2071 találat a(z) KATA cimkére

Katás egyéni vállalkozó szüneteltetés alatt befolyó bevétele Kérdés

A működés ideje alatt kiállított számla kiegyenlítése a szüneteltetés megkezdését követően érkezett meg. A NAV véleménye szerint ez katás bevételnek számít. Az egyéni vállalkozónak kell a bevétel megszerzésének hónapjában katát fizetnie? És ha igen, akkor milyen nyomtatványon, és mit kell bejelentenie?

Kata és bérbeadás Kérdés

Kedves Szakértő! Katás alanyi mentes egyéni vállalkozónak 2018-ban az alábbi bevételei voltak : kata bevétel 6 millió, lakásbérlet 3 millió, szálláshely-szolgáltatás 2 millió forint. Ezek alapján elveszti az alanyi mentességét és áfát kell fizetnie, valamint belép az áfakörbe? Hogyan hat ez a katás vállalkozásra? Köszönettel várjuk a választ.

Katás ügyvédi iroda tagjainak jövedelemigazolása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy katás ügyvédi iroda 2 tagja, akik után minden hónapban megfizették az 50 ezer forint adót, hogyan kap jövedelemigazolást majd a 2018. évre? Hogyan kell a 18KATA bevallást beadni? Személyenként vagy az ügyvédi iroda adja be? Hogyan osztjuk szét az éves bevételeket a kata-bevalláshoz? Köszönöm

Többes jogviszony kata szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben egy magánszemély tag és ügyvezető is egyben, ahol nem vesz fel jövedelmet, de minimálbér után fizeti a járulékot és ugyanezen magánszemély egy bt. beltagjaként katás, ahol a 25 ezer forintot fizeti meg. Amennyiben a 2019-es évben a kft.-ben napi 1 órás munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői és egyéb a profilba vágó feladatait, akkor ezen státusza mellett értelmezhető-e főállású katásnak és fizetheti-e az 50 ezer forint katát? Válaszát előre is köszönöm.

Egyre több a katás – dicsérte az adópolitikát Varga Mihály Cikk

Már 315 ezernél is több vállalkozó választotta a katát, Magyarország legegyszerűbb és legnépszerűbb adózási formáját. A kisvállalkozók az eddigi kedvezmények mellett újabb köztehercsökkentéssel is számolhatnak az idén, hiszen január 1-jétől nyolcról tizenkétmillió forintra emelkedik az alanyi áfamentesség választásának értékhatára, vagyis nem kell áfát felszámítaniuk és fizetniük – jelentette be Varga Mihály. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a napokban minden katás vállalkozó elektronikus formában tájékoztató levelet kap a kedvező változásokról az adóhivataltól.

Tételes hipa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozónak van egy székhelye és egy telephelye, így két településre kell iparűzési adót fizetnie. Lehetséges-e, hogy székhelyén nem, csak a telephelyén választja a tételes, 50 ezer forintos hipát? Válaszát köszönöm. Némethné T.K.

Alanyi mentessé vált katás vállalkozó Kérdés

Áfás katás vállalkozó 2019-re alanyi mentességet kért, és meg is kapta. 2018. decemberben kiállított egy áfás átutalásos számlát, de a megrendelő csak 2019-ben utalt. Kérdésem, hogy a katába ez az összeg melyik évben számít, és az áfát be kell-e vallani 2018-ra? Az egyéni vállalkozó pénzforgalmi szemléletű bevalló. Köszönöm válaszát. Üdv.:Takácsné Anci

Katás bt.-ből származó jövedelem elosztása, katafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új katás bt. alapítására készülünk. Mind a beltag, mind a kültag rendelkezik főállású munkaviszonnyal. Kérdésünk az, hogy mind a beltag és kültag köteles-e katát fizetni (25 ezer forintot havonta), és ez függ-e az osztalékfizetéstől, azaz attól, hogy melyikük vesz ki jövedelmet a bt.-ből? A terv az lenne, hogy csak a beltag venne ki jövedelmet a bt.-ből, amennyiben ezt a társasági szerződés/alapító okirat megengedi, elegendő-e, ha katát csak a beltag fizet, aki jövedelmet realizál? Vagy kötelező-e a jövedelmek elosztásától a katafizetés, ilyen esetben mind a beltag és kültag köteles kata fizetésére? Köszönettel: Molnár Tibor

Kata – ipa tételes adómegállapítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kataalany egyéni vállalkozó vagyok, és szeretném az iparűzési adóban a tételes adóalap megállapítását igényelni. Eddig az egyszerűsített adómegállapítás szerint adóztam, de most már ez a módszer lenne a kedvezőbb számomra. A helyi illetékes önkormányzatnak egy változásbejelentő lapon tudom ezt az igényemet bejelenteni, kérdésem: ezt meddig kell megtennem, illetve minden évben újra be kell jelenteni vagy csak akkor, ha ismét változást szeretnék? Valamint jól értelmezem, hogy nem kell készítenem iparűzésiadó-bevallást sem? Mivel most fogom beadni a kérelmet, ez a 2019-es évre vonatkozik, és a 2018-as évben készítenem kell adóbevallást, valamint a korábban választott módszer alapján kell adóznom? Jól gondolom? Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

Vállalkozóvá válási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy a katás egyéni vállalkozó vállalkozóvá válási támogatásban részesült 2018. évben, a kapott támogatás összegét a kata-bevételbe be kell-e számolni? Köszönöm .

Egészségügyi szolgáltatási járulék és kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Egy kft-.ben tulajdonos és ügyvezető vagyok, kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozóként (nyugdíjas vagyok) fizet utánam a kft. egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ettől az évtől egyéni vállalkozó lettem, a katát választottam, 25 ezer forintot fizetek havonta. Kérdésem, hogy a kft.-nek továbbra is kell-e az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni utánam? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Szilveszterig választható három kedvező adózási mód Cikk

December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – határidő jár le. Az óév utolsó napjáig lehet választani az alanyi mentességet az áfában. 2019-től négymillió forinttal, 12 millió forintra nő az áfamentesség bevételi határa, ezért több tízezer vállalkozóval bővülhet az alanyi mentesek több mint félmilliós tábora. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva), ha már január elsejétől ezen adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2018. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak – írja mai sajtóközleményében a Pénzügyminisztérium.

Egyéni vállalkozók áttérése a kata hatálya alá Cikk

Mivel kell azonnal elszámolnia azonnal, és mit cipel magával egy ideig az egyéni vállalkozó, ha ezentúl katázni szeretne? Összefoglaltuk a bejelentéssel, a bevételekkel, a kintlévőségekkel, kedvezményekkel, támogatásokkal összefüggő legfontosabb tudnivalókat.

Záróbeszámoló kata előtti időszakról Kérdés

Tisztelt Szakértő! A hozzáértő segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Ügyfelem a 2017-es adóévben a társasági adó hatálya alá tartozott, és ennek megfelelően készítettem el neki a számviteli zárást. Elhatároltam a 2017. évet érintő, de a 2018. évben kiszámlázott bevételeket. A társaság 2018. február 1-jei hatállyal belépett a kata hatálya alá. Az alábbi kérdéseim merültek fel az áttérés és a záróbeszámoló elkészítése kapcsán: - ami 2017. adóévet érintő bevétel, de 2018. január 31-ig nem került számlázásra, azon tételeket a záróbeszámolóban továbbra is az aktív időbeli elhatárolás soron tartom nyilván? - egyáltalán helyesen jártam el, hogy ezen tételeket elhatárolásra és nem követelésre tettem? - a 2018.01.01-2018.01.31 időszakra szóló beszámolóban fel kell tüntetnem azon bevételeket, amelyeket 2018. január 31-ét követően kerültek kiállításr, de a 2018. január hónapot érintik? - 2017. adóévre a teljes eredménytartalékot és a 2017. évi eredményt jóváhagytuk osztalékként, ami pár hónapra rá már kifizetésre és leadózásra került. A 2017. évi beszámoló január 31-ét követően került elfogadásra. A katás időszak előtti záróbeszámolóban az osztalék elfogadás tényét könyvelnem kell és kötelezettségként szerepeltetem vagy az eredménytartalék soron tüntetem fel? Jól gondolom, hogy ezután az eredménytartalék után nem kell megállapítani osztalékot kiváltó adót? - Az osztalékot kiváltó adót a 2018.01.01-2018.01.31-e közötti időszakra szóló adózott eredmény után fizetem és vallom be? Köszönöm

Katás munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan értelmezhető, az a szabály katás egyéni vállalkozó esetén, hogy a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll? Magát az ingatlant ketten tulajdonoljuk, és az egyéni vállalkozás is ide van bejelentve. A tevékenységet itt folytatom. Tekinthető úgy, hogy a birtokomban van a tevékenység végzésének helye? Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink