adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a mellékállásban (heti 36 órás munkaviszony mellett) átalányadós egyéni vállalkozónak a bevétele utáni (60 százalékos adóalapra vetítve) 15 százalékos szja megfizetése után milyen egyéb járulék- és adófizetési kötelezettsége van még? Ha esetleg van járulékfizetési kötelezettség, akkor azt milyen módon kell bevallani? További kérdésem, hogy az átalányadó alól mikor és hogyan lehet kilépni (átlépni a katába)? Köszönöm előre is válaszát.

Új minimálbér és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem világos teljesen számomra a következő, ezért kérem a segítségüket a megértésében. A garantált bérminimum emelésével hogyan változik a kataalanyok ellátási alapja és szolgálati ideje? Aki most emelt összegű katát fizet, annak jövőre kevesebb ellátási alapja lesz, mint a garantált bérminimum, és a szolgálati ideje is ezzel arányosan csökken? Köszönettel: Léderer Györgyné

Kata adózásból evába Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. december 1-jétől kezdő egyéni vállalkozó, aki ekkor a kata szerinti adózást választott, 2017. évre választhatja az eva szerinti adózást? Köszönöm előre is a válaszát!

Áfa alanyi mentesség 2017-ben Kérdés

A katás vállalkozó 2015-ben átlépte a 6 millió forintos értékhatárt, így áfakörös lett, 2017-ben választhatja-e az alanyi mentességet, ha 2016-ban és várhatóan 2017-ben sem lépi át a 8 millió forintos értékhatárt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink