2071 találat a(z) KATA cimkére
Táppénz kata alatt
Kérdés
Tisztetl Szakértő! Valaki bejelentkezett a kata alá. Tíz napig betegállományban volt. Elszámolhat-e betegszabadságot vagy táppénzt? Ha igen, mi a módja?
Betéti társaság áttérése katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném segítségét kérni: betéti társaság a következő hónaptól kata adózói formát választana. Mai nappal a főkönyvben szereplő tagi hitel állománya 9 millió 300 ezer forint, eredménytartaléka negatív, 9 millió 280 ezer forint értéken. A házi pénztár egyenlege 1 ezer forint. Van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége az áttéréskor (ha van, mi az és hány százalék), hiszen a jövőben csak bevételi nyilvántartást vezet (ezáltal "eltűnik" a tagi hitele)? Amennyiben jelentkezik adófizetés, előbbiek miatt, az esetben nincs valami kiskapu, hogy megúszhassuk az adókat :-)? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel maradok!
Kata és a munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkavállaló vagyok, mellékállásban katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni. Egy másik, a munkaviszonyomtól független cégnél informatikusi feladatokat kellene ellátnom, de csak a főállásom után, otthonról, saját gépen, de team view-eren keresztül lépnék be az adott cég gépére. Bevételem csupán ettől az egy cégtől származna, havi mintegy 170 ezer forint. Kérdésem, hogy ilyen formában lehetek-e katás. Előre is köszönöm a segítségét. Üdvözlettel R. Éva
Nappalis egyetemista katás egyéni vállalkozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy nappalin tanuló egyetemista kiváltja a katás egyéni vállalkozást, akkor neki elég csak a havi 25 000 forintot fizetni vagy rá az 50 000 forintos kata vonatkozik? Kérem, válaszát törvényi hivatkozással küldje! Köszönettel: Jancsó Katalin
Elhunyt egyéni vállalkozó: mi dolguk az adóval az örökösöknek?
Cikk
Az egyéni vállalkozó halála napján megszűnik az egyéni vállalkozói tevékenységre jogosultság az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény alapján. Az elhunyt magánszemély végleges adóját az adóhatóság állapítja meg, mint ahogy az egyéni vállalkozó kifizetői, munkáltatói minőségében keletkezett adókötelezettségét is, abban az esetben, ha a tevékenységet nem folytatja valaki. Ha mégis, akkor a tevékenység folytatójának kell a volt egyéni vállalkozó ez irányú adókötelezettségét teljesítenie.
Katás egyéni vállalkozói számla vagy megbízás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kata alá tartozó egyéni vállalkozó egy könyvelőirodában, heti 3 x 4 órát dolgozik, mint könyvelési, bevallási egyeztető. A munkaviszonytól való elhatárolás feltételeiből legalább 2 feltétel teljesül, így nem minősül munkaviszonynak. Ugyanakkor nem tudom, hogy a katás vállalkozó bocsáthat-e ki erről számlát, vagy a NAV megbízási jogviszonynak tekinti majd? Mire kell odafigyelni a szerződésnél, illetve mi a különbség a számlázásos ügylet és megbízásos jogviszony között? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Kata és a támogatás
Kérdés
Katás vállalkozó fiatal gazda pályázaton nyert 9 millió forint támogatást. Ez a katás bevételbe beletartozik? Kell 40 százalékos katát fizetni a támogatás után? Válaszukat előre is köszönjük.
Ez vár a katásra, ha elveszti az alanyi mentességet
Cikk
Ha 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfagyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Olvasónk kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Kata, csed és munkaviszony
Kérdés
Jelenleg cseden lévő (egyébként teljes munkaidős munkaviszonnyal rendelkező) anyuka és férje alapítanak katás betéti társaságot. Mivel a férj egyúttal főállású katás egyéni vállalkozó is, ő a bt. kültagja lenne, nem főállású katásként a bt.-ben havi 25 000 Ft-ot fizet; egyúttal ő a bt. ügyvezetője is. Az anyuka természetesen a csed mellett nem végez tevékenységet; később (teljes munkaidős munkaviszonyára tekintettel) szintén nem főállású katásként ő is 25 000 Ft-ot fizetne. Milyen nyomtatványon kell az anyukának bejelentenie, hogy nem végez tevékenységet, így nincs kata-fizetési kötelezettsége? Ha visszamegy dolgozni a munkaviszonyába a gyed mellett, de a vállalkozásban végzett tevékenységét még nem akarja folytatni, van erre lehetősége? Ezt milyen módon kell adminisztrálni?
Kata, alanyi mentesség
Kérdés
T. Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfa-gyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Köszönettel TE
Katás egyéni vállalkozó + cég
Kérdés
Az alábbi, járulékfizetéssel kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni: Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó céget alapít (100 százalékos tulajdoni hányaddal). Az egyéni vállalkozásában főállású egyéni vállalkozóként havi 50 ezer forint katát fizet. A cégében ő lesz a képviselő, az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében fogja ellátni, ezt rögzítették az alapítói okiratban is. A kérdésem a következő: a cégben fizetheti maga után a járulékot munkaviszonyos jogviszonya után, ha a feladatait heti 20 órában látja el? Vagy társas vállalkozóként kötelező megfizetni a cégben a járulékokat az emelt járulékalap (Szociális hozzájárulási adó: minimálbér 112,5%-a, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék: minimálbér 150%-a után)? A két vállalkozáson kívül nincs más jogviszonya, ahol a járulékot megfizetnék utána a minimálbér alapján.
Egyéni vállalkozó gyesen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama vagyok (2016. augusztus óta), emellett napi 6 órában dolgozom. Egyéni vállalkozást szeretnék indítani, ehhez szeretném kiválasztani a legjobb adózási módot. Jól gondolom, hogy ha a katát választanom, akkor főállásúnak kell bejelentkeznem és havi 50 ezer forintot fizetnem? Amennyiben vállalkozói szja-t választok, akkor milyen adó- és járulékkötelezettségem keletkezik? Köszönöm válaszát.
Csed – kata
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Szeretnék segítséget kérni csed/gyed//kata kérdésekhez. 2007. 03. 26. – 2015. 12. 15.: alkalmazotti munkaviszonnyal rendelkeztem. 2015. 12. 16. – 2016. 03. 14.: munkanélküli/álláskeresési járadékban részesültem. 2016. 03. 15. – 2016. 09. 30.: csak a 7050 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem magánszemélyként a NAV felé 2016. 10. 01-től a havi 75 ezer forintos katafizetést választom a 136 250 forint ellátási alappal. Kislányom várható születése 2017. 01. 19., veszélyeztetett terhes vagyok. Csedre a szülést megelőző 28. naptól december 22-étől szeretnék menni (vagy ettől eltérően az esetleges koraszületés időpontjától), ezt megelőzően táppénzen szeretnék lenni novembertől vagy decembertől. Kaphatok-e táppénzt és csedet, és mekkora összeget? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Pénztárgép
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A korábban feltett kérdésemmel (http://adozona.hu/kerdesek/2016_8_31_Penztargep_hky#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice) kapcsolatosan lenne egy további kérdésem, melyben egy bútorjavítással foglalkozó katás egyéni vállalkozó pénztárgépkötelezettségére kérdeztem rá. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy a válaszukban azt írják, hogy ha pt.gép kötelezett lenne, és nem ennek megfelelően jár el, akkor a katatörvény 5. § alapján elveszítheti kata alanyiságát. A NAV tájékoztató call centere szerint ez a mulasztás nem minősül nyugtaadási kötelezettség elmulasztásának, amiatt csak "sima" mulasztási bírság lehet érte a szankció. Legyen kedves az Art.-ből az ide vonatkozó jogszabályhelyet megadni számomra, mely szerint a pt.-gép kötelezettség elmulasztása nyugtaadási kötelezettség elmulasztásával azonos szankciót von maga után. Ezenkívül, korábbi válaszukban egy cikkre hivatkoznak, de nem egyértelmű számomra, hogy egy jövőbeni, vagy egy múltbeli cikkről van szó. Szíveskedjenek erről is tájékoztatni! Illetve, ha egy későbbi cikkben lesz benne a témával kapcsolatos tájékoztatás, akkor arról emailben fogok értesítést kapni Önöktől? Köszönettel!
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozása mellett egy bt.-ben is kültag. A kérdésem, hogy amennyiben személyesen közreműködik a bt.-ben, akkor teljesítheti-e adókötelezettségét a bt.-ben is katásként, van-e annak akadálya, hogy egy adózó egyszerre két vállalkozásban katázzon? (A két vállalkozás mellett az említett személynek van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya is.)